Wariant

Informacje z okładki: W Akademii Maxfield musisz wybierać: Porządek albo Spustoszenie albo Wariant. Benson musi przyłączyć się do jednej z tych grup, żeby przetrwać. Ale wie, że powinien uciec. I że ufać może tylko sobie.

Siedemnastoletni Benson myślał, że stypendium Akademii Maxfi eld będzie przepustką do lepszego świata. Mylił się.Został uwięziony w szkole otoczonej drutem kolczastym. W szkole, w której kamery śledzą każdy ruch. W której nie ma dorosłych. W której uczniowie podzielili się na trzy grupy, po to żeby przeżyć. Jeśli nie jesteś w żadnej z nich, to nie ma ciebie.

Jeśli złamiesz regulamin, znikasz...

Lecz Benson nie wie jeszcze wszystkiego. A kiedy odkrywa prawdziwą tajemnicę Akademii Maxfield, uświadamia sobie,że posłuszeństwo może przypłacić losem znacznie gorszym niż śmierć. I że ucieczka – jedyna szansa na przetrwanie – może okazać się niemożliwa...

Informacje dodatkowe o Wariant:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży

Wariant - opinie o książce

Avatar użytkownika - wercix99
wercix99
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zastanawialiście się kiedyś co by było, gdyby w szkołach nie było nauczycieli? Można by było robić dosłownie wszystko, na co miałoby się ochotę. Główny bohater książki - Benson Fisher - od dawna marzył o statecznym życiu. Do tej pory ciągle zmieniał miejsce zamieszkania. Co miesiąc znajdował się u innej rodziny zastępczej. Kiedy trafił do Akademii Maxfield miał nadzieję, że jego życie się zmieni - na lepsze. Myślał, że będzie fajnie, że stypendium Akademii Maxfield będzie dla niego przepustką do lepszego świata. Mylił się. Trafił do ogromnej szkoły otoczonej wysokim murem i drutem kolczastym, w której obowiązują surowe zasady. Szkoła liczy niewielu uczniów, którzy sami nakładają sobie kary, a za ich złamanie grozi tajemniczy areszt. Trzy gangi, z których główny bohater musiał wybrać jeden aby przeżyć i kamery, które śledzą każdy ruch uczniów. [...] Pierwszoosobowa narracja z punktu widzenia głównego bohatera jest strzałem w dziesiątkę. Czytelnik, tak samo jak Benson Fisher, nie wie nic o nowej szkole, a czytając tę książkę sam czuje się tak, jakby był nowym uczniem i razem z głównym bohaterem poznawał jej tajemnice. Pierwszoosobowa narracja pozwala nam wczuć się bardziej w emocje głównego bohatera i być w centrum całej tej burzy. W książce od początku aż roi się od bójek, przemocy i krwi. Uczniowie rywalizują ze sobą dosłownie o wszystko. Szczególnie surowy jest Porządek, który pilnuje, aby uczniowie nie łamali zasad, a za jeden mały wybryk wysyłają go do aresztu, z którego uczeń już nie wraca. [...] Książka pełna jest zwrotów akcji i nieprzewidywalnej przygody. W tej książce nie da się przewidzieć tego, jak potoczy się akcja. Kiedy wydaje Ci się, że wiesz co się wydarzy, Rob Wells zaskakuje Cię kolejnym niespodziewanym zwrotem akcji. Więcej recenzji na: http://ksiazkowyswiatwyobrazni.blogspot.com/2016/04/7-wariant-robison-wells.html
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Akademia Maxfield. Stare gmaszysko otoczone wysokim murem i drutem kolczastym, położone w Nowym Meksyku, gdzieś w środku rozległych lasów. Dla Bensona, który przeszedł już w życiu niejedno, gdyż stracił rodziców w wieku pięciu lat, a mając lat siedemnaście zdążył zaliczyć 33 rodziny zastępcze, Akademia miała się stać początkiem lepszego życia. Dzięki stypendium i prestiżowi szkoły, miał nadzieję, że w końcu uda mu się zostać gdzieś na dłużej. Szybko jednak przekonuje się, że zamiast znaleźć się w szkole, wylądował w więzieniu. W więzieniu, w którym rządzą nastoletnie gangi, każdy ruch obserwują wszechobecne kamery a za niektóre błędy karą jest śmierć. Benson postanawia, że nie zostanie tu ani chwili dłużej niż to konieczne, jednakże przekroczywszy bramę Akademii nie ma już drogi powrotu. Siedemdziesiąt cztery młode osoby, pozbawione opieki dorosłych, nie próbują uciec, uczęszczają na zajęcia i wydają bale. Dla Bensona jest to całkowicie niezrozumiałe. Dlaczego tkwią w tym luksusowym więzieniu? Przystając do gangu Wariantów chłopak ma nadzieję na znalezienie przyjaciół i drogi ucieczki. Im dłużej tu przebywa, tym bardziej to wszystko wydaje mu się chore. Giną dzieciaki a jedynym problemem całej reszty jest zdobywanie punktów za pracę. Kiedy Benson odkrywa tajemnicę Akademii wszystko wywraca się do góry nogami. Nic nie jest takie na jakie wygląda. Ufać może tylko sobie. Przyświeca mu jeden, jedyny cel - ucieczka. Muszę przyznać, że książka mnie niesamowicie wciągnęła. Wiem, wiem, to nie szczególnie ambitna lektura, ale co zrobię, że takie książki mnie pochłaniają?:) Bardzo fajnie, dynamicznie skonstruowana fabuła, która w pewnym momencie totalnie mnie zaskoczyła.Pierwszoosobowa narracja, która pozwala nam wraz z Bensonem powoli odkrywać funkcjonowanie szkoły. Różnorodność postaci, dobra ich kreacja, wiarygodne reakcje i dialogi, wszystko to sprawia, że "Wariant" się wciąga na jednym posiedzeniu. Zawsze kręciły mnie eksperymenty prowadzone na większym gronie osób, pokazujące jak zachowa się jednostka i grupa w ekstremalnych warunkach. I tutaj dostałam tego w nadmiarze. Siedemdziesiąt cztery osoby, z dnia na dzień coraz mniej, wizja wiszącej nad głową śmierci. Co wybiorą? Wygodne więzienie czy niepewną ucieczkę? Ubolewam bardzo, że nie ma części drugiej, bo wzięłabym się za nią natychmiast.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki na 2013 rok,
Główny bohater dostaje się do elitarnej szkoły, która okazuje się całkowicie odizolowana od świata. Żaden człowiek z zewnątrz nigdy tam się nie pojawia, w szkole z internatem mieszkają sami uczniowie. Nie ma nauczycieli, nie ma w ogóle dorosłych, a wszystkie funkcje przejęli chłopcy i dziewczęta. W szkole istnieją trzy grupy, które toczą ze sobą prawdziwą walkę o dowodzenie... Książka podabała mi się dopóki nie zaczęły się w niej pojawiać roboty... A potem już było coraz gorzej, aż do dziwacznego, mało zrozumiałego jak dla mnie, zakończenia.
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia