Wazowie na polskim tronie. Romanse, intrygi i wielka polityka

Polscy królowie ze szwedzkiej dynastii Wazów budzą do dziś gorące emocje, a ich rządy nie poddają się jednoznacznej ocenie.
Poznaj losy króla Zygmunta III, przyjrzyj się burzliwemu życiu jego dwóch synów, Władysława IV i Jana Kazimierza. Wszystkim trzem przyszło panować w wyjątkowych dla Rzeczpospolitej czasach. Polska była wówczas potęgą, ale pojawiały się pierwsze syndromy upadku. O losach państw decydowały nie tylko układy, wojny czy traktaty, ale również i to, co działo się za zamkniętymi drzwiami sypialni władców.
W swojej książce Iwona Kienzler przybliża nam prywatne życie polskich Wazów, ich perypetie miłosne i rolę, jaką u ich boku odegrały kobiety.

Informacje dodatkowe o Wazowie na polskim tronie. Romanse, intrygi i wielka polityka:

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2022-05-11
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Wazowie na polskim tronie. Romanse, intrygi i wielka polityka

Wazowie na polskim tronie. Romanse, intrygi i wielka polityka - opinie o książce

Uważa się, że wraz ze śmiercią Zygmunta Augusta nastąpił kres potężnej dynastii Jagiellonów a rok jego śmierci jest jednocześnie początkiem wolnej elekcji. Tak nas przez wiele lat uczono w szkole. Jednak okazuje się, że Zygmunt August wcale nie był ostatnim Jagiellonem, który chodził po ziemi a elekcyjność tronu obowiązywała już wcześniej, aczkolwiek w tym przypadku przy obiorze władcy kierowano się zasadą wyboru kandydatów wywodzących się z tej samej dynastii. Reguła ta była też jednym z argumentów wyboru na króla Zygmunta Wazy jakby nie było Jagiellona po kądzieli. I zarówno Zygmunt jak i jego dwaj synowie chętnie się na ten fakt powoływali.
Czasy panowania dynastii Wazów to niełatwy czas dla Rzeczypospolitej. Tymczasem jej losy ważyły się nie tylko w trakcie wojen, podpisania układów lub traktatów. Równie ważne było to co działo się w życiu prywatnym władcy.
Tym razem autorka przybliżyła nam życie codzienne Zygmunta III, Władysława IV, Jana Kazimierza a także ich żon, Anny Jagiellonki i Anny Wazówny. Jak wyglądało ich życie? Co ich cieszyło? Co ich martwiło?
Tak właściwie dzieje I Rzeczypospolitej z okresu wolnej elekcji zawsze wydawały mi się nudne. Podupadający prestiż kraju, kłótnie i warcholstwo a także złota wolność ,,wybrańców'', która przybrała przerażające rozmiary to nie było coś z czym chciałam się mierzyć. W końcu takie sytuacje mamy w kraju od wielu lat na co dzień. Jednak kiedy zobaczyłam zapowiedz książkowej pani Iwony Kienzler odnoszącą się tym razem do dynastii Wazów nie mogłam się powstrzymać by po nią sięgnąć.
Jak zwykle autorka stanęła na wysokości zadania. Nieciekawą epokę przedstawiła w sposób szalenie interesujący. Dzięki książce nie tylko usystematyzowałam swoją wiedzę, ale także lepiej poznam życie prywatne władców i ich rodzin. Zdecydowanie nie żałowano nam ,,smaczków'' z życie prywatnego kontrowersyjnych władców. Podczas czytania książki Wazowie na polskim tronie. Romanse, intryga i wielka polityka nauczyłam się o tym niełatwym dla kraju czasu więcej niż przez wiele lat nauki w szkole. Tutaj nie znajdziemy suchych faktów, które co najwyżej zniechęcą nas do poznawania historii.
Wazowie na polskim tronie. Romanse, intryga i wielka polityka udowodniła po raz kolejny, że historia nie musi być nudna, ale może stać się pasjonującą podróżą w przeszłość. W przyjemny sposób pozwala poznać losy władców elekcyjnych z dynastii Wazów, motywy, którymi kierowali się w życiu prywatnym oraz sprawowanej polityce krajowej i zagranicznej. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć mentalność ludzi tamtego okresu, która, jak się okazuje, wiele nie różni się od naszej. Czytając ją dostrzegłam, że nie wszyscy władcy tytułujący się herbem snopek zasiadający na polskim tronie byli nieudacznikami niepotrafiącymi zarządzać krajem. Myślę, że jeśli podręczniki szkolne byłyby pisane tak jak książki Pani Iwony Kienzler, nauka historii byłaby czystą przyjemnością.

Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kobiety niepodległości. Bohaterki, żony, powiernice

Kim były kobiety niepodległości? Żonami i powiernicami polityków? Działaczkami społecznymi? Prekursorkami feminizmu? A może celebrytkami II RP? Okrągła...

Pisma i umowy w firmie
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Pisma i umowy w firmie

Atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych i możliwości, które daje obecność naszego kraju w strukturach Unii Europejskiej spowodowało gwałtowny...