Okładka książki - Za cudze grzechy

Za cudze grzechy

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2016-03-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788378188445
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 4.78 (9 głosów)

Europejska podróż pełna namiętności.

Kontynuacja powieści W cudzym domu to prawdziwie europejska, pełna przygód podróż. Los nikogo nie oszczędza. Rozalia skazana jest na rodzinny areszt w Krakowie, Luiza i Joachim próbują dotrzeć do Ameryki przez Paryż. Pozostali zniknęli - czyżby bez śladu? Spiski, terroryści, wybuchające bomby i namiętności nie pozwalają bohaterom cieszyć się spokojem. Nie znajdują go nawet we własnym domu. I za co to wszystko?

Kup książkę Za cudze grzechy

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-05-18, Przeczytałam,
Koniec XIX wieku to czas niespokojny w Europie i na ziemiach polskich, gdzie nie umarły nadzieje niepodległościowe, jednak długi czas pozostawania kraju pod zaborami sprawił, że społeczeństwo nauczyło się jakoś żyć. Na tym tle Hanna Cygler umieściła kontynuację losów bohaterów poprzedniej części swego cyklu - W cudzym domu Tytuł ma niebagatelne znaczenie. To nie jest nasz dom. Jest cudzy, bo ktoś inny nim zarządza. Podobnie w przypadku kolejnej części – nie my zawiniliśmy, a musimy cierpieć.   Zaczyna się tajemniczo – rodzeństwo traci rodziców, którzy giną w pożarze rodzinnego domu. Małymi dziećmi musi zająć się najstarszy brat, który dopiero miał kończyć gimnazjum. Nic z jego planów jednak nie wyjdzie. Nie mają nic. Chłopiec musi szukać pracy, by utrzymać ich troje, życzliwi sąsiedzi nie będą przecież im wiecznie pomagać.   Drugi wątek jest już bardziej sensacyjny i tajemniczy. W strzelaninie ginie człowiek, ranny jest też carski urzędnik, a wszystko to za sprawą uczucia obu panów do pewnej wyzwolonej panny. Rodzice boją się konsekwencji, wysyłają więc córkę do krewnych do Krakowa. Przy okazji poznajemy nieco ówczesnego świata i panujących obyczajów. Rozalia wymyka się ze stereotypu dobrze ułożonej panny, wciąż myśli o swoim Dimie, rannym w pojedynku (to ów Rosjanin, którego patriotyczni rodzice dziewczyny nie mogą jej ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Za cudze grzechy

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
  Wielka polityka, dziejowe przemiany, wojny, rewolucje i namiętności targające bohaterami opowieści... Wszystko to znalazłam w książce Hanny Cygler - "W cudzym domu", którą to miałam przyjemność poznać przed kilku laty. To historia o losach czworga bohaterów, którym przyszło spotkać się w niecodziennych okolicznościach w XIX wiecznej Warszawie. Dwie kobiety i dwóch mężczyzn, których to uczucia nie pozwalają na spokojne i szczęśliwe życie.. Tamta powieść zachwyciła mnie swoim rozmachem, emocjami i inteligencją, które uczyniły ją wyjątkową lekturą. I oto dziś, niemalże 3 lata po premierze tejże książki, trafiła w moje ręce kontynuacja tej fascynującej sagi, zatytułowana "Za cudze grzechy". O tym czy wywarła ona na mnie równie wielkie wrażenie i czy warto było czekać przez lata na jej premierę, postaram się opowiedzieć w poniższej recenzji:)  Akcja powieści rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach, zawartych w poprzedniej odsłonie cyklu. Joachim i Luiza nareszcie rozwiązują swoje wszelkie problemy, i wraz z ukochaną Hanią zmierzają do Ameryki, by tam wreszcie zaznać chwili spokoju, wytchnienia i szczęścia. Rozalia, pałająca zakazaną miłością do rosyjskiego agenta - Dimitrija, zostaje skazana przez swoją familię na "areszt domowy", który ma spędzić w Krakowie. Tymczasem jej ukochany dochodzi powoli do zdrowia, a następnie zostaje poddany niesłusznym oskarżeniom ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Całkiem udana kontynuacja. Trochę płytka. Autorka nie zatrzymuje się na opisach, przemyśleniach głębszych. Byle akcja szła do przodu. No może nie tak jak u Cusslera...
Link do opinii
Avatar użytkownika - IZZY1988
IZZY1988
Przeczytane:2016-05-27, Przeczytałam,

Rozalia, Joachim i Luiza. To główni bohaterowie tej książki, która rozgrywa się w okresie tak odległm w czasie, choć tak naprawdę całkiem niedawnym.

"Za cudze grzechy" to bowiem kontynuacja innej książki Pani Cygler - "W cudzym domu".

Po przeczytaniu książki z ciekawością zajrzałam w odmęty Internetu, by przekonać się czy moja opinia podobna jest do innych publikacji na jej temat. Jednakże bardzo się zawiodłam.

Okazuje się bowiem, że sama wybijam się ze schematu recenzji, które już powstały na temat "Za cudze grzechy". Mimo to postaram się, by moja obiektywność była akceptowalna.

Książka ma swoje plusy:

1. Odgrywa się w czasach, które minęły, a do których wielu ludzi z chęcią by powróciło. Na myśl o życiu w czasach Marii Skłodowskiej, a co za tym idzie Einsteina, Tesli i im podobnym na rękach pojawia się gęsia skórka. Był to czas rewolucji nie tylko naukowej ale i obyczajowej. Kto nie chciałby tego doświadczyć?

2. W książce wyraźnie uwidacznia się wątek podróży, gdzy Joachim i Luiza wyjeżdżają z Polski, lądują w Paryżu, by następnie wyemigrować do Stanów. Jakież to były czasy, gdy podróżowanie wydawało się tak łatwe, a granice nie sprawiały ludziom aż tak wielkiego problemu jak dziś.

3. Jak każda czytelniczka, spodziewałam się wątku romantycznego, młosnego. I oczywiście książka była nim przesycona.

4. Wielowątkowość książki. Wielu czytelników chłonie historie, które nie są ograniczone do jednej głównej postaci, czy też jednego głównego wątku. I nie można ich za to winić, bowiem im bardziej rozbudowana jest historia, tym więcej odcieni życia nam pokazuje; tym bardziej nas wciąga; tym bardzoej utożsamiamy się z jej bohaterami.

 

Nie chcę krytykować książki Pani Cygler za bardzo, ale muszę przyznać, że mimo starań zagubiłam się gdzieś między wierszami.

1. Brakowało mi opisów. Opisów w ogóle. Krajobrazy, realia i szczegóły otoczenia wydają mi się bowiem przedstawione lakonicznie i płytko, jakby autorki nie do końca obchodziło to, co dzieje się dookoła bohaterów.

2. Wątek podróży również - w moim osobistym odczuciu - opisany został jak gdyby z "machnięciem ręki", na odczepnego. Tu dorożka, tam pociąg... i nic poza tym.

3. Wątek miłosny odgrywał w fabule główną rolę, co nie jednego czytelnika - miłośnika książek na tle historycznym mogłoby przyprawić o mdłości. Historia zakazanej miłości czy uczucia, które mimo silnych więzów musi być złamane "ze względów bezpieczeństwa" to coś, co pojawiło się już w wielu książkach, jednak nigdzie dotąd nie spotkałam się z całością opowieści, przez którą tak ciężko byłoby mi przebrnąć.

4. Wielowątkowość jest jednym z najcięższych rodzajów pisania. Nie każdy umiejętnie potrafi łączyć ze sobą kilka głównych wątków. Niejednokrotnie pisarze mylą główny WĄTEK z głównym BOHATEREM. I kiedy bohaterów głównych jest kilku to i nawarstwia się kilka wątków głównych. Dla pisarza bowiem każdy główny bohater jest równie ważny i każdemu z nich chciałby poświęcić tyle samo czasu i miejsca w swojej powieści. Problem pojawia się wtedy, kiedy to, co autor uznał za majstersztyk, powoduje skołowanie w głowie czytelnika. Nieumiejętność autora do płynnego przechodzenia od jednego bohatera do drugiego czy z jednego wątku do drugiego, sprawiła książce "Za cudze grzechy" sporo kłopotu. Pani Cygler oddzieliła w książce poszczególne wątki i postacie grubym murem, przez co fabuła, mimo, że w całości całkiem płynna, to pomiędzy rozdziałami człowiek ma prawo czuć się tak, jakby z dużą prędkością uderzał w niewidzialną ścianę.

