Zabójcze Święta

Byłeś w tym roku grzeczny czy nie? Los i tak cię dopadnie!
Gdy pojawia się pierwsza gwiazdka na niebie, w kuchni czuć zapach przygotowanych potraw, a za oknem spadają leniwie płatki białego śniegu… zło czai się na każdym kroku. Gdy wszyscy siadają do stołu, gdzieś w oddali słychać głośny krzyk. Dźwięk łamanego opłatka zagłusza pękanie kości. Czy na pewno w tym roku czekasz na spóźnionego wędrowca?
10 polskich pisarzy opowie ci świąteczne historie, po których już nic nigdy nie będzie takie samo. Groza, kryminał, seks, sensacja i horror. To wszystko doprawione szczyptą poczucia humoru, gęstą kroplą morderczej żądzy, garścią krwawych opowieści i odrobiną psychopatycznego nastroju.

Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było!
Ból się rodzi…

Zabójcze Święta - opinie o książce

Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2023-12-26, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2023, Mam,

Problem z oceną antologii jest taki, że stanowi ona wypadkową ocen każdego składającego się na nią opowiadania z osobna.

W tym wypadku mamy kilka znanych, obiecujących nazwisk, ciekawy temat przewodni, kilka interesujących pomysłów i...niestety rozczarowująco mało efektu w postaci opowiadania na dobrym poziomie.

Na plus opowiadania:

A.Urbanowicza - nie tylko zdecydowanie najlepsze w tym zbiorze, ale generalnie na wysokim poziomie. Właściwie jedyne w pełni spełniające wszystkie kryteria: pomysł, wykonanie, wykorzystanie tematyki przewodniej. W dodatku z zaskakującym zakończeniem.

To mój pierwszy kontakt z twórczością tego autora. Dzięki temu opowiadaniu, nie ostatni.

G.Kapla - plus za wprowadzenie elementów nadprzyrodzonych, chociaż uważam że nie ten element nie został w pełni wykorzystany.

A.Bednarek - w swoim stylu. Choć to tylko niewielki procent tego, co serwuje w powieściach.

M.Stachula - podobnie jak wyżej. Pokazuje swój styl: jest dobry pomysł, napięcie, ale nie jest to 100% możliwości Autorki.

A.Rogoziński - daje próbkę swojej charakterystycznej twórczości, z humorystycznymi elementami.

Minus (każde z tych opowiadań może toczyć się równie dobrze w dowolnej porze roku, świąteczny klimat wydaje się być wyciśnięty na siłę):

P.Świst - z tego co się orientuje, to charakterystyczny styl autorki. Nie dla mnie.

J.Ostrowski - mogło być lepiej. Był potencjał, ale z jakiegoś powodu został zaprzepaszczony.

K.N.Haner - słabiutko. Poza seksem, cała reszta wydaje się elementami wciśniętymi na siłę.

J.Jodełka - opowiadanie, które lepiej sprawdziłoby się w kategorii: familijne. Wątek kryminalny naiwny i wyraźnie na siłę.

M.Rogala -  tutaj mam pewien problem.  Spodziewałem się więcej. Nie jest najgorzej, ale mogło być lepiej.

Reasumując, można przeczytać dla opowiadania "Dodatkowe nakrycie" i...właściwie tyle.

Avatar użytkownika - anna-4008
anna-4008
Przeczytane:2023-12-02, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki przeczytane w 2023,

Jak to bywa z antologiami poziom opowiadań jest zróżnicowany. Znajdziemy tu perełkę - która idealnie wpasowuje się w tematykę tego zbioru oraz kilka przeciętniaków a także kompletne niewypały.

Najbardziej podobało mi się ?"Dodatkowe nakrycie" Artur Urbanowicz. To zdecydowanie najlepsze opowiadanie. Opowiadanie Urbanowicza wprowadza
w bożonarodzeniową atmosferę, pojawia się tutaj trup
(a nawet kilka), nie brakuje też nastroju grozy.

Następnie mamy ?"Morderstwo na Bajkowym" Joanny Jodełki to kryminał z przymrużeniem oka z pewną energiczną staruszką w roli głównej. A także ?"Puszwajbla" Grzegorza Kapli. Pewna stara kobieta wyplatała magiczną mgłę i biada temu, kto w tej mgle się zagubi...
Czytało się je z przyjemnością.

Kolejne opowiadania na plus które można przeczytać,
ale nie powalają to ?"Więzienie" Pauliny Świst oraz
?"Upiorna Karolcia" Aleka Rogozińskiego.

I na sam koniec
?"Ona" Magdy Stachuly.
?"Krwawe Jasełka" Jaceka Ostrowski.
? "Pierwsza gwiazdka" K. N. Haner.
?"#SamotneŚwięta" Adriana Bednarka
?"Podarunek" Małgorzaty Rogali
Historie, które nie zapadnią w pamięć na dłużej.

Uwielbiam zbiory opowiadań, a zwłaszcza świąteczne historie. Po ,,Zabójcze święta" chciałam sięgnąć już w zeszłym roku, jednak coś poszło nie tak i dopiero teraz ją przeczytałam. Z czystym sercem mogę wam ją polecić. 10 autorów i autorek stworzyło bardzo dobre dzieło. W tej książce znajdziecie opowiadania między innymi: Adriana Bednarka, K.N. Haner, Joanny Jodełki, Alka Rogozińskiego i Magdaleny Stachuli. Część z nich przypadła mi do gustu, a część była dobra. Czy byliście grzeczni w tym roku? Uważajcie, żeby nie spotkało was to samo co spotkało bohaterów 10 opowiadań. Czy święta mogą być mroczne czy tylko cukierkowo słodkie? Przekonacie się o tym czytając ,,Zabójcze święta". Każdy z was znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie będziecie się nudzili. Przeżyjecie chwile grozy. Te 10 opowiadań to niesamowita mieszanka wybuchowa. Uwaga czytacie na własne ryzyko.

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2020-12-30, Przeczytałam,

Przeczytałam tylko opowiadanie P. Świst - fajnie, że wydarzenia krążą wokół "Prokuratora" - co do reszty autorów, nie przeczytałam bo żadne z nazwisk mnie nie zaciekawiło

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o antologii „Zabójcze święta”, która ukazała się pod koniec października nakładem Skarpy Warszawskiej. Jest to już trzeci zbiór opowiadań wychodzący spod skrzydeł tego wydawcy.

Tym razem 10 autorów zmierzyło się z tematem Bożego Narodzenia ujmując go nieco w krzywym zwierciadle, a odbicia przedstawione przez piszących są bardzo różne. Znajdziemy tutaj między innymi thriller psychologiczny, horror, komedię kryminalną czy też klasyczną konwencję kryminału oraz sporo innych smaczków, które z całą pewnością odkryjecie sami decydując się na przeczytanie niniejszej pozycji.

Każdy z autorów w/w opowiadań wnosi do „Zabójczych świąt” rys charakterystyczny dla swojej twórczości, co sprawia, że całość jest mocno różnorodna, przez co jeszcze ciekawsza. Oczywiście jak to zwykle bywa w przypadku zbiorów jedne opowiadania podobały mi się bardziej, a inne nieco mniej, ale jest to kwestia wyłącznie osobistego gustu i uważam, że każdy potencjalny czytelnik najlepiej zrobi patrząc na nie przez indywidualny pryzmat.

W książce tej osadzone w świątecznej otoczce dzieją się rzeczy, które w żaden sposób do świąt nie przystają. A autorzy uruchamiają pokłady swojej literackiej przekory, aby nieco zmienić często mocno przesłodzoną w książkach wizję Bożego Narodzenia. Czy ta operacja im się powiodła? Możecie ocenić sami.

Jeśli macie ochotę na pozycję nietypową, w której świąteczne klimaty utrzymane są w konwencji trochę śmieszno – trochę straszno to na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie. A wisienką na tym kryminalno świątecznym torcie niech będzie dla Was, tak samo jak dla mnie, błyskotliwa, a zarazem ogromnie humorystyczna przedmowa autorstwa Rafała Bielskiego.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

X-Men: Wielki projekt
opracowanie zbiorowe0
Okładka ksiązki - X-Men: Wielki projekt

Wielka historia X-Men w jednym tomie! Od założenia słynnej pierwszej drużyny mutantów, którą zebrał profesor Xavier, przez pojedynki z Magneto i wizytę...

Bawię się i uczę się z Kubusiem Puchatkiem. Tom 3
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Bawię się i uczę się z Kubusiem Puchatkiem. Tom 3

Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu nigdy nie próżnują. Zawsze znajdują ciekawe zajęcia, szukają odpowiedzi na trudne pytania i pomagają sobie...