Widnokrąg

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-24-00837-7

Nowe wydanie jednej z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, za którą autor został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nike. Prowincjonalny świat oglądany oczyma dorastającego chłopca zaludniają pełnokrwiste, wielowymiarowe postaci – dziadków, wujów, rodziców. „Fabuła, postaci, zdarzenia w tej powieści istnieją tak, jak istnieje otaczająca nas rzeczywistość – nie do końca przejrzyste i wytłumaczalne, wymagające bacznej uwagi, namysłu nad swym wewnętrznym sensem i konsekwencjami”. – Jerzy Jarzębski

Kup książkę Widnokrąg

Opinie o książce - Widnokrąg

Avatar użytkownika - ebibook
ebibook
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,, Mam,
Kto pogubił się we własnym życiu i pragnie odzyskać właściwą perspektywę spojrzenia na rzeczywistość, powinien sięgnąć do książki Wiesława Myśliwskiego ,, Widnokrąg" Przypomni sobie dzięki niej gdzie znajduje się jego środek widnokręgu, aby go odnaleźć i już nigdy nie stracić z oczu spraw najistotniejszych. Największą wartością tej książki nie jest fabuła ale słowa . Możemy w niej podziwiać znakomity warsztat literacki autora pozwalający na formułowanie niezwykle głębokich refleksji przy pomocy bardzo prostych określeń. Słowa w książce przesuwają się jak paciorki w naszyjniku, równiutko, w szyku tak idealnym, że nie sposób byłoby wymyślić lepszego. Otwierając książkę Widnokrąg zapraszamy do siebie Pana Wiesława Myśliwskiego, który zasiadając w naszym fotelu z filiżanką herbaty zacznie nam opowiadać dzieje swoje i swojej rodziny, widziane oczami dziecka jak też i dorosłego człowieka. Niespiesznie , dbając aby nie ominąć żadnego szczegółu opowie nam o swoich rodzicach, dziadkach, wujkach i wujenkach, których los powojenny stłoczył do przestrzeni jednej sutereny. Równie ważną postacią opowieści jest pies Kruczek, są także barwne postacie osób z sąsiedztwa. Ludzie pojawiają się na kartach książki w przypadkowym porządku chronologicznym ,jak w opowieści pradziadka i każda z nich ma do opowiedzenia coś bardzo ważnego. Pomiędzy wspomnieniami pojawiają się zdania -diamenty, których ma się ochotę nauczyć na pamięć .Zdania będące kwintesencją ludzkiej mądrości wynikającej z doświadczenia życiowego, które ktoś nabył za wysoką cenę własnego cierpienia, a oddaje nam ją zupełnie za darmo na kartach tej książki. Jestem zupełnie zauroczona lekturą Widnokręgu, która jest najlepszą zachętą aby sięgnąć po kolejne i wcześniejsze pozycje napisane ręką tego znakomitego autora. Mam nadzieję, a właściwie pewność, że będą one tak samo urokliwe jak wieczór czytania baśni u babci, z kromką chleba z masłem i kubkiem kakao.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Opowieść o dzieciństwie i młodości, o czasach wojny i z mozołem budowanej powojennej teraźniejszości. Polska czasów II wojny światowej i epoki budowania społeczeństwa socjalistycznego. Wydarzenia bieżące budzą wspomnienia, każde ma jakieś odniesienie w dzieciństwie, czy to strome schody, którymi codziennie się chodziło, czy Kruczek, jednooki pies, z którym pasało się krowy. Wspomnienia ładne i niezbyt miłe, pierwsze kroki w dorosłość, młodzieńcza miłość, syn, któremu trzeba pokazać korzenie, kolejno poszerzający się horyzont. I matka, toksyczna i zaborcza, niepewna i pełna pretensji, a jednocześnie kochająca i starająca się dogodzić mężowi i synowi, ułatwić im życie w głodnej i chłodnej rzeczywistości, żyjąca nadzieją na lepszą przyszłość albo raczej próbująca ją sobie wmówić, żeby łatwiej znieść teraźniejszość. Bardzo dobrze napisana powieść, realistycznie i ciekawie. (Ocena: 5/6)
Avatar użytkownika - anatola
anatola
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka jest po prostu świetna. Polecam ją każdemu.
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Ocena: 6, Czytam,
Kiedy przeczytałam recenzję Jana Błońskiego, ucieszyłam się, że będę mogła wgłębić się w temat który mnie ciekawi. Jan Błoński napisał : "przez lata krytycy i czytelnicy domagali się prawdomównej opowieści o powojennej Polsce- oto ona" Wiedziałam juz po kilku zdaniach, że nie będzie to nic w rodzaju wspomnień o walkach, albo wyglądzie odbudowywania Polski. To była opowieść o zwyczajnym życiu, zwyczajnych ludzi którzy starali się z dnia na dzień- żyć, po prostu. Panny Ponckie utkwią w mej pamięci juz na zawsze a opis szukania buta przez matkę bohatera jest po prostu genialny. Ach , jak irytowała mnie postać matki, jak ciekawiły panny Ponckie , jak bardzo wciągała cała opowieść. Rwałam się wprost do czytania, ucztowałam...wpatrywałam się w ogień w piecu oczami małego Pawła, czułam kurz który pozostawiał po sobie pędzący konno burmistrz... i bardzo chciałam się dowiedzieć kto wybił Kruczkowi oko... Piękna powieść. Co jest za naszym Widnokręgiem, dokąd możemy sięgnąć? Co stanowi nasz horyzont? nasza pamięć? wspomnienia z niej wypływające? kto nas ukształtował?
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Świetna powieść Myśliwskiego, zasłużenie nagrodzona Nagrodą NIKE. Opowieść o życiu pewnego człowieka, od samego początku, od dzieciństwa. Mądra, pouczająca opowieść o tym co w życiu ważne, najważniejsze i o tym co zupełnie nieistotne. Mimo sporych rozmiarów, Widnokrąg wciąga i czyta się go z pełną przyjemnością. Według mnie najlepsza powieść Myśliwskiego.
Avatar użytkownika - Tambonietu
Przeczytane:2020-05-22, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-09-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

To druga książka Mysliwskiego jaką przeczytałem. Pierwsze były "Opowieści przy łuskaniu fasoli", które bardzo mi sie podobały, ale chyba ich nie doceniłem należycie i chętnie przeczytam jeszcze raz. Piękna proza opierająca się na autentycznych przeżyciach i przemyśleniach autora, głównie z czasów wojny. Bez upiększeń i silenia się na wymyślanie fabuły, czy przygód i przez to bardzo autentyczna. Dla mnie acydzieło.

Avatar użytkownika - Wojciech1991
Wojciech1991
Przeczytane:2018-05-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Ostatnie rozdanie
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Ostatnie rozdanie

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia...

Kamień na kamieniu
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Kamień na kamieniu

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki...

Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler