Wielbiciel

W lesie niedaleko małej miejscowości w okolicach Augsburga znaleziono zmasakrowane zwłoki młodej kobiety. Policja i bliscy zamordowanej stoją przed prawdziwą zagadką, gdyż kobieta zaginęła bez śladu przed kilkoma laty. Dopiero telefon od jej znajomej z wakacji dostarcza pierwszych wskazówek. Jednocześnie we Frankfurcie toczy się inna historia. Leonę - zadowoloną z życia redaktorkę pracującą w wydawnictwa - ukochany mąż porzuca dla innej kobiety. To prawdziwy cios dla osoby, która dopiero co była świadkiem samobójstwa...

Informacje dodatkowe o Wielbiciel:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-08-11
Tytuł oryginału: Der Verehrer
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala

Kup książkę Wielbiciel

Wielbiciel - opinie o książce

Kto z Was nie narzeka na brak powodzenia? Dla jednych wielbiciel to ktoś, kto sprawia nam przyjemność, a dla innych może być to ktoś natrętny, kogo ciężko się pozbyć. Jaki był tytułowy "Wielbiciel" thrillera psychologicznego Charlotte Link? Jeśli jesteście ciekawi tej książki, to zapraszam na recenzję!

Pewnego dnia, w lesie, w okolicach małej miejscowości położonej niedaleko Augsburga znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, które były bardzo zmasakrowane. Przed kilkoma laty zniknęła ona bez śladu. Nikt z jej bliskich nie miał pojęcia, gdzie się ona podziewała przez te wszystkie lata. Tak więc wokół jej morderstwa policja zaczyna prowadzić śledztwo. Duże znaczenie ma w nim telefon od znajomej z wakacji zamordowanej...

W tym samym czasie we Frankfurcie ma miejsce zupełnie inna historia. Życie Leony, która jest zadowoloną z życia redaktorką pewnego wydawnictwa, zmienia się w jednej chwili. Nie dosyć, że jej ukochany mąż porzucił ją dla innej kobiety, w dodatku całkiem niedawno była świadkiem samobójstwa pewnej kobiety, o którym nie może zapomnieć... Jak te zdarzenia będą miały wpływ na dalsze życie Leony? Co historia zamordowanej w lesie dziewczyny ma wspólnego z samobójstwem, którego świadkiem była Leona?

W książce prowadzona jest narracja w trzeciej osobie. Dzieli się ona na części, rozdziały i podrozdziały, które nie są jakoś szczególnie podpisane, oddzielają one od siebie poszczególne wątki. Książka ta jest już drugim przeczytanym przeze mnie thrillerem psychologicznym tej autorki, od którego ciężko mi się było oderwać i zrobił na mnie wielkie wrażenie. Opisana jest w nim wielka jednostronna chorobliwa miłość, która stała się niebezpieczną obsesją. Obok zdarzenia kryminalnego, wokół którego toczy się śledztwo, jest to główny wątek w tej książce. Są też wątki poboczne, takie jak rodzinne życie, gdzie jest pełno problemów, z którymi ciężko sobie poradzić, ale jakoś trzeba z nimi żyć. Ogólnie książka czasami bardzo trzyma w napięciu i jest w niej dużo zwrotów akcji. Podczas czytania nie da się nudzić.

"Wielbiciel" jest świetnym thrillerem psychologicznym, od którego trudno jest się oderwać. Jeśli lubicie wielowątkowe książki, które poruszają pełno problemów społecznych, gdzie toczy się trudne do rozwiązania śledztwo, to z pewnością przypadnie Wam ona do gustu. Mnie się bardzo spodobała i cieszę się, że trafiłam na tak świetny thriller!

