Za nasze grzechy

Pewnego marcowego poranka grupa nastolatków dokonuje makabrycznego odkrycia. Na leśnej polanie natrafiają na zwłoki mężczyzny, szczelnie zawinięte w plastikową folię. Na ciele denata brak oznak przemocy i znaków szczególnych, a sprawca nie pozostawił żadnych śladów. Szybko się okazuje, że przyczyną zgonu było odwodnienie. Na jaw wychodzi jednak coś jeszcze: w krtani mężczyzny znaleziono niespotykany przedmiot - fragment poczwarki egzotycznego motyla. Do wyjaśnienia sprawy zostaje wyznaczony Emil Grab, prokurator z niejasną przeszłością. Towarzyszą mu komisarz Marczewski i Jakub Błach, technik kryminalistyki z zacięciem śledczym. W tym samym czasie młoda dziennikarka telewizyjna Pola Sass otrzymuje z anonimowego źródła wideo przedstawiające zwłoki na polanie. Niedługo później tajemniczy nadawca przesyła jej kolejne nagranie. Czas nagli.

Informacje dodatkowe o Za nasze grzechy:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2023-10-25

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Za nasze grzechy

Za nasze grzechy - opinie o książce

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-04-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Czy lubicie czytać kryminały, które wbijają w fotel? Autor książki pt. "Za nasze grzechy" totalnie oczarował mnie swoim doskonałym debiutem.

Co tutaj znajdziecie?

● Misternie zaplanowana intryga
● Bezwzględny morderca
● Morderca manipuluje każdym, zostawia śledczym zagadkowe ślady i mylne tropy
● Morderstwa są tak brutalne i makabryczne, że wstrząsają całym miastem
● Wiadomości do dziennikarki wysyłane przez mordercę
● Wstrząsające śledztwo, które pokazuje potworną zbrodnię

Powieść zaczyna się od tego, że imprezująca młodzież znajduje ciało nagłego mężczyzny zawinięte w grubą, przezroczystą folię na polanie. Zawiadamiają policję i zaczyna się śledztwo. Okazuje się, że w przełyku denata została umieszczona poczwarka, która przeobraziła się w motyla. Do śledztwa wkracza prokurator Emil Grab wraz z komisarzem Marczewskim i Jakubem Błachem, który ma zadatki na dobrego śledczego. Morderca zostawia zagadkowe ślady i kontaktuje się za pośrednictwem dziennikarki Poli Sass. Bezwzględny morderca i szaleniec prowadzi swoją chorą grę oraz manipuluje wszystkimi. Pozostawia mylne tropy, a śledczy próbują znaleźć brakujące elementy i rozwiązać śledztwo. Okazuje się, że rozwiązania muszą poszukać w przeszłości.
Jesteście ciekawi jaki jest motyw mordercy?

Gwarantuję Wam, że nie będziecie nudzić się ani przez chwilę. Niesamowite i zaskakujące zwroty akcji. Autorowi udało się stworzyć atmosferę grozy przerażające poczucie niepokoju. Śledziłam losy bohaterów, by dowiedzieć się kto jest mordercą i dlaczego to robi. Mroczna historia bardzo mnie wciągnęła i bawiłam się znakomicie polując na mordercę. Zakończenie jest nieprzewidywalne więc do samego końca nie potrafiłam rozgryźć jak zakończy się ta historia.
Czuję niedosyt i z niecierpliwością będę wypatrywała kolejnych powieści spod pióra autora.

Czytajcie! Polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2023-12-10, Mam, 26 książek 2023, 52 książki 2023,

Zatytułowałam recenzję 'Czy można zabić w słusznym celu?', gdyż tego dotyczy ten kryminał. Zabójca zabija w sposób brutalny. Ciągle pojawiają się zmasakrowane ciała. Pojawia się w toku śledztwa wątek ekologiczny. Otóż jakiś zaburzony mózg zabójcy uroił sobie, że martwe ciało pokaże problem ginącej planety. Faktycznie wokół zbrodni pojawia się w powieści dyskusja w mediach. Jak w tym wszystkim znaleźć sprawcę, który jednak nie ujawnia się? Sprawę prowadzi doświadczony prokurator Emil Grab, nowoczesna dziennikarka Pola Sass, technik kryminalistyki Jakub Błach oraz biegły w darknecie Flo.
Sama fabuła przeprowadzona została w sposób zwarty. Nie ma wątków równorzędnych, w sensie takim, że śledztwo to jedno, a życie uczuciowe bohaterów to drugie. Tutaj wszystko się zazębia i eksponuje kolejne sprawy. Jedno z drugim się wiąże po prostu. Cała zbrodnia jest nieprzewidywalna aż do końca.
Ciekawy jest motyw dawnych porachunków mafijnych oraz tego jak diametralnie od tego czasu zmieniła się Polska. Niestety ludzkie słabości pozostają takie same, a zbrodnia to zbrodnia, nawet jeśli zostaje popełniona, żeby powiedzieć coś ważnego światu. I po tej stronie stoi prokurator Emil Grab. Że pojedyncze przestępstwo nie usprawiedliwia tzw. dobra ludzkości. Że zło to zło. Ale czy naprawdę? W powieści widać efekt śniegowej kuli. JAkaś decyzja z przeszłości kształtuje teraźniejszość. Z kolei ktoś manipuluje tym wszystkim, żeby ukształtować przyszłość. Czy na pewno dla dobrych celów? Zakończenie daje zaczątek następnym częściom w kilku równorzędnych wątkach z powieści.
Książka została napisana ciekawie, ale nie jest to jakiś bardzo zapadający w pamięć kryminał.
Uważam, że słabym punktem powieści jest wątek dziennikarki Poli Sass. Jej rozwiązłość ni jak się nie ma do wątku miłości, który został napomknięty. Wszystko to według mnie zostało wprowadzone na siłę, żeby ubarwić powieść.  W tym wątku autor się nie postarał w mojej skromnej opinii. Opisy darknetu oraz niuansów śledztwa są znacznie ciekawsze i to jest mocna strona tej książki.
Warto jednak do niego sięgnąć, jeśli ktoś lubi książki współczesne, mocne i osadzone twardo w realiach.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Za nasze grzechy" to kolejny bardzo dobry debiut kryminalny polskiego autora. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, bo autor porusza w swojej opowieści dość ciekawe, ale także trudne tematy. Jak to czasem się mówi, że tonący brzytwy się chwyta, to podobnie jest z chorymi ludźmi. Sama tego doświadczam co jakiś czas, bo niestety, medycyna jest bezsilna wobec wielu nieuleczalnych chorób... Lecz nie brakuje jednocześnie osób, które wykorzystują załamanych chorobami ludzi i dosłownie żerują na ich naiwności i chęci uleczenia. Inni również próbują być moralizującymi sędziami, chociaż sami nie są aniołami...

"Jestem głosem waszego sumienia, spisem waszych win i grzechów, które zostaną rozliczone.
Jestem strachem, koszmarem, ziarnem, z którego zemsta wzrośnie na glebie waszych ciał.
Nie jestem sam, a wy poniesiecie karę za wasze grzechy.
Nie jesteście bezpieczni."
Już prolog tej książki wywołuje ciarki na ciele, ale później jest jeszcze bardziej intrygująco a nawet wręcz makabrycznie.
Grupka nastolatków na leśnej polanie znajduje zawinięte szczelnie w folię zwłoki mężczyzny. Zszokowani tym widokiem dzwonią na policję. Jedna z dziewczyn mówi, że z tego pakunku wyleciał piękny motyl...

"Pakunek ze zwłokami ułożono pośrodku dużej leśnej polany z niemal matematyczną dokładnością, wyznaczając geograficzne kierunki świata: głowa skierowana na północ, nogi na południe. Mogło to mieć jakieś znaczenie, ale mogło też go nie mieć w ogóle."
Komisarz Marczewski z technikiem Jakubem Błachem oraz prokuratorem Emilem Grabem są zdziwieni, że na ciele mężczyzny nie ma żadnych śladów wskazujących na jakąkolwiek przemoc. Wygląda to tak, jakby sam się zawinął w tę folię, bez udziału innych osób. Po autopsji wiadomo już, że mężczyzna zmarł z powodu... odwodnienia. Patolog w krtani mężczyzny znajduje cos bardzo dziwnego, jest to fragment pozostałości po poczwarce egzotycznego motyla, więc dziewczyna faktycznie mogła widzieć motyla...
Pola Sass jest młodą dziennikarką próbującą wybić się na szersze wody. Gdy otrzymuje anonimowego źródła krótki filmik przedstawiający mężczyznę w folii na leśnej polanie i pięknego motyla, jest zdziwiona, lecz jednocześnie zachwycona faktem, że wreszcie może trafił jej się jakiś poważny temat.
Decyduje się porozmawiać na temat tego widea z prokuratorem Grabem. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, co ją czeka...

W międzyczasie poznajemy Floriana, który wrócił do kraju, chociaż nie lubi tu bywać, chcąc złożyć bratu życzenia urodzinowe, lecz nie może się z nim skontaktować.
Czytelnik już wie, że dość długo się z nim nie zobaczy...

"To miasto nigdy nie miało mu nic do zaoferowania, dlatego uciekł stąd przy pierwszej lepszej okazji, a wracał tu rzadko i czynił to bardzo niechętnie."
Gdy Pola otrzymuje następny filmik, śledczy zdają sobie sprawę, że nie będzie to prosta sprawa do rozwiązania, tym bardziej, że tajemniczy nadawca wiadomości przesyłanych do dziennikarki, pisze w nich że będą następne...
Muszą się zabrać ostro do pracy, czasu jest mało a nikt nie chce paniki w mieście.

Ten thriller kryminalny jest bardzo wciągający, szybko się czyta a autor co rozdział zaskakuje pomysłowością i zwrotami akcji. Trudno przewidzieć, co stanie się na następnych stronach. Próbowałam rozwiązać sama tę zagadkę, ale ciągle brakowało mi jakiegoś kawałka do całości.
Zakończenie zaskakujące, chociaż bardzo dobre, szkoda mi tylko było jednego z bohaterów...
Pomysł autora dotyczący osób nieuleczalnie chorych na długo będzie w mojej głowie, bo sama borykam się z taka chorobą...

Polecam tę książkę, naprawdę bardzo dobra lektura.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Dziękuję bardzo za otrzymaną książkę Wydawnictwu HarperCollins Polska.