Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy

Wydawnictwo: Jedyne Takie
Data wydania: 2015-09-03
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-942785-0-2
Liczba stron: 40

Ocena: 0 (0 głosów)

Autorska książka, znanej od wielu lat na rynku wydawniczym ilustratorki.

Koncepcja graficzna, sugestywne i pełne wyrazu kolorowe ilustracje, ciekawa formuła edytorska i staranne wydanie, to niewątpliwe atuty książki, która w lekkiej i dowcipnej formie podejmuje jednak temat ważny, jakim jest empatia. Takiej konwencji chętnie podda się (jak sądzę) dorosły i młody Czytelnik, a dzięki ilustracjom - książka z pewnością spodoba się również dzieciom, co Rodzice powinni wykorzystać dla uwrażliwienia ich na współodczuwanie i życzliwość wobec każdej odmienności. Makabra, Łotrzyca, Szkarada, Matnia i inne - to wiedźmy i czarownice początkowo budzące grozę i niechęć, co się jednak zmienia po bliższym ich poznaniu.

We Wstępie znajdujemy określenia, (wypowiadane ustami bohaterek książki) które świadczą o tym, z jaką łatwością i bezrefleksyjnie potrafimy oceniać kogoś, kogo właściwie nie znamy i poznać nie planujemy. Natomiast zwierzenia każdej z szesnastu czarownic otwierają nam oczy na ich, chociaż specyficzne, to niemal ludzkie i bliskie nam cechy, które jesteśmy w stanie nie tylko zaakceptować, ale również zrozumieć i (o dziwo!) polubić. Wystarczy tylko posiąść umiejętność słuchania i słyszenia, co warto jest dzieciom wpajać i uświadamiać.

Czyli jednak...nie taka czarownica straszna, jak ją namalowano.

Kontrast dwóch punków widzenia jak klamerka spina treść tej niedużej, ale jakże wymownej książki, która może być miłym, skłaniającym do refleksji upominkiem dla każdego - niezależnie od jego wieku.

"Wiedźmy i czarownice" inaugurują działalność Wydawnictwa, które jeszcze niejeden raz zaskoczy polskiego (dużego i małego) Czytelnika niekonwencjonalnymi edytorsko i wartościowymi merytorycznie projektami.

REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2015-09-05, Przeczytałem,
Czarownice i ich czarostwa  Bycie innym - wartość. Czy aby zawsze i na pewno? Czy niezwyczajność, wyróżnianie się, jest samo w sobie wartością? Innym, czasami szokująco innym, jest przecież seryjny morderca, pedofil, złodziej, gwałciciel, psychopata. Bycie innym może być wartością, ale nie musi. Zależy to od tego, co owa inność oznacza. Jeśli służy wyłącznie niszczeniu więzów grupowych, zagraża komuś, jest działaniem destabilizującym, zachowaniem konfliktowym, jedynie czymś przeciw, nie musi oznaczać niczego pozytywnego. Zespół SBB podobno głosił kiedyś hasło: Szukaj! Buduj! Burz!. Samo hasło Burz! to zdecydowanie za mało, by się z nim identyfikować. Książka Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy doświadczonej plastyczki i ilustratorki Jolanty Marcolli jest w pewnym stopniu opowieścią o byciu innym. O tym, że owa „inność” nie zawsze oznacza coś nieakceptowalnego czy brak cech wspólnych z otoczeniem. Że początkowo trudni do zrozumienia "inni" czasami skrywają tajemnice, które - jeśli przyjrzymy się im z bliska - nie są aż tak tajemnicze, jak mogłoby się początkowo wydawać. Że w każdym można znaleźć cechy, które go odróżniają od reszty i takie, które nie są tak naprawdę wyjątkowymi.Bohaterkami książki Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy są tytułowe wiedźmy i czarownice. Na pierwszy rzut oka budzące niepokój, lęk, ostrożne zdziwienie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wiedźmy i czarownice, czyli oswajanie tajemnicy

Inne książki autora
Kim i Ktoś z Nikim
Jolanta Marcolla0
Okładka ksiązki - Kim i Ktoś z Nikim

Najnowsza książka Jolanty Marcolla pt. "Kim i Ktoś z Nikim" dostarczy Czytelnikowi sporo pozytywnych emocji. Zaskakująca - tak wizualnie, jak treściowo...

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje