Wierszykarnia

Najbardziej znany i uwielbiany zbiór wierszy i bajek Danuty Wawiłow w nowej odsłonie! Wydanie zostało wzbogacone niezwykłymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej. Czytelnik znajdzie tu najpopularniejsze wiersze i bajki pisarki, takie jak ,,Daktyle", ,,O rupakach", ,,Moja siostra królewna", ,,Szybko!", ,,Bajka o stu królach Lulach" i wiele, wiele innych. Idealny prezent dla dzieci małych i dużych!

Danuta Wawiłow (1942-1999) - autorka dziecięca, poetka, tłumaczka. Często pisali razem z nią mąż Oleg Usenko i córka Natalia Usenko. Wiedziała od zawsze, co będzie robić, kiedy dorośnie - w wieku ośmiu lat zaczęła prowadzić dziennik, który towarzyszył jej przez całe życie; założyła również specjalny zeszyt, w którym notowała tytuły swoich przyszłych książek. Do najbardziej znanych utworów Danuty Wawiłow należą ,,Rupaki", ,,Wędrówka", ,,Bajka o stu królach Lulach", ,,Strasznie ważna rzecz", ,,Trójkątna Karolina", ,,Szybko!", a także książeczki wydane w serii ,,Poczytaj mi, mamo", czyli m.in. ,,Ten dziwny Eryk", ,,Chcę mieć przyjaciela" czy niezapomniane ,,Daktyle". Pisarka w nadzwyczajny sposób rozumiała świat dzieci, ich poczucie humoru i emocje, traktowała swoich czytelników z szacunkiem i ogromną sympatią. Poruszała kwestie odrzucenia i nietolerancji, rywalizacji, niezrozumienia i osamotnienia. Jej utwory nierzadko mają realistyczne tło - w każdym podwórkowym trzepaku, wyprawie do lasu czy deszczowym widoku za oknem Danuta Wawiłow, podobnie jak jej bohaterowie, dostrzegała przygodę.

Jola Richter-Magnuszewska - maluje, rysuje, wycina i wykleja ilustracje do książek, podręczników i czasopism dla dzieci, używając technik manualnych. Bardzo lubi swoją pracę. Czasem tak bardzo, że ilustrowane postacie śnią jej się po nocach. Mieszka w Beskidzie Niskim z synami, mężem, kotami, psami i do niedawna z kurami. Wspólnie prowadzą pracownię Z Innej Bajki, uprawiają ogródek, pieką chleb, robią sery i cieszą się ze świętego spokoju.

Informacje dodatkowe o Wierszykarnia:

Wierszykarnia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016 - dzieciaki,

Pamiętam z dzieciństwa kilka wierszyków pani Danuty Wawiłow, z takiej niewielkiej książeczki wypożyczonej z biblioteki. Najbardziej podobały mi się "Daktyle", które chyba wszyscy znają. Zapamiętałam tę książeczkę z wierszami jako bardzo wesołą i pogodną, więc zamawiając w wydawnictwie najnowsze wydanie wierszy tej autorki, byłam przekonana, że dostanę pogodną książeczkę na poprawę humoru. Okazało się jednak, że albo niedokładnie zapamiętałam treść tamtego tomiku wypożyczonego z biblioteki szkolnej, albo osoba wybierająca wiersze decydowała się tylko na te wesołe. Pani Wawiłow nie pisała jedynie wesołych rymowanek dla dzieci, pośród jej wierszy znajduje się wiele głębokich i smutnych myśli.

Najnowsze wydanie utworów Danuty Wawiłow ma tytuł "Wierszykarnia" i wyszło z wydawnictwa Nasza księgarnia. To bardzo ładna książeczka w twardej oprawie utrzymanej w kolorze miodowej żółci czy pomarańczy. Na okładce w półmisku, czy przyfastrygowanej kieszonce, siedzą dziwaczne zwierzątka. Bardzo podoba mi się szczególnie matowa powierzchnia okładki i jej kształt idealnie dopasowany do dłoni.

Książka wydrukowana jest na szorstkim grubym papierze. Ilustracje, stworzone przez Jolę Richter-Magnuszewską zajmują niemal całe strony, a tekst drukowany jest tak, by tych rysunków nie zasłaniać. Ponadto wiersze w kilku przypadkach, dostosowując kształt do treści, są drukowane jakby w krzywym zwierciadle, odwrócone do góry nogami lub z rozrzuconymi zwrotkami na stronie. To bardzo ciekawe efekty, które nie psują czytelności.

Niektóre wierszyki są radosne i bardzo dowcipne. Świetny jest na przykład wierszyk "Kałużyści" opowiadający o dzieciach babrających się w kałuży. Naprawdę można się pośmiać czytając. Jest też trochę wierszy opowiadających o codzienności i relacjach rodziców i dzieci. Bardzo wzruszający spośród takich utworów jest ?Mama ma zmartwienie? o tym, jak córka pociesza smutną mamę. Są też wiersze o stworach ze słowiańskich wierzeń albo takie, które mówią o zwierzętach, księżycu, marzeniach. Pani Wawiłow w pewnym miejscu odnosi się też do trudniejszych tematów, smutniejszych, tragicznych, ale by je odkryć, polecam byście sami sięgnęli po tę piękną książeczkę.

"Wierszykarnia" Danuty Wawiłow to przepiękny pomysł na prezent. Chociaż nie są to najnowsze modne opowieści dla dzieciaków, myślę, że warto spróbować podsunąć je kilkulatkom, może nawet kilkunastolatkom. Testowałam tę książeczkę na dzieciakach i mogę zapewnić że pięknie wycisza nawet bardzo rozbrykane maluchy przed snem. Może dlatego, że wiersze pani Wawiłow sprawiają wrażenie, jakby autorka czerpała je z rzeczywistości.

Danuta Wawiłow dzieciom
Danuta Wawiłow0
Okładka ksiązki - Danuta Wawiłow dzieciom

Zbiór "Danuta Wawiłow dzieciom" jest pierwszą tak obszerną antologią dzieł pisarki. Czytelnik znajdzie tu zarówno najbardziej znane wiersze...

Zbiór wierszy
Danuta Wawiłow0
Okładka ksiązki - Zbiór wierszy

Wiersze jednej z najwspanialszych polskich poetek Starannie wybrane i pięknie zilustrowane wiersze Danuty Wawiłow to książka, bez której trudno...