Wirusy

Co kryje laboratorium na małej wyspie? Kathy Reichs ukazuje nowe oblicze medycyny sądowej. Młodzi ludzie znajdują ludzkie szczątki na małej wysepce w Karolinie Południowej, nieświadomie uruchamiając całą lawinę zdarzeń. W toku podjętego śledztwa odkrywają niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat. Kiedy wspólnie ratują chorego psa z laboratorium mieszczącego się na wyspie, żadne z nich nie ma już wątpliwości, że te dwie sprawy coś ze sobą łączy. Nie wiedzą jednak, że zwierzę jest nosicielem bardzo niebezpiecznego wirusa… Tory Brennan, główna bohaterka powieści, jest zafascynowana kośćmi i martwymi ciałami równie mocno, co jej słynna ciotka, uznana antropolog sądowa, Temperance Brennan. Tory mieszka wraz z ojcem w odizolowanym od świata ośrodku badawczym, spędzając czas w towarzystwie dzieci innych naukowców. Dotychczas nie miała zbyt wielu okazji do wykazania się niezwykłą wiedzą, Aż do tej pory. Ona i czwórka jej przyjaciół są w śmiertelnym niebezpieczeństwie!

Informacje dodatkowe o Wirusy:

Wirusy - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Opis książki idealnie oddaje jej treść. Mimo, że musiałam się skupić przy przebrnąć przez pierwsze strony, z kolejnym zdaniem treść jest coraz ciekawsza. Co prawda akcja książki jest bardzo spokojna, ale dla zabicia czasu można ja przeczytać.
Avatar użytkownika - patsi
patsi
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2015,
Po cyklu "Kości" tej autorki należało się spodziewać, że kolejna seria też będzie interesująca. Niestety jest to seria dla młodzieży i dorosły czytelnik raczej nie będzie się nią zachwycać. Niby jest tajemnica, śledztwo w sprawie zbrodni sprzed lat, ale bohaterowie są zbyt młodzi aby zająć się poważnymi sprawami, do których przyzwyczaiła nas autorka. Zostaje także wprowadzony wątek nabycia "nadprzyrodzonych zdolności" przez bohaterów, co może być dosyć męczące przy nagromadzeniu dużej ilości książek z takimi wątkami.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Kathy Reichs zaledwie kojarzyłam i wiedziałam, że stworzyła cykl ,,Kości", na podstawie którego powstał zachwalany przez wiele osób serial. Do tego ograniczała się cała moja wiedza na temat tej autorki. Dopiero niedawno (jak sięgnęłam po książkę, o której zaraz będzie mowa) dowiedziałam się, że posiada ona tytuł profesora antropologii i swoją pasję naukową łączy z pisaniem książek, które oczywiście utrzymane są w klimacie medycyny sądowej. Dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów i wykonywanej pracy, jej książki są bardzo realistyczne i zaawansowane pod względem analizy antropologicznej. ,,Wirusy" to pierwszy tom cyklu dla młodzieży, który autorka tworzy wraz ze swoim synem Brendanem. Tory Brennan ma niecałe 15 lat i mieszka wraz z ojcem, który pracuje jako biolog w Instytucie naukowym znajdującym się w Karolinie Północnej. Okolica, do której przeprowadziła się dziewczyna to same wyspy o dziwnych nazwach, a jej przyjaciele to trójka chłopaków, z którymi Tory spędza każdą wolną chwilę. Nie jest dziewczyną, którą interesują zakupy, sukienki i bale. Od zawsze kochała naukę, podobnie jak trójka jej przyjaciół. Dzieciaki mimo młodego wieku są niezwykle przebiegłe i inteligentne, a to sprowadza na nich kłopoty. Na wyspie Instytutu znajdują stary nieśmiertelnik i w toku śledztwa trafiają na morderstwo sprzed lat. Dodatkowo ratują z laboratorium na wyspie chorego szczeniaka, nie zdając sobie sprawy z tego, z czym mają do czynienia. Czy sprawa morderstwa sprzed 40 lat i tajemnicze badania prowadzone przez dyrektora Instytutu są ze sobą powiązane? Tego przyjdzie im się dopiero dowiedzieć. Sięgając po ,,Wirusy" obawiałam się jednego - młodego wieku bohaterów. Naprawdę coraz rzadziej potrafię się odnaleźć w książkach, gdzie bohaterowie są w wieku licealnym, czy też nawet poniżej. Jakież było moje zdziwienie, gdy już od pierwszej strony potrafiłam się zżyć z główną bohaterką i zaangażować się w jej historię. Kathy Reichs ma już doświadczenie w pisaniu, bądź co bądź książek dla dorosłych, ale wraz z pomocą syna udało jej się oddać urok powieści młodzieżowej. Przedstawia Tory jako osobę młodą, ale zaradną i inteligentną - w końcu jest spokrewniona z samą Temperance Brennan, główną bohaterką cyklu ,,Kości". Nie zapomina jednak o stosowaniu młodzieżowego języka i wprowadzania elementów koniecznych do stworzenia powieści dla młodziaków - chociażby szkolne życie, gdzie pojawiają się wredne zołzy, zadania domowe czy też czarujące ,,ciacha". Co ciekawe - autorka niczego nie ułatwia swoim bohaterom. Ich śledztwo wymaga odwagi i ogromnego zaangażowania, a czasami podejmowania ryzyka, które może być dla czwórki młodych naukowców bardzo niebezpieczne. W bardzo umiejętny sposób połączony został motyw wirusów i nielegalnych badań oraz ich wpływu na Tory i jej przyjaciół z wątkiem tajemniczego morderstwa sprzed lat. Rozwiązanie całej sprawy okazuje się być zaskakujące, a punkt kulminacyjny daje w kość - aż dziwne, że w powieści dla młodzieży autorka posunęła się do tak odważnych scen. Oczywiście nie uznaję tego za minus - wręcz przeciwnie. To dodało książce charakteru i naprawdę wprawiło mnie w lekkie osłupienie, ale po chwili ucieszyłam się, że autorka postanowiła potraktować swoich bohaterów nieco ostrzej. Tak, pojawia się tutaj rozlew krwi i morderstwa, wiele momentów napięcia i sporo emocji - od radości po smutek i wzruszenie. Bardzo przypadły mi do gustu naukowe opisy tego, co Tory odkryła - chociażby odcisków palców czy analiza szkieletu. Również przedstawienie niebezpiecznego wirusa było zaskakujące, a wątek ten wybitnie przypadł mi do gustu. Autorka połączyła tutaj rzeczy, które kocham - naukę i niebezpieczeństwo. Książka potrafi zaskoczyć czytelnika, a fabuła jest wciągająca. Pochłonęłam ją w zaledwie trzy godziny i naprawdę żałowałam, że to już koniec - całe szczęście do dopiero początek serii, więc na pewno jeszcze nie raz przyjdzie mi się spotkać z Tory i jej niezwykłym umysłem i umiejętnościami. Książka jest bardzo dobrze napisana, całość stanowi logiczny ciąg pełen akcji i napięcia. Właśnie takie powinny być książki dla młodzieży, bowiem wyrabiają one dobry smak i gust. Ta książka ma w sobie wszystko to, co być powinno - świetni bohaterowie, którzy są wyraźni i posiadają charakterystyczne dla siebie cechy charakteru, wciągająca fabuła, znakomicie połączone wątki i wybuchowy punkt kulminacyjny. Jestem naprawdę mile zaskoczona, że ,,Wirusy" aż tak przypadły mi do gustu. Z pewnością sięgnę po kolejne części i jestem przekonana, że będę je czytać z taką samą przyjemnością, jak tom pierwszy. Wystawiam ocenę 8/10 i gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję!
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2021-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytane na Kindle, 26 książek 2021,

Zaskakująco dobra i ogółem zaskakująco zahaczająca o fantastykę.  Nie spodziewałam się elementów  fantastycznych w książkach Reichs, jednak pasuje to o dziwo to pozostałej otoczki kryminalnej. Ksiażka rzeczywiście młodzieżowa, jednak cieszę się, że po nią sięgnęłam, naprawdę wciąga i przyjemnie się czyta.

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2022-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2022,
Pogrzebane tajemnice
Kathy Reichs0
Okładka ksiązki - Pogrzebane tajemnice

Był letni poranek 1982 roku, gdy żołnierze spustoszyli wioskę Chupan Ya, gwałcąc i zabijając kobiety i dzieci. Mówi się o 23 ofiarach pogrzebanych w miejscu...

Zapach śmierci
Kathy Reichs0
Okładka ksiązki - Zapach śmierci

Minął rok, odkąd Temperance Brennan opuściła Północną Karolinę i pozostawiła za sobą burzliwe małżeństwo. Praca często stawiała pod znakiem zapytania jej...