Wymruczane szczęście

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-02-11
Ilustracje: Magda Bloch

To odpowiednio wyeksponowana okładka książki Joanny Szarańskiej „Wymruczane szczęście” każe po nią wyciągnąć rękę na półce w księgarni. Spogląda na nas głowa kota zagrzebanego w biało - niebieskiej pościeli. Kotek patrzy i wydaje się, że mruczy zachęcająco, by po książkę sięgnąć. Projekt okładki i stron tytułowych zawdzięczamy Magdzie Bloch, a utwór wydało „Wydawnictwo Czwarta Strona”.

Czytelnik, który po raz pierwszy zetknie się z autorką Joanną Szarańską na pewno sięgnie po jej następne utwory, a jest w czym wybierać. Ta recenzowana dedykowana jest Milence z przesłaniem „ Miej zawsze serce dla zwierząt, Córeczko”.

Tutaj wszyscy miłośnicy kocurów i kotek spotkają się z różnymi i zmieniającymi się postawami do mruczących, puszystych stworzeń i utwierdzą w przekonaniu, że zwierzęta warto obdarzać miłością, i to bezwarunkową.

Historia fabularna mogła się zdarzyć wszędzie. Oto matka Emilia Kot z dwójką upiornych bliźniaków Sabiną i Sebastianem opuszcza męża uzależnionego od toksycznej siostrzanej miłości. Z niewielkim dobytkiem postanawia zacząć życie od nowa. Pomocną dłoń wyciąga do niej kuzyn, właściciel baru „Kulawy Bocian”. Szczęście Emilii nie trwa jednak długo. Pod wpływem zazdrosnej żony musi zrezygnować z pracy u kuzyna i dmuchanego materaca w jego  pomieszczeniu biurowym.

Na nieszczęście Emilii nie może spokojnie patrzeć dystyngowana starsza pani, dama, właścicielka dwóch piesków przygarniętych ze schroniska. Udostępnia Emilii
 i bliźniakom pokoik na poddaszu. Załatwia też pracę gosposi domowej u pisarza, który nie radzi sobie z utrzymaniem porządku. Pisarz Grzegorz potrafił opiekować się tylko kotką Cholerą, nazwaną tak, gdy ta wskoczyła przez okno do jego wynajmowanego domu i plątała pod nogami, wywołując małe katastrofy. Praca Emilii u pisarza to pasmo przezabawnych zdarzeń, sprzeczek bohaterów
i niestandardowych zachowań. Do tego dochodzą pomysłowe zabawy bliźniaków
 i wymyślanie podstępu, jak sprowadzić do domu kiciusia. Sebastian i Sabina uwielbiali zwierzęta, a dla sierściucha zrobiliby wszystko, nawet spiknęli mamę
z  nierozgarniętym pisarzem. Emilii wydaje się, że skoro sytuacja została opanowana, a dom wysprzątany w każdym kącie, będzie musiała rozglądnąć się za nową pracą .Jej przewidywania niestety się nie spełnią, gdyż pisarz w okresie, kiedy u niego pracowała zaczął  wreszcie pisać i jego twórczością zainteresowali się filmowcy. Wydawca zasugerował, by Grzegorz wydał przyjęcie w ogrodzie. Przygotowaniami do wieczoru dyrygowała babcia Gertruda, która wiedziała jak takie spotkanie powinno wyglądać. I kiedy wszystko zostało zapiętej na przysłowiowy guzik, w tajemniczych okolicznościach znika Cholera, a matka nie może odnaleźć swoich urwisów. Grzegorz za nic ma ważnych gości, zostawia ich w towarzystwie pomocników, a sam wraz z rozedrganą Emilką zaczyna poszukiwania zaginionych. Wtedy przekonuje się,  że bez kotki nie ma dla niego życia. Emilka wyrzuca sobie brak zainteresowania potrzebami dzieci. To wszystko dlatego, że nie zgodziła się na futrzaka, którego tak pragnęły dzieci. Historia kończy się dobrze, wszyscy na szczęście zostali odnalezieni. Finał jest łatwy do przewidzenia.

Książkę czyta się z zapartym tchem. Oprócz ciekawej i zmieniającej się jak
w kalejdoskopie fabuły, możemy śledzić życie wewnętrzne nie tylko bohaterów. Poznajemy myśli kotki, obserwatorki ludzi, czującej i oceniającej według kociego systemu wartości. Wartki , soczysty język, cięte riposty w  licznych potyczkach słownych i nieporozumienia językowe pomiędzy światem dzieci i dorosłych sprawiają, że od książki trudno się oderwać. To świetna lektura na ukojenie stresów
w pandemicznym czasie. Miłośnicy zwierząt będą usatysfakcjonowani, że ich ulubieńcy znaleźli swoje miejsce także w literaturze.

Joanna Mazurek - Śmieja

Przeczytane:2021-03-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Kraina Zeszłorocznych Choinek
Joanna Szarańska0
Okładka ksiązki - Kraina Zeszłorocznych Choinek

Autorka bestsellerowej serii „Cztery Płatki Śniegu” zaprasza w kolejną podróż do świata pełnego zimowej magii! W pewien listopadowy...

I że ci nie odpuszczę
Joanna Szarańska0
Okładka ksiązki - I że ci nie odpuszczę

To miał być najpiękniejszy dzień w życiu Kaliny. Długa, biała suknia, ukochany mężczyzna u boku i uroczyste słowa „I nie opuszczę cię aż do śmierci”...