Wybierz białego wilka

Zamiast nienawidzić, kochają. Czy zamiast umierać, będą mogli żyć?

Historia niby znana: dwa zwaśnione rody, pieniądze, władza i nienawiść, którą kolejne pokolenia wysysają z mlekiem swoich matek. A na tym tle zakazana miłość, doprowadzająca do tragedii...
Allenburg to nadmorskie miasto, które wciąż żyje dawną legendą. Życie toczy się tu w cieniu wielowiekowego konfliktu pomiędzy rodem Flisów, którzy sprawują w Allenburgu rządy, a niesamowicie bogatą i zadziorną familią Hallmanów. Sara i Cyprian poznają się przypadkowo w autobusie i od razu nawiązują nić porozumienia. Problemy zaczynają się, gdy odkrywają, że zamiast kochać, powinni się nienawidzić. Czy uda im się pokonać narastające przeciwności losu i intrygi najbliższych, które mają ich rozdzielić na dobre? Czy historia współczesnych Romea i Julii może zakończyć się szczęśliwie?

Informacje dodatkowe o Wybierz białego wilka:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-07-01

Kup książkę Wybierz białego wilka

Wybierz białego wilka - opinie o książce

Sara i Cyprian spotykają się pewnego dnia w autobusie. Pierwsze spojrzenia, rozmowa, która zachwyciła ich oboje i szybsze bicie serca. Tę dwójkę dość szybko połączyło uczucie, o którym wielu może tylko pomarzyć. Można by pomyśleć, że odnaleźli siebie i teraz będą już tylko szczęśliwi. Niestety nic bardziej mylnego. Okazuje się, że Sara jest córką prezydenta Allenburg, natomiast Cyprian synem najbogatszego człowieka w mieście. Należą do dwóch rodów, które od bardzo dawna toczą z sobą wojnę. Zarówno Flisowie, jak i Hallmanowie od najmłodszych lat uczeni są wzajemnej nienawiści.
Przed dwójką młodych ludzi ciężkie wybory. Czy ich miłość będzie na tyle silna, aby pokonać przeciwności? Czy zdecydują się o nią walczyć? Czy znajdą sposób, aby ich rodziny przestały się tak bardzo nienawidzić? Czy miłość okaże się silniejsza od nienawiści?

W książce znajdziemy współczesną wersję Romea i Julii, która mnie zdecydowanie przypadła do gustu. Historia była ciekawa, a przy tym przekazująca wiele wartości. To jedna z tych pozycji, która wywołuje podczas czytania wiele emocji, przy której czasem się śmiałam, a czasem miałam łzy w oczach.
Jest pozycją grubą, ma ponad 640 stron, na dodatek czcionka jest niezbyt duża. Można by pomyśleć, że książkę będzie się czytać bardzo długo. Nic bardziej mylnego, przynajmniej w moim przypadku. Przeczytałam ją w dwie noce, wciągnęła mnie na tyle, że ciężko było mi ją odłożyć.
Akcja początkowo jest wolniejsza, później znacząco przyspiesza. Autorka niejednokrotnie zaskoczyła mnie jej zwrotami, a końcówka była po prostu mocna.

Bohaterowie ciekawi, moim zdaniem dobrze wykreowani.
Sara ma siedemnaście lat, uczy się, pracuje w teatrze. Czas wolny dzieli między niewielką grupą koleżanek a czytaniem romantycznych książek. Wyróżniają ją piękne, turkusowe włosy. To bohaterka miła, uczynna, koleżeńska. Osobiście ją polubiłam.
Cyprian ma osiemnaście lat i sporo za uszami. Nie należał do grzecznych i ułożonych, jednak do czasu. Teraz zaczął doceniać w życiu to, czego nie doceniał wcześniej. Osobiście go polubiłam.

Książka pt.: „Wybierz białego wilka” to moim zdaniem świetny debiut autorki, z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - Anitka_170
Anitka_170
Przeczytane:2022-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

„No bo co będzie, jeżeli ta więź ich zniszczy? Co jeżeli najpierw będzie wydawała się idealna, a potem okaże się, że tak naprawdę to głupie zauroczenie, które przeminie, pozostawiając za sobą gruzy, odetnie ich od rodzin i od siebie nawzajem?”

Dwie znienawidzone rodziny i dwoje młodych ludzi z uczuciami nad którymi nie da się zapanować.

Sara Flis jako córka prezydenta Allenburga musi dawać przykład innym i oczywiście nienawidzić całej rodziny Hallmanów. Dziewczyna nie podziela jednak zachowania bliskich i nie interesują ją polityczne zagrywki ojca. Ma duszę artystki i pracuje w teatrze. Wyróżniają ją jeszcze niebieskozielone włosy. Spotkanie w autobusie Cypriana wywoła niemałe zamieszanie w jej życiu.

Cyprian Hallman jest synem najbogatszego człowieka w mieście. Od małego wpajana mu była wrogość do rodziny Flisów. Zakochując się w córce prezydenta łamie wszystkie zasady. Jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? I czy zakochani przetrwają próbę?

Książka jest debiutem licealistki i byłam jej bardzo ciekawa. Z początku nie mogłam przywyknąć do stylu autorki przez jej wzmianki o głównych bohaterach i wstawki w nawiasach. Takie przerywniki przeszkadzały mi w czytaniu. Po jakimś czasie przestałam jednak zwracać uwagę na to, gdyż bardziej interesowała mnie fabuła książki. Zaciekawiła mnie historia ukrywanej miłości przed wszystkimi i zmagań głównych bohaterów z tym. Mała czcionka też mi nie sprzyja a tutaj taką otrzymałam. Akcja rozwijała się powoli a na koniec gwałtownie przyśpieszyła. Nie było wielkiego zaskoczenia co do zakończenia w moim przypadku, domyślałam się już pod koniec jak to wszystko się skończy. Jednak taka współczesna wersja Romea i Julii bardzo mi się spodobała.

Autorka wykreowała bohaterów, których nie da się nie lubić. Zarówno Sara jak i Cyprian byli zdeterminowani walczyć o swoje uczucie. Sami przeciwko rodzinie i ich intrygom. Dla prawdziwej miłości człowiek jest w stanie zrobić wszystko. Ciekawi Was czy ich miłość przetrwała czy też może skończyła się tragicznie? Zachęcam do lektury.

Jak na pierwszą książkę autorki nie było tak źle. Na pewno trzeba wiele rzeczy doszlifować a z każdą kolejną książką będzie coraz lepiej. Chętnie przeczytam kolejną aby porównać swoje odczucia. Trzymam kciuki za dalszy rozwój.

“Kochał ją, a ona kochała jego i to była najpiękniejsza rzecz, jaka mogła ich w życiu spotkać, a tymczasem rodzice i najbliżsi chcieli im odebrać to uczucie, określając je mianem przewiny. I to ciężkiej przewiny.”

Na pewno każdy z Was zna historię Romea i Julii. To opowieść o niezwykłej miłości, która jest w stanie pokonać wszystko, bez wyjątku. W tym przypadku nawet śmierć nie ma całkowitej władzy nad zakochanymi, którzy są w stanie poświęcić życie, by już na zawsze pozostać blisko siebie.

Zofia Turzyńska w swojej książce „Wybierz białego wilka” przedstawia nam właśnie taką miłość, której absolutnie nic nie jest w stanie pokonać. Historia ta, inspirowana dziełem Shakespeare’a, to niesamowita opowieść o Sarze i Cyprianie, którzy mimo bardzo wielu przeszkód, postanowili zawalczyć o uczucie, które się między nimi pojawiło.

“Na co mi sny, kiedy jesteś przy mnie...”

Wszystko zaczyna się oczywiście od dwóch zwaśnionych rodów, które zaślepione pieniędzmi i władzą, od pokoleń toczą ze sobą spory i ani myślą, by kiedykolwiek móc się pogodzić. Przypadek sprawia jednak, że między Sarą – córką prezydenta i Cyprianem – synem najbogatszego w mieście człowieka, niespodziewanie rodzi się uczucie. Sęk w tym, że ani jedno z nich nie jest świadome z jakiej rodziny pochodzi drugie. Co jeśli prawda wyjdzie na jaw? Czy nadal będą w stanie się kochać, czy może zasady, które od małego były im wpajane okażą się być o wiele bardziej istotne?

“Miłość i samotność są ze sobą ściśle związane [...]. To dwie siostry, które nie mogą bez siebie żyć. Tylko człowiek, który nie kocha, nie czuje się samotny.”

Bez zbędnego owijania w bawełnę muszę się Wam przyznać, że jest to jedna z moich ulubionych książek, które przeczytałam w tym roku. Ta niezwykła opowieść jest tak podobna do historii Romea i Julii, a jednak ma w sobie coś innego, wyjątkowego. Autorka ma niesamowity styl pisania, który sprawił, że bardzo trudno było mi rozstać się z tą książką, gdy tylko skończyłam czytać ostatnie strony. Mimo tego, że wiedziałam jak potoczyły się już losy Sary i Cypriana, miałam ochotę na o wiele więcej.

Autorka zawarła w tej książce wiele przemyśleń i prawd, na które warto zwrócić uwagę podczas czytania. Szczególnie istotny jest tutaj człowiek, który sam musi wybrać czym w swoim życiu chce się kierować. Na szali są mu stawiane przeciwne, a jednak tak bliskie sobie wartości. To od niego zależy „którego wilka nakarmi” – czarnego? Czy może jednak stanie naprzeciw złu i wybierze tego właściwego – białego?

