Wstrząsy wtórne

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2020-09-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7964-589-3
Liczba stron: 0

Tom 1 cyklu Wojny Palladowe

Ocena: 4.6 (5 głosów)

W obejmującym sześć planet systemie Gaja przypominająca Ziemię Gretia dąży do stabilizacji w obliczu międzyplanetarnej wojny. Zawiązuje się niepewny sojusz służący ratowaniu gospodarki, zasobów oraz populacji.

Do gry wraca Aden Robertson. Poświęcił dwanaście lat przegranej sprawie, na rękach ma krew pół miliona ofiar, a teraz próbuje znaleźć sposób, by wieść dalsze życie.
Nie jest jedyny.

Oficer marynarki był świadkiem niepojętych ataków na ocaloną flotę. Sierżant z sił okupacyjnych stąpa po coraz mniej przyjaznym gruncie. Zaś młoda kobieta, na którą spadły obowiązki wiceprezesa rodzinnego imperium surowców, staje w obliczu zagrożenia, jakiego nigdy się nie spodziewała.

Teraz, w szczycie gwałtownego i zataczającego coraz szersze kręgi powstania, Aden wraca do brutalnego życia, o którym tak bardzo pragnął zapomnieć.

Tagi: Fantastyka

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wstrząsy wtórne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wstrząsy wtórne

Avatar użytkownika - Riell
Riell
Przeczytane:2020-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wstrząsy wtórne" to pierwszy tom serii science fiction zwanej "Wojnami Palladowymi". W tej powieści pełnej skandynawskich nawiązań, choć to ewidentnie wstęp do większej historii, dużo się dzieje i nie można się nudzić. Tę książkę się wręcz pochłania - zanim się obejrzałam, byłam już w połowie, a po chwili przewróciłam ostatnią stronę.


Po przegranej wojnie, Gretejczycy stracili swoją planetę, a wszyscy ich żołnierze zostali jeńcami wojennymi. Jednak nie trafili do surowego więzienia, a do pełnego porządku i wojskowej dyscypliny , a mimo to dość luksusowego, ośrodka na planecie Rhodii. Jednak nie mają tam spędzić reszty swojego życia, a tylko pięć lat, i okres ten niedługo się kończy. Mimo to, świat nie zdążył się jeszcze ustabilizować po walkach sprzed lat i w wielu miejscach wciąż widać cienie wojny. I właśnie wtedy coś zaczyna rzucać wątpliwości na przyszłość tego trudem osiągniętego pokoju.

Akcja rozwija się powoli, ale metodycznie, i nic w niej nie jest przypadkowe. Widać, że autor ma porządny plan na fabułę tej serii, chociaż w tym tomie dostajemy prolog, intrygujące wprowadzenie do kolejnych wielowątkowych tomów. Poznajemy tu czwórkę bohaterów - byłego gretyjskiego żołnierza z wywiadu, Rhodyjską porucznik, kapitana statku bojowego "Minotaur" oraz młodą bizneswoman, dopiero co rozpoczynającą swoją karierę. 

Przedstawienie postaci, ich zadań, oraz zarysowanie ogólnej intrygi zajmuje wiele stron, ale mimo to autor nie pozwala nam się nudzić, bo ciągle dużo się dzieje, a stworzony przez niego świat wydaje się być rozbudowany i skrywać przed nami mnóstwo tajemnic. Cały układ słoneczny intryguje, a akcja dzieje się na kilku bardzo zróżnicowanych planetach, co tworzy ciekawe tło dla akcji. 


W dodatku od strony technicznej książka wydaje się bardzo przekonująca - statki kosmiczne, używany przez wojskowych sprzęt czy komtaby są ciekawie i dogłębnie opisane, widać logikę za ich działaniem. Ciekawym motywem jest także to, jak duży wpływ ma mitologia nordycka w stworzonym tu świecie. Znajdziemy tu mnóstwo nawiązujących do niej nazw okrętów, miejsc i innych, czego nie spotkałam w innych książkach. Tworzy co ciekawy klimat.


Bardzo spodobała mi się ta historia i jestem zaintrygowana jak dalej potoczą się losy bohaterów oraz co stoi za kilkoma wydarzeniami. Książkę czytało się lekko i szybko, mimo wielu technicznych wyjaśnień, no i cały czas coś się działo. Jedyną rzeczą do której mogłabym się lekko przyczepić, jest fakt, że mam wrażenie, że to dopiero wstęp do historii, a nie mam już pod ręką kolejnej części z jej rozwinięciem. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne tomy, by odkryć resztę tajemnic kryjącą się w tym układzie słonecznym!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Moniczkasia
Moniczkasia
Przeczytane:,

Wszystko dzieje się w systemie Gaja, w skład którego wchodzi 6 planet. Autor opisuje planety i prawa na nich rządzące. Nie brakuje potyczek w przestrzeni kosmicznej, intryg, walki o przetrwanie. Poznajemy kilku bohaterów, którzy żyją w tym świecie i walczą z trudnościami jakie pojawiają się w ich życiu. Bardzo ciekawe opisy planet, statków kosmicznych, technologii. Pobudza to nasza wyobraźnie i czeka się na więcej i więcej.

Trudno zapanować nad porządkiem i pokojem w tym systemie planetarnym. Wojna się skończyła, ale nadal powstają bunty, powstania mające na celu destabilizację. Zamachy, ataki, agresje tłumione są przez siły zbroje. Jednak komuś wciąż zależy na wznieceniu chaosu i rozwiązaniu sojuszu, który utworzył się do ratowaniu gospodarki, zasobów i populacji.

Jest to początek serii, dlatego nie ma w książce końca historii.  Autor przekazuje nam jasno, że trzeba przeczytać kolejną książkę, żeby dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy bohaterów i całego systemu Gaja.

Link do opinii

Wstrząsy wtórne to delikatne wprowadzenie do nowej serii autora. W tej części zapoznajemy się z bohaterami, poznajemy ich problemy i łączymy wątki.
Akcja książki nie jest zbyt szybka i pozywająca, ale myślę, że autor świadomie postanowił stopniowo wprowadzać nas w świat bohaterów, abyśmy wszystkich dostatecznie poznali, a na akcję jeszcze przyjdzie czas. Myślę, że to początek świetnej serii.
Książkę odebrałam za punkty w portalu czytam pierwszy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aska207
aska207
Przeczytane:2021-04-29, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - bogumilaza-wr
bogumilaza-wr
Przeczytane:2021-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wstrząsy Wtórne" to powieść z gatunku science fiction, po który sięgam od czasu do czasu. Pierwszy tom serii Wojny Palladowe porwał mnie przede wszystkim dzięki dobrze wykreowanym bohaterom, ich historie mnie zaintrygowały i szczerze ich polubiłam (no może niektórych bardziej od innych). Każda z postaci ma swoje problemy, które musi rozwiązać i wydaje mi się, że w pewnym momencie ich losy się połączą...
Ciekawy jest też cały system planetarny, stworzony przez autora - mamy 6 planet zamieszkanych przez ludzi, każda z nich charakteryzuje się odmiennym klimatem, a poszczególne społeczeństwa odróżnia język i kultura.
Akcja książki zaczyna się pięć lat po międzyplanetarnej wojnie rozpoczętej i przegranej przez Gretyjczyków. Zmuszeni są wypłacać ogromne odszkodowania, a Sojusz pozostałych planet sprawuje nadzór nad ich planetą - Gretią, co po kilku latach od wojny zaczyna wywoływać niezadowolenie wśród miejscowej ludności.
Powieść wciągnęła mnie niemal od razu, zwłaszcza podobało mi się to, że zapoznajemy się z sytuacją z różnych punktów widzenia - nie tylko Gretyjczyków.
Powieść szczerze polecam nie tylko fanom sci-fi. Ja na pewno sięgnę po kolejne tomy tej serii.

Link do opinii

Opinia o książce pojawi się niebawem, a tymczasem na gorąco kilka słów.
„Wstrząsy wtórne” Marko Kloosa to pierwszy tom nowej serii „Wojny Palladowe”. Książkę możemy traktować jak prolog/wprowadzenie do dłuższego cyklu. Akcja osadzona jest w systemie Gaia z wieloma skolonizowanymi przez ludzi światami, które wyłoniły się z brutalnej, międzyplanetarnej wojny.

Polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Łańcuch dowodzenia
Marko Kloos0
Okładka ksiązki - Łańcuch dowodzenia

Militarna seria Frontlines Marko Kloosa szybko staje się jedną z naszych ulubionych. W jej najnowszym tomie  autor udowadnia, że wkrótce może...

Natarcie
Marko Kloos0
Okładka ksiązki - Natarcie

Obcy gromadzą się na obrzeżach Układu Słonecznego, umacniają podbitego Marsa i zaczynają spoglądać w stronę Ziemi.Odległej lodowatej kolonii Nowy Svalbard...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy