Wigierski Park Narodowy. Miniprzewodnik

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy leży w granicach większego obszaru geograficznego - Pojezierza Litewskiego i zajmuje powierzchnię ponad 15 tys. ha, z czego 9 459 ha stanowią grunty leśne, a 2 908 ha - woda. Park rozciąga się na terenie trzech mezoregionów geograficznych: Pojezierza Zachodniosuwalskiego, Pojezierza Wschodniosuwalskiego oraz Równiny Augustowskiej. Administracyjnie zajmuje północną część województwa podlaskiego.

To rozległe terytorium posiada zróżnicowaną rzeźbę terenu oraz wyjątkowo bogatą florę i faunę. Pagórkowate wzniesienia, malownicze jeziora i doliny rzeczne podziwiać możemy od północnej strony jeziora Wigry, natomiast od południa rozciągają się nie mniej fantastyczne równiny i płaszczyzny.

Główny atut Wigierskiego Parku Narodowego stanowią akweny wodne. W jego granicach znajdują się 42 jeziora (o łącznej powierzchni 28 km²), a wśród nich - jedno z największych i najgłębszych w Polsce, o bogatej linii brzegowej, urozmaicone wyspami i przepięknymi zatokami - jezioro Wigry. Innym typem środowisk wodnych, które możemy zaobserwować w tej enklawie przyrodniczej, są: siedliska wodno-błotne, stawy, źródliska, strumienie oraz meandrujące rzeki (na terenie parku znajdują się rozlewiska sześciu rzek).

Bogactwo krajobrazu parku uzupełnia niezwykła przyroda. Flora tego obszaru przyrodniczego skupia ponad 30% wszystkich krajowych gatunków roślin objętych prawną ochroną. Na faunę tego rejonu składa się natomiast ponad 1 700 gatunków zwierząt, z czego ochronie prawnej podlega 301 gatunków (ponad 40% wszystkich gatunków zwierząt objętych ochroną w Polsce).

Informacje dodatkowe o Wigierski Park Narodowy. Miniprzewodnik:

Wigierski Park Narodowy. Miniprzewodnik - opinie o książce

W zagrodzie
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - W zagrodzie

Książeczka z pięknymi, kolorowymi rysunkami, która sprawi dużo radości dziecku i wele je nauczy....

SuperQuiz Piłka nożna
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - SuperQuiz Piłka nożna

SuperQuiz PIŁKA NOŻNA to piłkarski przewodnik każdego kibica. Fascynujące ciekawostki o najsłynniejszych piłkarzach, drużynach, niezapomnianych meczach...