Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016-11-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8031-335-4

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji. W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub. Książka wyróżniona Fraenkel Prize in Contemporary History 2014.

Kup książkę Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Opinie o książce - Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Spodziewałam się po niej czegoś więcej. Autorka na pewno włożyła mnóstwo pracy w to opracowanie, ale mnie czytało się ciężko. Może to wina narracji. Nie zmienia to jednak faktu, że kilku ciekawych rzeczy o różnego rodzaju związkach (prostytucja, gwałty, związki niesakramentalne, małżeństwa) można tu znaleźć.
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski