Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej.

Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji.

W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.

Książka wyróżniona Fraenkel Prize in Contemporary History 2014.

Maren Röger, ur. w 1981 roku, studiowała kulturoznawstwo i historię w Lüneburgu i Wrocławiu, doktoryzowała się na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen. W latach 2010-2015 była pracownikiem naukowym w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. W 2015 roku objęła stanowisko profesora na Uniwersytecie w Augsburgu.

W źródłach dokładnie udokumentowane jest zniewolenie seksualne Marii K., ekspedientki mieszkającej w Poznaniu. W maju 1940 roku po raz pierwszy pojawiła się na policji, ponieważ posądzona została o zakazane stosunki płciowe z Niemcem. Gdy ta młoda kobieta w innym przypadku ponownie została obwiniona (utrzymywała się między innymi dzięki sponsoringowi, seks z Niemcem w zamian za drobne prezenty), trafiła najpierw do aresztu ochronnego, a w końcu 23 listopada 1940 roku przymusowo umieszczono ją w domu publicznym. W podpisanym przez nią protokole czytamy:

Oznajmiono mi, że z dniem dzisiejszym poddana zostaję kontroli obyczajowej i mam zająć mieszkanie w domu publicznym przy ulicy Fischerei 19. W dalszej kolejności oznajmiono mi, że mam obowiązek zgłaszania się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki, w Miejskim Urzędzie ds. Zdrowia w celu badania, w przeciwnym razie zostanę poddana karze. Wydano mi instrukcję dla prostytutek. Zobowiązana jestem do przestrzegania wymienionych w niej zasad postępowania, w przeciwnym razie będzie zastosowany wobec mnie areszt zapobiegawczy lub zostanę umieszczona w obozie koncentracyjnym.

Informacje dodatkowe o Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2020-03-25
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Kriegsbeziehungen. Intimitaet, Gewalt und prostitution im besetzen Polen od 1939 do 1945 roku

Tagi: II Wojna Światowa

Kup książkę Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-07-03,
Spodziewałam się po niej czegoś więcej. Autorka na pewno włożyła mnóstwo pracy w to opracowanie, ale mnie czytało się ciężko. Może to wina narracji. Nie zmienia to jednak faktu, że kilku ciekawych rzeczy o różnego rodzaju związkach (prostytucja, gwałty, związki niesakramentalne, małżeństwa) można tu znaleźć.
Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji
Maren Roger0
Okładka ksiązki - Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji. W okupowanej przez III Rzeszę...