Waleczne kobiety roku 1920

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-07-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311159174
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Ocena: 5.67 (3 głosów)

W sierpniu 1920 roku wojsko polskie skutecznie zastopowało marsz bolszewików dążących do opanowania całej Europy. Odrodzona Rzeczpospolita, wbrew temu, co wieszczył Trocki, nie okazała się łatwym do pokonania etapem na drodze do wszechświatowej rewolucji, ale skuteczną tamą, która skutecznie obroniła nasz kontynent przed zalewem krwawego, bolszewickiego terroru.

O zwycięskich polskich dowódcach, Naczelnym Wodzu Józefie Piłsudskim, generałach Rozwadowskim, Sikorskim, Latiniku, Śmigłym-Rydzu czy Roi napisano tomy, podobnie jak o żołnierzach walczących pod ich komendą. Jak się okazuje, polskie kobiety też miały niemały wkład w sukces polskiego oręża, jakim było odparcie bolszewików. Nie tylko wspierały swoich mężów i synów, zmagających się z wojenną codziennością, ale chwytały za broń, by bronić swoich domów w obliczu wroga. Były również sanitariuszkami, zaopatrywały mężczyzn w odzież, dostarczały paczki z żywnością. Kobiety to ciche bohaterki Cudu nad Wisłą i obrony kraju przed bolszewicką zarazą.

Tagi: bóg

Kup książkę Waleczne kobiety roku 1920

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Waleczne kobiety roku 1920

Ciekawa książka. Znalazłam w nie wiele interesujących i nieznanych dotąd historii.

Link do opinii

O kobietach, które brały czynny udział w drugiej wojnie światowej powstało już wiele książek. Wiemy też co nieco na temat kobiet, które dołożyły swoją cegiełkę do odzyskania nieodległości w czasie pierwszej wojny światowej. Niestety wciąż mało wiemy na temat bohaterskich Polek, które zdecydowały się bronić Ojczyzny w trakcie wojny polsko-bolszewickiej i dlatego takie książki jak ta są na wagę złota. A co dokładnie możemy znaleźć w książce? W pierwszym rozdziale autorka generalnie wspomina o tym w jaki sposób nasze rodaczki starały się pomagać walczącym za kraj. Drugi rozdział omawia różne aspekty egzystencji tzw. damskiego wojska czyli Ochotniczej Legii Kobiet. Trzeci opowiada o odważnych mieszkankach Płocka natomiast przedostatni o pielęgniarkach, sanitariuszkach, siostrach miłosierdzia i samarytanach. W tym rozdziale mamy szansę poznać sylwetki niezwykłych kobiet biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej m.in. doktor Marii Zdziarskiej, hrabiny Marii Tarnowskiej, Teresy Grodzińskiej. Ostatni rozdział opowiada o żonach polityków, które włączyły się czynnie w pomoc umęczonej Ojczynie- Michalinie Mościckiej i Helenie Paderewskiej ( założycielce Polskiego Białego Krzyża) a także Aleksandrze Piłsudskiej, która stała się w czasie wojny polsko-bolszewickiej dobrym duchem Józefa Piłsudskiego.
Zdecydowanie to lektura, którą absolutnie należy przeczytać. Ta książka to nie tylko szereg informacji, z którymi często czytelnik spotka się po raz pierwszy, ale znajdziemy w niej ciekawostki tyczące się bohaterskich kobiet. Niestety niektóre z bohaterek wciąż są zapomniane, a szkoda, bo mogą stać się wzorami do naśladowania także dla współczesnych.
Książka Waleczne kobiety roku 1920 jak zwykle została napisana ciekawie a przez to czyta ją się z największą przyjemnością. Dzięki niej czytelnik może uzmysłowiać sobie jak wiele zawdzięczamy kobietom, które w różnoraki sposób włączyły się w obronę naszej Ojczyny. Nie czekały na rozwój sytuacji z założonymi rękami, ale starały ze wszystkich sił by pomóc swoim ojcom, braciom, mężom lub synom w ochronieniu świeżo odrodzonej Polski.
Na mnie niniejsza książka zrobiła ogromne wrażenie. Nie sądziłam, że wkład Polek w wojnę polsko-bolszewicką był tak wielki i nie umniejszając naszemu wojsku, ale kto wie jaki byłby wynik starcia z wrogiem gdyby nie nasze krajanki...
Waleczne kobiety roku 1920 to książka godna polecenia. Oto przyszedł czas by z zapomnienia wydobyć bohaterskie postaci, które zasługują na pamięć i nasz szacunek.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Nałkowska i jej mężczyźni
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Nałkowska i jej mężczyźni

Zofia Nałkowska to postać w naszej literaturze niezwykła, nie tylko dlatego, że jej twórczość objęła swym zasięgiem aż trzy epoki: modernizm, dwudziestolecie...

Słownik terminologii gospodarczej polsko-angielski
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Słownik terminologii  gospodarczej polsko-angielski

SŁOWNIK TERMINOLOGII GOSPODARCZEJ BANKOWOŚĆ. FINANSE. PRAWOzawiera ok. 20000 haseł z dziedziny:? prawa karnego, administracyjnego i międzynarodowego,?...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy