Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa

Książka opowiadająca o losach człowieka, który walczył i przeżył II wojnę światową. Brzmi znajomo? A i owszem, gdyż takich powieści powstało już wiele, a rynek wydawniczy jest wręcz nimi zasypany. Tutaj trafiłam na kompletnie inną historię, niż dane mi było czytać do tej pory. Szczerze, to nie spodziewałam się po niej tego, co dane będzie mi przeczytać. Zaskoczyła i zszokowała mnie ona swoją treścią, jest jedną z tych pozycji, po których pozostaje Ci na jakiś czas niesmak i to nie z powodu potwornych okoliczności mających miejsce w książce.
Historia opowiedziana została przez Tolka żołnierza pochodzenia żydowskiego, a spisana przez jego zięcia. W momencie wybuchu wojny Tolek został wcielony do armii, tym samym był zmuszony pozostawić swoich bliskich, żonę i syna. Dzięki umiejętności szybkiego pisania na maszynie dostał pracę w administracji, która wiązała się z niektórymi przywilejami. Oprócz toczącej się wokół wojny, braku wiadomości od rodziny i tęsknoty za nimi, żołnierz jest ciągle dręczony wobec swoich towarzyszy broni z powodu swojego żydowskiego pochodzenia.
Biorąc się za czytanie, nawet przez myśl mi nie przeszło, że będzie to książka pełna oskarżeń wobec Polaków. Pełno tu ciągłych narzekań i zarzutów postawionych wobec naszego narodu. Oczywiście, że książka opowiada o trudnych czasach i losach ludzi, które miały miejsce podczas wojny. Czytając takie historie ciągle mam ciarki na skórze, tylko dlaczego zło całego świata zostało zrzucone akurat na Polaków, tego pojąć nie jestem w stanie.
Uważam, że książka napisana w sposób niesprawiedliwy. Może bohater akurat trafił na kilku żołnierzy polskich, którzy znęcali się, szydzili i ubliżali Żydom, ale to nie oznacza, aby wszystkich wrzucać do jednego worka. Trochę przykro było czytać to, tym bardziej, że jestem świadoma tego że książka obiegnie cały świat i wiele ludzi wyrobi sobie niepochlebne zdanie o nas.
Niestety, zamiast bardziej skupić się na losach głównego bohatera, to ciągle wychwytywałam w tekście oskarżenia stawiane nam Polakom. To były trudne czasy, każdy naród obwiniał się za wojnę i stratę rodzin, ale czy to my ponosimy winę za to bestialstwo?
Was gorąco zachęcam do przeczytania historii tego żołnierza i wyrobieniu własnego zdania na temat tej książki.

Informacje dodatkowe o Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-11-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Miracle Typist
Dodał/a opinię: Klaudia Hańczuk

Tagi: Biografie postaci historycznych polityków i wojskowych bóg

Zobacz opinie o książce Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa

Kup książkę Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa