Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów

Ocena: 4.56 (9 głosów)
Inne wydania:

Nie tylko Morfina

Pod Grunwaldem ginie jeden z rycerzy zakonnych -- syn polskiego króla. Umiera, ale żyć i ginąć będzie jeszcze wielokrotnie. Śmierć to dopiero  początek Wiecznego Grunwaldu.

Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim ,,K" -- jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by  dowiedzieć się, kim jest: ,,bastertem królewskim" czy ,,kurwim synem"? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Nieszczęsnym indywidualistą czy pospolitą zabawką w rękach historii?

Prowadząc swojego bohatera przez kolejne przestrzenie czasowe, alternatywne wcielenia i odmienne rzeczywistości, Twardoch przedstawia własną wersję polsko-niemieckich antagonizmów.Wieczny Grunwald to mroczna, brudna od krwi i błota opowieść, w której autor miażdży stereotypy etosu rycerskiego oraz romantycznego wallenrodyzmu. Milowy krok na drodze do sukcesu Morfiny -- nagrodzonej Paszportem POLITYKI, nominowanej do NIKE, Literackiej Nagrody GDYNIA oraz Gwarancji Kultury. Powieść tylko dla dorosłych.

,,Szczepan Twardoch uwiódł mnie całkiem niedawno (...), kiedy ogłosił porywający Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów".

Dariusz Nowacki

,,Od czasu Teodora Parnickiego nie pisano w Polsce z tak szalonym rozmachem o człowieku rozdzieranym przez żywioł dziejów i schizofrenicznej lojalności mieszańca, dziecka dwóch kultur, bękarta dwóch ojczyzn".

Jacek Dukaj 

Informacje dodatkowe o Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-10-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308052389
Liczba stron: 212

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów - opinie o książce

Druga połowa XIV wieku, w Krakowie włada król Kazimierz, ostatni z dynastii Piastów. Jest nie tylko panem Polski, ale i ludu ją zamieszkującego, w szczególności kobiet niższych stanów, których używa w razie potrzeby bez oglądania się na jakiekolwiek względy. Tak też użył kupieckiej córki krakowskiego Niemca do spłodzenia nieślubnego syna, nie interesując się potem jej losem, nie pamiętając zgoła o jej istnieniu. A bastert królewski dorasta w domu publicznym, gdzie wylądowała jego maćka, życiem i złymi ludźmi doświadczona. W domu, w którym dorośli i dzieci nie mieli przed sobą tajemnic ciała, razem mieszkając i rosnąc, w nieprzesadnej delikatności stosunków międzyludzkich. Delikatność ta przejawiała się co najwyżej tym, że ,,matki mojej machlerz nie bił przy mnie, w końcu nie z kamienia miał serce, bił ją, kiedy nie patrzyłem" (s. 18). Jest tu jednocześnie średniowiecznie Piastowo i Jagiellonowo, współcześnie i przyszłościowo, niemiecko i polsko, chociaż trochę bardziej polsko, a może tylko tak się wydaje, bo częściej Paszko o Matce Polsce wspomina. I jest całkiem niełatwo, bo trzeba wysilić uwagę, nie stracić wątku, czasem leniwie się snującego, a czasem biegnącego wartko, bez oglądania się na zapóźnionego, śpiącego czytelnika. Ale jest też pobudzająco, do myślenia i do czucia, do rozważania tego, co było, być mogło, a pewnie i będzie. Bo warto wrócić za jakiś czas do Wiecznego Grunwaldu, jak wracał do życia Paszko, by poczuć to, co on mógł czuć, i zanurzyć się znowu w otchłań czasu i przestrzeni, pływać w niej i przedzierać się pokonując przeszkody. (Ocena: 5/6) Całość na blogu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-05-22, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Niestety czuję się zawiedziony po przeczytaniu tej książki. Tak dużo pozytywnych opinii w mediach, a dla mnie osobiście to papierowa burza myśli na temat konfliktu polsko-niemieckiego i moralnego zagubienia człowieka w nieetycznym świecie. Skaczemy od średniowiecza do teraźniejszości, od prehistorii do przyszłości. Co jakiś czas wita nas "świat równoległy" - całość mocno okraszona słownictwem staropolskim. Ciężko się czyta i po kilkudziesięciu stronach opuścił mnie początkowy zachwyt nad samym pomysłem na książkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Przeczytane:2023-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

 

Kim jest Paszko? Polakiem czy Niemcem, mordercą czy rycerzem? Królewski bękart, który prowadzi wewnętrzną walkę. Mimo że ginie pod Grunwaldem, śmierć okazuje się początkiem podróży we wszechświecie, przez kolejne czasy, inne rzeczywistości, pod różnymi wcieleniami. 

Historia wymagająca uwagi, skupienia. Przeskoki w czasie, różne języki. Elementy powieści historycznej i fantastycznej, realizm magiczny, oryginalna forma. Smaczku dodaje posłowie autora. 

Gorąco polecam.

Link do opinii

Zaskakująca jest manipulacja materią książki, jakiej dopuszcza się autor. Fascynuje kalejdoskop alternatywnych wersji przyszłości i przeszłości, w których przyszło żyć głównemu bohaterowi. To koszmarne zapętlenie w pozbawionym końca konflikcie polsko-niemieckim. Te beznadziejne próby zdefiniowania siebie i swojej przynależności.


Z pewnością to nie wszystko. Książka ta pojemna jest w różne do interpretacji idee i metafory.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ciężko i mozolnie się czyta, ale warto. Kto przebrnął przez "Drach" poradzi sobie i z tą lekturą.Gdyby tylko autor bardziej obrazowo przedstawił  opisywane wojny przyszłości. Nie bardzo rozumiałem o co chodzi z mózgami w słoikach zasilanymi niemiecką krwią i Matką Polską, której łona zapładniane są w otwartych dworach polskich. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-12-07, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Jak nie zostałem poetą
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Jak nie zostałem poetą

Jeden z najpopularniejszych pisarzy. Pół miliona sprzedanych egzemplarzy. Uznanie polskich i zagranicznych krytyków. Wiele nagród i liczne nominacje...

Pokora
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Pokora

"Pokora" opowiada o władzy i uległości, o cenie jaką płaci się walcząc o własną godność, opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Nigdy przenigdy...
Emilia Jachimczyk
Nigdy przenigdy...
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Beata Agopsowicz ; Renata Czerwińska ; Daria Kaszubowska ; Małgorzata Lis ; Emilia Litwinko ; Magdalena Mikutel ; Natalia Przeździk ; Katarzyna Targosz
A na niebie blask od gwiazd. Opowieści na Boże Narodzenie
Księżyc nad Vajont. Echo
Katarzyna Kielecka
Księżyc nad Vajont. Echo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy