Wiersze i pieśni/Digte og sange

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-07-03
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-951059-3-7
Tytuł oryginału: Digte og sange
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Ryszard Mierzejewski

Tom -20 cyklu Biblioteka Przekładów Poetyckich pod redakcją Ryszarda Mierzejewskiego

Dwujęzyczny, polsko-norweski, wybór wierszy Bjørnstjerne Bjørnsona (1832-1910) – poety, prozaika i dramaturga norweskiego, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1903 roku. Autor uważany w Norwegii za poetę narodowego, czego dowodem jest m. in. fakt uznania jednego z Jego wierszy („Ja, vi elsker dette Landet”) za słowa norweskiego hymnu narodowego. W Polsce znany pobieżnie, głównie z utworów prozatorskich, a wśród nich opowiadania "Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza”, wydanych na początku XX wieku, podobnie jak kilka wierszy, przypomnianych w antologii: Laurowo i jasno – antologia wierszy laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Wybór i oprac. L Żuliński. Wyd. Bohdana Wrocławskiego, Warszawa 1994. Książka jest pierwszym w Polsce wyborem wierszy B. Bjørnsona z jedynego, wydanego za Jego życia tomu wierszy „Digte og Sange” (1870) i wielokrotnie potem wznawianego. Wyboru dokonał, przełożył z języka norweskiego, opracował i wydał Ryszard Mierzejewski.

Kup książkę Wiersze i pieśni/Digte og sange

Opinie o książce - Wiersze i pieśni/Digte og sange

Avatar użytkownika - rymierz