Po niemiecką literaturę sięgam bardzo rzadko. Powodem jest  moje słabe rozeznanie w twórcach pochodzących z tego kraju. Wśród thrillerów to Amerykanie wybijają się na pierwszy ogień, a jeśli chodzi o kryminały, to zdecydowanie jest, to "broszka" Szwedów.
 Ale wiadomo, że dla każdego znajdzie się miejsce na rynku wydawniczym, tyle o tyle będzie potrafił swoją powieścią zaintrygować czytelnika oraz wnieść coś nowego, świeżego. Myślę, że trafiłam na autorkę, która swoją książką mnie zachwyciła. Piszę o Charlotte Link-jedną z najbardziej poczytnych, współczesnych autorek niemieckich Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu psychologicznemu podejściu do kreowanych przez siebie postaci. W Polsce, nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazały się do tej pory :"Echo winy", "Przerwane milczenie", "Ostatni ślad", "Grzech aniołów", "Dom sióstr", "Drugie dziecko", "Obserwator". W sumie Charlotte Link wydała 17 powieści, które przetłumaczono na kilkanaście języków. "Wielbiciel" jest moją pierwszą lekturą, autorstwa Charlotte Link   W lesie w pobliżu Augsburga zostaje znaleziono ciało młodej, zarżniętej kobiety. Ofiarą okazuje się zaginiona sprzed sześciu laty dziewczyna, która wyszła pewnego dnia z domu realizować swoje marzenia o podróżach.  Natomiast  we Frankfurcie inna bohaterka- Leona jest świadkiem samobójstwa zrozpaczonej, młodej rozwódki. Leona nie może "przetrawić" tragicznego w skutkach zdarzenia, a nie może liczyć nawet na zrozumienie męża, który z czasem porzuca Leone dla młodszej kobiety.  Leona poznaje Roberta, brata samobójczyni i się zakochuje..... Co te dwie sprawy i losy tych dwóch kobiet mają ze sobą wspólnego? To się okaże już niemal w 1/4 powieści. Zagadka śmierci zamordowanej kobiety wyjaśni się "samowolnie", a siostra ofiary będzie toczyła nierówną walkę ze swoim żalem do zmarłej siostry, za to, że opuściła dom i umierającego ojca. Natomiast Leona z ekstazy i poczucia zakochania przeskoczy w uczucie strachu, lęku i wielkiego rozczarowania. Kobieta będzie musiała zmierzyć się z drastycznymi elementami z życia Roberta, który okaże się zupełnie inny niż się bohaterce wydawało. "Wielbiciel"  nie jest kryminałem, gdyż sprawca i jego motywy czytelnik poznaje szybko. Pisarka postawiła na analizę psychopatycznego umysłu, na zaskoczenie i niepewność, kiedy i jak kat zaskoczy swoją ofiarę. Czy osaczy ją jak głodny wilk bezbronną owcę? A może to prześladowca okaże się ofiarą swego cierpienia i rozbuchanego ego? Przyznam, że Charlotte Link się rozpisała na temat wątków pobocznych, lecz mnie to nie przeszkadzało. Czuje, że tak musiało być. Autorka chciała ukazać całe spektrum fabuły. Czytelnik nie ma czuć się znudzony, a zaintrygowany i czekać na zakończenie, którego także można się domyślić, ale cóż jakoś książka musi się kończyć. Niemniej polecam fanom trillerów i książek z psychologicznym podejściem do bohatera.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-09-05,

Wokół Leony kręci się gromadka mężczyzn: tytułowy "wielbiciel" Robert, jej prawie były mąż Wolfgang, Bernhard (były mąż samobojczyni)... Ciekawa sprawa, ukrywająca się Leona wybiera się na nocną imprezę przy ognisku, zabierając ze sobą siostrę i jej synka. Przez lekkomyslność obu kobiet mały chłopiec zostaje narażony na niebezpieczeństwo.

To najsłabsza książka Charlotte Link, jaką do tej pory czytałam. Ale i tak jest to dobry thriller psychologiczny. Za długie było dla mnie wprowadzenie do tematu, początek nużący i długi, ale potem było już tylko lepiej. A końcówka jak zawsze zaskakująca. I jednak wolę poznać sprawcę pod koniec pozycji, a tu w zasadzie od początku było to wiadome. Ale zawodowy warsztat Link pozostał zachowany.
Genialna, jak wszystkie pozostałe książki tej autorki
Tą pozycją Charlotte Link zyskuje wierną wielbicielkę swoich powieści. Doskonały thriller psychologiczny o toksycznej miłości i jej wpływie na życie głównej bohaterki. Z pozoru dwie odrębne sprawy zazębiają się, a nieuchwytny psychopata skutecznie buduje atmosferę grozy i rosnącego zagrożenia.
Leona w drodze do dentysty staje się świadkiem wypadku. U jej stóp ląduje dziewczyna, która wyskoczyła z okna. Okazuje się, że zmarła nie miała wielu bliskich osób, dlatego jej sąsiadka zaprasza Leonę na pogrzeb i do jej domu, gdzie poznaje brata ofiary. Bardzo szybko angażuje w nową znajomość, gdyż właśnie porzucił ją mąż. W tym samym czasie zostają znalezione zwłoki kobiety zaginionej przed kilkoma laty. Co łączy te sprawy? Świetny kryminał, nie wszystkie powieści tej autorki mi się podobały, jednak tę zaliczam do bardzo udanych.
Jedno samobójstwo łączy ze sobą losy kilku osób. Im bardziej jedna z bohaterek zagłębia się w odkrycie motywów samobójczyni, tym więcej odkrywa tajemnic. W tych zaskakujących okolicznościach zapada decyzja o zmianach - pojawia się nowa miłość, która zaczyna stanowić siłę napędową. Czy jednak nowy wielbiciel jest na pewno nową, wielką miłością?
W pewnym stopniowaniu mogłabym książki sensacyjne czy kryminalne podzielić wedle ich oddziaływania na moją wyobraźnię, wartkość akcji, zaskakujące tło. Przeczytana właśnie pozycja niestety niewiele odkrywczego po sobie pozostawia. Kto jest mordercą wiemy już od połowy książki, wszystko staje się przewidywalne i miałkie. Nie uwiodła mnie ta książka, nie zachwyciła choć przeczytałam, bo jednego, czego nie można odmówić autorce to w moim odczuciu pewna lekkość pióra. Początkowe wciągnięcie w wir akcji, która zdaje się rozwijać w paru wątkach, zmieniło się wraz z szybkim zaspokojeniem ciekawości. Dla mnie ta lektura to czytadło do pociągu, które bez bólu serca zostawiłabym w przedziale dla kolejnego czytelnika. Książka wpadła w moje ręce niespodziewanie i nie wzniosła mnie na wyżyny chęci wdrożenia się w kolejne dzieła autorki.
Książka nie trzyma w napięciu do ostatnich stron, ponieważ jest bardzo przewidywalna. Sprawcę zbrodni poznajemy dosyć wcześnie, dlatego czytałam jedynie po to aby poznać jego motyw.
Całkiem niezły thriller, choć nie plasuje się na liście moich ulubionych książek autorki. Akcja nabiera rozpędu dość późno i nic mnie tu nie zaskoczyło. Główna bohaterka Leona jest świadkiem samobójstwa młodej kobiety. Poznaje jej brata Roberta. Niedługo potem, mąż zostawia Leonę dla kochanki. Kobieta zaczyna spotykać się z Robertem, ale mężczyzna coraz bardziej ją osacza.
Leona nie miała do tej pory szczęścia w życiu. Nie dość, że była świadkiem samobójstwa, to jeszcze mąż zostawił ją dla innej kobiety. Gdy już myślała, że zły los się od niej odwrócił, okazało się, że wpadła w jeszcze gorsze bagno. Mężczyzna, który zawrócił jej w głowie (wytnie się fakt, że to brat owej samobójczyni) okazał się niezrównoważonym psychicznie człowiekiem ( w sumie powiedziałabym, że koleś miał rozdwojenie jaźni: z jednej strony czuły, kochający, do rany przyłóż, z drugiej - furiata). Gdy kobieta w końcu odważyła się zakończyć ten chory związek, okazało się, że to dopiero początek jej problemów. Samo to, że zginął jej kot, szwagier został pobity, a sąsiadka jej kochanka zakatowana na śmierć, to początek góry lodowej. Śmierć Anny, byłej partnerki jej kochanka, dała sygnał Leonie, że przestała być bezpieczna, i że następną ofiarą może być właśnie ona. Świetny, trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który pokazuje przerażającą prawdę - do czego może doprowadzić zaślepienie i nie dostrzeganie w porę dziwnych zachowań partnera.
Dużo słyszałam o tej autorce, jednak nigdy nie czytałam żadnej z jej powieści. W końcu natrafiłam w bibliotece na 2 książki. ,,Wielbiciel" oraz ,,Ostatni ślad". Pierwsza z nich już przeczytana ;) Bardzo dobra fabuła, ciekawie przedstawione postacie. Bardzo dużym atutem tej powieści jest właśnie opis, charakterystyka i rozterki wewnętrzne bohaterów. Jest to kryminał połączony z thrillerem. Główna bohaterka, w trakcie rozwodu, po ciężkich przeżyciach spotyka na swojej drodze mężczyznę. Nie jest to jednak mężczyzna idealny, a wręcz przeciwnie. Książka trzyma w napięciu, dlatego czyta się ekspresowo. Każda nawet epizodyczna postać ma znaczenie, chociażby starsza sąsiadka. Powieść jest zdecydowanie w moim guście, a więc polecam serdecznie nie tylko miłośnikom kryminałów.
Mimo, że wszystkie książki Link przeczytałam z wielką przyjemnością, ta pretenduje do tych "naj, najlepszych". Czyta się ją niezwykle przyjemnie. Ponownie, jak to u Link, ciekawe, realistycznie nakreślone postaci, które wręcz wychodzą z kart książki. Ciekawe charaktery, normalne życie. Każdy może odnaleźć w tej książce jakieś swoje cechy w bohaterach, każdy zna kogoś podobnego do którejś z postaci. Wiele prawd życiowych o tym jak toczy się życie i jak czasem jedna przypadkowa znajomość może je okrutnie odmienić. Daję szóstkę. Moja 40. przeczytana książka w 2014:)
Chociaż prawie od początku wiadomo do czego zdolny jest wielbiciel, książkę czyta się bardzo dobrze. Znakomicie skonstruowana fabuła, akcja trzyma w napięciu. Podobała mi się. Typowy styl Charlotte Link.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-07-12,
Odkładając na półkę "Wielbiciela" dochodzę do wniosku, że Charlotte Link to "autorka jednej książki"- "Domu sióstr". Reszta to mało, lub jeszcze mniej udane próby napisania thrillera. Następnym razem kupię książkę tej pisarki kiedy w zapowiedzi przeczytam,że jest to saga rodzinna. Chociaż zastanawiam się czy jest wstanie powtórzyć sukces sprzed lat. Uważam, że poprzeczka cały czas idzie w dół, książki p. Link są coraz słabsze :(.
W lasach niedaleko Augsburga zostają znalezione zmasakrowane zwłoki młodej kobiety, która od kiedy wyjechała z domu kilka lat prędzej nie dawała znaku życia. Nikt nie potrafi odtworzyć ostatnich lat życia ofiary. Tymczasem we Frankfurcie Leona przeżywa prawdziwy dramat- najpierw jest świadkiem samobójstwa młodej kobiety, a do tego niespodziewanie odchodzi od niej mąż. Świat wali jej się na głowę. Światłem w tunelu okazuje się być przystojny Robert... Powieść wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Link nęci Czytelnika stopniując napięcie i powoli odkrywając przed nim karty. Nie zniechęciło mnie nawet to, że trochę trzeba czekać na rozwój wypadków kryminalnych. Dobrze zrównoważone wątki sprawiają, że powieść nie jest ciężka, a Czytelnik nie ma okazji znudzić się poruszanymi tematami.Mimo kilku nieścisłości, czy raczej niedopracowanych szczegółów, książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Trudne do przewidzenia zachowanie maniaka przeraża i nie pozwala oderwać się od lektury nie dowiedziawszy się jakie jest jej zakończenie. Plus za zakończenie, które mimo wszystko nie jest szablonowe i mdłe. Polecam serdecznie wszystkim wielbicielom gatunku.
Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2020-10-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jedna ze słabszych książek Autorki, ale i tak sięgnę po wszystko co napisała.

