Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2021-03-10

O mikrobach mówią teraz wszyscy. Codziennie. Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o wirusach i bakteriach? W książce znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań.

o Jak nam szkodzą komórkowi włamywacze?

o Czy wiecie, że macie niewidzialną zbroję?

o Jaka armia broni organizmu?

o Po co wirusowi płaszcz?

o Czemu boimy się nowego koronawirusa?

o Czy wirus może zaatakować bakterię albo bakteria wirusa?

o Jakiemu mikrobowi zawdzięczamy ogórki kiszone i żurek?

o Co łączy bakterie i... płatki śniegu?

o Czym jest maczugowiec, a czym krętek?

o Jak możecie zostać trenerami własnej odporności?

Dowcipne ilustracje pomogą wam lepiej poznać mikroświat, w którym żyją nasi wrogowie i przyjaciele.

Marta Maruszczak - z wykształcenia biolog i antropolog, studiowała też medycynę, jednak zamiast pracować przy mikroskopie lub na wykopaliskach, związała się zawodowo z dziennikarstwem. Będąc mamą trojga dzieci, w tym bliźniaków, przez kilkanaście lat kierowała czasopismami dla młodych rodziców. Obecnie pisze artykuły o zdrowiu, lecz największą przyjemność sprawia jej tworzenie popularnonaukowych książek dla młodszych i starszych czytelników. Ma w dorobku ponad 25 tytułów. Napisała też kilka poradników z dziedziny psychologii, wychowania i zdrowia. Z zamiłowania długodystansowa rowerzystka, ogrodniczka i obserwatorka mruczących, czworonożnych domowników: dawniej Tupeta, Filuta i Burbona, a teraz Bemola i Brysia.

Artur Gulewicz urodził się w 1978 roku. Absolwent łódzkiej ASP. Od ponad dwunastu lat zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem książek. Zaczynał od projektowania podręczników, a dziś skupia się głównie na ilustrowaniu książek dla dzieci, gdyż jak sam mówi, to sprawia mu największą radość i w tym może dać upust wyobraźni. Tworząc ilustracje, miesza różne style. Łączy pastele z akwarelami i zdjęciami, dążąc do uzyskania jak najciekawszego efektu. Współpracuje z czołówką polskich wydawnictw, a także wykonuje projekty dla UNICEF-u.

Tagi: bóg

Kup książkę Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata

Opinie o książce - Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Wirus w koronie, bakteria w kapsule, czyli wyprawa do mikroświata"

Autor: Marta Maruszczak

Ilustracje: Artur Gulewicz

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Publikacja dla dzieci bardzo "na czasie". Pozwala młodemu czytelnikowi poznać i wyobrazić sobie tak abstrakcyjne formy, jakimi są wirusy i bakterie. Niejeden dorosły ma problem z ich rozróżnieniem. W dobie koronawirusa możemy się o tym przekonać, słuchając wypowiedzi np. celebrytów-osób, które mają obecnie ogromny wpływ na kształtowanie się poglądów i trendów, ale nie posiadają wiedzy merytorycznej w tak ważnym dla naszego zdrowia i życia obszarze. No, ale jak to się mówi - "W młodych nadzieja!!!".

Czego dowiadujemy się z tej książki?

* "Wyobraź sobie, że na okrągłym stole leży pestka jabłka. Gdyby porównać wielkości: stół to bakteria, a pestka to wirus."

* "Wirus jest jak rozbójnik, który włamuje się do czyjegoś domu. Wyjada gospodarzowi wszystko z lodówki, robi okropny bałagan. A potem, odżywiony i silny, produkuje mnóstwo nowych wirusików. W końcu wysadza napadnięty dom w powietrze i rusza do kolejnego ataku."

Działa na wyobraźnię, prawda? A jak działa na wyobraźnię to znacznie łatwiej zrozumieć i zapamiętać! I o to chodzi, bo tematyka nie jest łatwa, ale za to jest niezwykle istotna. Uważam, że autorka świetnie sobie poradziła z przekazaniem najważniejszych informacji. Kilka osób z pewnością się oburzy z powodu użycia słowa "produkować" w odniesieniu do energii, ale ze względu na to, że pozycja jest kierowana do młodych czytelników ja osobiście dopuszczam takie uproszczenie.

Co jeszcze może zaskoczyć młodego czytelnika?

Chociażby to, że wirusy nie są organizmami żywymi.

Jeśli nie wiecie dlaczego, zapraszam do lektury!

No to teraz niespodzianka! Książka jest tak bogato ilustrowana, że nie sposób oderwać od niej wzroku. Rysunki są proste, ale niezwykle wymowne. Odporność to zbroja rycerska, a pułki i dywizje to wojownicze komórki - limfocyty.

Komu polecam tę publikację?

WSZYSTKIM!

Dzieciom, ich opiekunom, nauczycielom, lekarzom...

Książka pokazuje jak w prosty sposób wytłumaczyć trudne rzeczy.

Uwaga - czytanie dziecku wyzwala lawinę pytań! Mój trzyipółletni syn sporo czasu spędził oglądając publikację (rysunki są naprawdę absorbujące), a jak zaczęłam czytać to na początku było to praktycznie niemożliwe, bo do każdego zasłyszanego zdania i pokazanego fragmentu ilustracji miał po kilka pytań. Jeszcze żadna książka nie zrobiła na nim takiego wrażenia.

Recenzja powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Nasza Księgarnia.

Ciało. Jak to działa
Marta Maruszczak0
Okładka ksiązki - Ciało. Jak to działa

Nasze ciało to zachwycająca maszyna! Pełna dziwnych substancji i dziwnych narządów. Zachodzą w niej dziwne procesy i dziwne zjawiska, którym towarzyszą...

Nauka i zabawa. Dinozaury
Marta Maruszczak0
Okładka ksiązki - Nauka i zabawa. Dinozaury

Odkryj niesamowity świat dinozaurów! Nauka i zabawa z naklejkami to seria, która bawi i uczy jednocześnie. W środku znajdziesz wiele informacji...