Wiedźma

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-02-06
Język oryginału: Polski

Tom 1 cyklu Opowieści z Wieloświata

Nadszedł czas „Wiedźmy”! Sięgnij po pierwszy tom cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”.
Obłożona klątwą wiedźma Jasna budzi się z długiego snu. Wyrwana ze swoich czasów, samotna i pozbawiona mocy, pragnie zemścić się za dawne krzywdy. Spotyka na swej drodze zmorę-uciekinierkę, szamana z przypadku i anioła niezadowolonego z nowych obowiązków. Każdy z nich zmaga się z cieniami przeszłości, a Los wciąga ich w nieoczywistą rozgrywkę o ludzkie dusze i przygotowania do końca świata.
Wiedźmy i demony, wilkodłaki i łapiduchy, szamani i anioły śmierci – postaci ze słowiańskich legend i wierzeń całego świata spotykają się we współczesnym Wrocławiu, tworząc niezwykłą wizję Wieloświata. Dawne historie odżywają po wiekach w nowych kształtach, a uśpione moce wypełniają ulice miast XXI wieku. Na Ślęży, w dawnym miejscu słowiańskiego kultu, gdzie niegdyś starły się siły niebios i piekieł, ponownie otwiera się przejście między światami.
„Wiedźma” rozpoczyna nowy cykl urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”. Zapraszamy do niezwykłego uniwersum, przesyconego słowiańsko-fantastycznym kolorytem!

Kup książkę Wiedźma

Sięgając po książkę należącą do gatunku, w którym ma się niewielkie rozeznanie lub też po prostu niespecjalnie się w nim gustuje, podświadomie oczekujemy, że publikacja musi nas bardzo pozytywnie zaskoczyć, bo dzięki temu chętniej sięgniemy po inne podobne do niej tytuły. Jeśli urban fantasy jest Wam zupełnie obcym gatunkiem, a swoją przygodę z nim chcielibyście dobrze rozpocząć, koniecznie sięgnijcie po Wiedźmę Anny Sokalskiej, rewelacyjny pierwszy tom serii Opowieści z Wieloświata. Jasna to młoda dziewczyna, obdarzona nadnaturalnymi mocami. Dziewczyna, jak na wiedźmę zresztą przystało, zdaje sobie z nich sprawę, mniej lub więcej wiedzą też o jej zdolnościach mieszkańcy jej wioski. Na skutek zbiegu dramatycznych okoliczności ginie Mira, siostra Jasnej, a na tytułową bohaterkę spada klątwa. W dodatku Jasna zapada w długi sen, z którego budzi się pięć wieków później – w 2016 roku. I tak rozpoczyna się seria zaskakujących, ale przede wszystkim zabawnych wydarzeń. Okazuje się też, że Jasna nie jest jedyną legendarną istotą, przemierzającą ulice współczesnego Wrocławia. Na kartach powieści jej losy splotą się z perypetiami Niny – zmarłej dziewczyny, zmory, której udało się wrócić do świata żywych, Dawida – chłopaka-szamana, któremu anioł śmierci prawie odebrał duszę i Szaraka – wspomnianego już anioła śmierci, będącego chwilowo w stanie ...

Opinie o książce - Wiedźma

Jasna to z pozoru prosta, cicha i uboga dziewczyna. Razem z rodzicami i starszą siostrą ciężko pracuje dla pana ziem, na których mieszka.

Jest jednak coś, co sprawia, że ludzie się jej boją i unikają, choć nic nigdy złego nie zrobiła.

Dziewczynie to jednak nie wadzi, żyje spokojnie, ciesząc się swoimi "darami", których nie ma nikt inny.

Wszystko jednak niszczy ludzka żąda i zawiść, a w jedna chwila wystarczy, by dotąd spokojny świat Jasnej legł w gruzach.

Co to było

I co się dzieje, gdy od tego wydarzenia mija 500 lat?

Jak potoczą się losy Jasnej i kogo spotka na swojej drodze?

I przede wszystkim: komu może ufać?

Odsyłam do książki!

Mnie ona zaskoczyła. Fakt, że przed przeczytaniem nie sprawdzałam zbytnio opisów, jednak bardzo szybko okazała się czymś innym, niż oczekiwałam.

I to w żadnym wypadku nie było coś złego!

Wizja świata i zaświatów, jaką zaprezentowała autorka jest przyjemnie spójna i  bardzo do mnie przemawia.

Dodajmy do tego całą historia, jaką przedstawia, a która zdecydowanie rekompensuje wszystkie chwile ewentualnego wnerwienia na irytującą postać.

Również językowo jest bardzo dobrze. Historia napisana jest obrazowo i przyjemnie, czytelnikowi skutecznie udzielają się wszystkie emocje bohaterów.

Ja osobiście od samiutkiego początku pokochałam Jasną i byłam gotowa przywalić każdemu, kto był przeciwko niej.

Ah, nie mogę też zapomnieć o pewnym aniele! Jako żem Serafin, każdy z pierzastej braci jest mi bliski, a ten szczególnie mnie intryguje i mam szczerą nadzieję, że w kolejnych tomach się pojawi!

Podsumowując:

Jeśli macie ochotę na nieoczywistą i pełną żywych, choć nie zawsze żyjących postaci historię, zdecydowanie Wam "Wiedźmę" polecam!

Ja się absolutnie nie zawiodłam! I zdecydowanie czekam na kolejne części!

Avatar użytkownika - AleksandraRK
AleksandraRK

Po latach snu dziewczyna w końcu się obudziła. Jednak nie poznawała miejsca, w którym się znalazła. Wszystko wydawało się inne, obce. Wiedziała, że minęło sporo czasu, ale nie spodziewała się, że przespała parę dobrych stuleci, by znaleźć się nagle w XXI wieku.

Jasna była czarownicą, na którą pewien czarownik nałożył klątwę. Została wyrwana ze swoich czasów i wrzucona do naszych, a dokładnie do 2016 roku, kiedy technologia panuje już w świecie. Wiedźma początkowo nie radzi sobie z takimi zmianami, ale dosyć szybko przyzwyczaja się do nowego stylu życia.

Wiedźma Anny Sokalskiej to książka z gatunku urban fantasy. Już parę razy miałam styczność z tym gatunkiem i wiem, że potrzebny jest talent, by napisać dobrą książkę, która będzie utrzymana w klimatach w fantasy, a jednocześnie nie odbiegnie zbytnio od rzeczywistości naszych czasów. Niektórym się to udaje, niektórym nie. Niestety tę lekturę raczej zaliczę do tej drugiej grupy. Może miałam za duże wymagania, może po prostu spodziewałam się czegoś innego. Jednak zacznijmy od początku.

W historię wkraczamy pod koniec średniowiecza, gdy Jasna żyje jeszcze w domu rodzinnym. Tam dorasta wśród komentarzy o swoich nadprzyrodzonych mocach. Nie jest zbyt lubiana, jak każda inna wiedźma. Któregoś dnia pewien czarnoksiężnik rzuca na nią klątwę i wiąże jej moc, a dziewczyna zapada w sen i budzi się dopiero w naszych czasach.

Poza nią pojawia się również zmora, szaman, anioł śmierci czy demon. Jednak nie dajmy się zwieść, że nagle trafimy w słowiański świat. Takie nazwy jak zmora czy szaman to tylko nic nieznaczące tytuły i nijak mają się do mitologicznych stworów. Inaczej jest z pozostałą dwójką. Anioł zjawia się przy umierającym i jak na dobrego urzędnika z korporacji przystało, przedstawia mu całą procedurę, zbiera dane i odsyła w odpowiednie miejsce. Gdy pierwszy raz Nina spotyka się z Szarakiem-Aniołem, ten tytułuje ją per pani, ale przy następnym spotkaniu już jakoś nie przejmuje się takimi sprawami. Może za bardzo denerwowało go to, że została zmorą?

Szarak miał swoje zalety i wady. Pojawiały się sceny, w których przypominał prawdziwego anioła, a kiedy indziej był zwykłym urzędnikiem, niemal człowiekiem w niczym nieprzypominającym Niebieskiej Istoty. O wiele lepiej zarysowany był demon, który po prostu był demonem, czyli siał zamęt, zniszczenie i nawet jego pozornie dobra wola kryła w sobie prawdziwe, niecne czyny.

Po przeczytaniu opisu z tyłu książki oczekiwałam fali mitologii słowiańskiej niczym w Wiedźminie Sapkowskiego. Tam autor wrzuca nas w taki świat. W Wiedźmie natomiast brakowało mi tego. Zdecydowanie spodziewałam się więcej prawdziwych zmór, rusałek czy innych słowiańskich stworzeń. Może w kolejnych tomach to się zmieni.

Co do fabuły, to na początku zbyt szybko przeskakujemy z wątku na wątek. Sądzę, że mogły zostać bardziej opisane. Jednak im głębiej wchodziłam w lekturę, tym stawała się ciekawsza. Świetnym zabiegiem było np. używanie archaicznego języka przez Jasną, gdy zjawiła się w naszych czasach. Dawało to pewne poczucie groteski.

Jeśli chodzi o jeszcze kilka spraw, które nie spodobały mi się, to na pewno do tego można zaliczyć ciągłe sięganie bohaterów po alkohol czy papierosy. Nawet anioł w końcu poszedł w używki, czego za nic nie potrafię sobie wyobrazić. Inną sprawą było jeszcze mieszanie religii chrześcijańskiej z reinkarnacją i innymi teoriami Szaraka. Był to dla mnie ogromny zgrzyt w lekturze.

Wiedźma Anny Sokalskiej jest książką, po której oczekiwałam znacznie więcej. Spodziewałam się prawdziwego słowiańskiego świata wrzuconego w nasze czasy, a otrzymałam historię o młodych osobach mierzących się ze swoim życiem i jego problemami. Może po prostu to nie była lektura dla mnie.

Dziękuję Wydawnictwu Lira oraz portalowi www.czytampierwszy.pl za egzemplarz recenzencki.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93

Opowieści z Wieloświata zdecydowanie skradły moje serce! Książka myślę, że przypadnie do gustu osobom, które są fanami serii Kwiat Paproci, lub lubią książki z lekko fantastyczno-słowiańskim klimatem!
Na początek przenosimy się do XIV wieku, gdzie poznajemy Jasną. Uwielbiam jej wypowiedzi oraz archaiczną polszczyznę, jaką się ona posługuje. Następnie już w roku 2016 zjawia się na ziemi i... zdecydowanie musi odnaleźć się w obecnych realiach. W obecnym świecie pomaga jej się odnaleźć Nina, która jest zmorą oraz Dawid, który jest szamanem! Musicie przyznać, że to całkiem ciekawe trio i podczas ich przygód na pewno nie będziecie się nudzili.
Sporo postaci zarówno tych "normalnych", jak i fantastycznych, poznajemy np. anioła śmierci, chochliki, demony i wiele innych! Naprawdę sporo się tu dzieje i całość szybko się toczy. Podczas czytania tej książki nie ma ani chwili czasu na nudę.
Jasna ma jednak cel na ziemi. Czy uda się jej pomścić siostrę oraz zrzucić z siebie klątwę, która pozbawiła ją magii? Jak potoczy się historia Dawida i Niny?
Ja już tupię nóżkami na myśl o kolejnej części opowieści z Wieloświata!

Wiedźma - Anny Sokalskiej to moja ulubiona książka tej wiosny, bo gdy przyroda budzi się na wiosnę do życia i w sposób magiczny wszystko dookoła jak co roku się zmienia moje literackie upodobania skłaniają się ku literaturze fantasy. A polskie urban fantasy zawsze było dobre! Sięgając po wiedźmę liczyłam na kulturalne i kulturowe spotkanie pogańskiego świata ze światem współczesnym. Nie zawiodłam się ani przez chwilę! Autorka zachwyciła mnie przede wszystkim tym, że Jasna czyli główna bohaterka (obudzona wiedźma) wypowiada się archaicznym dla mnie zabawnym językiem. Bohaterowie Nina i Dawid są zaś współczesnymi ludźmi, choć jak się okazuje nie zupełnie "zwyczajnymi". Ten kontrast językowy potęguje radość z czytania powieści, a ja lubię właśnie takie drobne szczegóły. Ogólnie ciekawa kreacja bohaterów, główny motyw. To powieść przygotowująca do dalszych części większej całości, w których bohaterowie rozwinął się a akcja rozkręci. Przenikające się we wspomnieniach światy, kontrasty, tajemniczość, mrok sprawiają że czytając mam chęć na więcej i więcej. Zwłaszcza, że na kartach książki czai się całe mnóstwo ciekawych stworów - goblinów, zjaw, aniołów, demonów, szamanów, chochlików, czarownic i innych. Polecam także dla tych którzy w fantasy na co dzień nie gustują z uwagi na małą nutę ironii i dobry humor, co zawsze zachęca do przeczytania. Dla miłośników opisów przyrody także znajdzie się coś ciekawego - malownicze opisy Wrocławia. To lubię :) i zdecydowanie polecam :)

Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Dawno temu żyła młoda dziewczyna, która została okrutnie zraniona. Była ona wiedźmą, przez co nie miała lekkiego życia. Na skutek klątwy zasypia na 500 lat. Gdy się budzi, w świecie nic już nie jest takie samo, jakie znała. Historia Jasnej jest zagadkowa. W XXI wieku poznaje anioła śmierci (na zastępstwie), szamana i zmorę. Ich wspólna przygoda, nie zaparła mi tchu w piersiach, jednak czytało się przyjemnie i chętnie sięgnę po kolejne części opowieści z Wieloświata.

Avatar użytkownika - marcinkowskapatr
marcinkowskapatr
Przeczytane:2019-04-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Wiedźma" to powieść Anny Sokalskiej, jej akcja rozgrywa się w dwóch czasach, całkowicie od siebie oddalonych. Początkowo akcja rozrywa się w XVI wieku gdzie poznajemy dorastającą wiedźmę ? Jasną. Druga płaszczyzna to rok 2016, tam spotykamy Ninę i Dawida. To postaci między którymi jest konflikt, który z dnia na dzień narasta.
Jasna budzi się po latach i trafia do rzeczywistości, w której żyją Dawid i Nina. Jasnie ciężko się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Archaiczna polszczyzna Jasny w kontraście z wszechobecną łaciną daje mocne wrażenie.
"Wiedźma" to bardzo lekka, współczesna powieść, która zawiera w sobie wątki słowiańskich wierzeń. Książkę odebrałem/odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Przyznam szczerze, że ja do tej pory nie przeczytałam ani jednej, aż otrzymałam zaproszenie do zapoznania się z pierwszym tomem trylogii autorstwa @annasokalska_pisarka „Wiedźma” i... przepadłam ??
Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1507, na południu Polski. Mała dziewczynka o imieniu Jasna odkrywa swoje niezwykłe umiejętności widzenia rzeczy i postaci niewidocznych dla zwykłych śmiertelników oraz wpływania na otaczającą ją rzeczywistość. Nie są to cechy dobrze widziane przez innych ludzi, a wręcz wywołują w nich strach i przerażenie. Mimo to z czasem dorastająca Jasna staje się obsesyjnie pożądaną przez młodego szlachcica kobietą i w wyniku strasznej intrygi zostaje przez niego schwytana, a jej rodzona siostra zabita. Starcie się potężnej mocy - jaką posiada Jasna - z mocą nasłanego na nią, przez młodego szlachcica, demona niestety powoduje, że na dziewczynę spada klątwa, a ona sama zasypia na kolejne 500 lat. Budzi się w 2016 roku we Wrocławiu jako kobieta z pogranicza świata żywych i umarłych, posiadająca niezwykłą moc. Poznaje tu inne dusze, szamanów, wiedźmy zawieszonych w Wieloświecie. ?
Czy Jasna odnajdzie się we współczesności ? Czy uda jej się zrzucić ciążącą nad nią od pięciu wieków klątwę ? ?
„Wiedźma” to naprawdę niezwykła, wciągająca i wzruszająca opowieść o dwóch współistniejących światach: żywych i umarłych, o przyjaźni, o rozliczaniu się z przeszłością i o tym co w doczesnym i wiecznym życiu jest naprawdę ważne ? Historia opisana jest niezwykle barwnie, fabuła wciągnęła mnie i zachwyciła od pierwszych stron (chwilami przypominała mi wizję zaświatów przedstawioną w filmie „Uwierz w ducha” z Patrickiem Swayze ?). Naprawdę - była to moja pierwsza książka fantasy, ale już wiem, że z niecierpliwością będę oczekiwała kolejnych dwóch części trylogii ?