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Bardzo porządna książka, nieźle się czyta

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-01-05, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Kolejna książka #charlottelink i znów mnie wciągnęła. Nie jestem fanką kryminałów, ale Link potrafi mnie zainteresować. Mimo tego, że jest dość obszerna nie zajmuje dużo czasu, bo ciężko się od niej oderwać. Wątki, które się ze sobą przeplatają... Psychopatyczny wielbiciel i kobiety... Żadna nie jest szczęśliwa, a on dosięgnie je wszędzie...a co najgorsze na ulicy psychopaty nie poznasz...

Zawsze fascynowały mnie historię o seryjnych mordercach, o psychopatach, o ludziach, który potrafili zamordować zimną krwią. Z wypiekami na twarzy czytam więc historie o prawdziwych mordercach, ale też i te wymyślone przez autorów. Dlatego też z ogromną chęcią sięgnęłam po tą lekturę.

Główną bohaterką jest Leona - kobieta, która w jednej chwili jest świadkiem samobójstwa obcej osoby, a niedługo po tym zdarzeniu porzuca ją mąż. Po tych niezbyt ciekawych sytuacjach musi żyć dalej, pogodzić się z przeszłością i wkroczyć w przyszłość. I choć Leona sprawia początkowo wrażenie kobiety silnej psychicznie, to w środku jest zranioną osobą, którą łatwo można wykorzystać.

Ale powieść zaczyna się od strasznego morderstwa. Ono wzbudza naszą ciekawość, którą nie zaspokoimy szybko, gdyż później poznajemy życie Leony. Po czym dość szybko domyślamy się, kim jest morderca. Niemniej jednak książkę się świetnie czyta. A to ze względu na klimat powieści i lekkie zaciekawienie, w którą stronę książka pójdzie.

Bohaterowie są różni. Niektórzy bardziej ciekawi, lubiani, inni mniej. Autorka skupia się na dwóch bohaterach, których możemy poznać lepiej od pozostałych. Jednym z nich jest Leona, która jest główną bohaterką obu części książki. Ano własnie, książka podzielona jest na część pierwszą i drugą. W pierwszej poznajemy przede wszystkim Leone i jej życie. W drugiej skupiamy się na poznaniu myśli psychopaty, ale nie zapominamy również o głównej bohaterce. Przyznam, iż druga część była fajniejsza. Ale wiecie, ja lubię książki o psychopatach, o wyobrażeniach na ich temat i na temat myśli, które mają. To mnie ciekawi... można by nawet rzec, że fascynuje.

O innych bohaterach można sobie wyrobić opinię. Niektórzy przypadną do gustu, inni nie. Choć na tyle dobrze opisani, że możemy zauważyć ich wady i zalety. Z pewnością można to zauważyć, że nawet w tej powieści nie ma ludzi idealnych, albo całkiem złych. Każdy ma coś na sumieniu. Ale też każdy ma jakąś swoją krótką historię.

Dość dobrze możemy poznać rodzinę Leony. Z pozoru idealną, lecz gdy zajrzy się do środa, zauważy się, że nie jest idealna. Widać to na przykładzie siostry Leony - Oliwii. Ma kochającego męża, dziecko. A równocześnie bardzo ciężkie życie, bardzo męczące życie,

Autorka stworzyła świetny nastrój. Klimat książki był nieco tajemniczy, mroczny... jak w dobrym thrillerze. Na początku można było poczuć lekki niepokój. Później, poznając Leonę, czuć było przyjemne, zwykłe życie, w którym nagle pojawia się niezapowiedziany chaos. Każdą zmianę można było poczuć i wraz z rozwojem fabuły doświadczyć zmian, które miały miejsce. Klimat mi strasznie odpowiadał. Nawet można było poczuć to pojawiające się nagle napięcie, chociaż książka ogólnie była przewidywalna. Pierwszy raz tak miałam, że czułam niepokój, chociaż nic mnie w lekturze nie zaskakiwało.

To moje pierwsze spotkanie z Charlotte Link. Na pewno też nie będzie to spotkanie ostatnie. Wciągnęłam się w historię bardzo szybko. Już początek sprawił, że fabuła budziła moje zaciekawienie. Lektura mnie nie nudziła. Czytało się ją bardzo dobrze. Zatem spokojnie mogę powiedzieć, że książka na tyle mi się spodobała, iż z chęcią poznam inne powieści autorki.

Polecam. Choć jest raczej przewidywalna, to jednak miła do czytania. I jednak nie nudzi czytelnika, a nawet go wciąga w swoją mroczną historię.

Decyzja
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Decyzja

A co, jeśli w niewłaściwym momencie podejmiesz złą decyzję?Simon razem z dziećmi zamierza spędzić na południu Francji spokojneBoże Narodzenie. Nic jednak...

Niespokojne niebo
Charlotte Link0
Okładka ksiązki - Niespokojne niebo

Niemcy, lata 70. Felicja dożyła sędziwego wieku, ale nadal jest twardą kobietą biznesu, zarządczynią majątku i głową rodziny. Jej relacje z córkami...