 

Dlatego też przyznaję tej pozycji ocenę 6/10.

Link do opinii
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Pasjonująca i wciągająca opowieść, w której znajdziemy wszystkiego po trochę: intrygi, romanse, życiowe rozterki, wydarzenia historyczne. A przy tym zwyczajne relacje pomiędzy bohaterami i ich codzienne życie pod zaborami. Z niecierpliwością czekam na dalsze części, gdyż autorka ucina akcję w takim momencie......, że czysta desperacja.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KsiazkowoLC
KsiazkowoLC
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016, Wyzwanie 2016, Mam, Recenzenckie/Autorskie,
Jak wspominałam w poprzedniej recenzji chciałabym dzisiaj podzielić się z Wami moim refleksjami po przeczytaniu drugiego tomu cyklu: W cudzym domu, który to tom nosi tytuł ,,Za cudze grzechy". W niniejszej powieści poznajemy dalsze losy bohaterów znanych nam już z poprzedniej odsłony tego cyklu, lecz także poznajemy nowe postacie i śledzimy ich perypetie. Jak zwykle ma to miejsce na kartach książek tworzonych przez autorkę przekazywana czytelnikom opowieść ma bardzo wiele wątków i nie zawsze pierwotne wnioski nasuwające nam się w trakcie lektury na temat różnych kwestii są tymi ostatecznymi. Ponownie przenosimy się w klimat XIX wieku. W życiu naszych bohaterów bardzo wiele się dzieje przeżywamy więc wraz z każdym z nich cały wachlarz emocji od kiełkującej nieśmiało miłości poprzez dosyć bulwersujące działania państwa Lubeckich wynikające co prawda z troski o Rozalię, burzą nam one jednak krew w żyłach, aż po bardzo zaskakujące wybory matki Luizy oraz mrożące krew w żyłach momenty, w których życie naszych bohaterów będzie zagrożone. Pani Hanna po raz kolejny w sposób bardzo misterny, a zarazem intrygujący opisała różne odcienie relacji międzyludzkich, które często uwarunkowane bywają realiami codzienności, w jakiej żyją wykreowane przez nią postacie. Oprócz tychże relacji ciągle możemy przyglądać się tłu historycznemu, które autorka bardzo dobrze i szczegółowo dokumentuje, sytuacji społecznej tamtych czasów, lecz również kwestiom takim jak np. ówczesne stroje oraz obyczajowość i konwenanse, w które uwikłany był człowiek tamtej epoki. Przypuszczam, że niniejsza recenzja może wydać Wam się delikatnie rzecz ujmując nieco enigmatyczna, ale nie sposób pisać o tej powieści inaczej unikając przy tym spoilerów, a te właśnie skrzętnie chciałabym ominąć, aby nie psuć Wam całej frajdy z czytania tej pozycji. Serdecznie zapraszam wszystkich do zapoznania się z książką ,,Za cudze grzechy". Mam nadzieję, że zainteresuje Was ona na tyle, iż podobnie jak ja będziecie wyczekiwać jej trzeciej odsłony. Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/04/czy-zawsze-odpowiadamy-za-konsekwencje.html
Link do opinii
,,Za cudze grzechy" to świetnie opracowana powieść, pełna intryg, niespodzianek i zwyczajnych acz interesujących relacji między bohaterami. Ma w sobie nutę romansu, kawałek obyczaju i nieco sensacji. A wszystko to zostało sprawnie otoczone interesującym i mocno klimatycznym tłem, który nadaje wydarzeniom dreszczyk emocji. Zaryzykuję i powiem, że część pierwsza podobała mi się ciut bardziej. Ale nie zmienia to faktu, że ten tytuł jest wyraźnym akcentem na naszym rynku. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2016-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2016-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016,
Inne książki autora
Czas zamknięty
Hanna Cygler 0
Okładka ksiązki - Czas zamknięty

Powieść o poszukiwaniu i utracie, o burzliwych losach ludzkich i wyborach dokonywanych przez bohaterów w czasie wojny. Kwiecień 1939 roku – napięta...

Przyszły niedokonany
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Przyszły niedokonany

Ostatnia część trylogii o losach Zosi Knyszewskiej. Kontynuacja powieści Tryb warunkowy i Deklinacja męska/żeńska. Po decyzji o rozstaniu z mężem Zosia...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy