Zagadki kryminalne panny Fisher. Kokainowy blues

Kryminał retro – młoda, wyzwolona i błyskotliwa detektyw rozwiązuje zagadki w australijskim Melbourne lat dwudziestych ubiegłego wieku. W jednym z londyńskich salonów bawi się śmietanka towarzyska tego miasta. Nagle, w środku przyjęcia, dochodzi do bezczelnego rabunku – gaśnie światło, ktoś wybija szybę w oknie i kradnie bezcenny naszyjnik ambasadorowej. Na szczęście wśród gości jest Phryne Fisher – młoda, piękna, ale przede wszystkim niebywale bystra dama będąca detektywem amatorem. Błyskawicznie rozwiązuje zagadkę zuchwałej kradzieży, co sprawia, że emerytowany pułkownik, weteran z Indii, i jego żona postanawiają poprosić ją o przysługę. Para martwi się o swoją córkę, Lydię, która wraz z mężem mieszka w Melbourne. Gdy do nich przyjeżdża, jest słaba, dosłownie gaśnie w oczach, natomiast po dłuższym pobycie w domu rodzinnym dochodzi do siebie. Ale kiedy wraca do męża, historia się powtarza. Rodzice podejrzewają więc, że Australijczyk jest z ich córką dla pieniędzy – młoda dama jest bowiem majętna – i powoli ją podtruwa. Pułkownik proponuje Phyrne, by przyjęła zlecenie, pojechała do Melbourne i zbadała sprawę. Phryne, znudzona monotonią jałowego życia londyńskich sfer wyższych, podejmuje wyzwanie. Postanawia jechać do Melbourne, a w podróży towarzyszy jej zaprzyjaźniona lekarka, sufrażystka i ekscentryczka, doktor MacMillan. Na miejscu kobiety poznają całą plejadę barwnych postaci, z których każda odegra ważną rolę w dramatycznie zapowiadającej się akcji. A nic w tej historii nie jest takie, jak wydawało się na początku...

Informacje dodatkowe o Zagadki kryminalne panny Fisher. Kokainowy blues:

Zagadki kryminalne panny Fisher. Kokainowy blues - opinie o książce

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, 9,
Londyn, lata dwudzieste. Młoda, nietuzinkowa Phryne Fisher rozwiązuje zagadkę kradzieży podczas przyjęcia. Później zostaje poproszona przez pewne małżeństwo martwiące się o stan zdrowia swojej córki, przebywającej w Australii, aby sprawdziła co się z nią dzieje, bo bardzo możliwe, że jest podtruwana przez kogoś z najbliższego otoczenia. Powieść bardzo pomysłowa i zaskakująca. Kreacja głównej bohaterki po prostu świtna. Na pewno sięgnę po kolejną książke z serii.
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Po książkę sięgałam z ciekawością, jednak bez przekonania, że mi się spodoba. Bardzo lubię kryminały i książki detektywistyczne, ale raczej takie, w których akcja dzieje się we współczesności. Zastanawiałam się czy perypetie Phyrne Fisher przypadną mi do gustu. I przypadły. Bardzo. Chociaż akcja powieści rozgrywa się w końcówce lat 20-tych, panna Fisher jest bardzo współczesna. Niezwykle inteligentna, piękna, seksowna, wyzbyta uprzedzeń i zahamowań, znakomicie spełnia się w roli pani detektyw. Nie ma dla niej zagadek nierozwikłanych. Czasem trzeba przeczytać kilka lub kilkanaście stron i dopiero wtedy zaczyna się "coś dziać". W "Kokainowym bluesie" "dzieje się" już od pierwszych stron. Panna Fisher od razu pokazuje na co ją stać. Polecam!

#recenzja #kokainowyblues #kerrygreenwood

"Kokainowy blues" Kerry Greenwood

Dama z pistoletem

Poznałam ją przypadkiem pewnego sobotniego wieczoru gdy moją uwagę przykuły zwłoki w łazience i pewna czarnowłosa dama, stawiająca pierwsze kroki jako detektyw, dama detektyw. Nie zwróciłam uwagi jak szybko minęła godzina, odcinek się skończył, a ja chciałam więcej ! Pokochałam panią detektyw i jej przyjaciół i byłam żądna dalszych przygód. A gdy dowiedziałam się, że ów serial powstał na podstawie książek pani Greenwood, chciałam je poznać, więc to była tylko kwestia czasu, gdy sięgnę po jej powieści.

Kimże jest ta tajemnicza dama detektyw? Oczywiście, to panna Phryne Fisher !
Serial Kryminalne zagadki panny Fisher podbił moje serce, zupełnie przypadkiem i zdobył zaszczytne miejsce w top dziesiątce moich ukochanych seriali kryminalnych.

Byłam trochę rozczarowana faktem, że w Polsce wydane zostało zaledwie kilka tomów( chyba cztery) przygód panny Fisher pióra Kerry Greenwood, a w swojej bibliotece znalazłam tylko jeden...
Ale gdy wpadł w moje ręcę, to miałam okazję przeżyć Kokainowy blues jeszcze raz i skonfrontować podobieństwa i różnice z ekranizacją ;).

Panna Phryne Fisher znudzona monotonnym życiem w Londynie wyrusza do Australii, do Melbourne by tam, na prośbę swojego przyjaciela pułkownika, przyjrzeć się sprawie jego córki, Lydii, bowiem podejrzewa on, że jego córka jest podtruwana przez męża.

Spragniona przygód Phryne przybywa do Melbourne wraz ze swoją drogą przyjaciółką doktor McMillan i rozpoczyna swoją misję.

Jako kobieta przebojowa, wyzwolona i pełna pozytywnej energii i seksapilu podbija serca wielu mężczyzn, przygarnia pod swoje skrzydła młodą dziewczynę, Dorothy, zyskuje przyjaciół w postaci dwóch zawadiackich taksówkarzy, Ceca i Berta, a także nadeptuje na odcisk lokalnemu szefowi mafii narkotykowej, zwanym w wiadomych kręgach Królem. Którym ostatecznie okazuje się być... A tego dowiecie się gdy sięgnięcie po "Kokainowy blues". ;)

Czytając tę powieść dostrzegłam wiele różnic między ekranizacją a książką. Nie przeszkadzało to jednakże w żadnym calu w lekturze. Główna bohaterka tak jak i w serialu zdobyła moją przychylność. Jest tak samo szalona, odważna, pełna uroku i seksapilu, kobieta dynamit !
Bohaterowie towarzyszący Phryne na kartach powieści również przyciągają uwagę i zapadają w pamięci. Nie da się ich nie lubić.

Czy jest to kryminał? Zapytacie. Hmm...i tak i nie. Jest to bardziej powieść detektywistyczna niż typowy kryminał.
Bo w głównym wątku brak morderstwa i trupa ( choć w serialu jest to ukazane inaczej, pewnie dlatego by przyciągnąć uwagę widza). Są oczywiście wątki poboczne, a więc szemrany typ dokonujący w rzeźnicki sposób nielegalnych aborcji, i gwałcący przy okazji swoje "pacjentki", jest motyw podtruwania, planowania zabójstwa i najważniejszy wątek główny czyli afera narkotykowa.

Ciekawie czyta się powieść Kerry Greenwood, dawno nie czytałam tak lekkiego kryminału, jest to świetna lektura na jesienne wieczory, polecam z całego serca. ( Serial również ;) ). Moja ocena to 6 !

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2019-01-27, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Phryne Fisher to kobieta odważna, pewna siebie, bezczelna, błyskotliwa, wyzwolona, kokietująca i piękna. Jeśli osadzić ją w Melbourne lat dzwudziestych, to otrzymujemy... barwny i klimatyczny kryminał. Taki jest serial kręcony na podstawie książek Kerry Greenwood. Natomiast sama książka okazuje się słabiutka. Brak jakiegokolwiek stylu i zbytnia lekkość nie zachęcają do sięgnięcia po kolejne części „Zagadek kryminalnych panny Fisher”.

Zagadki kryminarne panny Fisher. Morderstwo w pociągu
Kerry Greenwood0
Okładka ksiązki - Zagadki kryminarne panny Fisher. Morderstwo w pociągu

Przedstawiamy pannę Phryne Fisher – najbardziej wyzwoloną, pyskatą i nieustraszoną ze wszystkich prywatnych detektywów. Tym razem wybiera...

Zagadki kryminalne Panny Fisher: Morderstwo w pociągu
Kerry Greenwood0
Okładka ksiązki - Zagadki kryminalne Panny Fisher: Morderstwo w pociągu

Przedstawiamy pannę Phryne Fisher - najbardziej wyzwoloną, pyskatą i nieustraszoną ze wszystkich prywatnych detektywów. Tym razem wybiera się ona...