Wskazówki. Paradoks

Tom 2 cyklu Wskazówki

Każda historia ma swój początek, ale nie każda musi mieć tylko jedno zakończenie...

Minął rok od wydarzeń przedstawionych w pierwszej części powieści. Jest dzień wagarowicza. Maks od jakiegoś czasy gorzej dogaduje się z Martą. Dziewczyna nie ma dla niego czasu, a poza tym kręci się obok niej nowy uczeń w szkole - Łukasz. Kiedy Maks jest świadkiem, jak Marta zostaje porwana w dziwnych okolicznościach, postanawia nie tracić ani chwili i uratować dziewczynę z opresji. Czas wyciągnąć z ukrycia zegarek dziadka. Ale, co za pech! Zegarek ulega awarii. Co wspólnego ze zniknięciem Marty ma tajemnica rodziny Maksa? Czy uda się uzyskać pomoc w Antykwariacie pod Zegarem?

Wskazówki to druga książka w serii o trzynastoletnim Maksie. To przygoda, zagadka i rodzinna tajemnica w najlepszym wydaniu, która wciągnie wszystkich miłośników kryminałów.

To również współczesna opowieść o Warszawie doprawiona szczyptą magii.

O autorze:

Bartosz Szczygielski - autor powieści i opowiadań, który nieustannie rozmyśla, jakby tu wpakować swoich bohaterów w jeszcze większe tarapaty. Kiedy pisze, świat dla niego nie istnieje, a kiedy nie pisze, to czyta komiksy, ogląda filmy i pochłania seriale.

O ilustratorce:

Joanna Rusinek - graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów, współwłaścicielka studia graficznego Kreska i Kropka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ma w swoim dorobku takie wspaniałe tytuły jak: Piotruś Pan, Jan Brzechwa dzieciom, Samotny Jędruś, Kreska i Kropek, Wszędzie pachnie czekoladą, Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą, Bezsenność Jutki , Pamiętnik grzecznego psa, Król zwierząt, Wojna na pięknym brzegu, Historia pewnego statku, Pitu i Kudłata Mały Chopin, Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci, Zaklęcie na >>w<<, Wierszyki domowe, Wierszyki rodzinne, Pałac Prezydencki dla dzieci, Limeryki i inne wariacje, Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, Chłopiec z Lampedusy, Kosmiczna sonda uliczna.

Informacje dodatkowe o Wskazówki. Paradoks:

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-03-06,

Bartosz Szczygielski "Wskazówki. Paradoks" 💛

Maks i Marta to przyjaciele z pierwszej części "Wskazówek". Minął rok od ich wspólnej przygody z zegarkiem dziadka. Chłopiec wspomina ten czas, i ubolewa nad tym, że jego relacje z koleżanką nieco się popsuły. Irytuje go, że Marta więcej czasu spędza z nowym kolegą Łukaszem a nie z nim. Podczas rozmowy w gabinecie dyrektora, Maks zauważa, że Martę porywają dziwni mężczyźni. Próbuje ich powstrzymać ale karoca z dziewczyną w środku wzlatuje ku niebu. Bez wahania zamierza ponownie użyć magicznego zegarka, lecz on ulega awarii. Postanawia udać się po pomoc do Antykwariatu pod Zegarem. Czy Maks uratuje Martę z opresji?

Wygrałam tę książkę jakiś czas temu. Wiem, że to jest drugi tom. Zamówiłam już pierwszy ale nie mogłam się powstrzymać, i już przeczytałam "Paradoks". Wcale mi to nie przeszkadzało a zachęciło jeszcze bardziej do zagłębienia się w ich świecie. Ta powieść skierowana jest do dzieci w wieku od 9 lat, a ja mam trochę więcej. 😅 Zachęcam do zapoznania tej lektury, bo jest błyskotliwa. Ja jestem usatysfakcjonowana. Emocjonująca, wartka akcja z ciekawymi postaciami. Autorowi nie tylko kryminały dobrze wychodzą, fantastyka dla młodych czytelników również. 👍😉

P.S. Ilustracje, za które odpowiedzialna jest Joanna Rusinek są cudowne! 😉

Pierwszy raz zdarzyło mi się rozpoczynać czytanie serii od tomu 2.
Bardzo często zdarza się tak, że tom 1 serii jest super, ale kolejny już niekoniecznie.
Do tej pory też nie miałam okazji czytać książek napisanych przez tego autora.
Pomimo tego wszystkiego, co napisałam powyżej jestem mile zaskoczona …
I deklaruję już dziś, że jeżeli uda mi się zdobyć 1 tom tej serii to go przeczytam i napiszę dla Was recenzję.

Mija rok od wydarzeń przedstawionych w pierwszym tomie. Jest dzień wagarowicza, apel, dywanik u dyrektora i … za oknem obraz porywanej przyjaciółki – Marty. Czas wyciągnąć ze schowka zegarek dziadka, a tu … powódź w łazience. Zegarek, który miał pomóc, został uszkodzony. Trzynastoletni Maks wpada w coraz większe tarapaty. Trafia on do Antykwariatu pod Zegarem, gdzie spotyka Łukasza, nowego ucznia ze szkoły, który spędza z Martą dużo czasu, i o którego chłopiec jest zazdrosny. Czy chłopiec mu pomoże? Co wspólnego ze zniknięciem Marty ma tajemnica rodziny Maksa?

Miłośnicy kryminałów znajdą w tej książce: przygodę, zagadkę i rodzinną tajemnicę.
To „współczesna opowieść o Warszawie doprawiona szczyptą magii”.

Czy uda Ci się rozwiązać zagadkę? Jakim jesteś detektywem? Przekonasz się o tym czytając tę książkę…
Namawiam do jej przeczytania. Książka bardzo mi się podobała.

Wszystko przychodzi z czasem

Maks jest starszy, bogatszy o nowe doświadczenia i... Ponownie wpada w wir niezwykłych przygód.

To opowieść o odwadze, sprawdzaniu swoich możliwości, sile przyjaźni. To także historia o zmianach. Zmiany bywają trudne, konieczne, przemyślane, fascynujące, przerażające... A jak jest w przypadku bohaterów "Paradoksu"?

"Nie uważał się za bohatera, ale pradziadek powiedział mu kiedyś, że o ważne sprawy trzeba walczyć."

Autor łączy magię fikcyjności z fragmentami wprost wyciętymi z codzienności. Emocje, które buzują w postaciach odzwierciedlają uczucia ludzi z krwi i kości. Jak to Szczygielski ma w zwyczaju, jego papierowe dzieci potrafią mieć pod przysłowiową górkę. I dobrze, bo lukrowane opowieści pozostawiają po sobie chwilową słodycz, a historie takie, jak ta zapadają w pamięć. Zawarte w nich prawdy, pozbawione moralizatorstwa, mają szansę zakorzenić się w nastoletnich (a także) dorosłych sercach.

Na szczęście Maks nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. A wspaniałe grafiki stworzyła Joanna Rusinek.

Wskazówki
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Wskazówki

Gdyby tylko Maks nie poszedł na wagary... Gdyby tylko nie wpadł na tę tajemniczą kobietę... Gdyby tylko nie pomylił swojego plecaka z jej plecakiem......

Nieodwracalnie
Bartosz Szczygielski0
Okładka ksiązki - Nieodwracalnie

Możesz zapomnieć o przeszłości, ale ona nie zapomni o tobie   Adam Zwidowski lubi swoje życie. Wyemigrował, założył rodzinę i niemal uzbierał na wymarzony...