Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie

Tom 28 cyklu Świat Dysku

Wyobraźcie sobie milion sprytnych szczurów. Szczurów, które nie uciekają. Szczurów, które walczą. Maurycy, poharatany kocur, potrafił łapać okazje i opracował doskonały plan. Ma na podorędziu głupawego z wyglądu dzieciaka jako grajka i ma własną plagę szczurów - szczurów dziwnie wyedukowanych, więc Maurycy nie może już myśleć o nich jako o posiłku. A wszyscy znają opowieści o szczurach i grajkach - więc dają mu dużo pieniędzy. Do czasu, kiedy Maurycy próbuje swojej sztuczki w dalekim miasteczku Blintzowe Łaźnie, gdzie cały numer rozsypuje się w proch. Ktoś tam gra całkiem inną melodię - melodię mroczną i posępną. Coś bardzo, ale to bardzo niedobrego kryje się w piwnicach. Szczury muszą poznać nowe słowo: ZŁO. To już nie jest gra. W dole trafia się do świata, w którym szczur pożera szczura. Co więcej, to pewnie dopiero początek.

Znakomity pisarz Terry Pratchett prowadzi nas przez mroczną, niezwykłą, przerażająco wciągającą opowieść, pierwszą historię ze Świata Dysku przeznaczoną dla młodszych czytelników. Pratchettowska etiuda na temat, co by było, gdyby szczury zaczęły myśleć i stworzyły cywilizację". Jak zawsze u tego autora mamy do czynienia z prozą ironiczną, wykorzystującą w perwersyjny sposób nasze kulturowe przesądy i mity. Jarosław Lipszyc

Informacje dodatkowe o Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie:

Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Bajka, która przekonuje, że życie to nie bajka. Świetny, przewrotny retelling opowieści o szczurołapie, dobry dla dorosłych czytelników i dla starszych dzieci. Ci pierwsi docenią warstwę socjologiczną, ci drudzy będą się wyśmienicie bawić przy scenach akcji.

Wydaje mi się, że mniej jest tutaj humoru w porównaniu do innych książek Pratchetta, ale i tak czuć jego styl na każdej stronie. Momentami bywa brutalnie, ale to sprawia tylko, że lektura jest ciekawsza i bardziej emocjonująca, bo żaden z bohaterów nie jest niezniszczalny.

To książka, którą można po prostu pochłonąć i dobrze się bawić, ale też taka, nad którą można przysiąść i zastanowić się. Polecam fanom młodzieżowej fantastyki, to samodzielna opowieść, także nada się również dla osób kompletnie niezaznajomionych ze Światem Dysku.

Książka sympatyczna, ale raczej dla młodszych czytelników :)
Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2024-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2024,

Grajek wyprowadzający z miasta gryzonie. Brzmi znajomo? Autor po raz kolejny sięgnął po wzorzec (tym razem baśniowy), by rozbić go na czynniki pierwsze i poskładać ze sobą wedle uznania, tworząc spójną, ale zupełnie różną od pierwowzoru złożoną planszę fabuły, wzbogaconą o jego własne spojrzenie na daną tematykę i świat.

,,Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie" to książka pozornie dedykowana młodszym czytelnikom, jednak w mojej ocenie nie jest bardziej infantylna niż treści niektórych części lżejszych serii (np. cyklu o Rincewidzie). W odróżnieniu od na przykład ,,Świata kupek", tutaj przekaz jest znacznie bogatszy i odnajdą w nim coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli - zwłaszcza ci, którzy pozostają fanami twórczości Sir Terry'ego.

Czym jest samoświadomość? Czym życie w społeczeństwie i zbiorowa odpowiedzialność? Czy można i czy warto przezwyciężać część swojej natury? To tylko niektóre z pytań, z jakimi pozostawia nas powieść. Jak zawsze losy fantastycznych bohaterów - w tym wypadku przede wszystkim gangu szczurów, można odnieść do aspektów życia społecznego i bawić się w duchu konwencją, poprzez szukanie powiązań i ukrytej mądrości. Na dalszym planie znajdują się też wątki poruszane przez ludzkie postacie, takie jak chociażby idea marketingu i tworzenia wizerunku, romantyzm czy trzymanie się utartych konwencji.

Polecam. Bardzo przyjemna lektura dla czytelnika w każdym wieku. Pozwala inaczej spojrzeć na kwestię koegzystowania ze sobą różnych gatunków istot. Książka będzie też gratką dla kociarzy, bo sprytny Maurycy to naprawdę ,,fajny gość".

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2019-03-12, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Przedostatni Pratchett ze Świata Dysku... Tym razem dostajemy opowieść o tym, że życie to nie bajka i nie powinno się doszukiwać w codzienności baśniowych sytuacji. I tego dowiadujemy się w historii, której bohaterami są gadający kot i grupa zaprzyjaźnionych z nim, również inteligentnych, szczurów. Wspomniany zespół, wspólnie z chłopcem, który miał głupkowaty wygląd zarabiali na władzach miast, które ratowali od plagi szczurów. To znaczy szczury gryzły jedzenie i sikały na różne rzeczy, nagle pojawiał się grajek, który przy pomocy fujarki wyprowadzał gryzonie z miasta, za co inkasował pieniądze. Wszystkim zarządzał kot Maurycy. Jednak szczury nie chciały już w żyć w ten sposób. Marzyły o własnej wyspie. Więc następne miasto miało być ostatnim - pożegnalnym występem. Ale jak się okazało tu było zupełnie inaczej niż zwykle...

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2017-01-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Maurycy, sprytny kot, ma swoją plagę szczurów, którą terroryzuje miasteczko Blintzowe Łaźnie. W pewnym momencie jednak w krainie szczurów pojawia się coś, co sprawi, że nawet najinteligentniejsze gryzonie stana się tylko gryzoniami, gnanymi instynktami i popędami. Czy zdołają wypowiedzieć walkę ZŁU?

Moje pierwsze wrażenie było, że czytam powieść dla dzieci. Ale szybko okazało się, że każde dziecko byłoby książeczką przerażone. Pięknie odmalowany świat inteligentnych szczurów, które tworzą społeczności, myślą koncepcyjnie i mają swoją... wiarę. A co zrobią, gdy ich rzeczywistość stanie w obliczu zagłady? Krótko, dosadnie, ironicznie.

Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2020-04-04, Ocena: 4, Przeczytałem, Przeczytane w 2020,
Kiksy klawiatury
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Kiksy klawiatury

Terry Pratchett trafił do serc czytelników na całym świecie dzięki swojemu bestsellerowemu cyklowi o Świecie Dysku. Jednak w ostatnich latach zyskał równie...

Księgi nomów
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Księgi nomów

Na trylogię o nomach, małych istotach żyjących pod podłogą Sklepu, składają się: Księga wyjścia, Księga kopania i Księga odlotu. Zabawne stworzenia dowiadują...