Zagubieni książęta

Nadludzka siła. Nieśmiertelność. Miano Księcia Galaktycznego Imperium. Czy można marzyć o czymś więcej?

Gdy Khemri zostaje wybrany na Księcia, szybko przekonuje się, że Książęta są w ciągłym niebezpieczeństwie. Kto jest dla nich największym zagrożeniem? Inni Książęta. Każdy marzy o tym, by zostać Imperatorem. Najprościej osiągnąć to, zabijając lub dyskwalifikując najgroźniejszych konkurentów w drodze do władzy. Jak wszędzie i tutaj obowiązują zasady, ale zasady można przecież nagiąć, a nawet złamać.

Khemri jako zdolny uczeń zostaje wciągnięty do tajnej organizacji, dbającej o sprawy Imperium i wysłany na misję specjalną. Na zgliszczach galaktycznej bitwy spotyka młodą kobietę. Raine'a zmienia spojrzenie naszego bohatera na Imperium, pretendentów to tronu i jego samego. Jednak Khemri jest Księciem. Nawet gdyby chciał zostawić Imperium za swoimi plecami, jego życiem kierują siły, które mają sprecyzowane plany co do przyszłości naszego bohatera. Czy Khemri wygra walkę o swoje życie? Czy znów stanie się człowiekiem i wróci do ukochanej?

Kosmiczne bitwy! Polityczne intrygi! Zaprojektowani wojownicy! Techno-magia! Zabójcy! Piraci! Rebelianci! Pojedynki! Sekrety, kłamstwa, seks i prawdziwa miłość. Czy można marzyć o czymś więcej?

,,Kirkus Reviews"

Fantasy Nixa jest tak naszpikowane gadżetami, ucieczkami, bitwami, pojedynkami, morderstwami i doświadczeniami bliskimi śmierci, że usatysfakcjonuje z pewnością nawet najbardziej zagorzałych fanów gatunku. Na szczęścia,  Khemri jest także miłym, pociągającym i nieco zakompleksionym bohaterem, a jego wesołe usposobienie i nieprzewidywalne wybory czynią z powieści Gartha Nixa rozrywkę na wielu poziomach.

,,Horn Book"

Nix po raz kolejny dowiódł swojego mistrzostwa, tworząc niezwykłą opowieść pełną wyrazistych postaci i pomysłowych technologii.

,,School Library Journal"

Ekscytująca space opera.

,,Publishers Weekly"

Pierwszoosobowa narracja Khemriego, w połączeniu z dynamiczną akcją i fabułą napędzającą historię z pewnością przemówią do fanów opowieści rozgrywających się w świecie Gwiezdnych Wojen i miłośników komputerowych strzelanek.

,,Booklist"

Na kartach Zagubionych Książąt Gatha Nixa Fundacji Asimova spotyka się z Diuną Herberta.

Tor.com

Informacje dodatkowe o Zagubieni książęta:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-01-21

Kup książkę Zagubieni książęta

Zagubieni książęta - opinie o książce

Avatar użytkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2016,
Po Starym Królestwie Garth Nix rozkochał w sobie wielu czytelników i myślę, że to własnie oni mogą być zainteresowani "Zagubionymi książętami", z tym że to z pewnością są inne klimaty. Z opisu nie zapowiada się nic, z czym by się jeszcze nie zetknięto. Walka o władzę, o tron, tyle że zamiast w naszym wymiarze, walka toczy się w galaktyce, a na miejscu koni i mieczy znajdziemy statki kosmiczne i broń nie z tej ziemi. I tak oto można by spodziewać się czegoś wyjątkowego i niespotykanego, ale jeśli mam być szczera, to jakoś nie potrafiłam znaleźć czegokolwiek, co by mnie w jakikolwiek sposób zachwyciło. Sama fabuła być może i byłaby ciekawa, ale miałam wrażenie, że to już wszystko gdzieś było. Zupełnie jakbym czytała zlepek kilku historii, ale na szczęście w całej tej składance pojawi się coś od samego autora, co pozwala nieco wyodrębnić tę książkę na tle innych. Poza tym jest to powieść do pewnego stopnia przewidywalna, co nie zmienia faktu, że akcja jest płynna i ciągle coś się dzieje. Garth Nix wie, o czym pisze. Liczne opisy tego, jak funkcjonuje międzygalaktyczny świat czy nowej technologii, a także spraw politycznych pomagają zobrazować i nadać kształtów tej historii. Niestety niesie to za sobą konsekwencje. Po pierwsze cierpi na tym dynamizm, ciężko stworzyć napięcie i dobrą atmosferę. Po drugie, bohaterowie są dosyć słabo zarysowani, niewiele o nich wiemy, a sam Kemri wydaje się odległy. Nie możemy go lepiej poznać; nie wiemy praktycznie nic o jego uczuciach, nie podejmuje on wiele decyzji, ponieważ w większości przypadków zostaje zmuszony do konkretnych działań wywołanych przez otoczenie. Dodatkowo ma w sobie taką typową książęcą aurę - wywyższa się, jest pełen dumy i nie zwraca uwagi na innych, co może zniechęcić część czytelników. "Zagubieni książęta" są napisani zgrabnym językiem, charakterystycznym dla gatunku science fiction, i z początku może być problem z odnalezieniem się w całym tym rozgardiaszu. Jednak później wszystko staje jaśniejsze i bardziej przejrzyste. Garth Nix wykazał się nie lada wyobraźnią, opisując nowe technologie, swoją drogą niezwykle interesujące, oraz liczne statki kosmiczne i układ międzygwiezdny. Pod tym względem jestem bardzo zadowolona. To coś intrygującego, na poziomie, ale jednocześnie niezbyt skomplikowanego, tak by każdy mógł się połapać, nie mecząc się przy tym. Podsumowując, "Zagubieni książęta" mają swoje wady i zalet, i ciężko jednoznacznie stwierdzić, czego jest więcej. Czuć tu niewykorzystany potencjał, mogłoby być o wiele lepiej, ale nie uważam, żeby była to strata czasu. Ostateczną decyzję każdy musi podjąć sam i zobaczyc na własnej skórze, jak odbiera twórczość Gartha Nixa.
Avatar użytkownika - Patrycja30733
Patrycja30733
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016 ,
Uwielbiam Garth'a Nixa. Mogliście to już zauważyć kiedy pisałam recenzję "Starego Królestwa". Kiedy po raz pierwszy spotkałam się z tym autorem bardzo go polubiłam, więc do przewidzenia było, że jeśli zobaczę jego nową książkę, to będę chciała ją przeczytać. Tak oto na mojej półce znaleźli się "Zagubieni książęta". Główny bohater to Kemri. Kemri jest jednym z tysięcy książąt Galaktycznego Imperium i nie, nie jest to książę, którego matką jest królowa Imperium. Panują tu inne zasady. Osoby, które mają zostać księciem lub księżniczką w bardzo młodym wieku zostają odebrani rodzicom i poddani różnym modyfikacjom organizmu. Kiedy połączą się z imperialnym umysłem, po każdej śmierci mogą się odrodzić, więc w zasadzie mogą żyć wiecznie. Kemri był przekonany o tym, że życie księcia jest łatwe i takie jak w bajkach. Okazało się jednak, że pozycja księcia wcale nie jest taka fajna i łatwa w wykonywaniu. Bohater próbuje jak najszybciej połączyć się z imperialnym umysłem, zanim go ktoś zamorduje. Zaciąga się do marynarki wojennej, gdzie przeżywa liczne przygody. Później zostaje wybrany na weryfikatora, ale żeby nim zostać musi przejść przez specjalny test. Podczas końcowego zadania książę poznaje Rejni - dziewczynę, której ratuje życie. Czas jaki spędził w domu dziewczyny pozwala mu uświadomić co jest ważne w życiu. Kemri ma wybór - albo zostanie imperatorem, albo wybierze normalne życie u boku ukochanej. "Zagubieni książęta" to świetna książka. Masa intryg i bardzo dobra akcja, która nie przynudza. A co najważniejsze, jest z oryginalnymi bohaterami.
Do tej książki zabierałam się dość długo. I w zasadzie nie wiem dlaczego. Autor był dla mnie kompletnie nie znanym człowiekiem, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Może było to spowodowane wyglądem zewnętrznym książki. Umówmy się- okładka nie powala. Jak dla mnie wygląda jakby była stworzona jakieś 15 czy 20 lat temu. To nie są standardy XXI wieku. Dodatkowo czcionka jaka została tu zastosowana, jest dość mała i miałam wrażenie, że przez nią czyta mi się wolniej niż zwykle. Takiego typu fantastyki jeszcze nie czytałam. Ta historia była dla mnie oryginalna i ciekawa. Nie zachwyciła mnie swoją fabułą, ale czytało się ja przyjemnie. Oczywiście przeszkadzało mi to, że ciągnęła się jak flaki z olejem i brakowało wartkiej akcji, ale w gruncie rzeczy nie była zła. I gdyby był to pierwszy tom serii, to jestem pewna że nie kontynuowałabym jej, gdyż nie jestem ani trochę zainteresowana dalszymi losami bohaterów. Na szczęście kolejnych części nie ma! Bardzo przeszkadzały mi imiona bohaterów. Nie dość, że były skomplikowane, to bardzo mi się myliły i w pewnym momencie nie mogłam się połapać kto jest kim. Owe postacie były też mało charakterystyczne. W momencie czytania książki, mniej więcej orientowałam się w ich osobowościach, ale za pół roku raczej będzie z tym niemały kłopot. I nie jest tak, że książka mi się nie podobała. Mam zastrzeżenia co do okładki czy bohaterów, ale treść jest naprawdę ciekawa. Z pewnością trzeba poświecić jej więcej czasu ale będzie on raczej miło wspominany.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2016-02-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Kemri już jako niemowlę został odebrany swoim rodzicom i rozpoczął swoje szkolenie na Księcia. W całej galaktyce znajduje się dziesięć milionów osób takich jak on, którzy zostali starannie wyłonieni spośród wszystkich mieszkańców. Jednak chłopak bardzo szybko przekonuje się, że życie Księcia nie jest usłane różami i pod żadnym względem nie przypomina bajki. Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku i Kemri będzie musiał zrobić wszystko, aby utrzymać się przy życiu. Chłopak wstępuje do Marynarki Wojennej, mimo iż największym jego marzeniem były międzygalaktyczne podróże. Jednak jest to jedyne wyjście, które może zapewnić mu przetrwanie. Czy Księciu uda się odnaleźć w nowym oraz brutalnym świecie? ,,Niestety, brak pokory nie sprzyjał przetrwaniu." Imperium jest najbardziej potężną siłą w galaktyce i nikt nie chciałby być na jego celowniku. Kiedy zaczynają się wybory na nowego Imperatora, to życie Kemriego staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Rozpoczyna się niezwykle bezwzględna oraz krwawa gra, z której zwycięsko może wyjść tylko jedna osoba. Każdy Książę marzy o zdobyciu władzy oraz panowaniu w galaktyce. Jednak ten zaszczyt jest przeznaczony tylko dla najbardziej odważnego oraz inteligentnego Księcia lub Księżniczki. Kemri musi mieć się na baczności, ponieważ od tej chwili każdy myśli tylko o tym, jak wyeliminować potencjalnych konkurentów... ,,Wznosiłem swoje fantazje między innymi na fundamentach ignorancji. Upłynęło trochę czasu, zanim się przekonałem, że tytuły i honory, tak bardzo pożądane przez Książęta, nie budziły podziwu, a jedynie zazdrość, niezadowolenie i wrogość." Tymczasem chłopak otrzymuje od Imperium pewną misję, która będzie wymagała od niego ogromnego poświęcenia oraz odwagi. Czy Książe podoła wymaganiom, jakie ma wobec niego Imperator? Z każdym następnym dniem Kemri coraz bardziej zaczyna sobie uświadamiać, że jest przez wszystkich okłamywany oraz że z każdej strony otaczają go wrogowie. Podczas misji chłopak poznaje młodą dziewczynę, która ukazuje mu Imperium w zupełnie innym świetle. Czy ta nowa znajomość ma szansę przerodzić się w głębsze uczucie? Już wkrótce Kemri stanie przed niezwykle trudnym wyborem pomiędzy swoją powinnością, a sercem... ,, - Prawda może mieć różne oblicza, Wasza wysokość [...]" To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, chociaż już od bardzo dawna mam w planach serię Stare Królestwo. Zawsze bardzo podobały mi się książki, których akcja dzieje się w kosmosie. Dlatego kiedy tylko zobaczyłam, że wydarzenia w ,,Zagubionych książętach" właśnie tam się rozgrywają, to nie mogłam przepuścić takiej okazji. Jednak czy książka spełniła moje oczekiwania? Na początku główny bohater sprawiał wrażenie lekko zadufanego w sobie i zarozumiałego nastolatka, który potrafi troszczyć się tylko o swoje interesy. Jednak wraz z rozwojem wydarzeń obserwujemy jego przemianę i jego zachowanie diametralnie się zmienia. Akcja bardzo szybko nabiera tempa i już od pierwszych stron czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. W książce nie brakuje krwawych zmagań, intryg, czy też walki o władzę. Przygody głównego bohatera nie pozwalają na choćby odrobinę nudy. ,,Zagubieni książęta" to niezwykle klimatyczna, jak i trzymająca w napięciu opowieść, która przeniesie Was do zupełnie innego świata. I choć główny bohatera na początku nie przekonał mnie do siebie, to jednak z czasem nabrałam do niego pewnej sympatii. Jeśli macie ochotę choć na chwilę się rozerwać i przeżyć niezapomnianą przygodę, to ,,Zagubienie książęta" to zdecydowanie książka dla Was!
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2016-01-19, Przeczytałam,

Garth Nix jest australijskim pisarzem znanym polskim czytelnikom dzięki trylogii ,,Sabriel", ,,Lireal", ,,Abhorsen" i siedmiotomowej serii ,,Klucze do królestwa". Wkrótce będzie miała swoją premierę kolejna powieść autora z gatunku fantastyki pt.,,Zagubieni książęta".
Kemri wkrótce po pierwszych urodzinach został odebrany rodzicom i nigdy nie dowiedział się kim byli, ani z jakiego świata pochodzili. Ze względu na wrodzone predyspozycje został jednym z dziesięciu milionów Książąt, którzy władali Imperium tworzącym szeroki pierścień w galaktyce obejmując ,,ponad siedemnaście milionów systemów, dziesiątki milionów zamieszkanych światów i biliony czujących istot, w większości ludzi wywodzących się ze starej Ziemi."
Kemri zanim został Księciem spędził kilka lat zanurzony w biotechowej brei, pogrążony w śnie. W tym czasie stymulowano jego umysł poprzez programy edukacyjne i rozwojowe, a wirusy przetwarzały jego DNA, by zmienić oraz udoskonalić każdą część ciała. W przestrzeni mentalnej nauczył się technik komunikacji telepatycznej i osłaniania się. Książę nawet jeśli ginął, to mógł się odrodzić na nowo w niezmienionej postaci, ale zależało to od Imperatora, który oceniał postępowanie Księcia.Kemri, jak na księcia przystało, otrzymał osobistą świtę, w której najważniejszą rolę pełnił mistrz skrytobójców-Haddad. Młodziutki Kemri wierzył, że zostanie kimś wyjątkowym, może nawet Imperatorem, ale wkrótce przekonał się, że Książęta współzawodniczą ze sobą i nie zawsze na rycerskich zasadach. Młody Kemri musi być ciągle czujny i walczyć o przetrwanie.
Pewnego dnia zostaje wciągnięty do tajnej organizacji weryfikatorów i poddany testowi podczas specjalnej misji. Zostaje pozbawiony ulepszonego ciała i musi sobie poradzić poza granicami Imperium, a także poznać życie zwykłych ludzi. Podczas galaktycznej bitwy z piratami ratuje życie młodej dziewczyny Rejni i przez jakiś czas mieszka oraz pracuje na jej planecie-Karalczy. Dowiaduje się, jak może wyglądać życie rodzinne, którego sam był pozbawiony i doświadcza prawdziwej miłości.Kemri jest jednak nadal Księciem, a Imperium wyznaczyło mu ścieżkę kariery, z której nie może zboczyć. Musi dokonać trudnego wyboru. Zrealizować plany Imperium i być nadal nieśmiertelnym, czy zrezygnować ze specjalnych umiejętności i wrócić, jako zwykły śmiertelnik do ukochanej?
Garth Nix stworzył niezwykłą opowieść o galaktycznych światach z rozbudowaną strukturą społeczną. Obok siebie umieścił fantastyczne krainy, kosmiczne galaktyki, gwiezdne miasteczka, bambusowe lasy, dżungle, arktyczne tundry z jeziorami, asteroidy pokryte kilkukilometrowymi warstwami lodu z wykutymi miejscami, gdzie instalowano doki dla statków kosmicznych oraz umieszczano ogrody botaniczne; biura stacji wydrążone głęboko w planetach. Niezwykłych miejsc, gdzie toczy się akcja jest naprawdę dużo, a do tego autor wyposażył bohaterów w techniczne gadżety jak np. bicze paraliżujące, skafandry filtrujące powietrze, drony, statki kosmiczne z układem nerwowym i sercem, szablony do hodowania mant. Mieszkańcy Imperium mają wrogów, z którymi muszą walczyć: obcy Smutnoocy, enigmatyczni Umarlacy i zbuntowani Naknukowie.
W miarę rozwoju akcji można dostrzec przemianę głównego bohatera- Kemriego, z którego ulatuje początkowa ignorancja i młodzieńcza naiwność. Szybko zrozumiał, że tytuły i honory, tak pożądane przez Książęta, nie budzą podziwu, a tylko zazdrość i wrogość.Kemri i Rejni muszą pokonać dzielące ich różnice społeczne i kulturowe, są sobą zafascynowani. Czy miłość będzie na tyle silna, by zburzyć dotychczasowy porządek obyczajowy?,,Nigdy wcześniej nie byłem tak ogromnie szczęśliwy i tak absolutnie przerażony."
,,Zagubieni książęta" to fantastyczna powieść z szybką akcją i bohaterami walczącymi o przetrwanie w galaktycznym świecie. Są w niej intrygi, pojedynki, walka o władzę, nowoczesne technologie, ale też oddanie, lojalność i miłość. To powieść dla młodszych i starszych fanów Gwiezdnych Wojen:) Polecam:)http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Lord Niedziela
Garth Nix0
Okładka ksiązki - Lord Niedziela

Artur nie pamięta już prawie swojego zwyczajnego życia. "Wieki temu" jego światu i rodzinie zaczęli zagrażać potężni rezydenci Królestwa. A on okazał...

Clariel
Garth Nix0
Okładka ksiązki - Clariel

Akcja powieści rozgrywa się 600 lat przed narodzinami Sabriel, bohaterki oryginalnej trylogii. Tym razem główną bohaterką jest Clariel, młoda dziewczyna...