Okładka książki - Wojny polsko-krzyżackie

Wojny polsko-krzyżackie

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2009-05-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788360383148
Liczba stron: 204
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 0 (0 głosów)

Wojny polsko - krzyżackie to kolejna publikacja autora poczytnej książki Grunwald 1410. Krok od klęski.

Tym razem autor omawia szczegółowo całość trwających na przestrzeni wieków zmagań polsko-krzyżackich, od samych początków konfliktu aż do ostatecznego złamania potęgi zakonnej.

 

Książka "Wojny polsko-krzyżackie" może zaciekawić zarówno miłośników dawnych dziejów, jak i wszystkich tych, którzy w historycznych konfliktach szukają źródeł współczesnych działań dyplomatycznych.

Polskie relacje z Zakonem Krzyżackim są pozornie dobrze znane; nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z natury tego konfliktu. Momentami kontrowersyjne tezy poznańskiego historyka rzucają nowe światło na dawne dzieje polskich ziem.

 

Publikacja, obfitująca w liczne ciekawostki i mało znane fakty historyczne, wzbogacona jest licznymi ilustracjami, mapami oraz planami bitew.

Kup książkę Wojny polsko-krzyżackie

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Milwaukee Meg
Milwaukee Meg
Przeczytane:,
Każdy Polak, niezależnie od płci czy wieku, wie kim byli Krzyżacy. Ale wydaje się że dokładniejsza wiedza o wojnach Polaków z Zakonem Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, pomimo niewątpliwych starań nauczycieli historii, w dalszym ciągu jest domeną wybranych. Dlatego też z entuzjazmem chwyciłam „Wojny polsko-krzyżackie” Witolda Mikołajczaka, historyka który stara się popularyzować to zagadnienie. Gdyby należało opisać tę książkę jednym słowem, byłby nim najprawdopodobniej przymiotnik „sucha”. Śledzimy dokładnie ruchy wojsk polskich i krzyżackich miejscowość po miejscowości, postój po postoju; poznajemy nie tylko dowódców, ale także każdego rycerza który się dla sprawy w jakikolwiek sposób przysłużył. Na palcach jednej ręki można policzyć ile razy autor plami się dowcipnym stwierdzeniem czy anegdotą. Także niewiele jest ciekawostek, którymi można by się potem chwalić przed znajomymi. Poznajemy fakty, całe fakty i tylko fakty. Z drugiej strony właśnie dzięki temu jest to rzetelna praca historyczna, która obala mity, którymi na przestrzeni wieków obrosły walki z Krzyżakami (o niektórych czytelnik nawet wcześniej nie wiedział…). Jest napisana rzeczowo, z odwoływaniem się do rozmaitych źródeł wobec których autor wykazuje się daleko posuniętym krytycyzmem. Mikołajczyk jest historykiem i opisuje ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wojny polsko-krzyżackie

Inne książki autora
Grunwald 1410. O krok od klęski
Witold Mikołajczak0
Okładka ksiązki - Grunwald 1410. O krok od klęski

Bitwa pod Grunwaldem to symbol i mit. Niekiedy jednak to, co dziś uznaje się za oficjalną wersję wydarzeń na grunwaldzkim polu, budzi wątpliwości. W...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy