Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa

Mieszkający w okolicy Lwowa Tolek Klings, polski żołnierz żydowskiego pochodzenia, zostaje wcielony do armii we wrześniu 1939 roku. W domu zostają ukochana żona Klara i maleńki syn Juliusz. Po klęsce wrześniowej Tolek decyduje się na brawurową ucieczkę z węgierskiego obozu. Dzięki wyróżniającej go umiejętności bezwzrokowego pisania na maszynie unika śmierci i znajduje pracę w administracji wojskowej. Jest znany w armii pod przydomkiem Cudownie Maszynopiszący.

Kiedy trafia do Brygady Strzelców Karpackich, przechodzi cały szlak bojowy, walcząc w Egipcie, Tobruku i we Włoszech. W armii panuje antysemityzm. Tolek jest dręczony, a współtowarzysze broni nieustannie go szkalują. Mężczyzna dostaje uszkodzony telegram od Klary kończący się słowami ,,...kłopoty". Teraz tylko determinacja, aby wrócić do domu, trzyma go przy życiu.

Informacje dodatkowe o Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-11-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Miracle Typist

Tagi: Biografie postaci historycznych polityków i wojskowych bóg

Kup książkę Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa

Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa - opinie o książce

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2022-02-06, Ocena: 2, Przeczytałem,

Książka opowiadająca o losach człowieka, który walczył i przeżył II wojnę światową. Brzmi znajomo? A i owszem, gdyż takich powieści powstało już wiele, a rynek wydawniczy jest wręcz nimi zasypany. Tutaj trafiłam na kompletnie inną historię, niż dane mi było czytać do tej pory. Szczerze, to nie spodziewałam się po niej tego, co dane będzie mi przeczytać. Zaskoczyła i zszokowała mnie ona swoją treścią, jest jedną z tych pozycji, po których pozostaje Ci na jakiś czas niesmak i to nie z powodu potwornych okoliczności mających miejsce w książce.
Historia opowiedziana została przez Tolka żołnierza pochodzenia żydowskiego, a spisana przez jego zięcia. W momencie wybuchu wojny Tolek został wcielony do armii, tym samym był zmuszony pozostawić swoich bliskich, żonę i syna. Dzięki umiejętności szybkiego pisania na maszynie dostał pracę w administracji, która wiązała się z niektórymi przywilejami. Oprócz toczącej się wokół wojny, braku wiadomości od rodziny i tęsknoty za nimi, żołnierz jest ciągle dręczony wobec swoich towarzyszy broni z powodu swojego żydowskiego pochodzenia.
Biorąc się za czytanie, nawet przez myśl mi nie przeszło, że będzie to książka pełna oskarżeń wobec Polaków. Pełno tu ciągłych narzekań i zarzutów postawionych wobec naszego narodu. Oczywiście, że książka opowiada o trudnych czasach i losach ludzi, które miały miejsce podczas wojny. Czytając takie historie ciągle mam ciarki na skórze, tylko dlaczego zło całego świata zostało zrzucone akurat na Polaków, tego pojąć nie jestem w stanie.
Uważam, że książka napisana w sposób niesprawiedliwy. Może bohater akurat trafił na kilku żołnierzy polskich, którzy znęcali się, szydzili i ubliżali Żydom, ale to nie oznacza, aby wszystkich wrzucać do jednego worka. Trochę przykro było czytać to, tym bardziej, że jestem świadoma tego że książka obiegnie cały świat i wiele ludzi wyrobi sobie niepochlebne zdanie o nas.
Niestety, zamiast bardziej skupić się na losach głównego bohatera, to ciągle wychwytywałam w tekście oskarżenia stawiane nam Polakom. To były trudne czasy, każdy naród obwiniał się za wojnę i stratę rodzin, ale czy to my ponosimy winę za to bestialstwo?
Was gorąco zachęcam do przeczytania historii tego żołnierza i wyrobieniu własnego zdania na temat tej książki.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-01-23,

"Wrócę do Ciebie po wojnie" to powieść o dramatycznych przeżyciach Tolka Naftalego Klingsa, polskiego żołnierza pochodzenia żydowskiego, w czasach drugiej wojny światowej.
Opowieść została napisana na podstawie jego pamiętnika oraz wspomnień przez Leona Silver, jego zięcia.
Tolek zostaje wcielony we wrześniu 1939 do armii zostawiając w domu pod Lwowem żonę Klarę i synka Juliusza.
Pełen optymizmu obiecuje, że wróci jak najszybciej. Niestety klęska wrześniowa przekreśla te plany, a Tolek decyduje się na brawurową ucieczkę z obozu węgierskiego.
Dzięki umiejętności bezwzrokowego pisania unika kary i trafia do Brygady Strzelców Karpackich. Przechodzi przez cały szlak wojny od Egiptu po Włochy.
Mimo niesłabnącego prześladowania go, poniżania przy życiu trzyma go obietnica, którą dał żonie.
Autor zapewne wiernie przekazał czytelnikowi to o czym opowiadał mu jego teść, o przykrościach, które go spotkały, zdradzie, niegodziwości, okropnym czasie dla wszystkich ludzi jakim jest wojna.
To wszystko jest ogromną wartością, bo poznajemy prawdziwą historię. Niestety gorzej z wykonaniem. Książka zawiera ogrom opisów, suchych, mało emocjonalnych. Polska nie została w niej przedstawiona zbytnio pozytywnie,biorąc pod uwagę napiętą teraz sytuację, napięcie może wzrosnąć.
Oczywiście byli źli i dobrzy i trzeba to rozumieć, a nie ślepo wierzyć bo ktoś tak powiedział.
Ten przytyk w stronę Polaków nie zakłóca odbioru książki, jeśli traktujemy ją jako powieść o życiu człowieka w czasie wojny, który pragnie jej zakończenia i powrotu na łono rodziny. To powieść o podróży Tolka, jego problemach, trudach i woli życia.

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2022-01-23,

Jakiś już czas temu w moje ręce wpadła kolejna książka, której tematyka ściśle skupia się na II WŚ. Oczywiście, nie zabrałam się za jej czytanie od razu. Dlaczego? W tamtym czasie miałam wrażenie, że będzie to dla mnie za dużo, no bo umówmy się - tematyka ta nie jest lekka i przyjemna. Kiedy już zdecydowałam się na rozpoczęcie lektury książki Leona Silvery – nie potrafiłam przeczytać więcej niż kilkunastu stron naraz. Coś mnie blokowało. Co więc ostatecznie mogę napisać na temat tego tytułu? O tym poniżej.

Autor za pomocą tej pozycji postanowił ukazać historię swojego teścia. Tolek Klings był żołnierzem żydowskiego pochodzenia, a w momencie wybuchu wojny - został wcielony do armii. W rodzinnym domu pozostawił swoją ukochaną żonę Klarę oraz synka Julka. Po wrześniowej klęsce Tolek decyduje się na ucieczkę. Szczęśliwy traf sprawia, że dzięki jego umiejętności pisania bez patrzenia na maszynę otrzymuje pracę w wojskowej administracji. Nie jest to jednak koniec jego przeżyć. Mężczyzna jest stale dręczony i stanowi obiekt podejrzliwości i nieprzyjemnych komentarzy. Gdy pewnego dnia otrzymuje telegram od swojej żony - podejmuje decyzję o powrocie do domu. Czy istnieje szansa na szczęśliwe zakończenie?

Powiem Wam szczerze, że nie wiem do końca co myśleć o tym tytule. Z jednej strony opisywana historia dosłownie mnie przeciążyła i przez długi czas nie potrafiłam zmotywować się do jej skończenia, natomiast z drugiej pokazała mi prawdziwą miłość i wiarę w to, że nawet z tak tragicznej sytuacji istnieje wyjście. Jedno jest pewne – nie mogę ocenić tej książki źle.

Leon Silvera przedstawił postać swojego teścia w sposób absolutnie chwytający za serce. Tolek Klings od samego początku zyskał moją sympatię i to bezsprzecznie. Jasne, że niektóre z jego decyzji nie do końca były dla mnie zrozumiałe, ale nie mam zamiaru go z tego powodu skreślać. To wszystko jeszcze lepiej przybliżyło mi i ukazało jego postać oraz charakter. Świadomość faktu, że Tolek nie jest wymyślonym na potrzeby książki bohaterem, sprawił, że książka w moich oczach tylko zyskała.

Historia ta, jak już wspomniałam wyżej, nie jest lekka i przyjemna. Tematyka II wojny światowej nigdy nie wzbudza we mnie innych uczuć niż przerażenie i niepewność o losy opisywanych bohaterów. Dlatego też mój umysł nieświadomie zaczął odpychać mnie od tej pozycji. Najpierw w ogóle nie chciałam jej ruszać i tylko nieśmiało spoglądałam w jej stronę. Później, gdy już zaczęłam jej lekturę - nie potrafiłam jej skończyć. Codziennie czytałam po dziesięć stron (lub niewiele ponad) i choć z jednej strony byłam ogromnie ciekawa losów Tolka, to nie potrafiłam się zmusić do czytania. Nie zrozumcie mnie, proszę źle - nie oznacza to, że książka ta jest zła. Po prostu niesie za sobą duży ładunek emocjonalny, więc osoby bardziej wrażliwe również tak szybko tej książki nie skończą.

Wrócę do ciebie po wojnie to historia piękna, napisana bardzo dobrze i niezwykle obrazowo. Pomijając wagę tych zdarzeń, pozycję tę mogę śmiało ocenić na ocenę bardzo dobrą. Z pewnością kiedyś spróbuję zrobić drugie podejście do tej historii i zapoznać się z nią dokładniej. Jeżeli literatura wojenna, a w szczególności ta opisująca losy prawdziwych ludzi Was interesuje, to myślę, że mogę polecić Wam i tę książkę.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2021-12-19,

Recenzja książki "Wrócę do Ciebie po wojnie" Leona Silvery.

Autor opisał historię swojego teścia - Tolka Naftalego Klingsa - żołnierza żydowskiego pochodzenia, który służył w armii Andersa. Książka powstała na podstawie wspomnień Tolka, w poczuciu wielkiej potrzeby opowiedzenia swoim bliskim tego, co przeżył podczas II wojny światowej. Jest to więc opowieść o mężczyźnie, którego wojna rozdzieliła z ukochaną żoną i synkiem. Jest to opowieść o tułaczce żołnierza począwszy od Lwowa, poprzez Węgry, Egipt,
aż do Włoch. Jest to też opowieść o Żydzie i antysemityzmie, jakiego doświadczył podczas wojny.

Jak to bywa ze wspomnieniami są one czasami jedynym świadectwem historii, są niepodważalne, musimy wierzyć, że tak było naprawdę i przyjąć je w takiej formie, w jakiej zostały powiedziane. Dlatego trudno ocenić mi tę książkę bo przecież nie będę oceniać życia głównego bohatera. Autor, Leon Silver zrobił co mógł z materiałami, jakie otrzymał od teścia: czyli nagranymi na dyktafonie opowieściami oraz pamiętnikiem. I przemienił to wszystko w pełnowartościową powieść. Język jest tutaj prosty, historia dość łatwa w odbiorze i raczej oszczędna w środkach ale do samego końca pozostaje ciekawa.

Zabolał mnie wątek antysemityzmu, szczególnie z uwagi na udział jaki mieli w tym Polacy, z którymi Tolek miał "przyjemność" się spotkać. Z przykrością czytałam fragmenty, w których Tolek był poniżany czy dyskryminowany przez swoich rodaków. Przykro mi, że tego doświadczył, przykro mi też, że Polacy pokazani są w tej książce z jak najgorszej strony ...

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2021-12-12,

Tolek Klings to bohater książki "Wrócę do ciebie po wojnie". Gdy zaczyna się II wojna światowa ma żonę i małego synka. Ma żydowskie pochodzenie. Zostaje wcielony do polskiej armii. Nigdzie nie może do końca czuć się bezpiecznie. W czasie wojny przechodzi szlak bojowy. Walczy w Egipcie, Tobruku i we Włoszech, jednak cały czas chce wrócić do domu. Nieustannie martwi się o swoją rodzinę.

"Wrócę do ciebie po wojnie" została napisana przez wnuka Tolka. Dzielny żołnierz po trochu opowiadał swoje przeżycia, a Leon Silver, autor, opisał je w formie ciekawej książki. To połączenie powieści historycznej z biografią odważnego człowieka.

Historia Tolka jest niesamowita. Bohater wiele wycierpiał, często był szykanowany, nie szanowany. Wiele razy uniknął śmierci. Tęsknił za rodziną, stracił wielu swoich bliskich. Dzięki umiejętności bezwzrokowego pisania i furze szczęścia udało mu się przeżyć wojnę.

"Wrócę do ciebie po wojnie" to prawdziwa historia odważnego człowieka, którą warto poznać. Mnie czytało się ją trudno. Może chodziło o tematykę, może o styl autora. Podziwiam Tolka Klings'a, bohatera powieści. Cieszę się, że nie muszę żyć w czasach wojny.

Książka Leona Silver'a zmusza do myślenia. Pokazuje okrucieństwa wojny i uświadamia, jak szybko można wszystko stracić. Swój dom, dobytek, zdrowie, a przede wszystkim - bliskich.

Polecam serdecznie 📚

Już sam tytuł książki mnie zaciekawił. Jakiś żołnierz obiecuje swojej żonie, że po wojnie do niej wróci. I ta obietnica, i to, że w domu czeka na niego ukochana żona i synek Julian, daje mu sił. Tym żołnierzem jest Tolek Knigs, polski żołnierz żydowskiego pochodzenia. Razem z Tolkiem widzimy okropność wojny, przemierzamy z nim kraje od Egiptu aż do Włoch. Ale nie tylko wojna daje Tolkowi w kość. Również jako Żyd nie ma łatwo i musi mierzyć się z antysemityzmem, brakiem tolerancji w swojej armii. Niektórzy właśnie na Żydów zwalali winę, że to przez nich cała ta wojna.

Książka wzrusza, ciekawi, ale też zmusza do myślenia. Czy na pewno Tolek dotrzyma obietnicy i wróci do żony po wojnie? Czy będzie jeszcze miał do kogo wracać? Te pytania towarzyszą podczas czytania książki i szybko chce się poznać na nie odpowiedź. Jeśli lubicie tematykę II wojny, to tę książkę musicie przeczytać.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Przychodzę również do was z recenzją. Opowieścią biograficzną spisaną przez zięcia Tolka...

Tolek Naftali Klings wciela się do armii polskiej podczas wybuch II Wojny Światowej, walczy koło kajanów aby ocalić wspólną ojczyznę. Jako polski żołnierz żydowskiego pochodzenia nie ma łatwo. Bowiem w armii szerzy się antysemityzm i wielu jego rodaków nie życzy mu dobrze. Ale przepowiednia rzucana w dniu jego ślubu  „Mazldik neszame” - szczęściarz z ciebie, nie raz uchroniła go przed zagładą. Błogosławieństwo towarzyszyło Tolkowi przez całą wojnę. Ale czy zdoła ocalić też jego żonę i synka zostawionych w rodzinnej miejscowości? Czy Tolek spełni obietnicę i wrócić po wojnie do domu?

Jak ja uwielbiam książki opisujące wydarzenia II wojny światowej. A jeśli dodamy do tego prawdziwą historię byłego żołnierza armii polskiej to mamy kawał życiowej literatury.

WRÓCĘ DO CIEBIE PO WOJNIE to opowieść biograficzna, która wywoła u nas szereg najróżniejszych emocji. Od wzruszenia po wzburzenie.

Główny bohater zabiera nas w najokrutniejsze rejony wojny i opowiada o swoich losach. Z czym musiał się zmagać i z czego się cieszył w tym trudnym czasie.

Razem z Tolkiem przeżywamy bezwzględną i brutalną wojnę i odczuwamy jego tęsknotę za rodziną. Wspólnie przemierzamy świat, od kontynentu do kontynentu, śladem jego i armii polskiego.

Pozycję tę polecam każdemu! Naprawdę warto zapoznać się z historią polskiego Żyda w szeregach wojskowych, w trakcie trwania II wojny światowej.

W sierpniu 1939 roku Tolek Klings zostaje powołany do wojska. W swojej rodzinnej miejscowości zostawia żonę i małego synka obiecując ukochanej, że niebawem do niej wróci. Wierzy, że koszmar wojny szybko się skończy. Niestety okazuje się zupełnie inaczej, a przy życiu trzyma go tylko obietnica złożona żonie i synowi oraz nadzieja, że jeszcze się zobaczą...

"Wrócę do Ciebie po wojnie" to prawdziwa historia żołnierza żydowskiego pochodzenia spisana przez jego zięcia. Poznajemy jego losy, drogę jaką przebył oraz opisuje walki jakie stoczył. Całość pokazuje jak straszna i bezwzględna była wojna, jak człowiek człowiekowi potrafił zgotować piekło. Jego losy wyjątkowo dobitnie nam to uświadamiają. Mimo, iż był żołnierzem wielokrotnie musiał mierzyć się z antysemityzmem czy poniżeniem doświadczanym od towarzyszy broni. Ogrom uprzedzeń i braku tolerancji wręcz przytłacza i oburza. Pokazuje też że nie wszędzie tak było i nie wszędzie tak jest. Historia jest bardzo poruszająca i daje do myślenia jak łatwo stracić to co najcenniejsze. To zdecydowanie książka warta uwagi, która zostaje w pamięci na dłużej.

Avatar użytkownika - Aggatta
Aggatta