reklama

Wenus umiera

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2021-02-03
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788366503915
Liczba stron: 368

Tom 3 cyklu Seria astronomiczna

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Dwa ciała na sudeckim szlaku. Ofiary to Miss Polski i syn generała… Powieść inspirowana najgłośniejszą niewyjaśnioną zbrodnią lat 90. 

Schyłek lat dziewięćdziesiątych, Park Narodowy Gór Stołowych. Na szlaku zostają znalezione dwa ciała w zaawansowanym stadium rozkładu. Wszystko zdaje się wskazywać na atak niedźwiedzia. Fakt, że ofiary to Miss Polski i syn wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego, nie ułatwia zadania skierowanemu w góry miejscowemu śledczemu. Tymczasem w Warszawie Emil Stompor bierze udział w akcji, która zmienia jego życie. Los i pewna kobieta sprawiają, że drogi dwóch policjantów się krzyżują. 

Brak sprawcy. Brak motywu. Presja przełożonych. Tajemnice, o których po zmroku lepiej nie mówić głośno. I zagadka, którą Stompor będzie musiał rozwiązać…

Tagi:

Kup książkę Wenus umiera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Wenus umiera

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Twórczość autora polecało mi kilka osób już dwa lata temu kiedy wyszła pierwsza część „Serii astronomicznej” „Gwiazdy Oriona”. Gdy nadarzyła się więc okazja przeczytania trzeciej części serii od razu z niej skorzystałam, tym bardziej, że można je czytać niezależnie, każda stanowi odrębną zagadkę kryminalną.

Klimatyczne lata 90., z jednej strony tak odmienne od współczesnych, z drugiej ukazujące mechanizmy nadal żywo funkcjonujące w policji. Naciski ze strony przełożonych, zamiatanie pod dywan, układy i przymykanie oczu są na porządku dziennym. Gdy w okolicach Kłodzka zostają odnalezione zwłoki dwojga młodych ludzi podejrzenia padają w wielu kierunkach, począwszy na niedźwiedziu, a na nazistach skończywszy.

Komuś jednak zależy na tym, by prawda nie została odkryta. Do czego jest się w stanie posunąć?

Emil Stompor, z trudem wychodzący z dołka osobistego i zawodowego, podejmuje się wyjaśnienia sprawy. Jego bezkompromisowość, ostry język i determinacja doprowadzą do niespodziewanego finału. A przynajmniej takiego, którego ja nie byłam w stanie przewidzieć.

To, że opisywana historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami niewątpliwie dodaje dreszczyku emocji, ale również góry, będące niemym świadkiem zbrodni, stanowią o jej klimacie. Zarówno język powieści, jej bohaterowie, jak i ich działania tchną realizmem i pewną surowością. Czy to wynik doświadczeń autora w pracy w policji? Prawdopodobnie. W każdym razie styl ten bardzo do mnie przemawia i idealnie oddaje klimat rasowego kryminału, którym bez wątpienia jest „Wenus umiera”. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2021-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Wenus umiera" z serii z Emilem Stomporem to pierwsza książka, z którą mam do czynienia spod pióra pana Aleksandra Sowy.
Mamy lata 90. Dwójka studentów zostaje zamordowana i sprawa nie jest taka prosta zwłaszcza, że prawdopodobnie jedynym świadkiem są... Góry. Domysły, poszlaki, konszachty policji z wysoko postawionymi ludźmi... Na tym opiera się śledztwo, ale są również osoby, które chcą dojść do prawdy.
Nieudana akcja z udziałem Stompora wywraca jego życie do góry nogami. W końcu dochodzi do punktu, gdzie sam będzie rozpracowywał sprawę Wenus.
Przyznaję, że jest to dobry kryminał. Sam fakt, że autor jest policjantem oznacza, że wie z czym ten gatunek literacki się je.
Z początku miałam problem wgryźć się w fabułę. Nie dlatego, że jest zła, ale dużo się działo, co w zasadzie jest na plus, bo akcja cały czas brnęła do przodu i nie było czasu na nudę. Ktoś kto już czytał książki autora to zna sposób pisania, dla mnie to pierwszyzna, dlatego też musiałam się wkręcić.
Kryminał, w którym jak wspomniałam, nie brak akcji, sprawy szybko posuwają się do przodu i z każdą kartką zwiększa się chęć poznania prawdy.
Bohaterowie świetnie przedstawieni, zwroty w dialogach między policjantami z życia wzięte można powiedzieć, bo nie oszukujmy się, są też ludźmi i nie jedno niecenzuralne słowo pada... I tak jest też tutaj.
Polecam fanom kryminałów.

Link do opinii
Inne książki autora
Legendy naszej motoryzacji
Aleksander Sowa 0
Okładka ksiązki - Legendy naszej motoryzacji

Legendy Naszej Motoryzacji to publikacja jedyna w swoim rodzaju, przeznaczona dla elitarnego grona czytelników. To książka, dla wszystkich, u których w...

Era Wodnika
Aleksander Sowa 0
Okładka ksiązki - Era Wodnika

Doświadczony policjant odnajduje w starym schronie martwych bezdomnych. Okazuje się, że to przypadek wyrafinowanego zabójstwa. Morderca przesyła...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Ślady. Psim tropem
Katarzyna Kielecka
Ślady. Psim tropem
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Femme fatale
Katarzyna Nowakowska
Femme fatale
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Pokaż wszystkie recenzje