Wiedźma

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-02-06
Język oryginału: Polski

Tom 1 cyklu Opowieści z Wieloświata

Nadszedł czas „Wiedźmy”! Sięgnij po pierwszy tom cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”.
Obłożona klątwą wiedźma Jasna budzi się z długiego snu. Wyrwana ze swoich czasów, samotna i pozbawiona mocy, pragnie zemścić się za dawne krzywdy. Spotyka na swej drodze zmorę-uciekinierkę, szamana z przypadku i anioła niezadowolonego z nowych obowiązków. Każdy z nich zmaga się z cieniami przeszłości, a Los wciąga ich w nieoczywistą rozgrywkę o ludzkie dusze i przygotowania do końca świata.
Wiedźmy i demony, wilkodłaki i łapiduchy, szamani i anioły śmierci – postaci ze słowiańskich legend i wierzeń całego świata spotykają się we współczesnym Wrocławiu, tworząc niezwykłą wizję Wieloświata. Dawne historie odżywają po wiekach w nowych kształtach, a uśpione moce wypełniają ulice miast XXI wieku. Na Ślęży, w dawnym miejscu słowiańskiego kultu, gdzie niegdyś starły się siły niebios i piekieł, ponownie otwiera się przejście między światami.
„Wiedźma” rozpoczyna nowy cykl urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”. Zapraszamy do niezwykłego uniwersum, przesyconego słowiańsko-fantastycznym kolorytem!

Kup książkę Wiedźma

Sięgając po książkę należącą do gatunku, w którym ma się niewielkie rozeznanie lub też po prostu niespecjalnie się w nim gustuje, podświadomie oczekujemy, że publikacja musi nas bardzo pozytywnie zaskoczyć, bo dzięki temu chętniej sięgniemy po inne podobne do niej tytuły. Jeśli urban fantasy jest Wam zupełnie obcym gatunkiem, a swoją przygodę z nim chcielibyście dobrze rozpocząć, koniecznie sięgnijcie po Wiedźmę Anny Sokalskiej, rewelacyjny pierwszy tom serii Opowieści z Wieloświata. Jasna to młoda dziewczyna, obdarzona nadnaturalnymi mocami. Dziewczyna, jak na wiedźmę zresztą przystało, zdaje sobie z nich sprawę, mniej lub więcej wiedzą też o jej zdolnościach mieszkańcy jej wioski. Na skutek zbiegu dramatycznych okoliczności ginie Mira, siostra Jasnej, a na tytułową bohaterkę spada klątwa. W dodatku Jasna zapada w długi sen, z którego budzi się pięć wieków później – w 2016 roku. I tak rozpoczyna się seria zaskakujących, ale przede wszystkim zabawnych wydarzeń. Okazuje się też, że Jasna nie jest jedyną legendarną istotą, przemierzającą ulice współczesnego Wrocławia. Na kartach powieści jej losy splotą się z perypetiami Niny – zmarłej dziewczyny, zmory, której udało się wrócić do świata żywych, Dawida – chłopaka-szamana, któremu anioł śmierci prawie odebrał duszę i Szaraka – wspomnianego już anioła śmierci, będącego chwilowo w stanie ...

Opinie o książce - Wiedźma

Zachęcona pozytywną recenzją postanowiłam przeczytać „Wiedźmę”. Dopiero później doczytałam, że to urban fantasy, czyli zupełnie nie moja bajka, nie mój gatunek. Ale słowo się rzekło, książka pobrana, czytać trzeba 😉

Muszę przyznać, że historia Jasnej – czarownicy, która dość niespodziewanie przenosi się z wieku XVI do współczesnego Wrocławia, wciąga od pierwszych stron. Na drodze Jasnej pojawia się mnóstwo dziwnych postaci: mamy więc zmorę, szamana, czy anioła śmierci, którzy też trochę przypadkiem znajdują się we współczesnym świecie. Wiele ich łączy, ale i bardzo wiele dzieli. Przez chwilę będą skazani na swoje towarzystwo, być może uda im się też… ale nie, o tym szaaaa, nic więcej nie zdradzę 😉

Niezwykła to opowieść, pomieszanie wielu gatunków, świetnie napisana, z ciekawymi bohaterami. Wszystko to okraszone dość solidną dawką humoru (za czym nie przepadam, ale tu wyszło znakomicie). Niestety nie przekonałam się do tego gatunku i choć „Wiedźmie” nie mam nic do zarzucenia (poza gatunkiem 😉), raczej nie sięgnę po kontynuację. Mimo to nie żałuję, że ją przeczytałam, spotkanie z istotami z innych światów będę wspominać z uśmiechem i sympatią.

Avatar użytkownika - zarwananoc
zarwananoc
Przeczytane:2019-06-04, Przeczytałam,

"Czas, najsurowsze z bóstw, nieugięcie parł do przodu, nie oglądając się na niczyje wołanie, przysięgi ani łzy."

Kolejna książka, która pomimo moich nadziei, nie do końca mnie zadowoliła. Od dłuższego czasu przestałam zwracać uwagę czy dana książka jest autorstwa mojego kraju czy zagranicznego, więc wszystkie staram się stawiać na tym samym poziomie. Niestety w moich gustach "Wiedźma" nie wybiła się na pierwsze miejsca, lecz pozostała gdzieś na tyle.. chociaż mam wrażenie, że z każdą kolejną książką dostaniemy co raz lepsze efekty.
Pierwsze co muszę powiedzieć z rzeczy, które mi się nie podobały to bohaterowie. Z jednej strony wyróżniali się oryginalnością, bo nie można zarzucić autorce, że nie miała swojego pomysłu i ściągnęła go od kogoś innego. Bohaterowie mają swoje charaktery, każdy wyróżnia się określonymi cechami, lecz mojej osobie coś mi w nich brakowało. Przede wszystkim mam wrażenie, że za mało się o nich dowiedziałam, jak by został przede mną tylko odkryty czubek góry lodowej. Po za tym nie mogłam patrzeć na postać Krisa, sławnego piosenkarza, który irytował mnie za każdym razem gdy pojawił się na stronach książki. Miałam wrażenie, że chłopak jest niczym chorągiewka, gdzie zawieje tam poleci, mimo, że siedzi w tak wielkiej branży. No cóż.. nie polubiliśmy się. Jedyne co spodobało mi się w książce, to wyżej wspomniany pomysł. Widać, że autorka jednak w jakimś stopniu przemyślała i rozpisała fabułę, więc jak najbardziej liczę na co raz lepsze książki!
Książka zapewne nie pozostanie za długo w mojej pamięci, ale zasiała ziarenko ciekawości co do kolejnej części dotyczącej "Wieloświata". Całości jednak nie oceniam najgorzej, ponieważ książkę przeczytałam naprawdę szybko, co zawdzięczam lekkiemu stylu autorki. Ogólna fabuła wydaje mi się pomysłowa, wystarczy poprawić kilka rzeczy i książka może być na prawdę warta uwagi!
Reasumując, zachęcam was do zapoznania się z przygodami "Wiedźmy", aby samemu wywnioskować czy warto dać kolejną szanse autorce!

"Stwórca chce, byśmy żyli i czerpali z Jego tchnienia, a nie przespali cud życia."

Za książkę dziękuję portalowi CzytamPierwszy.

Jasna to z pozoru prosta, cicha i uboga dziewczyna. Razem z rodzicami i starszą siostrą ciężko pracuje dla pana ziem, na których mieszka.

Jest jednak coś, co sprawia, że ludzie się jej boją i unikają, choć nic nigdy złego nie zrobiła.

Dziewczynie to jednak nie wadzi, żyje spokojnie, ciesząc się swoimi "darami", których nie ma nikt inny.

Wszystko jednak niszczy ludzka żąda i zawiść, a w jedna chwila wystarczy, by dotąd spokojny świat Jasnej legł w gruzach.

Co to było

I co się dzieje, gdy od tego wydarzenia mija 500 lat?

Jak potoczą się losy Jasnej i kogo spotka na swojej drodze?

I przede wszystkim: komu może ufać?

Odsyłam do książki!

Mnie ona zaskoczyła. Fakt, że przed przeczytaniem nie sprawdzałam zbytnio opisów, jednak bardzo szybko okazała się czymś innym, niż oczekiwałam.

I to w żadnym wypadku nie było coś złego!

Wizja świata i zaświatów, jaką zaprezentowała autorka jest przyjemnie spójna i  bardzo do mnie przemawia.

Dodajmy do tego całą historia, jaką przedstawia, a która zdecydowanie rekompensuje wszystkie chwile ewentualnego wnerwienia na irytującą postać.

Również językowo jest bardzo dobrze. Historia napisana jest obrazowo i przyjemnie, czytelnikowi skutecznie udzielają się wszystkie emocje bohaterów.

Ja osobiście od samiutkiego początku pokochałam Jasną i byłam gotowa przywalić każdemu, kto był przeciwko niej.

Ah, nie mogę też zapomnieć o pewnym aniele! Jako żem Serafin, każdy z pierzastej braci jest mi bliski, a ten szczególnie mnie intryguje i mam szczerą nadzieję, że w kolejnych tomach się pojawi!

Podsumowując:

Jeśli macie ochotę na nieoczywistą i pełną żywych, choć nie zawsze żyjących postaci historię, zdecydowanie Wam "Wiedźmę" polecam!

Ja się absolutnie nie zawiodłam! I zdecydowanie czekam na kolejne części!

Avatar użytkownika - AleksandraRK
AleksandraRK

Po latach snu dziewczyna w końcu się obudziła. Jednak nie poznawała miejsca, w którym się znalazła. Wszystko wydawało się inne, obce. Wiedziała, że minęło sporo czasu, ale nie spodziewała się, że przespała parę dobrych stuleci, by znaleźć się nagle w XXI wieku.

Jasna była czarownicą, na którą pewien czarownik nałożył klątwę. Została wyrwana ze swoich czasów i wrzucona do naszych, a dokładnie do 2016 roku, kiedy technologia panuje już w świecie. Wiedźma początkowo nie radzi sobie z takimi zmianami, ale dosyć szybko przyzwyczaja się do nowego stylu życia.

Wiedźma Anny Sokalskiej to książka z gatunku urban fantasy. Już parę razy miałam styczność z tym gatunkiem i wiem, że potrzebny jest talent, by napisać dobrą książkę, która będzie utrzymana w klimatach w fantasy, a jednocześnie nie odbiegnie zbytnio od rzeczywistości naszych czasów. Niektórym się to udaje, niektórym nie. Niestety tę lekturę raczej zaliczę do tej drugiej grupy. Może miałam za duże wymagania, może po prostu spodziewałam się czegoś innego. Jednak zacznijmy od początku.

W historię wkraczamy pod koniec średniowiecza, gdy Jasna żyje jeszcze w domu rodzinnym. Tam dorasta wśród komentarzy o swoich nadprzyrodzonych mocach. Nie jest zbyt lubiana, jak każda inna wiedźma. Któregoś dnia pewien czarnoksiężnik rzuca na nią klątwę i wiąże jej moc, a dziewczyna zapada w sen i budzi się dopiero w naszych czasach.

Poza nią pojawia się również zmora, szaman, anioł śmierci czy demon. Jednak nie dajmy się zwieść, że nagle trafimy w słowiański świat. Takie nazwy jak zmora czy szaman to tylko nic nieznaczące tytuły i nijak mają się do mitologicznych stworów. Inaczej jest z pozostałą dwójką. Anioł zjawia się przy umierającym i jak na dobrego urzędnika z korporacji przystało, przedstawia mu całą procedurę, zbiera dane i odsyła w odpowiednie miejsce. Gdy pierwszy raz Nina spotyka się z Szarakiem-Aniołem, ten tytułuje ją per pani, ale przy następnym spotkaniu już jakoś nie przejmuje się takimi sprawami. Może za bardzo denerwowało go to, że została zmorą?

Szarak miał swoje zalety i wady. Pojawiały się sceny, w których przypominał prawdziwego anioła, a kiedy indziej był zwykłym urzędnikiem, niemal człowiekiem w niczym nieprzypominającym Niebieskiej Istoty. O wiele lepiej zarysowany był demon, który po prostu był demonem, czyli siał zamęt, zniszczenie i nawet jego pozornie dobra wola kryła w sobie prawdziwe, niecne czyny.

Po przeczytaniu opisu z tyłu książki oczekiwałam fali mitologii słowiańskiej niczym w Wiedźminie Sapkowskiego. Tam autor wrzuca nas w taki świat. W Wiedźmie natomiast brakowało mi tego. Zdecydowanie spodziewałam się więcej prawdziwych zmór, rusałek czy innych słowiańskich stworzeń. Może w kolejnych tomach to się zmieni.

