Wiemy, że pamiętasz

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2021-09-08
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788382301823
Liczba stron: 424
Tytuł oryginału: Rotvälta

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Mroczna przeszłość powraca po latach i nie pozwala o sobie zapomnieć... Najlepsza szwedzka powieść kryminalna 2020 roku!

Olof Hagström miał zaledwie czternaście lat, kiedy przyznał się do zabójstwa nastoletniej Liny Stavred. Sprawa zgwałconej i zamordowanej dziewczyny na zawsze odcisnęła piętno na społeczności małego szwedzkiego miasteczka.

Wszystko pamiętasz, Olofie. Wiemy, że pamiętasz.

Dwadzieścia trzy lata później Olof zbacza z głównej szosy E4 w Angermanlandii i kieruje się w rodzinne strony. W domu znajduje ciało ojca. Mężczyzna został zamordowany nożem myśliwskim. Olof od razu staje się głównym podejrzanym.

Do śledztwa zostaje przydzielona Eira Sjödin, policjantka, która wróciła do rodzinnej miejscowości, by zaopiekować się chorą mamą. Badając sprawę śmierci Svena Hagströma, coraz bardziej zagłębia się w mroki przeszłości i... swoje prywatne życie.

Eira miała dziewięć lat, kiedy zginęła Lina.

A Olof był postacią z jej dziecięcych koszmarów.

Wyraźny lokalny koloryt, przekonujące postaci i pełna zwrotów akcji fabuła czynią tę książkę wyjątkową. Szwedzka powieść noir w najlepszym wydaniu. ,,Publishers Weekly"

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Kup książkę Wiemy, że pamiętasz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wiemy, że pamiętasz

Skandynawskie kryminały to jakość sama w sobie. Trudno jest przejść obok nich obojętnie. Dla mnie to niemożliwe, nawet nie próbuję, bo wiem jak to się skończy. Moją sromotną porażką. Specyficzny i mroczny klimat, szerokie tło obyczajowe, hermetyczne miejscowości i tajemnica … Również najnowsza powieść Tove Alsterdal Wiemy, że pamiętasz należy do zacnego grona takich perełek.

Olof Hagström po ponad dwudziestu latach nieobecności powraca w rodzinne strony z zamiarem odwiedzenia ojca. Co zastaje w domu? Ciało ojca, mężczyzna został zamordowany, o czym świadczą ślady na ciele. Syn od razu staje się głównym podejrzanym. Dlaczego? Trudna przeszłość nie przemawia na jego korzyść. Olof, mając czternaście lat, został skazany za gwałt i zabójstwo nastoletniej Liny Stavred. To wydarzenie odcisnęło piętno nie tylko na życiu nastolatka, ale również całej lokalnej społeczności, w tym jego rodziny.

Śledztwo prowadzi policjantka Eira Sjödin, która również powróciła w rodzinne strony, aby zaopiekować się chorą matką. Dziewczyna wzięła sobie do serce przydzieloną jej sprawę, głęboko wnika w przeszłość zamordowanego Svena Hagströma. To sprawia, że odkrywa wiele tajemnic, które najlepiej, gdyby pozostały nieznane. Przy okazji robi rozrachunek ze swoim życiem prywatnym, które podporządkowane jest opiece nad matką. Jej potrzeby i marzenia gdzieś po drodze się gubią i znikają w gąszczu spraw.

Wiemy, że pamiętasz to elektryzujący i mroczny skandynawski thriller. Przyznam, że początek był dość łagodny i spokojny, momentami przypływała chwilowa nuda. Ale im dalej brnęłam w głębię tajemnic, tym akcja się rozkręcała w niesamowitym tempie. Pojawiały się nowe informacje z przeszłości, które zamiast przybliżać mnie do rozwiązania zagadki, to mnie z każdą chwilą od niego oddalały. Zamiast wiedzieć coraz więcej, byłam coraz bardziej skołowana i zakręcona. Nic nie było oczywiste i proste. Pojawiło się kilku potencjalnych sprawców, każdy miał motyw, aby zamordować Svena, ale wiadomo, że co niektórych należało eliminować z tego grona. I jak się okazało w finale, sprawca był niewidoczny do samego końca, jego ujawnienie oczywiście wprawiło mnie w osłupienie. Nie przewidywałam takiego biegu wydarzeń. Jeden zero dla autorki, udało jej się mnie zmylić. Szacunek.