Z całego serca polecam Wam tę przepiękną historię o nienawiści i miłości zarazem. I jeszcze na koniec dobra rada – miejcie przy sobie przynajmniej jedną paczkę chusteczek – z pewnością się przyda…

„Zepsuci ludzie złe cechy zauważają tylko w innych, w tych, których darzą niechęcią lub nienawiścią. Sami w swoich oczach są krystalicznie czyści.”

Szekspirowski dramat miłosny o Romeo i Julii znany jest chyba każdemu i do dziś porusza serca nie jednego czytelnika lub widza. Ten motyw był już wielokrotnie wykorzystywany w literaturze, sztuce teatralnej czy filmach, ukazując miłość czystą, piękną i tragiczną w skutkach. Z tym tematem zmierzyła się też autorka książki „Wybierz białego wilka”, w której wyraźnie może wyczuć inspirację tego rodzaju motywem.

Siedemnastoletnia Sara Regina Flis mieszka w legendarnym Allenburgu, który przed wieloma wiekami założył na północy Polski pewien wiking. Od tamtego czasu między Hallenbergami zwanymi obecnie Hallmanami i Flisami trwa odwieczna wojna. Zwaśnione rodziny od pokoleń nie zakopały topora nienawiści i w żaden sposób nikt nie próbował załagodzić sporu, gdyż w żyłach każdego osobnika z obu rodów płynie złość i nienawiść.

Sara jest z pozoru normalną nastolatką, która ma swoje marzenia, ulubione zajęcia i sposób patrzenia na rzeczywistość. Pozornie niczym się nie wyróżnia, poza kolorem włosów, co nie jest niczym nadzwyczajnym wśród rówieśników, gdyż nie jeden z nich farbuje swoje włosy na ulubiony kolor. Jednak włosy Sary mają naturalną, turkusową barwę, gdyż z taką zielono-niebieskim odcieniem się urodziła i nikt nie wie, dlaczego tak się stało. Poza tym o jej życiu nie można powiedzieć, że jest nudne, lecz raczej urozmaicone. Uczęszcza do prywatnej szkoły, mieszka w drugim, co do wielkości domów a Allenburgu, pracuje w miejscowym teatrze przy scenografii, ma niewielkie grono koleżanek, uwielbia czytać romantyczne książki i marzy o wielkiej miłości. Taką miłość spotyka pewnego razu w autobusie, gdy dostrzega wpatrzone w nią szare oczy chłopaka o cynamonowych włosach. Z początku odebrała jego spojrzenie, jako „ciężkie jak głaz”, nieinteligentne i głupie. Wszystko zmieniło się, gdy zaczęli rozmawiać i od tej pory ona nie może o nim zapomnieć. On zresztą także wciąż ma w pamięci jej niezwykłe spojrzenie i wygląd. Nie wie tylko, że właśnie poznał córkę prezydenta, odwiecznego wroga jego rodziny.

Osiemnastoletni Cyprian Bazyli Hallman to syn najbogatszego mieszkańca Allenburga roszczącego sobie prawo do stanowiska prezydenta i całym sobą nienawidzący rodu Flisów. Jeszcze nie tak dawno życie młodego Hallamana było pełne różnych ekscesów charakterystycznych dla rozpieszczonego dzieciaka, ale teraz, wraz z dojrzewaniem, objawia się jego spokojniejsza natura.

Między tymi młodymi ludźmi wszystko układa początkowo bezproblemowo, rozumieją się bez słów, ich serca biją jednym rytmem do momentu, gdy dowiadują się, kim są. Wrogość między ich rodzinami, pielęgnowana od pokoleń tworzy między nimi barierę, która może zniszczyć ich piękne uczucie.

„Wybierz białego wilka” to powieść z głębszym przekazem, kierowana do młodzieży, ale uważam, że każdy z czytelników znajdzie tutaj wiele powodów do refleksji. Jest to godne uznania dla pisarki, która jest bardzo młodą osobą, gdyż jest uczennicą liceum w Gdyni, ale spod jej pióra wypłynęła niezwykle dojrzała opowieść o tolerancji i pięknej miłości, która musi pokonać uprzedzenia i stare schematy myślenia.

„Nigdy nie należy brać za pewnik tego,
co powiedzą inni, bo potem
można za to srogo zapłacić.”

