Quantcast

Wyprawa czarownic

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7469-216-2
Liczba stron: 264
Tytuł oryginału: Witches Abroad
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Tom 12 cyklu Świat Dysku

Ocena: 5.47 (19 głosów)

'To jest opowieść o opowieściach. Albo o tym, co naprawdę znaczy być wróżką i matką chrzestną. Ale też, zwłaszcza, o zwierciadłach i odbiciach. W całym wszechświecie żyją prymitywne plemiona, które nie ufają lustrom i obrazom. Uważają bowiem, że lustra kradną część ich duszy, a przecież tej duszy nikt nie ma aż tak dużo. Ludzie, którzy noszą więcej odzieży twierdzą, że to przesądy. Twierdzą tak, mimo że ci, którzy przez całe życie pojawiają się na takich czy innych obrazach, zwykle stają się chudzi i przezroczyści. Składa się to na karb przepracowania i niedożywienia. Zwykły przesąd.' - oto fragment najnowszej części 'Świata Dysku'.

Kup książkę Wyprawa czarownic

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wyprawa czarownic

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Widziałam, że któryś z czytelników porównał cykl o wiedźmach Pratchetta do książek Pilipiuka o Wędrowyczu. Myślałam o tym podczas lektury i muszę przyznać, że faktycznie coś w tym jest, to podobny rodzaj humoru, w którym proste myślenie zderza się z zawiłościami świata. Tylko tak jak polski autor jest dla mnie totalnie niestrawny, tak sir Terry daje radę.


Bardzo podobały mi się wszelkie nawiązania do baśni, a to na tym w zasadzie "Wyprawa czarownic" się opiera. Zła siostra Babci postanowiła całą rzeczywistość dookoła siebie ułożyć wedle własnego scenariusza, dlatego nasze trzy bohaterki co rusz wpadają "do innej bajki" i muszą ją w jakiś sposób popsuć, żeby pokrzyżować plany Lilith. Fajne było zgadywanie, gdzie tym razem trafią Babcia, Niania i Magrat.


Gdybym miała komuś polecić jedną książkę o wiedźmach ze Świata Dysku, najpewniej wybrałabym właśnie ten tytuł.

Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Na Dysku żyją czarownice, które czasem stają się dobrymi wróżkami, a czasem złymi wiedźmami. Ważne jest, by zachować między nimi równowagę i nie dać się zdominować złu. Zwłaszcza gdy dobra wróżka umiera i przekazuje swoją różdżkę, wraz z podopieczną, młodej i niedoświadczonej Magrat, która na szczęście ma do pomocy dwie zdecydowane i bywałe w świecie czarownice: babcię Weatherwax i nianię Ogg. I tak wszystkie trzy wyruszają w podróż do Genoi, by uniemożliwić knowania wiedźmy i nie dopuścić do małżeństwa jak z opowieści. Bo opowieści są tu kluczową sprawą: one się dzieją, gdy ktoś im pomaga. Świetna podróż i doskonałe jej zakończenie. Trzy czarownice w swej najlepszej formie, bawią i uczą, pokazują, jak wiele można zdziałać samym rozumem i dzięki znajomości natury ludzkiej, no i wcale nie muszą rzucać czarów, by dopiąć swego. Nawet gdy jest to partia w Okalecz Pana Cebulę z szulerami, zresztą znaczonymi kartami. Tylko potem trzeba mieć sprawne miotły, by szybko zmienić miejsce pobytu. ,,Wyprawa czarownic" to tom o tym, co kryje się pod powierzchnią pozorów, o mechanizmach tworzenia historii, to znaczy baśni, i szarych eminencjach, które pociągają za sznurki i nie afiszują się z tym. To również mnogość motywów ze znanych bajek, twórczo przetrawionych i zabawnie opisanych. Jak zwykle spora dawka humoru.
Link do opinii
Trzy wiedźmy wyruszają z misją ratunkową. Wysłane przez wróżkę chrzestną mają nie dopuścić, by pewna młoda dama poślubiła księcia. Może to trochę nietypowe, ale "szczęśliwe zakończenia" na siłę, dla niewielu są naprawdę szczęśliwe. Książka pozwala spojrzeć z dystansem na problem uszczęśliwiania ludzi niezależnie od ich woli tylko po to, żeby pokazać jakimi to jesteśmy dobrymi ludźmi. Nie z Babcią Weatherwax takie numery...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Książka w świetny, dowcipny, typowy dla Mistrza Pratchetta sposób nawiązująca do losu istot, które są protagonistami i antagonistami bajek oraz baśni. Uwydatnia absurdy, śmieszy, ale i skłania do refleksji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Magrat, niania Ogg i babcia wyruszają do Genoi by uratować ksieżniczkę przez poślubieniem księcia. Zerkając w lustra babcia widzi twarz znaną, ale nie jej własną. Wie, że czeka ją zmierzyć się z najtrudniejszym przeciwnikiem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2019,
Avatar użytkownika - AsiaSobieraj
AsiaSobieraj
Przeczytane:2018-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Smilodon
Smilodon
Przeczytane:2018-01-01, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Muzyka duszy
Pratchett Terry0
Okładka ksiązki - Muzyka duszy

Posłuchaj jak śpiewa moje wnętrze. Oj dana dana... Inne dzieci dostawały w prezencie cymbałki. Susan musiała tylko prosić dziadka, żeby zdjął kamizelkę...

Blask fantastyczny
Pratchett Terry0
Okładka ksiązki - Blask fantastyczny

Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy