Wakacje od życia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-09-04
ISBN: 978-83-7839-282-8
Dodał/a książkę: Justyna Gul

Nowa powieść autorki bestsellera "Cała zawartość damskiej torebki".

Ameryka lat 90. XX wieku. Ostatnie dni przed inwazją telefonów komórkowych i Internetu. W radiu gra Nirvana, wszyscy oglądają serial „Przyjaciele”, a podarte fabrycznie dżinsy dopiero wchodzą w modę. Do grupy młodych Polaków, mieszkających na jednym osiedlu w małym miasteczku, które od Nowego Jorku dzieli szerokość rzeki Hudson, dołącza pewnego wrześniowego dnia Nowa – dziewczyna, która pragnie przeżyć swoją amerykańską przygodę, nie spodziewając się, że właśnie rozpoczęła pełną wyzwań podróż do prawdy o sobie.

Jak za czasów studenckich, Nowa dzieli mieszkanie z B., ekscentryczną przyjaciółką spod osiedlowego trzepaka, która marzy, by zostać aktorką, ale nie ma odwagi porzucić bezpiecznej i dobrze płatnej pracy w kancelarii adwokackiej. Lokum na piętrze wynajmują abnegat Hans i ambitny komputerowiec Jadzia, dwaj młodzi mężczyźni, których z pozoru różni wszystko, a jednak przyjaźnią się na śmierć i życie; po drugiej stronie podwórka rządzi Edytka, matka-Polka o niespożytej gastronomicznej energii, niezłomnych zasadach moralnych i ukrytych biznesowych ambicjach. Kiedy Nowa dostanie pierwszą pracę jako „niania na Manhattanie”, czeka ją konfrontacja z polskimi stereotypami na temat Ameryki, własnymi lękami i niespodziewaną miłością, która postawi ją przed najtrudniejszym emocjonalnym wyborem, gdy „wakacje od życia” okażą się po prostu – życiem.

Trzecia powieść Agnieszki Topornickiej to osobista i dowcipna opowieść rozgrywająca się między Nowym Jorkiem a New Jersey, między światkiem Polonii a światem amerykańskim, pełna celnych obserwacji obyczajowych oraz nostalgii za czasem, który minął i dziś należy – kto by pomyślał! – do „ubiegłego wieku”.

Ta książka powstała z tęsknoty. Chciałam za wszelką cenę zatrzymać "moją Amerykę", mieć namacalny dowód, że tamten czas, tamten świat, nie zniknął.
Agnieszka Topornicka

Kup książkę Wakacje od życia

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Amerykański sen   Emigracyjna rzeczywistość nie zawsze jest tak różowa, jak wydaje się tym, którzy pozostają w rodzinnym kraju. Złorzecząc na przaśne otoczenie, zazdrośnie wypominają wyjeżdżającym brak patriotyzmu, nie mając jednak odwagi, by samemu podbijać obce kraje. Czy jednak rzeczywiście jest czego zazdrościć? Czy rzesze magistrów i doktorantów płynące na zachód tylko po to, by zarobić na chleb, by spędzać godziny z cudzymi dziećmi czy sprzątając cudze mieszkania, rzeczywiście spełniają swoje marzenia?   Jak to zwykle w życiu bywa, emigracja ma swoje cienie i blaski. Są zatem tacy, którzy na obczyźnie znaleźli drugi dom i nie zamierzają wracać do niegościnnej - również dla „swoich” -  Polski, są również tacy, którzy nie radzą sobie z dala od ojczystego języka, ojczystych przysmaków i bliskich. W kraju możliwości, niezależnie od tego, czy będzie to Anglia, Ameryka czy też inne miejsce na ziemi, zawsze kończą tak samo – wracają z podkulonym ogonem. Emigracja jest jedną ze stałych w rachunku przetrwania, zaś zmienne to tylko miejsce i czas. Obecny kierunek wyjazdów – Niemcy i Norwegia  – wypiera powoli Wielką Brytanię, ta z kolei wygrała kilka lat temu z Ameryką. To bowiem za ocean wyjeżdżano, by śnić swój american dream w latach dziewięćdziesiątych. Dla wielu była to prawdziwa szansa ...

Opinie o książce - Wakacje od życia

Na rynku księgarskim publikacji dotyczących emigracji jest całkiem sporo. Ich autorzy, jednak najczęściej wybierają okres współczesny. Inną drogę wybrała Agnieszka Topornicka, która skupia się na emigracji, ale w okresie PRL-u, gdzie wyglądało to zupełnie inaczej niż teraz. Agnieszka Topornicka – to tłumaczka, felietonistka, poetka, autorka powieści „Cała zawartość damskiej torebki” , „Pierwsza osoba liczby mnogiej”, eseju. Wiele lat spędziła w USA, gdzie m.in. współpracowała z mediami polonijnymi. Od roku 2000 mieszka z powrotem w Polsce, w pobliżu rodzinnej Wieliczki; można ją spotkać jako przewodnika na trasie turystycznej Kopalni Soli. Emigracja Polaków zaczęła się zaraz po przekształceniu gospodarki, czyli w latach 90-tych. Wiązało się to głównie z celami zarobkowymi i po prostu lepszym, łatwiejszym życiem. Taką właśnie szansę dostała Nowa - główna bohaterka, która na miejsce destynacji obrała Amerykę. Na miejscu bohaterka nie jest samotna, gdyż mieszka tam jej przyjaciółka B. Z czasem poznaje jej znajomych, sąsiadów, a także dwóch niesfornych mężczyzn Hansa i Jadzię. Kolejnym krokiem, jaki podejmuje Nowa jest podjęcie pracy, w charakterze opiekunki do dziecka. Ale największym wyzwaniem bohaterki jest wydoroślenie, dojrzenie do pewnych kwestii, a także wybranie pomiędzy ucieczką, a miłością i być może szczęściem. Akcja powieści ...
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2015-03-13, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
To książka o emigracji, pracy zarobkowej, miłości, Ameryce, o odnajdywaniu swojej drogi w obcym kraju. Fabuła składa się z odczuć, zapachów, smaków, migawek codzienności. Moim zdaniem nie są to wakacje od życia, lecz prawdziwe życie. I taki tytuł powinien być tej książki. Jeśli oczekujecie poznania Nowego Jorku i Ameryki możecie odpuścić sobie tę książkę. Bowiem wiele przez te dwie dekady się zmieniło. Może ci starsi czytelnicy odnajdą coś dla siebie, nostalgię i sentyment do tamtych czasów, które już nie wrócą. A teraz to, co mnie raziło. Wydawnictwu nie wyszło składanie książki, ponieważ kilkadziesiąt stron się powtarza. Musiałam nieźle się nagimnastykować, aby się nie pogubić w treści i w stronach. Latałam jak małpa po drzewie! Strasznie to było męczące, i przyznam, że pierwszy raz spotkałam się z takim błędem w książce. Dlatego przyznaję tak niską ocenę. Poza tym strasznie się wynudziłam, cudem dotrwałam do końca, książki nie polecam.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789