Ta historia uwodzi od pierwszego zdania i wywołuje lawinę wydarzeń, które mkną jak w magicznym kalejdoskopie. W mrocznym i okrytym mgłą skandynawskim klimacie, wśród uroczych leśnych krajobrazów. W zamkniętym szwedzkim miasteczku, gdzie wszystko nie ma prawa wyjść poza obręb jego granic. Nieufność, izolacja i życie w kręgu tylko najbliższych sprzyjają zachowaniu niepewności do samego końca.

Obok wątku kryminalnego i pokazania pracy szwedzkiej policji, autorka wiele miejsca poświęca ukazaniu tła obyczajowego i relacji międzyludzkich. Widać to wyraźnie na przykładzie Eiry, gdzie jej życie osobiste przenika w życie zawodowe i niej jest mu obojętne. Policjantka postanowibła przy okazji rozprawić się z przeszłością swojej rodziny, nawiązać ponowne relacje z bratem i zbliżyć się do niego. Wyjaśnienia wymaga wiele spraw z ich rodzinnej przeszłości i ona ma zamiar do niej dotrzeć, niezależnie od tego, co sądzi o tym jej rodzina. A często poznanie przeszłości wywołuje niepokój i obawy, jak sprawy potoczą się dalej. W jej przypadku jest podobnie, nie wie, czego do końca może się spodziewać i oczekiwać, ale odważnie próbuje … Jaki będzie efekt? Zaskakujący …

Zapraszam do tajemniczej Szwecji, aby w przenikliwej atmosferze odkryć mroczne strony i sekrety ludzkiej psychiki. Aby spróbować zrozumieć motywy ludzkich zachowań i nauczyć się nie oceniać ludzi po pierwszym spotkaniu. Aby przekonać się, jakie wartości są w życiu najważniejsze i czy przeszłość może w istotny sposób zmienić nasze życie.

Uwielbiam to uczucie, gdy szkoda mi czasu na sen, bo kryminał sam się nie przeczyta, a morderca sam nie ujmie. To jedna z takich książek, które czyta się zachłannie i z wielką satysfakcją. O czym każdy może się sam przekonać!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zyciezokladki
Zyciezokladki
Przeczytane:,

Powieść "Wiemy, że pamiętasz" zawiera wszystkie charakterystyczne elementy dla kryminału skandynawskiego, charakteryzujące się specyficznym, mrocznym klimatem. Uwielbiam książki, w których przeszłość powraca i nie pozwala o sobie zapomnieć!

Olof Hagström miał zaledwie czternaście lat, kiedy przyznał się do zabójstwa nastoletniej Liny Stavred. Dwadzieścia trzy lata później Olof przypadkiem odwiedza rodzinne strony. W domu znajduje ciało ojca. Mężczyzna został zamordowany nożem myśliwskim. Olof od razu staje się głównym podejrzanym. Do śledztwa zostaje przydzielona Eira, policjantka, która wróciła do rodzinnej miejscowości, by zaopiekować się chorą mamą. Eira miała dziewięć lat, kiedy zginęła Lina, a Olof był postacią z jej dziecięcych koszmarów. Teraz to Ona ma wyjaśnić zabójstwo ojca Olafa....

Fabuła pełna zwrotów akcji, charakterystyczny, lokalny klimat zamkniętej społeczności i wyraźnie zarysowane, przekonujące postacie. Teraźniejszość przeplatana z przeszłośćią w połączeniu ze stylem Autorki czynią tą powieść wyjątkowo autentyczną. Smaczku dodaje fakt, że Autorke zainspirowały prawdziwe wydarzenia wpływające na postępowanie z nieletnimi podejrzanymi i przestępcami w Szwecji.

Jest to pierwsza część serii z policjantką Eira, którą bardzo polubiłam bo podobnie jak ja, jest bardzo dociekliwa. Z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnego śledztwa z jej udziałem.

W moim odczuciu to szwedzka powieść w najlepszym wydaniu, a mam z czym porównywać bo to moja 8 książka szwedzkiego Autora.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewelinafacheris
ewelinafacheris
Przeczytane:2021-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Olof Hagstrom miał tylko 14 kiedy przyznał się do zabójstwa nastolatki Liny Stavred. Ciała dziewczyny nigdy nie odnaleziono.

Ponad 20 lat później Olof zbacza z trasy i odwiedza rodzinny dom. Znajduje ciało swojego ojca. Mężczyzna został zamordowany, a jego syn od razu staje się podejrzanym.

Po małym miasteczku od razu rozchodzi się wieść o powrocie mordercy i zabójstwie. Jak można się domyśleć nie jest on mile widziany w tych stronach.

Śledztwo prowadzi między innymi Eira Sjodin, która niedawno wróciła w rodzinne strony, aby zaopiekować się matką.

Próbując znaleźć mordercę Svena Hagstroma, cofa się w przyszłość. Odkrywa tajemnice nie tylko dotyczące Liny, ale i własnej rodziny.


"Wiemy, że pamiętasz" to wciągający, duszny i mroczny skandynawski kryminał. Jak to w skandynawskich kryminałach nie ma tu pędzącej akcji. Wydarzenia toczą się swoim tempem. Krok po kroku odkrywamy kolejne tropy, trafiamy na nowych podejrzanych.

Od początku można się domyśleć, że ze zbrodnią z przeszłości jest coś nie tak. Jednak wyjaśnienie tej zagadki zaskakuje. Trudno przy tym nie współczuć Olofowi. Sceny przesłuchań młodego chłopaka, traktowanie go po powrocie chwytają za serce.

Autorka stworzyła świetna historię, gdzie przeszłość nie daje o sobie zapomnieć i ma ogromny wpływ na teraźniejszość. A mała społeczność nie zapomina i nie wybacza. W bardzo okrutny sposób potrafi też to pokazać.

Tove Alsterdal inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Szwecji. Wydarzenia te zapoczątkowały zmiany w prawie m.in. dotyczące postępowania z nieletnimi podejrzanymi.

"Wiemy, że pamiętasz" to początek serii z policjantką Eirą Sjodin. Czekam już na kolejne tomy. Książka zdobyła też nagrodę Szklanego Klucza za najlepszą nordycką powieść kryminalną 2021.

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-09-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Ja tą książkę przyrównała bym do obliczenia matematycznego metodą zero jedynkową. Początek książki jest na zero, bo w sumie po dłuższym wstępie nic nie wiemy. Następnie historia brnie do przodu ukazując nam ułamek zagadek i tajemnic z przeszłości. W momencie, kiedy czytam wspomnienia bohatera jestem na zero, bo choć ciekawe, to jednak jeszcze nic nie wnoszą. Później ponownie moje zainteresowanie jest spotęgowane i tak do samego końca. Nawet druczek jest malutki, czyli na zero, ale treść, tematy w niej poruszane, zawiła historia i dreszczyk emocji są na jeden.
Teraz, żeby już dokładniej wam ją opisać, powiem, że pozycja mi się podobała. Dość ciekawy sposób łączenia faktów, przy czym zawsze pozostawiona jedna furtka, która była dla zmyłki. Urywki z czasu przeszłego i teraźniejszego. Prawdziwa trauma dziecka, który został posądzony o morderstwo, następnie przypisuje mu się kolejne, choć nie ma żadnych dowodów. Kolejne wydarzenia wzbudzają nasz niepokój, bo nic nie układa się tak, jak byśmy tego chcieli. Wydaje się, że nieszczęścia nie mają końca, a im bliżej końca, tym dalej rozwiązania zagadki. Kiedy jednak dochodzimy do ostateczności... jest szok!
Niby mamy jednego głównego bohatera, jednak sprawa w dużej mierze dotyczy kogoś jeszcze, kto ponownie będzie się tu przewijał. Postać będzie snuła domysły, aczkolwiek osobiście uważam ją za bardzo inteligentną.
Pytanie brzmi, kto tak naprawdę mordował i czy była to jedna i ta sama osoba? Co na tym zyskała? Zwykłe morderstwo, czy zacieranie śladów? A może, to tylko nasza pamięć jest zawodna i gdy chce się coś ukryć wystarczy to wyprzeć?
Chciałabym się do czegoś tutaj przyczepić, lecz jedyne, co mi przychodzi do głowy, to właśnie mały druczek, za którym nie przepadam. Bohaterzy czasem przeklinają, choć powieść nie należy do wulgarnych. Wszyscy fani tajemnic, dwojenia faktów i niecodziennych wydarzeń będą nią zachwyceni. Dodatkowo jest inteligentnie napisana i zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Emocje bohaterów przechodzą nas pochłaniając całe nasze skupienie. Czytając sami możemy łączyć fakty. Jesteście zainteresowani?

Link do opinii
Inne książki autora
Weź mnie za rękę
Tove Alsterdal0
Okładka ksiązki - Weź mnie za rękę

Śmierć Charlie Eriksson nosi wszelkie znamiona samobójstwa. Tylko zeznania pewnego bezdomnego wskazują na możliwość, że kobieta padła ofiarą morderstwa...

Ślepy tunel
Tove Alsterdal0
Okładka ksiązki - Ślepy tunel

W mieście bez luster można wymazać przeszłość, ale nie da się zapomnieć o tych, którzy odeszli... Porywająca powieść o brutalności i lojalności. ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy