Wymruczane szczęście

To odpowiednio wyeksponowana okładka książki Joanny Szarańskiej „Wymruczane szczęście” każe po nią wyciągnąć rękę na półce w księgarni. Spogląda na nas głowa kota zagrzebanego w biało - niebieskiej pościeli. Kotek patrzy i wydaje się, że mruczy zachęcająco, by po książkę sięgnąć. Projekt okładki i stron tytułowych zawdzięczamy Magdzie Bloch, a utwór wydało „Wydawnictwo Czwarta Strona”.

Czytelnik, który po raz pierwszy zetknie się z autorką Joanną Szarańską na pewno sięgnie po jej następne utwory, a jest w czym wybierać. Ta recenzowana dedykowana jest Milence z przesłaniem „ Miej zawsze serce dla zwierząt, Córeczko”.

Tutaj wszyscy miłośnicy kocurów i kotek spotkają się z różnymi i zmieniającymi się postawami do mruczących, puszystych stworzeń i utwierdzą w przekonaniu, że zwierzęta warto obdarzać miłością, i to bezwarunkową.

Historia fabularna mogła się zdarzyć wszędzie. Oto matka Emilia Kot z dwójką upiornych bliźniaków Sabiną i Sebastianem opuszcza męża uzależnionego od toksycznej siostrzanej miłości. Z niewielkim dobytkiem postanawia zacząć życie od nowa. Pomocną dłoń wyciąga do niej kuzyn, właściciel baru „Kulawy Bocian”. Szczęście Emilii nie trwa jednak długo. Pod wpływem zazdrosnej żony musi zrezygnować z pracy u kuzyna i dmuchanego materaca w jego  pomieszczeniu biurowym.

Na nieszczęście Emilii nie może spokojnie patrzeć dystyngowana starsza pani, dama, właścicielka dwóch piesków przygarniętych ze schroniska. Udostępnia Emilii
 i bliźniakom pokoik na poddaszu. Załatwia też pracę gosposi domowej u pisarza, który nie radzi sobie z utrzymaniem porządku. Pisarz Grzegorz potrafił opiekować się tylko kotką Cholerą, nazwaną tak, gdy ta wskoczyła przez okno do jego wynajmowanego domu i plątała pod nogami, wywołując małe katastrofy. Praca Emilii u pisarza to pasmo przezabawnych zdarzeń, sprzeczek bohaterów
i niestandardowych zachowań. Do tego dochodzą pomysłowe zabawy bliźniaków
 i wymyślanie podstępu, jak sprowadzić do domu kiciusia. Sebastian i Sabina uwielbiali zwierzęta, a dla sierściucha zrobiliby wszystko, nawet spiknęli mamę
z  nierozgarniętym pisarzem. Emilii wydaje się, że skoro sytuacja została opanowana, a dom wysprzątany w każdym kącie, będzie musiała rozglądnąć się za nową pracą .Jej przewidywania niestety się nie spełnią, gdyż pisarz w okresie, kiedy u niego pracowała zaczął  wreszcie pisać i jego twórczością zainteresowali się filmowcy. Wydawca zasugerował, by Grzegorz wydał przyjęcie w ogrodzie. Przygotowaniami do wieczoru dyrygowała babcia Gertruda, która wiedziała jak takie spotkanie powinno wyglądać. I kiedy wszystko zostało zapiętej na przysłowiowy guzik, w tajemniczych okolicznościach znika Cholera, a matka nie może odnaleźć swoich urwisów. Grzegorz za nic ma ważnych gości, zostawia ich w towarzystwie pomocników, a sam wraz z rozedrganą Emilką zaczyna poszukiwania zaginionych. Wtedy przekonuje się,  że bez kotki nie ma dla niego życia. Emilka wyrzuca sobie brak zainteresowania potrzebami dzieci. To wszystko dlatego, że nie zgodziła się na futrzaka, którego tak pragnęły dzieci. Historia kończy się dobrze, wszyscy na szczęście zostali odnalezieni. Finał jest łatwy do przewidzenia.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Oprócz ciekawej i zmieniającej się jak
w kalejdoskopie fabuły, możemy śledzić życie wewnętrzne nie tylko bohaterów. Poznajemy myśli kotki, obserwatorki ludzi, czującej i oceniającej według kociego systemu wartości. Wartki , soczysty język, cięte riposty w  licznych potyczkach słownych i nieporozumienia językowe pomiędzy światem dzieci i dorosłych sprawiają, że od książki trudno się oderwać. To świetna lektura na ukojenie stresów
w pandemicznym czasie. Miłośnicy zwierząt będą usatysfakcjonowani, że ich ulubieńcy znaleźli swoje miejsce także w literaturze.

Joanna Mazurek - Śmieja

Informacje dodatkowe o Wymruczane szczęście:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-02-11
Ilustracje:Magda Bloch

Kup książkę Wymruczane szczęście

Wymruczane szczęście - opinie o książce

Masz chandrę? Focha? Szukasz książki, która przywróci Ci pozytywne myślenie i dobry nastrój? Owszem, ja wiem że nie każdy humor każdemu odpowiada, ale mnie niewątpliwie podnosi na duchu ten tworzony przez Joannę Szarańską. Czy kot z powieści "Wymrrrruczane szczęście" dał się lubić?

Emilia Kot wpadła w życiowy dołek. Jej małżeństwo rozpadło się przez... mysz! A na dodatek jego fundamenty były regularnie podkopywane przez szwagierkę. Wraz z ośmioletnimi bliźniętami - Sabinką i Sebastianem - wyjeżdża do Krakowa i szuka pomocy u kuzyna - Bolesława, właściciela Kulawego Bociana. I choć ten pomocy członkowi rodziny nie odmawia to zazdrość i - o, zgrozo! znów myszy - sprawiają, że Emilka ponownie zostaje bezrobotna i bezdomna.

Los jednak wyciąga do niej pomocną dłoń w osobie ekscentrycznej staruszki z laseczką, która rozwiązuje powyższe problemy młodej matki. Emilka nie tylko ma gdzie mieszkać, ale również pracę. Szkoda tylko, że posada u gburowatego i roztrzepanego pisarza w kryzysie wiąże się z tak wieloma stresującymi chwilami... Ale mając dzieci nie można wybrzydzać.

Tylko co w sytuacji, gdy między głównymi bohaterami zaczyna iskrzyć, chociaż się nie lubią i nic o sobie nie wiedzą? Jak poradzą sobie z codziennymi, nieuniknionymi spotkaniami? Czy pisarz odzyska porządek i natchnienie? A przede wszystkim kto stoi za zniknięciem kotki? Dodam tylko, że to bardzo charakterny zwierzak z oryginalnym imieniem :)

Wyborna lektura, która wielokrotnie rozbawiała mnie do łez, nawet gdy bohaterom do śmiechu nie było. Grzegorz Owczarek kontra Emilia Kot, czyli pracodawca i jego pracownica to duet wybuchowy, zdeterminowane bliźnięta, które w chwilach nudy mogą wszystko! Zwłaszcza, że są napędzane niesamowitą miłością do kotów i pragnieniem posiadania takiego zwierzaka.
Nie zapominajmy też o pełnej ikry i zdecydowania babci Trudzi! Kojarzycie tę staruszkę? Czytający "Wyszczekaną miłość" przeżyją przemiłe deja vu, gdyż starsza pani znowu wprowadza konkretne działania, dyryguje wszystkimi i sprawia, że inaczej patrzymy na wiele spraw. Zresztą nie tylko Gertruda przybyła z psich do kocich przygód...

Powieść obyczajowa połączona z komedią sprawiła, że oderwałam się od wszelakich problemów i towarzyszyłam Emilce w toksycznym małżeństwie, a później z zapartym tchem obserwowałam jej próby powrotu do normalnego życia oraz psoty bliźniąt - każdemu potrafiły się wymknąć i postawić na swoim. Rozbawiły mnie ich próby spiknięcia mamy oraz rozumowanie łupania.

Świetnie wykreowani bohaterowie, nie tylko Ci z pierwszego planu, wyborny zwierzak kradnący często widowisko, któremu podarowano narrację w kilku rozdziałach, zaręczyny, guzy a nawet wiązanie sznurem! Na deser dostajemy zakupy w markecie budowlanym, gdzie w dość specyficzny sposób przebiegają rozmowy między sprzedającym a kupującymi - osoby, które nie znają bohaterów innej serii autorki (z ulicy Weissa) nie do końca zrozumieją zawarty tam humor sytuacyjny.

Podsumowując - "Wymrrrruczane szczęście" to lektura lekka, zabawna, przyjemna i niosąca coś więcej niż odrobina relaksu. Bawią bohaterowie i sytuacje w jakich się znaleźli, do śmiechu doprowadza podejście kota do ludzi i wydarzeń, który nie rozumie koci umysł. A ośmioletnie bliźnięta rozwalają system! Jest to historia z życiowymi rozdrożami, goryczą, rozbitymi rodzinami, rozczarowaniem a nawet rozwodem. Specyficzny humor Szarańskiej rozświetla ponurą codzienność a liczne zwierzęta dodają uroku. Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Emilia po rozwodzenie musi od nowa ułożyć swoje życie. Nie jest to łatwe, bo już raz przez szalone pomysły bliźniąt traci pracę i dach nad głową. Wtedy pomocną dłoń wyciąga do niej ekscentryczna babcia Trudzia. Staruszka ofiarowuje Emilii i jej dzieciom własny kąt w swoim domu oraz znajduje pracę. I to nie byle gdzie, bo u pisarza i jego ,,burej'' kotki. Co z tego wyniknie? Czy dzieci Emilii po raz kolejny sprowadzą na swoją mamę kłopoty?
Uwielbiam tę książkę. Po prostu ją uwielbiam. W sumie nie dało się jej nie polubić. Może nie ciągnęła mnie tak bardzo jak Wyszczekana miłość, ale przyjemnie spędziłam z nią swój czas.
Moim zdaniem autorka niniejszej książki po raz kolejny udowodniła, że potrafi wykreować ciekawą, niesztampową fabułę z przesympatycznymi postaciami. Dodatkowym walorem książki są sceny napisane z perspektywy kota. W tym wypadku idealnie oddany został charakter gatunku Felis catus, szczególnie tego, który ma ,,bure'' umaszczenie.
A bohaterowie na dwóch nogach? Szczególnie polubiłam bliźniaki- Sabinkę i Sebastiana. Ten duet i ich szalone pomysły nie raz wzbudzały moją wesołość. Z przyjemnością odnotowałam, że ponownie mogłam spotkać się z niektórymi bohaterami Wyszczekanej miłości i nie tylko... W jednej ze scen pojawił się pewien kontrowersyjny bohater znany z cyklu świątecznego.
Jak zwykle książka charakteryzuje się przyjemną fabułą, która ma pełno zawirowań i śmiesznych zwrotów akcji. Dodatkowym plusem jest lekkie pióro autorki. Dzięki niemu nie zdajemy sobie nawet sprawy nad uciekającym czasem, który spędziliśmy przy Wymruczanym szczęściu.
Wymruczane szczęście to ciepła i przezabawna historia, którą czyta się z lekkością. Zdecydowanie nie da się przy niej nudzić. To nie tylko fantastyczna okładka, ale także wartościowy środek.

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2021-06-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane 2021,

Przychodzę do Was z opinią o książkę #wymruczaneszczęście od @joannaszaranska
Ta książka jest idealna na oderwanie się od codziennych problemów. Niewymagajaca, ale bardzo przyjemna i ciepła historia. Można przy niej odetchnąć i świetnie się bawić. Zabawna, chwilami urocza komedia przepełniona genialnymi bohaterami. Nie da się ich nie lubić. Zwłaszcza bliźniaków i Gertrudy. Książkę można przeczytać w kilka godzin, bo akcja jest dość wartka i szybko i przyjemnie się ją czyta. Momentami śmiałam się w głos.
Uważam, że to książka idealna jako przerywnik od ciężkich lektur.
Nawet nie wiedziałam, że książka jest częścią serii, ale zupełnie nie odczułam braku znajomości poprzedniego tomu.
Bardzo lubię pióro autorki i z pewnością będą czytać kolejne książki. Na pochwałę zasługuje przepiękna okładka. Moja córka jest zakochana w tym kotku ?
Dziękuję @czwartastrona za egzemplarz.

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2021-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021,
I że ci nie odpuszczę
Joanna Szarańska0
Okładka ksiązki - I że ci nie odpuszczę

To miał być najpiękniejszy dzień w życiu Kaliny. Długa, biała suknia, ukochany mężczyzna u boku i uroczyste słowa „I nie opuszczę cię aż do śmierci”...

Cztery płatki śniegu
Joanna Szarańska0
Okładka ksiązki - Cztery płatki śniegu

Ciepła i pełna humoru książka, idealna na czas przedświąteczny. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Mieszkańcy niewielkiego miasteczka przygotowują...