Urocza okładka idzie w parze z pięknym przekazem zawartej w debiutanckiej powieści pani Zofii Turzyńskiej. Nie uniknęła ona wprawdzie niektórych, typowych dla początkujących pisarzy, drobnych potknięć, chociażby w pomyleniu nazwiska Cypriana, ale też zbyt długich, szczegółowych opisach i stąd wzięła się dosyć pokaźna ilość stron powieści, bo aż ponad 600! Fabuła z początku toczy się dosyć wolno, gdyż autorka celebruje każdą scenę, skupiając się na odczuciach bohaterów, przemyśleniach, wewnętrznych dylematach i podejmowanych decyzjach. Niektóre partie materiały bez dialogów ciągną się przez kilka stron, ale mimo to nie umniejsza to urokowi tej historii. Niejednokrotnie się wzruszyłam, przeżywałam razem z bohaterami ich troski, wspólną walkę o prawo do miłości, o uczucia, bez względu na opinię innych.

W niebanalnym stylu, odróżniającym tę książkę od innych, autorka przekazuje nam, ale też swoim rówieśnikom, odwieczne prawdy, którymi warto kierować się w życiu. Przede wszystkim przekazuje, że nie jest ważne skąd pochodzimy, jak się nazywamy, co posiadamy i jak wyglądamy, lecz ważne jest to, jakim jesteśmy człowiekiem. Zwraca uwagę na to, że życie układa nam z reguły tak, że nie raz musimy wybierać, co będzie dla nas dobre, gdyż to nasze decyzje określają jak potoczy się nasz los. Wybory nie dotyczą tylko określenia się po jakiejś stronie czy pójścia którąś z dróg, lecz także tego, co czujemy, jak odbieramy otoczenia i w jaki sposób reagujemy na wydarzenia.

Zło i dobro idą razem w parze od zawsze, wpływają na nasze zachowanie, emocje i decyzje. Autorka kładzie na szali te dwie ogromne siły, które mogą uczynić z naszego życia piekło lub raj. Nienawiść, która z mocą wodospadu potrafi zniszczyć nawet najtrwalsze więzy, omiata naszą duszę mrokiem i ma destrukcyjne działanie stawia przeciwko Miłości rozpraszającej ciemność, rozświetlającej nawet najciemniejsze zakamarki naszego serca, dającej radość i szczęście.

W różnych chwilach kierują nami z reguły dwie siły: negatywna i pozytywna, o których mówi nam znana legenda o dwóch wilkach: czarnym i białym. Czarny wilk symbolizuje w niej wszystkie nasze mroczne cechy, biały reprezentuje to, co w nas jest najlepszego. Od chwili narodzin w naszym sercu te dwa wilki toczą odwieczną walkę. Który z nich wygra, zależy tylko i wyłącznie od nas, bo jak mówi stary człowiek w legendzie do swego wnuka, wygra ten wilk, którego karmimy.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2022-10-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Zepsuci ludzie złe cechy zauważają tylko w innych, w tych którzy darzą niechęcią lub nienawiścią. Sami w swoich oczach są krystalicznie czyści."

Zamiast nienawidzić, kochają.

Czy zamiast umierać, będą mogli żyć?

Historia znana jak świat a jednak coś nowego.

Dwa zwaśnione rody, pieniądze, władza i nienawiść.

Gdy pewnego dnia Sara i Cyprian spotykają się w autobusie wystarczyła zwykła rozmowa, aby ich serca zabiły szybciej. Rozpaliło się między nimi uczucie na które nie każdy może liczyć.

Chodź wydaje się że są dla siebie stworzeni, to jednak życie nie jest tak kolorowe jak można by myśleć.

Ona jest córka prezydenta Allenburg, a on jest synem najbogatszego mężczyzny w mieście i wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że oba rody toczą ze sobą wojnę od pokoleń.

Czy młodzi pokonają przeciwności losu?

Czy za walczą o swoje szczęście?

A może to rodzina stanie na drodze do ich szczęścia?

,,Wybierz białego wilka" to współczesna historia ,,Romeo i Julia". Chodź był to debiut autorki jestem pod wielkim wrażeniem stylu jakim napisana jest powieść.

Chodź jak zobaczyłam książkę trochę się przeraziłam grubością to okazało się że autorka ma tak lekkie pióro że strony uciekały jedna za drugą.

Wzruszająca, zabawna i dająca do myślenia historia.

Ale żeby nie było kolorowo książka ma też minusy. Bardzo mały druk ? no i trochę za dużo opisów można by było kilka pominąć ?. Ale książka warta każdej spędzonej z nią minuty.

Dużym plusem jest też piękna okładka której nie sposób pominąć ?

Avatar użytkownika - czytelnik_
czytelnik_
Ocena: 6, Czytam,

czytam..

jak na razie jestem pod wrażeniem, ciekawa historia wsp?łczesnej Julii i Romea ;-) ... polecam młodym i starszym.