Wszyscy ludzie prezydenta

Po raz pierwszy po polsku! Wszyscy ludzie prezydenta (oryg. All the President's Men 1974) Carla Bernsteina i Boba Woodwarda – historia dziennikarskiego śledztwa, które na zawsze zmieniło Amerykę. Książka stała się bestsellerem, a jej filmowa adaptacja z Robertem Redfordem i Dustinem Hoffmanem (1976 r.) zdobyła cztery Oscary.

17 czerwca 1972 r. dwaj reporterzy działu stołecznego The Washington Post dostali nagłe zlecenie: mieli zająć się włamaniem do siedziby Komitetu Krajowego Partii Demokratycznej. Tak zaczęła się afera Watergate, której finałem była dymisja prezydenta Nixona. Nie była ona jednorazowym skandalem, lecz wielkim politycznym dramatem Ameryki. Wydawca i redakcja The Washington Post byli zastraszani, ludzie Nixona usiłowali nakłonić prawicowego milionera, aby kupił dziennik, prokurator generalny zarzucił gazecie przekręcanie faktów, dziennikarzy wykluczono z grupy reporterów obsługujących Biały Dom. Odpowiedzią The Washington Post była mordercza praca i profesjonalizm. „Jeśli Woodward i Bernstein mieli jakiekolwiek wątpliwości, zadawali to samo pytanie 50 różnym osobom. Albo 50 razy jednej osobie" – pisał po latach Benjamin Bradlee, ich redaktor w czasie afery Watergate.

Ze wstępu Piotra Stasińskiego

"Wszystkich ludzi prezydenta" czyta się jak najlepszą powieść detektywistyczną. Nawet mimo tego, że czytelnik zna zakończenie, to fascynujące jest stopniowe odkrywanie spisku; obserwowanie jak w kolejnych rozdziałach pętla zaciska się coraz bardziej - najpierw demaskowani są najemnicy od brudnej roboty, potem pomniejsi doradcy prezydenta, a wreszcie najważniejsi jego współpracownicy. Złośliwa satysfakcja, jaką odczuwa czytelnik, jest tym większa, że wszystko zdarzyło się naprawdę.

Mariusz Zawadzki, korespondent Gazety Wyborczej w Waszyngtonie

Informacje dodatkowe o Wszyscy ludzie prezydenta:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-02-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: All the President's Men
Tłumaczenie: Piotr Tarczyński

Kup książkę Wszyscy ludzie prezydenta

Wszyscy ludzie prezydenta - opinie o książce

Afera, która zelektryzowała amerykańskie społeczeństwo, była przyczynkiem kryzysu konstytucyjnego z lat 1972-1976. W konsekwencji zaistniałych wydarzeń Richard Nixon podał się do dymisji (groziło mu usunięcie z urzędu).

Kim byli dziennikarze ''The Washington Post", którzy pracowali nad ujawnieniem skandalu? Czy kierowali się wyłącznie szlachetnymi pobudkami? Bohaterowie czy cyniczni pragmatycy?

17 czerwca 1972 roku stanowi preludium wydarzeń, podejrzewano, że administracja Nixona prowadzi nielegalne działania wobec przeciwników politycznych. Podczas próby wtargnięcia do siedziby Komitetu Krajowego Partii Demokartycznej (tzw. kompleks Watergate) przyłapano kilka osób uczestniczących w tej akcji. Wśród nich był James McCord, utrzymujący kontakty z doradcą Richarda Nixona.
Sprawa została wyciszona.

W tym miejscu trzeba zacytować nieśmiertelnego Georga Orwella: '' Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, co ją głoszą ''.

'' Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym wyczynem".