Wstrząsy wtórne

Tom 1 cyklu Wojny Palladowe

"Wstrząsy wtórne" to pierwszy tom serii science fiction zwanej "Wojnami Palladowymi". W tej powieści pełnej skandynawskich nawiązań, choć to ewidentnie wstęp do większej historii, dużo się dzieje i nie można się nudzić. Tę książkę się wręcz pochłania - zanim się obejrzałam, byłam już w połowie, a po chwili przewróciłam ostatnią stronę.

Po przegranej wojnie, Gretejczycy stracili swoją planetę, a wszyscy ich żołnierze zostali jeńcami wojennymi. Jednak nie trafili do surowego więzienia, a do pełnego porządku i wojskowej dyscypliny , a mimo to dość luksusowego, ośrodka na planecie Rhodii. Jednak nie mają tam spędzić reszty swojego życia, a tylko pięć lat, i okres ten niedługo się kończy. Mimo to, świat nie zdążył się jeszcze ustabilizować po walkach sprzed lat i w wielu miejscach wciąż widać cienie wojny. I właśnie wtedy coś zaczyna rzucać wątpliwości na przyszłość tego trudem osiągniętego pokoju.

Akcja rozwija się powoli, ale metodycznie, i nic w niej nie jest przypadkowe. Widać, że autor ma porządny plan na fabułę tej serii, chociaż w tym tomie dostajemy prolog, intrygujące wprowadzenie do kolejnych wielowątkowych tomów. Poznajemy tu czwórkę bohaterów - byłego gretyjskiego żołnierza z wywiadu, Rhodyjską porucznik, kapitana statku bojowego "Minotaur" oraz młodą bizneswoman, dopiero co rozpoczynającą swoją karierę.

Przedstawienie postaci, ich zadań, oraz zarysowanie ogólnej intrygi zajmuje wiele stron, ale mimo to autor nie pozwala nam się nudzić, bo ciągle dużo się dzieje, a stworzony przez niego świat wydaje się być rozbudowany i skrywać przed nami mnóstwo tajemnic. Cały układ słoneczny intryguje, a akcja dzieje się na kilku bardzo zróżnicowanych planetach, co tworzy ciekawe tło dla akcji.

W dodatku od strony technicznej książka wydaje się bardzo przekonująca - statki kosmiczne, używany przez wojskowych sprzęt czy komtaby są ciekawie i dogłębnie opisane, widać logikę za ich działaniem. Ciekawym motywem jest także to, jak duży wpływ ma mitologia nordycka w stworzonym tu świecie. Znajdziemy tu mnóstwo nawiązujących do niej nazw okrętów, miejsc i innych, czego nie spotkałam w innych książkach. Tworzy co ciekawy klimat.

Bardzo spodobała mi się ta historia i jestem zaintrygowana jak dalej potoczą się losy bohaterów oraz co stoi za kilkoma wydarzeniami. Książkę czytało się lekko i szybko, mimo wielu technicznych wyjaśnień, no i cały czas coś się działo. Jedyną rzeczą do której mogłabym się lekko przyczepić, jest fakt, że mam wrażenie, że to dopiero wstęp do historii, a nie mam już pod ręką kolejnej części z jej rozwinięciem. Z wielką chęcią sięgnę po kolejne tomy, by odkryć resztę tajemnic kryjącą się w tym układzie słonecznym!

Informacje dodatkowe o Wstrząsy wtórne:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2020-09-29
ISBN: 978-83-7964-589-3
Dodał/a opinię: Riell

Zobacz opinie o książce Wstrząsy wtórne

Kup książkę Wstrząsy wtórne

Ewakuacja
Marko Kloos0
Okładka ksiązki - Ewakuacja

Brutalny międzygwiezdny konflikt z rasą niezniszczalnych obcych. Krwawa wojna domowa o ostatnie nadające się do zamieszkania skrawki kosmosu. Polityczne...

Łańcuch dowodzenia
Marko Kloos0
Okładka ksiązki - Łańcuch dowodzenia

Militarna seria Frontlines Marko Kloosa szybko staje się jedną z naszych ulubionych. W jej najnowszym tomie  autor udowadnia, że wkrótce może...