Wojenna korona

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-10-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381167512
Liczba stron: 600

Tom 4 cyklu Odrodzone królestwo

Ocena: 5.33 (3 głosów)

,,Wojenna korona" - czwarty tom bestsellerowego cyklu ,,Odrodzone Królestwo"

Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona. Ale wrogowie króla rosną w siłę. Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Mühldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Krzyżackie intrygi sprawiają, że wyrok papieski jest nie do wykonania. Władysław zaczyna pojmować, iż żadna dyplomacja nie pozwoli mu odzyskać Pomorza. Wchodzi w sojusz, który nikomu w Europie nie przyszedłby do głowy. Zaskakuje wrogów i wkracza na wojenną ścieżkę, by dokonać zemsty za królobójstwo sprzed trzydziestu lat. Nie ma jednak pojęcia, że na życie jego jedynego syna czyha nieznany wróg. Następca tronu jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a na królestwo polskie rusza potężna armia Jana Luksemburskiego.

Tagi:

Kup książkę Wojenna korona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

To już czwarty tom z serii Odrodzone królestwo, opisujący drogę Władysława Łokietka do zjednoczenia Polski i przywdziania korony. Cherezińska prowadzi nas przez średniowieczną Europę, nadając opowieści zrozumiałe dla czytelnika tło. Przewijające się w tym tomie postaci Łokietka, jego żony Jadwigi, papieża Jana XXII, Jana Luksemburskiego, królowej Rikissy, młodej Elżbiety Łokietkówny i jej brata Kazimierza, przyszłego Kazimierza Wielkiego, autorka oswaja i zdejmuje z piedestałów. Nagle znany z lekcji król staje się swojskim Władkiem, który nie lubi pomady i unika konfrontacji z surową żoną, tajemniczy Jan Luksemburski ma swoje całkiem wyraźne słabostki, a komtur krzyżacki, pachnący rozmarynem, będący niczym średniowieczny agent do zadań specjalnych, spędza sen z powiek niejednemu bratu rycerzowi. Pędzimy z akcją w zawrotnym tempie po całej Europie, towarzysząc papieżowi, który usiłuje obłożyć klątwą Krzyżaków, zapewne niezbyt lubianych w tych gorących czasach, gdy zgasła także popularność templariuszy. Rycerze z krzyżem na płaszczu tradycyjnie posługują się swoją najlepszą bronią, oszustwem połączonym z przemocą, usiłując przekonać świat, że wciąż są mu niezbędni. Wschód polskich granic to nieprzebyte puszcze, Żmudzini i Litwa, krainy niczym z powieści fantasy, ale na zachód od Poznania wcale nie jest lepiej. I wtedy król Władysław musi podjąć decyzję ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wojenna korona

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2019-11-24, Ocena: 4, Przeczytałem,

Powrót Królowej

 

 

Kiedy dwa lata temu, podczas jednego ze spotkań autorskich, Elżbieta Cherezińska zapowiedziała, że kończy cykl "Odrodzone królestwo" poczułam ukłucie żalu. W czasie lektury trzech tomów serii zdążyłam zżyć się z bohaterami i towarzyszyło mi poczucie, że nie wszystkie wątki zostały zamknięte. Gdy w zapowiedziach wydawniczych zobaczyłam informacje o kolejnym tomie cyklu wiedziałam, że będę chciała przeczytać go jak najszybciej. Oczekiwanie były bardzo duże, a co z tego wyszło?

Do twórczości Elżbiety Cherezińskiej do tej pory podchodziłam całkowicie bezkrytycznie. Zanim ją poznałam (twórczość, nie autorkę) często zdarzało mi się myśleć, że to szalenie smutne, mając tak ciekawą historię, nie mamy nikogo, kto potrafiłby o niej pisać w porywający sposób. Elżbieta Cherezińska od początku potrafiła tchnąć życie w swoich bohaterów, nadała im charakter, a przede wszystkim sprawiła, że jej powieści są wiarygodne. Autorka zapewniała wielu czytelnikom rozrywkę na wysokim poziomie i sprawiła, że powieści historyczne zyskały wielu nowych czytelników.

"Wojenna korona" pod wieloma względami nie odstaje od poprzednich tomów. Powieść ma wartką akcję, dobrze skonstruowanych bohaterów i bardzo przyjemny, lekki styl. Chociaż od lektury poprzednich tomów minęło już sporo czasu, od razu zanurzyłam się w historię, którą autorka postanowiła opowiedzieć. Podobnie jak w przypadku poprzednich części cyklu, nie mam większych zastrzeżeń. Jednak w "Wojennej koronie" zdarzyło się coś, czego nie zauważyłam wcześniej. Autorka kilka razy bardzo mocno zaszarżowała językowo, niektóre teksty wypowiadane przez bohaterów brzmiały nieco zbyt współcześnie. Zdarzały się również żarty tak rubaszne (niemal żenujące!), że czytałam je z niedowierzaniem. Ale uwierzcie, to tylko drobne mankamenty, które ostatecznie nie psują lektury.

Jedno jest pewnie – Elżbieta Cherezińska ciągle pozostaje królową polskiej powieści historycznej (i póki co nikt nie zagraża jej pozycji). Po raz kolejny potrafiła ona przemienić suche fakty z licznych źródeł w historię żywą i pasjonującą. Takie popkulturowe przedstawianie historii sprawia, że nowi czytelnicy łatwo mogą polubić to, co do tej pory wydawało im się niezbyt ciekawą dziedziną. A mnie nie pozostaje nic innego, jak czekać cierpliwie na kolejny tom (niczym białogłowa na powrót swojego rycerza).

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2019-11-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Literatura polska,
Inne książki autora
Gra w kości NOWY ISBN!!! NOWA CENA!!!
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Gra w kości NOWY ISBN!!! NOWA CENA!!!

Uznaje się, iż święci się nie psują -  kto się odważy sprawdzić? Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad...

Północna Droga. (#1). Saga Sigrun. NOWY ISBN!!! NOWA CENA!!!
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Północna Droga. (#1). Saga Sigrun. NOWY ISBN!!! NOWA CENA!!!

Saga Sigrun to pierwsza część cyklu "Północna Droga" Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści...