Wyprawa czarownic

Tom 12 cyklu Świat Dysku

'To jest opowieść o opowieściach. Albo o tym, co naprawdę znaczy być wróżką i matką chrzestną. Ale też, zwłaszcza, o zwierciadłach i odbiciach. W całym wszechświecie żyją prymitywne plemiona, które nie ufają lustrom i obrazom. Uważają bowiem, że lustra kradną część ich duszy, a przecież tej duszy nikt nie ma aż tak dużo. Ludzie, którzy noszą więcej odzieży twierdzą, że to przesądy. Twierdzą tak, mimo że ci, którzy przez całe życie pojawiają się na takich czy innych obrazach, zwykle stają się chudzi i przezroczyści. Składa się to na karb przepracowania i niedożywienia. Zwykły przesąd.' - oto fragment najnowszej części 'Świata Dysku'.

Informacje dodatkowe o Wyprawa czarownic:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
ISBN: 83-7469-216-2
Tytuł oryginału: Witches Abroad
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Kup książkę Wyprawa czarownic

Wyprawa czarownic - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Widziałam, że któryś z czytelników porównał cykl o wiedźmach Pratchetta do książek Pilipiuka o Wędrowyczu. Myślałam o tym podczas lektury i muszę przyznać, że faktycznie coś w tym jest, to podobny rodzaj humoru, w którym proste myślenie zderza się z zawiłościami świata. Tylko tak jak polski autor jest dla mnie totalnie niestrawny, tak sir Terry daje radę.

Bardzo podobały mi się wszelkie nawiązania do baśni, a to na tym w zasadzie "Wyprawa czarownic" się opiera. Zła siostra Babci postanowiła całą rzeczywistość dookoła siebie ułożyć wedle własnego scenariusza, dlatego nasze trzy bohaterki co rusz wpadają "do innej bajki" i muszą ją w jakiś sposób popsuć, żeby pokrzyżować plany Lilith. Fajne było zgadywanie, gdzie tym razem trafią Babcia, Niania i Magrat.

Gdybym miała komuś polecić jedną książkę o wiedźmach ze Świata Dysku, najpewniej wybrałabym właśnie ten tytuł.

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Na Dysku żyją czarownice, które czasem stają się dobrymi wróżkami, a czasem złymi wiedźmami. Ważne jest, by zachować między nimi równowagę i nie dać się zdominować złu. Zwłaszcza gdy dobra wróżka umiera i przekazuje swoją różdżkę, wraz z podopieczną, młodej i niedoświadczonej Magrat, która na szczęście ma do pomocy dwie zdecydowane i bywałe w świecie czarownice: babcię Weatherwax i nianię Ogg. I tak wszystkie trzy wyruszają w podróż do Genoi, by uniemożliwić knowania wiedźmy i nie dopuścić do małżeństwa jak z opowieści. Bo opowieści są tu kluczową sprawą: one się dzieją, gdy ktoś im pomaga. Świetna podróż i doskonałe jej zakończenie. Trzy czarownice w swej najlepszej formie, bawią i uczą, pokazują, jak wiele można zdziałać samym rozumem i dzięki znajomości natury ludzkiej, no i wcale nie muszą rzucać czarów, by dopiąć swego. Nawet gdy jest to partia w Okalecz Pana Cebulę z szulerami, zresztą znaczonymi kartami. Tylko potem trzeba mieć sprawne miotły, by szybko zmienić miejsce pobytu. ,,Wyprawa czarownic" to tom o tym, co kryje się pod powierzchnią pozorów, o mechanizmach tworzenia historii, to znaczy baśni, i szarych eminencjach, które pociągają za sznurki i nie afiszują się z tym. To również mnogość motywów ze znanych bajek, twórczo przetrawionych i zabawnie opisanych. Jak zwykle spora dawka humoru.
Trzy wiedźmy wyruszają z misją ratunkową. Wysłane przez wróżkę chrzestną mają nie dopuścić, by pewna młoda dama poślubiła księcia. Może to trochę nietypowe, ale "szczęśliwe zakończenia" na siłę, dla niewielu są naprawdę szczęśliwe. Książka pozwala spojrzeć z dystansem na problem uszczęśliwiania ludzi niezależnie od ich woli tylko po to, żeby pokazać jakimi to jesteśmy dobrymi ludźmi. Nie z Babcią Weatherwax takie numery...

Pratchetta można albo kochać albo nienawidzić. No może trochę za mocno to powiedziane ale racja w tym jest. A to dlatego, że ma dość specyficzne poczucie humoru, które nie każdego może bawić. Dla mnie to chyba najlepszy z tomów, które do tej pory przeczytałam. I powróciły moje ulubione wiedźmy z Babcią Weatherwax na czele. Co by było gdyby jedna z nich została wróżką chrzestną? No cóż, ten pech spotyka Magrat, która nie może dopuścić by pewna uboga dziewczyna poślubiła księcia. Oczywiście ma do pomocy Babcię Weatherwax i Nianię Ogg. Co w sumie nie obiecuje nic dobrego.

W tym tomie mamy dużo czarnego humoru, długą podróż, naukę gry w karty, dość ciekawe podejście do baśni i trochę

voodoo. Muszę przyznać, że się setnie ubawiłam.

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Książka w świetny, dowcipny, typowy dla Mistrza Pratchetta sposób nawiązująca do losu istot, które są protagonistami i antagonistami bajek oraz baśni. Uwydatnia absurdy, śmieszy, ale i skłania do refleksji.

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Magrat, niania Ogg i babcia wyruszają do Genoi by uratować ksieżniczkę przez poślubieniem księcia. Zerkając w lustra babcia widzi twarz znaną, ale nie jej własną. Wie, że czeka ją zmierzyć się z najtrudniejszym przeciwnikiem.

Avatar użytkownika - amrr
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2019,
Straż nocna
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Straż nocna

Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork miał wszystko.Ale teraz wrócił do swojej własnej, twardej i ostrej przeszłości,pozbawiony nawet ubrania...

Ciekawe czasy
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Ciekawe czasy

,,Obyś żył w ciekawych czasach" - starożytna klątwa Kiedy kurierski albatros przybywa z żądaniem przysłania ,,Wielkiego Maga", Rincewind zostaje wezwany...