Wykluczona. Komisarz Tymon Hanter. Tom 1

Piętnastoletnia Iga ginie pod kołami samochodu, a śledztwo w jej sprawie ma zostać umorzone. Kiedy jej znajoma Joanna Bator dowiaduje się o tym, jest przekonana, że zabójcą dziewczyny był członek sekty, w której obie się wychowywały. Kobieta wie, że Iga śmiertelnie bała się kogoś z Karkonoskiej Osady. Joanna powraca zatem na łono Dzieci Dnia Apokalipsy, by wspólnie z poznanym niedawno komisarzem Tymonem Hanterem rozwikłać zagadkę śmierci koleżanki.

Tymon Hanter postanawia działać pod przykrywką w porozumieniu z komisarz Olgą Balicką z jeleniogórskiej policji. Nie jest to proste, gdyż sprawy zaczynają się komplikować, a na światło dzienne wychodzą coraz bardziej zaskakujące informacje. Czyżby Iga nie była jedyną ofiarą? A może wszystkie podejrzenia dziewczyny to jedynie wytwór jej chorego umysłu? Kiedy w biały dzień ze zboru znika dziesięcioletni Miłoszek, komisarz Hanter wie, że musi jak najszybciej rozwikłać tę zagadkę. Tylko co zrobić, kiedy każdy przesłuchiwany świadek kłamie, próbując ukryć własne grzechy? W co wierzyć, gdy wszystko, co bierze się za pewnik, nagle rozpada się jak domek z kart?

Katarzyna Wolwowicz powraca z kolejną wciągającą książką, w której każdy bohater skrywa mroczne sekrety...

Katarzyna Wolwowicz

Urodzona w 1983 roku. Magister stosunków międzynarodowych i psychologii klinicznej. Absolwentka studiów podyplomowych z mediacji.

Dorastała w malowniczej górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Kocha przestrzeń, wolność i naturę, ale także ogień trzaskający w kominku, saunę i morsowanie w górskich wodospadach. Uwielbia sport, zwłaszcza narciarstwo alpejskie, a także taniec towarzyski i latynoamerykański.

Autorka serii kryminalnej o Oldze Balickiej (Niewinne ofiary, Fałszywe tropy, Toksyczne układy, Bursa) oraz thrillera W otchłani.

Informacje dodatkowe o Wykluczona. Komisarz Tymon Hanter. Tom 1:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2023-10-25

Tagi: Klasyka kryminału

Kup książkę Wykluczona. Komisarz Tymon Hanter. Tom 1

Wykluczona. Komisarz Tymon Hanter. Tom 1 - opinie o książce

Joanna wychowała się w sekcie, w której nie czuła się ani troszkę dobrze. Marzyła tylko o tym, aby z niej uciec i jej się to udało. Nie zamierzała nigdy więcej mieć z nią cokolwiek wspólnego i chociaż bolał ją brak kontaktu z rodzicami, nie zamierzała zmienić zdania. Pewnego dnia wszystko się jednak zmienia. Kiedy ginie nastoletnia Iga, która wychowywała się w tym samym miejscu, kobieta zamierza pokonać własne lęki i wrócić, aby poznać prawdę, aby winowajca został ukarany, bo w wypadek ani troszkę nie wierzy.
Tymon Hanter zamierza działać pod przykrywką, dostać się do struktur sekty i rozwiązać zagadkę. Co prawda udaje mu się tam zamieszkać, jednak dalej jest tylko gorzej. Nikt nie chce nic mówić, członkowie albo go unikają, albo kłamią, nic się nie wyjaśnia, a wręcz przeciwnie jest coraz więcej niewiadomych. Na dodatek dochodzi do kolejnego zaginięcia? Kto tym razem zniknie? Czy Tymon wraz z Joanną znajdą winnego? Czy uda im się odkryć prawdę? Co ich jeszcze połączy?

Ta książka była po prostu świetna. Historia ciekawa, wciągająca, momentami mocno zaskakująca. Ja prawie do samego końca nie wiedziałam, kto tak naprawdę jest tym złym, chociaż swoje typy miałam. Autorka dosłownie wodziła mnie za nos i mnie się to podobało, sprawiło, że nie mogłam się od książki oderwać. Akcja sprawnie poprowadzona, z zaskakującymi zwrotami.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani. Mamy ich więcej więc tym razem nie powiem o nich za wiele. Podobało mi się to, że historię czytało się oczami niejednej osoby. To pozwoliło poznać mi ich bliżej, a także dowiedzieć się co myślą, czują, poznać ich punkt widzenia.

„Wykluczona” to książka ze świetną historią, którą z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - Mirela
Mirela
Przeczytane:2023-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

RECENZJA

„WYKLUCZONA”

Seria: Komisarz Tymon Hanter (tom 1)

AUTOR: KATARZYNA WOLWOWICZ

WYDAWNICTWO: ZWIERCIADŁO

„Rozcierając krew kciukiem po palcach, miał wrażenie, że ledwie widzialna czerwona maź rozpuszcza się na jego dłoni. Zbliżył ją do ust i oblizał. Rozkosz, to właśnie poczuł. I wzmożone podniecanie, chęć na więcej i więcej. Był gotów, by znów zapolować....”

„Wyklucza” to wciągający, intrygujący i  nieprzewidywalny mroczny kryminał,  w którym autorka cały czas trzyma czytelnika w napięciu i niepewności, stopniowo dawkując emocje i odkrywając nowe wskazówki. Manipulacje, fanatyczna wiara, czyste zło, poczucie bezkarności, strach,  tutaj to wszystko znajdziecie.
Czym więcej i głębiej wchodzimy w sprawę, tym więcej tropów i trupów znajdujemy.  Tu nic nie, jest oczywiste, jak się wydawało na początku, a my błądzimy razem z komisarzem Tymonem Hanterem, chcąc  rozwikłać  zagadkę i odnaleźć sprawcę, co okazało się niełatwym zadaniem. Bo ja do samego końca niczego nie byłam pewna. Trafimy, do utopi, a pod jej płaszczykiem czai się,  zło i większość bohaterów skrywa mroczne sekrety.
Niewyjaśnione zbrodnie, tajemnicze zaginięcia i Karkonoska ortodoksyjna osada zrzeszająca fanatyków, w której każdy coś ukrywa, czego chcieć więcej.
Książka wciąga i owija mrokiem  już od pierwszej stron i z każdą kolejną przeczytaną stroną wsiąkałam coraz bardziej.

Tymon Hanter według mnie za szybko ulegał wpływom, ponieważ za szybko zaczął wierzyć członkom zgromadzenia, a z drugiej strony zamknięty w ozie pełnej podszytej dłużą dozą manipulacji miał prawo czuć się skołowany.

Joanna buntowniczka z wyboru, co to zawsze pod prąd.

„Silny ból przeszył jego pierś jeszcze raz. Zupełnie jakby ręka, która go bije, nie należała do niego i uderzała go z furią, krzycząc: „Uważaj! Nie popełniaj błędów!".
Jakby karała go za to, że przytargał tu tego chłopca...”

Piętnastoletnia Iga, uciekając przed potworem ginie pod kołami samochodu.
Śledztwo ma zostać umorzone w związku z brakiem dowód, jednak wszystko się zmienia, kiedy znajoma dziewczyny Joann Bator zgłasza swoje podejrzenia, że to nie był wypadek, a morderstwo i prawdopodobnie mordercą jest ktoś z Karkonoskiej Osady.  Komisarz  Tymon pod przykrywką zagubionej owieczki, szukającej sensu istnienia wyjeżdża do Karkonoskiej Osady rozwikłać zagadkę śmierci Igi.

-Co dzieje się w  osadzie i czy można komuś tam zaufać?
-Czy przypadek Miłosza łączy się z zabójstwami dziewczyn?
-Kim okaże się morderca?
-Czy w zborze żyje potwór?
-Czy Joanna znajdzie siłę, aby zmierzyć się z przeszłością?
-Czy komisarz Tymon Hanter rozwikła zagadkę śmierć Igi?
‐ Co wyjdzie podczas śledztwa?

Polecam.

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-10-27, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Wykluczona" to pierwsza część serii z komisarzem Tymonem Hanterem na czele. I jak zawsze pani Kasia nie zawodzi. Zagadkowa śmierć, która miała wyglądać na wypadek, śledztwo, sekta, tajemnice przeszłości, stopniowe odkrywanie kart, dynamiczne zwroty akcji, zaskakujące zakończenie, mały wątek romansu....To wszystko znajdziemy w "Wykluczonej". Większość wydarzeń kręci się w okolicy "Karkonoskiej Osady", sekty, która sama w sobie budzi lęk i podejrzenia. Na uwagę zasługuje to postać Joanny. Bardzo lubię silne postaci kobiece, które odgrywają dużą rolę w fabule. Siła, determinacja, upór w dążeniu do celu i odkryciu prawdy oraz poświęcenie sprawie, sprawiło, że nie dało się nie polubić Joanny. Tymon to bohater, który również wzbudza pozytywne emocje. Kreacja bohaterów zasługuje na wielkie brawa. Bo nie tylko akcja jest tu głównym elementem, ale właśnie postacie, które złożonością swojej psychiki, mogą szokować. Cała intryga kryminalna została tak zaprojektowana, że czytelnik czuję narastające napięcie i emocje, z każdą przeczytana stroną. Nie ma tu miejsca na wzięcie oddechu. Odkrywając nowe szczegóły czytelnik patrzy na całą sprawę z różnych perspektyw. "Wykluczona" to historia o wielu warstwach, dzięki której czytelnik może zdać sobie sprawę ze skutków wiary, która może obezwładnić, zaćmić zdrowy rozsądek i popchnąć do przerażających czynów... zaciekawieni? Polecam!

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2024-02-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 2024,

Nowy cykl Katarzyny Wolwowicz nie zachwycił mnie. Sama tematyka ciekawa, ale postać komisarza Huntera jest dla mnie mało wyrazista i nie wzbudziła ani mojego zainteresowania, ani mojej sympatii. Rozczarowanie.

Avatar użytkownika - Gruszka24
Gruszka24
Przeczytane:2024-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Audiobooki ,

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Wolwowicz i z pewnością nie będzie ostatnie. "Wykluczona" tę książkę zdecydowałam się wysłuchać jako audiobook i mnie bardzo zaskoczyło, czuć było emocje jakie autorka chce przekazać.

Autorka przedstawiła w książce historię tragedii Igi, piętnastoletniej dziewczyny, dzięki której dowiadujemy się co skrywa Osada Karkonoska.

W śledztwo w tej sprawie został właczony komisarz Tymon Hanter, który postanawił jako turysta zamieszkać w osadzie. Prowadzone pod przykrywką śledztwo miało wyjaśnić okoliczności śmierci nie tylko Igi ale również jej koleżanek, które po wykluczeniu i odejściu z sekty zaczeły znikać. Czy potwór, o którym Iga mówiła istnieje na prawdę? Czy mieszka w osadzie? Czy może Iga była niezrównoważona i opowiadała niestworzone historie?

Zaskakujące zwroty akcji i napięcie sprawiają że nie można się oderwać od tej książki.

Ta ksiażka rozpoczyna serię o komisarzu Tymonie Hanterze, z niecierpliwością czekam na kolejne części.

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2023-12-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Wykluczona" - Katarzyna Wolwowicz

Cykl: Komisarz Tymon Hanter (Tom 1)

Wydawnictwo: Zwierciadło

Data wydania: 25.10.2023r.

Język: polski

Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Pisałam dziś rano w swoim poście na fb o tym, że życie polega na tym, aby znaleźć czas nawet kiedy go kompletnie brakuje. Czas na kubek aromatycznej herbaty i czas na przeczytanie dobrej książki. O takiej właśnie dobrej książce, przeczytanej ostatnio, chcę teraz napisać.

,,Wykluczona" Katarzyny Wolwowicz. Niebywałe emocje i wrażenia. Napisać, że to dobra książka, to jak nie napisać nic. Absolutnie nieodkładalna. Czytałam ją całą noc. Całkowicie pochłonęła moją uwagę.

W okolicy zaczynają ginąć młode dziewczęta. Jaki związek z zaginięciami może mieć rosnąca coraz bardziej w siłę sekta Dzieci Dnia Apokalipsy? Czy w Karkonoskiej Osadzie rzeczywiście panuje taka idylla jak głoszą to jej mieszkańcy? Do czego może pchnąć człowieka ślepa wiara i manipulacja?

Katarzyna Wolwowicz popełniła genialną książkę. Przerażającą, mroczną, wciągającą, pełną napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Fabuła prowadzona jest tak, że nie sposób się od niej oderwać. Każdy z bohaterów skrywa jakieś mroczne sekrety. Ich portrety psychologiczne, wykreowane są tak znakomicie, że niejednokrotnie pozwalamy im się zwieść, odczuwamy ich pragnienia, spryt czy poczucie bezkarności. Prowadzone śledztwo śledzimy z wypiekami natwarzy i gęsią skórką na całym ciele.

,,Wykluczona" to książka dynamiczna i wielowymiarowa. Autorka doskonale ukazała w niej techniki manipulacji drugim człowiekiem. Udowadnia, że sekta wie, jak przyjąć w swoje grono tych, którzy potrzebują pomocy. Omotać ich i sprawić, że w ostateczności staną się już tylko bezwolnymi, pozbawionymi własnego zdania i rozumu istotami. Odejście z jej szeregów wiąże się z poważnymi konsekwencjami i wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe.

Polecam gorąco tę książkę. Czas poświęcony na jej przeczytanie, nie będzie czasem straconym. Zapewniam!

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Niektóre osoby nie potrafią i nie chcą odpuścić, kiedy złapią trop.

,,Wykluczona" Katarzyny Wolwowicz to opowieść o pościgu za pragnieniami, a te różnią się u różnych bohaterów tej historii. Dla jednym będzie to marzenie o wolności, innych - chęć posiadania kogoś bliskiego, a kiedy stróżowie prawa będą próbowali prześcignąć seryjnego mordercę, ten zapoluje na swoją ostatnią, wypatrzoną ofiarę.

Co zwycięża w tym wyścigu? Szybkość, spryt czy może przekonania?

Powieść Katarzyny Wolwowicz to nie bajka i z całą pewnością z opisanych łowów nikt nie wychodzi z tym, z czym tak naprawdę wcześniej chciałby wyjść. To niewątpliwy plus tej książki, bo dobry kryminał musi mieć w sobie coś słodko-gorzkiego i mrocznego, aby budzić napięcie i rozterki u czytelnika.

Tytułowy bohater serii - Tymon Hanter, nasz ,,łowczy" i policjant w jednej osobie jest postacią, której mimo wad, trudno nie lubić. W powieści przewija się wiele wieloznacznych bohaterów, odmalowanych w odcieniach szarości, co również uważam za duży plus. Wydaje mi się, że niektóre relacje zostały jednak porzucone w trakcie rozpisywania fabuły, a niektóre potoczyły się zbyt przewidywalnie jak na mój gust. Może kolejne pozycje serii coś zmienią?

Zagadka jest ciekawa, dobrze rozpisana psychologicznie, ale i podatna na zgadywanie. Trochę szkoda, że prawie od razu poznajemy płeć tajemniczego mordercy, bo to odsiewa sporą część podejrzanych.

Na minus - wulgaryzmy. Liczne, choć mogło być gorzej. Taka chyba jednak natura nowo tworzonych polskich kryminałów. Szkoda.

,,Wykluczona" to dobry kryminał z ciekawie rozpisanymi profilami psychologicznymi. Zwroty akcji są, dynamika - jest. Polecam, choćby dla potrzeby spędzenia nad książką kilku godzin dla relaksu.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-11-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wygląda na to, że Katarzyna Wolwowicz to kolejna twórczyni, która pisze w tempie ekspresowym: w przeciągu czternastu miesięcy od debiutu kryminalnego wydała siedem książek. "Wykluczona" to właśnie ta siódma, a zarazem pierwsza w nowej serii kryminalnej, z komisarzem Tymonem Hanterem, więc spokojnie właśnie od niej można zacząć swoją przygodę. Historia toczy się w okolicach Jeleniej Góry w przeciągu kilku dni. Główny bohater wchodzi w środowisko sekty zwanej Dziećmi Dnia Apokalipsy, by sprawdzić czy wiedzą coś o śmierci nastolatki, ich członkini, która zginęła pod kołami samochodu. A może nie tylko wiedzą, ale i kryją mordercę? Wokół przecież są jeszcze dwa podejrzane zaginięcia... Intryga kryminalna prowadzona jest solidnie, są zmyłki, zaskoczenia i wielki dynamiczny, wyjaśniający wszystko finał. Tematycznie historia nie skupia się mocno na mechanizmach działania sekt, ale to może i dobrze - zwraca uwagę bardziej ogólnie, opowiada o skutkach fanatyzmu religijnego i tego, jak na przesadnej wierze cierpią relacje rodzinne. Pisana w lekkim stylu, codziennym języku, z dosyć prostymi kreacjami postaci, będzie dobrym i szybkim przerywnikiem dla lektur bardziej wymagających. Ta po prostu (a może aż?) dostarcza dobrej, kryminalnej rozrywki.

Kim jesteś?
Katarzyna Wolwowicz0
Okładka ksiązki - Kim jesteś?

Laura jest szczęśliwą mamą nastolatki i spełniającą się zawodowo panią psycholog. Kiedy poznaje przystojnego Gustawa, w jej życiu zaczynają dziać się rzeczy...

Niewinne ofiary
Katarzyna Wolwowicz0
Okładka ksiązki - Niewinne ofiary

Jelenią Górą wstrząsają makabryczne wiadomości - w pobliskim lesie odnaleziono ciała dwojga dzieci. Kiedy Olga Balicka, komisarz wydziału kryminalnego...