Wspomnienia z Powstania Wielkopolskiego

W tym roku pod choinkę Biblioteka Kroniki Miasta Poznania przygotowała wybór wspomnień uczestników powstania, z którego my poznaniacy jesteśmy tak dumni i którego 90. rocznicę będziemy obchodzić już niedługo. W tomie znalazło się ponad 20 tekstów, w większości niepublikowanych, których autorzy reprezentują różne środowiska i grupy wiekowe. Dzięki temu przedstawiają one szerokie spektrum formacji wojskowych i organizacji patriotycznych, których członkowie wykonywali w czasie działań powstańczych i przygotowań do nich w Poznaniu rozmaite funkcje. Są więc relacje prostych żołnierzy dezerterujących z wojska pruskiego, by formować polskie oddziały strzelców konnych, ułanów, piechoty czy lotników, a nawet wywiadu, ich dowódców ? w tym także dowodzącego Armią Wielkopolską gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, skautów ? powstańczych gońców, spiskowców z tajnych organizacji patriotycznych.Zależnie od pełnionych funkcji relacjonowane wydarzenia ujmowane są w szerszym, bardziej ogólnym planie, a obok poszczególne epizody pokazane są ?z bliska?, wspominane ze szczegółami przez szeregowych powstańców czy dowódców niższego szczebla.

Informacje dodatkowe o Wspomnienia z Powstania Wielkopolskiego:

Wydawnictwo: brak danych