Witajcie w Nietypowie

NIETYPOWO to miasteczko, w którym dzieją się wyjątkowo dziwne rzeczy…

Na szczęście na straży porządku stoją komendantka Jessie i sierżant Sid!

Kto zdejmie klątwę domu Lorringham?
Jaką tajemnicę skrywają klify Nietypowych Wzgórz?
Kto jest nadawcą irytujących listów?

Wyrusz wraz z Jessie i Sidem na przygody w Nietypowie, miasteczku innym niż wszystkie!

Informacje dodatkowe o Witajcie w Nietypowie:

Witajcie w Nietypowie - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-07-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Krótkie Gatki wzbogacają swoją ofertę o kolejną pozycję, która powinna rozbawić i zaciekawić młodego czytelnika (zresztą nie tylko jego). Jest nią album Witajcie w Nietypowie, w którym tajemnice i przygoda miesza się z lekkością opowieści i towarzyszącym jej niezłym humorem.

Tak jak zostało to już wspomniane, głównymi bohaterami komiksu jest Jessie i Sid. Dwójka niezwykłych stróżów prawa, przed którymi pojawia się wiele różnorakich tajemnic. Czytelnik będzie im towarzyszył w niezwykle emocjonujących i zaskakujących śledztwach. Wraz z nimi odkryje on sekrety okolicznych klifów, odnajdzie nadawcę pewnych listów czy zdejmie klątwę z nawiedzonego domu.

Recenzowany album jest komiksowym debiutem brytyjskiej artystki Tory Freeman. Scenarzystka na początek swojej przygody z komiksem postanowiła sięgnąć po sprawdzone zoomorficzne akcenty i połączyć je z motywami rodem z powieści Arthura Conana Doyle’a. Biorąc pod uwagę grupę wiekową, do której kierowany jest album, nie należy oczekiwać poziomu przygód znanego detektywa. Całość jest bardzo mocno uproszczona, tak aby przyjemność z lektury mógł czerpać nawet najmłodszy odbiorca.

Przewracając kolejne strony komiksu, obserwujemy jak autorce w ciekawy sposób udaje się połączyć humor, liczne absurdy, nadmiar słodkiej dziecięcej urokliwości z wyraźniejszymi inspiracjami klasyką kryminałów. Stworzona przez nią historia głównie bawi, ale w wybranych scenach potrafi ona również wybrzmieć bardziej dramatycznymi i zaskakującymi cechami. Na plus tytułu należy również zaliczyć szereg ciekawych przewijających się tutaj postaci. Każda z nich jest odpowiednio zróżnicowana i zaakcentowana, tak aby nie stanowić tylko tła dla dwójki policjantów. Całość tworzy treść, która powinna zadowolić zarówno małych czytelników, jak i większych miłośników absurdalnego brytyjskiego humoru.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-07-06, Ocena: 4, Przeczytałem,

DZIWNIEJ I DZIWNIEJ

Ostatnia z czerwcowych nowości od Kultury Gniewu to bardzo sympatyczna propozycja dla całej rodziny. Skierowana głównie do dzieci, pozostaje jednak opowieścią na tyle dojrzałą i świetnie wykonaną, że śmiało przypadnie do gustu także dorosłym, którzy wciąż mają w sobie coś z dziecka. I chociaż rzeczywiście kojarzy się ze ,,Zwierzogrodem", ma swój własny charakter, który do mnie trafia.

Nietypowo. Ta nazwa wszystko już mówi, prawda? Tutaj dzieją się rzeczy dziwne, nietypowe, czasem straszne. A nimi zajmują się właśnie Jessie, tutejsza komendantka i partnerujący jej sierżant Sid. A czym dokładnie się zajmują? Na początek dzwoni do nich kobieta, która przejęła w spadku znajdujący się na odludziu dom Lorringham i teraz twierdzi, że jest nawiedzony! Potem w miasteczku pojawia się religijna sekta... liszek i chociaż nie robią nic niedozwolonego, ich zachowanie zwraca uwagę władz. W kolejnej historii wskutek nocnej burzy dochodzi do osunięcia się ziemi i odsłonięcia skamieliny dinozaura. Spełnienie marzeń każdego, kto w dzieciństwie fascynował się tymi wymarłymi gadami? Tak, ale to ledwie początek, bo z każdą chwilą będzie tylko dziwniej i dziwniej...

Koniec? Nie, bo czeka nas jeszcze makabryczna wizyta u dentysty oraz tajemnica listów, jakie dostaje pewien artysta. A potem są jeszcze dodatki!

,,Witajcie w Nietypowie" to zbiór krótkich historii obrazkowych, komiksowych opowiadań właściwie, dziejących się w tytułowym miasteczku. Łączy je miejsce akcji i bohaterowie, ale i podobny ton całości. Ton, który urzekłby mnie, kiedy byłem dzieckiem i który urzeka mnie nadal, bo po prostu lubię takie historie. Niby dziecięce, a jednak z tajemnicą i dreszczykiem. Zaczytywałem się podobnymi lata temu, choćby w ,,Kaczorze Donaldzie", właśnie takie z elementami detektywistycznymi czy grozy lubiłem wtedy najbardziej (a z czasem przerodziło się to w fascynację horrorami, ale to już tak na marginesie) i ślady tego wszystkiego znajduję tutaj.

Zresztą takich rzeczy, które lubiłem w dzieciństwie, jest tu więcej. Zupełnie jakby rzecz skierowana była do pokolenia obecnych trzydziesto-czterdziestolatków, którzy chcą pielęgnować w sobie małe dziecko. Choćby wspomniane w opisie dinozaury. Są też i dodatki, gdzie mamy bonusy rodem z magazynów komiksowych dla dzieci: krzyżówkę, wiersze czy słowniczek. Wracając jednak do treści, to jest przyjemna, lekka, choć miewa też nieco łagodnie makabrycznych momentów, jak chociażby wizyta u dentysty, zabawna, pouczająca i mająca swój urok. Widać tu wpływy wielu innych dzieł, choćby ,,Muminków", których echa najwyraźniejsze są w opowiadaniu ,,Kult" czy disnejowskich produkcji, ale wszystko ma swój własny charakter.

I jest bardzo ładnie zilustrowane. Prosto, ale ujmująco, barwnie, choć nieprzesadnie, z klimatem i talentem. Po prostu dobry komiks dla dzieci. A właściwie całej rodziny. Nic dodać, nic ująć.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Urokliwe miasteczko, para policjantów w osobach psa i kota oraz wielka, zabawna i niezwykle klimatyczna przygoda - tym wszystkim wita nas komiksowa opowieść Tor Freeman pt. ,,Witajcie w Nietypowie". Komiks ten ukazał się właśnie w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu, by w ten sposób zachwycić tak dziecięcego, jak i dorosłego miłośnika komiksowej bajki z elementami komediowego kryminału w tle.

Oto komendantka Jessie i sierżant Sid - dwoje dzielnych funkcjonariuszy policji w miasteczku Nietypowo. To właśnie im przyjdzie zmierzyć się na kartach tej opowieści z kilkoma tajemniczymi sprawami, by wspomnieć o zagadce nawiedzonego domu Lorringham; kolejno tajemniczej sprawie zniknięcia przywódcy pewnej sekty liszek; dalej spotkaniu z przedstawicielem dawno wymarłego gatunku, który staje się podejrzanym o napaść na szanownego profesora..; czy też wreszcie o wizycie komendantki Jessie u dentysty, która przybierze bardzo zaskakujący i metafizyczny przebieg...

To znakomita, zabawna i niezwykle klimatyczna bajka dla każdego - dla dzieci, nastoletnich fanów komiksu i dorosłych czytelników, którzy cenią sobą świetne poczucie humoru - a Tor Freeman takowym właśnie dysponuje. Mamy tu ciekawe, przygodowo-kryminalne historie w zantropomorfizowanym świecie zwierząt o ludzkich osobowościach i cechach charakteru, które znaczy jakość, dowcip, logika i zarazem płynący z każdej opowieści morał.

Fabularnie jest bardzo dobrze i interesująco, gdyż angielska autorka nawiązuje tymi zabawnymi historia do wszystkiego tego, co w popkulturze jest najciekawsze - historie z duchami, stricte kryminalne zagadki, spotkania z pełnokrwistą fantastyką, a i też humorystyczna lekcja właściwych postaw życiowych, też się tu znajdzie. I z pewnością też każdy czytelnik odnajdzie tu swoją ulubioną historię - dla mnie była nią opowieść o wizycie komendantki Jessie u dentysty, co też sprawia, że komiks ten może zaciekawić sobą bardzo szerokie grono odbiorców.

Wspaniali są główni bohaterowie tej historii - Jessie i Sid, czyli policyjni śledczy w osobach chudego psa i puszystego kota, którzy idealnie się uzupełniają, rozumieją niemalże bez słów i darzą szczerą przyjaźnią, aczkolwiek daje się odczuć, kto tu jest szefową. To zabawna, budząca wielką sympatię i zarazem niezwykle interesująca para bohaterów. Podobne słowa możemy odnieść również do Nietypowa - urokliwego i dość przedziwnego miasteczka zwierząt o ludzkich cechach charakteru, w jakim rozgrywa się ta opowieść.

Wiele dobrego możemy powiedzieć o ilustracjach tego komiksu, które stworzyła również Tor Freeman. To bardzo malownicze, bajkowe, pociągnięte lekką i płynną kreską oraz imponujące dbałością o każdy detal, rysunki. Wypełnia je również pokaźna porcja humoru, którą widać chociażby na polu obliczy zwierzęcych bohaterów, ale i nie tylko. Do tego warto wspomnieć o dobrym kadrowaniu oraz bogatej palecie rozmaitych kolorów. I można założyć z wielkim przekonaniem, że każde dziecko będzie zachwycone tymi ilustracjami.

Mnie osobiście zachwyciło w tym tytule również to, że obok zabawnej i bajkowej konwencji mamy tu do czynienia z naprawdę ciekawą porcją dobrego kryminału, gdzie to oczywiście stopień trudności spraw i zagadek nie jest nazbyt wysokim, ale dzięki temu każdy dziecięcy czytelnik będzie mógł się wykazać swoją umiejętnością dedukcji i spostrzegawczości, co też sprawia naprawdę wielką frajdę. I tym samym można stwierdzić, że mamy oto kolejną świetną, komiksową serią dla dzieci, gdzie bajka, komedia i kryminał łączą się z znakomitą całość.

Komiksowa opowieść Tor Freeman pt. ,,Witajcie w Nietypowie", to sama przyjemność, piękne emocje i znakomita rozrywka - tak dla dzieci, jak i dla starszych czytelników. Lektura tej pozycji przyniosła mi wiele uśmiechu i zapewniła bardzo ciekawie spędzony czas. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - uwierzcie mi, nie będziecie żałować!

Avatar użytkownika - isil
isil