Wojtek

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-10-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788326829475
Liczba stron: 208

Ocena: 6 (1 głosów)

Pewien bocian z podlaskiej wsi, zwany Wojtkiem, szykuje się do odlotu do ciepłych krajów. W tym samym czasie w pobliskim domu dzieje się coś dziwnego. Tata mieszkającego tu siedmioletniego Jacka nagle wyjeżdża. Z rozmów rodziców chłopiec wnioskuje, że wróci wiosną, razem z bocianem. Tymczasem bocian ma w podróży do Afryki i z powrotem liczne i niebezpieczne przygody. Jacek pod jego nieobecność pilnuje gniazda. Bo przecież bez gniazda nie będzie ani bociana, ani taty.

"Wojtek" to urzekająca historia, która jednocześnie opowiada o wytrwałości w dążeniu do celu i akceptacji ludzkich słabości. To również malownicza, a zarazem bardzo ważna lekcja przyrody przedstawiona oczami bociana podczas jego lotu do ciepłych krajów.

Opowieść wzbogacają niezwykłe, haftowane ilustracje Małgorzaty Dmitruk.

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Wojtek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wojtek

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Wojtek" to książka skierowana przede wszystkim do dzieci. Wojciech Mikołuszko (m.in. przyrodnik i dziennikarz naukowy) w ciekawy sposób przedstawia losy bociana białego, który wyrusza w daleką podróż (pierwszy rozdział nosi tytuł "12 143 km do powrotu"). Jest to przeprawa, podczas której ptak napotyka liczne niebezpieczeństwa (m.in.: kończyna zaplątana w sznurek, skażone pożywienie, groźne zwierzęta, kłusownicy). Oprócz licznych przygód w formie relacji tytułowego Wojtka (bociana), przedstawione są burzliwe, a nawet niebezpieczne wydarzenia toczące się wokół gniazda usytuowanego na lipie rosnącej na posesji siedmioletniego Jacka - chłopca, który pokłada w bocianie i jego powrocie do tegoż gniazda ogromne nadzieje.

Publikacja ta już samym wyglądem wprawia w zachwyt - twarda oprawa, piękne ilustracje, nawet kolor czcionki (powiększony z pewnością z uwagi na młodych czytelników) został użyty w zależności od tego, czy dany fragment przedstawia relację bociana, czy opisuje wydarzenia dotyczące chłopca.

Pisząc o "Wojtku" nie sposób również nie zwrócić uwagi na niezwykle barwne i misternie wykonane ilustracje stworzone przez Małgorzatę Dmitruk. Co w nich takiego wyjątkowego? Chociażby to, że artystka zdecydowała się na zobrazowanie historii bohaterów, wyszywając je, za co z resztą książka została wyróżniona w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Grafika (2019 rok). Ja jednak najbardziej doceniam i najwyżej oceniam to, że autor na końcu zdecydował się na wyjaśnienie, co jest prawdą, a co fikcją. W tej części nawiązał do wątków kulturowych, ale także do obserwacji i faktów przyrodniczych, ekologicznych. Zwrócił uwagę na to, że musimy dbać o środowisko naturalne ze względu na bociany, ale i w trosce o naszą przyszłość. Wojciech Mikołuszko poszedł o krok dalej - zdecydował się na zamieszczenie pod ostatnim tekstem odnośników do publikacji naukowych i popularnonaukowych, które stanowią bazę do poszukiwań bardziej szczegółowych informacji na tematy związane z bocianem białym (Ciconia ciconia).

Publikacja o Wojtku i jego przygodach to pozycja obowiązkowa dla mniejszych i większych przyrodników, a szczególnie dla miłośników bocianów. Również nie zawiodą się ci, którzy liczą na ciekawe przygody (także niebezpieczne). Moim zdaniem "Wojtek" to książka niezwykle cenna pod względem edukacyjnym. Widzę w niej potencjał do prowokowania rozmów na temat wychowania, edukacji ekologicznej, kultury i sztuki. Kto wie, może kiedyś znajdzie się w kanonie lektur szkolnych...

Link do opinii
Inne książki autora
Dzieci doktora Motyla
Wojciech Mikołuszko0
Okładka ksiązki - Dzieci doktora Motyla

Dzieci doktora Motyla to dowcipna, dynamiczna i zaskakująca opowieść o młodych ludziach, którym dzięki magicznej miksturze udało się zmniejszyć do wielkości...

Wielkie przygody w świecie przyrody
Wojciech Mikołuszko0
Okładka ksiązki - Wielkie przygody w świecie przyrody

Wojciech Mikołuszko to znany i lubiany dziennikarz naukowy, autor popularnych książek dla dzieci, w których rozwiązuje zagadki przyrody. Tym razem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy