Zabawa w chowanego

Najnowsza powieść Guillaume’a Musso zachwyci zarówno fanów thrillerów, jak i miłośników książek literackich.

Lektura, która jak żadna inna zaciera granicę między życiem a powieścią.

Ale życie jest silniejsze od fikcji.

Trzyletnia córka Flory Conway, znanej pisarki obsesyjnie strzegącej swojej prywatności, znika z apartamentu na Brooklynie podczas zabawy z matką w chowanego. Nie ma śladów włamania – okna i drzwi są nienaruszone – a na nagraniach z kamer w budynku nie widać, ani żeby ktokolwiek wchodził do mieszkania, ani żeby dziewczynka je opuszczała. Po kilku miesiącach śledztwo utyka w martwym puncie i zrozpaczona Flora nie może się z tym pogodzić. Wciąż wierzy, że jej córka gdzieś jest i że w końcu uda się ją odnaleźć.

Po drugiej stronie Atlantyku, w Paryżu, autor bestsellerów Romain Ozorski walczy z niemocą twórczą i przeżywa kryzys w życiu prywatnym. Po rozwodzie mieszka samotnie, była żona utrudnia mu kontakty z ich ośmioletnim synem, a agent domaga się kolejnej powieści.

Tymczasem to Romain ma w rękach klucz do rozwikłania tajemnicy związanej z tragedią jego koleżanki po fachu zza oceanu.

Jak się okazuje, nie tylko koleżanki. Tych dwoje łączy zupełnie inna więź.

Guillaume Musso jest czarodziejem, który sprawia, że niemożliwe staje się możliwe w życiu jego bohaterów, i to kiedy najmniej się tego spodziewasz. Jego czytelnicy nie będą zawiedzeni.
„Version Femina”

Powieść oszałamiająca i aż gęsta dzięki swojemu klimatowi… Iluzjonistyczne warsztaty z interakcji autora z jego dziełem.
„L'Express”

Makiaweliczna, a jednocześnie ciepła opowieść o potędze książek, która całkowicie zaskakuje. To jedna z najbardziej osobistych powieści Guillaume’a Musso. I jedna z najlepszych.

„Le Parisien”

Informacje dodatkowe o Zabawa w chowanego:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-08-11
Tytuł oryginału: La vie est un roman
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska

Kup książkę Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego - opinie o książce

Avatar użytkownika - malgorzataalwin
malgorzataalwin
Przeczytane:2023-01-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2023,

Książka mnie nie zachwyciła, fikcja za bardzo miesza się z rzeczywistością

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2021-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

I wierz tu czytelniku pisarzom...

Stary, dobry Musso w doskonałej formie. ,,Zabawa w chowanego" to jedna z tych książek, które ciężko odłożyć jeśli nie dobrnie się do końca.

W tej książce wszytko jest wszystkim. I niczym jednocześnie. Świat rzeczywisty miesza się z fikcją literacką. Bo czy możliwe żeby pisarz wszedł tak dalece w swoją fabułę by móc spotkać bohatera, którego wykreował na kartach powieści, a który chwilę wcześniej krzyczał do niego z ekranu komputera? Tak, u Musso jest to możliwe. Trudno jednoznacznie powiedzieć gdzie jest fikcja, a gdzie realizm. Książka absolutnie nieoczywista, magiczna, nierealna, nieprzewidywalna, a wszystko zaczyna się w chwili gdy podczas zabawy w chowanego, w zamkniętym mieszkaniu w Nowym Jorku ginie mała dziewczynka, córka wziętej pisarki  Flory Convay. Po drugiej stronie globu. we Francji targany problemami osobistymi pisarz, Romain Ozorski pisze swoją kolejną powieść, której fabuła miała opierać się właśnie o zaginięcie dziecka, a bohaterką jej jest właśnie Flora Convay. Pisarz i pisarka ,,spotykają się" w innej rzeczywistości. Kim naprawdę jest Flora? Czy jest prawdziwa czy to jedynie wytwór wyobraźni Romaina? Co naprawdę stało się z mała Carrie? A może to Ozorski nie istnieje? A może w ogóle jest w tym wszystkim jeszcze ktoś trzeci?

Zakończenie mocno zaskakujące. Spodziewałam się wszystkiego, łącznie z tym, że każdy z bohaterów fabuły jest wymysłem kogoś, kto objawi się na końcu i dowiemy się, że to właśnie jakiś NN utajony przez całą książkę jest autorem urealnionej opowieści o Florze i Ramainie. Ale nie. Musso musi zamieszać :)

Polecam! Było świetnie, zaskakująco i w napięciu. Ni to thriller, ni to kryminał ni to baśń z pogranicza światów.

Avatar użytkownika - al-ks
Przeczytane:2023-10-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Wrócę po Ciebie
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Wrócę po Ciebie

Przewrotna powieść z morałem i zaskakującym zakończeniem. Współczesna bajka o tym, jak naprawić krzywdy, które człowiek uczynił sobie i innym...

Będziesz tam?
Guillaume Musso0
Okładka ksiązki - Będziesz tam?

Elliott Cooper jest znanym chirurgiem zmagającym się ze śmiertelną chorobą. Największą radością jego życia jest dorosła już córka Angie, największym pragnieniem...