Co do fabuły, to na początku zbyt szybko przeskakujemy z wątku na wątek. Sądzę, że mogły zostać bardziej opisane. Jednak im głębiej wchodziłam w lekturę, tym stawała się ciekawsza. Świetnym zabiegiem było np. używanie archaicznego języka przez Jasną, gdy zjawiła się w naszych czasach. Dawało to pewne poczucie groteski.

Jeśli chodzi o jeszcze kilka spraw, które nie spodobały mi się, to na pewno do tego można zaliczyć ciągłe sięganie bohaterów po alkohol czy papierosy. Nawet anioł w końcu poszedł w używki, czego za nic nie potrafię sobie wyobrazić. Inną sprawą było jeszcze mieszanie religii chrześcijańskiej z reinkarnacją i innymi teoriami Szaraka. Był to dla mnie ogromny zgrzyt w lekturze.

Wiedźma Anny Sokalskiej jest książką, po której oczekiwałam znacznie więcej. Spodziewałam się prawdziwego słowiańskiego świata wrzuconego w nasze czasy, a otrzymałam historię o młodych osobach mierzących się ze swoim życiem i jego problemami. Może po prostu to nie była lektura dla mnie.

Dziękuję Wydawnictwu Lira oraz portalowi www.czytampierwszy.pl za egzemplarz recenzencki.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93

Opowieści z Wieloświata zdecydowanie skradły moje serce! Książka myślę, że przypadnie do gustu osobom, które są fanami serii Kwiat Paproci, lub lubią książki z lekko fantastyczno-słowiańskim klimatem!
Na początek przenosimy się do XIV wieku, gdzie poznajemy Jasną. Uwielbiam jej wypowiedzi oraz archaiczną polszczyznę, jaką się ona posługuje. Następnie już w roku 2016 zjawia się na ziemi i... zdecydowanie musi odnaleźć się w obecnych realiach. W obecnym świecie pomaga jej się odnaleźć Nina, która jest zmorą oraz Dawid, który jest szamanem! Musicie przyznać, że to całkiem ciekawe trio i podczas ich przygód na pewno nie będziecie się nudzili.
Sporo postaci zarówno tych "normalnych", jak i fantastycznych, poznajemy np. anioła śmierci, chochliki, demony i wiele innych! Naprawdę sporo się tu dzieje i całość szybko się toczy. Podczas czytania tej książki nie ma ani chwili czasu na nudę.
Jasna ma jednak cel na ziemi. Czy uda się jej pomścić siostrę oraz zrzucić z siebie klątwę, która pozbawiła ją magii? Jak potoczy się historia Dawida i Niny?
Ja już tupię nóżkami na myśl o kolejnej części opowieści z Wieloświata!

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2020-04-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2020, przeczytane,

Daję tyle gwiazdek na zachętę. Sięgnę na pewno po kolejny tom.
Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Idealna dla zrelaksowania się. Urban fantasy to nie jest mój ulubiony gatunek, mimo to czytało mi się naprawdę dobrze. Minusami książki są niedokończone, albo naprędce kończone wątki, trochę na siłę (wydawca gonił?). Dobry początek, fajnie rozpoczęte wątki, które aż się prosiły o ciąg dalszy i potem jakiś brak pomysłu na to co dalej ma się z bohaterami stać. Mimo to daję cyklowi szansę, bo zapowiada się ciekawie.

Avatar użytkownika - ewelinaab
ewelinaab
Przeczytane:2020-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

No tak książka to po prostu cudo. Uwielbiam się przenosić w wyimaginowany świat. Tutaj mamy połączenie między światem realnym a fikcją. Wiedźma, która straciła moc, próbuje pomścić siostrę. Po drodze spotyka przyjaciół, którym do końca nie wie czy może ufać. Od razu zabieram się za drugi tom.

Super podejście do mocy wiedźm i połączenia świata żywych i umarłych. Postacie z charakterem i historia która wciąga ;) polecam i czekam na możliwość zapoznania się z częścią kolejną ;)

Żertwa
Anna Sokalska; 0
Okładka ksiązki - Żertwa

Kto nie pragnie, ten nie żyje! Sięgnij po drugi tom niezwykłego cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”. Poznaj intrygę, która...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś