Zamiana

Przyjaźń, zauroczenie, pożądanie czy... obsesja?

Low Morrison nie jest typową nastolatką. Może to wina rodziców hipisów, wysokiego wzrostu albo wychowania w prowincjonalnym miasteczku na odciętej od świata wyspie. Tak czy inaczej nie może znaleźć sobie miejsca - podobnie jak Freya, olśniewająca piękność, wcześniej popularna influencerka, a obecnie właścicielka pracowni ceramiki.

Kiedy dziewczyna zapisuje się na warsztaty artystyczne, szybko ulega urokowi zjawiskowej nauczycielki, a Freya wyjawia Low swoje mroczne sekrety i głęboko skrywane pragnienia. Ich znajomość kwitnie, dopóki na horyzoncie nie pojawia się Jamie, nieszczęśliwa z powodu braku dziecka mężatka, która niedawno przeprowadziła się na wyspę, żeby zacząć wszystko od nowa. Bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Freyą i jej partnerem, powoli przejmując rolę najważniejszej kobiety w jej życiu... A Low po raz kolejny zostaje sama.

Pewnego wieczoru, po upojnej podwójnej randce, Freya proponuje zamianę partnerów na jedną noc. Szybko się jednak okaże, że to, co miało być nieszkodliwą erotyczną przygodą, wywróci życie Jamie i jej męża do góry nogami. A Low, która nie pogodziła się z utratą uwielbianej nauczycielki, zyska doskonałą okazję do zemsty.

Bo toksyczne przyjaźnie z natury nie kończą się dobrze dla nikogo.

Bez książek Robyn Harding żadna lista thrillerów nie jest kompletna.

"Real Simple"

Mistrzyni mrocznych historii rozgrywających się w domowym zaciszu.

Kathleen Barber, autorka powieści "Czy już zasnęłaś"

Wciągająca, pełna napięcia (...) Nie mogłam się oderwać aż do ostatniej strony.

Megan Miranda, autorka powieści "Miasteczko kłamców" z listy bestsellerów "New York Timesa"

Szybkie tempo, pasjonująca i przejmująca fabuła.

Taylor Jenkins Reid, autorka powieści "Daisy Jones & The Six" z listy bestsellerów "New York Timesa"

Harding z niezwykłą biegłością odmalowuje atmosferę zagrożenia (...) Przerażająca i fascynująca lektura.

"Kirkus Reviews"

Szalona karuzela niespodziewanych zwrotów akcji.

Roz Nay, autorka bestsellerowej powieści "Nasz mały sekret"

Inteligentny, doskonale skonstruowany thriller przyprawiony czarnym humorem.

David Bell, autor bestsellerowej powieści "Czyjaś córka"

Robyn Harding dokładnie wie, co robi, i nie cacka się ze swoją robotą.

"Hello Giggles"

Już od bardzo dawna nie miałam w rękach tak wciągającej, porywającej i zajmującej książki. Nikt nie pisze o młodych ludziach i ich obsesjach z takim autentyzmem, jak właśnie Robyn.

Liz Nugent, autorka bestsellerowej powieści "Upadek Olivera"

Lektura obowiązkowa.

"Real Simple"

Robyn Harding jest scenarzystką i pisarką, autorką międzynarodowych bestsellerów "Złe towarzystwo" i "Jej piękna twarz". Mieszka w Vancouver z mężem i dwojgiem dzieci.

Informacje dodatkowe o Zamiana:

Zamiana - opinie o książce

Avatar użytkownika - Cantata
Cantata
Przeczytane:2021-09-05,

Jasna cholera! Ta książka jest fantastyczna!Już sam jej początek prawie przyprawił mnie o zawał serca. Muszę przyznać, że ostatnio mam dużo szczęścia w doborze książek a "Zamiana" jest kolejną z pozycji wydawnictwa Prószyński i S-ka, która znalazła się w moim TOP 10 tego roku. Brawo.
Najnowsza powieść Harding to wciągająca emocjonalnie historia, w której poznajemy trzy charakterystyczne postacie kobiece, tworzące  toksyczny zestaw relacji. Te szalone postacie i chaos, który tworzą, były przedstawione w całej okazałości,po prostu nie mogłam przestać przewracać kartek... Skandaliczne związki, pokręcona obsesja i kilka zwrotów akcji, które były naprawdę przesadzone  Wszystko napisane w szalenie niestosowny sposób... Kilka scen na końcu mnie zaskoczyło.  To była jedna z tych niewinnych ucieczek w świat fikcji, podczas których możesz po prostu cieszyć się szalonymi scenariuszami i podziękować swoim gwiazdom, że to nie dzieje się naprawdę.

Kiedy dziewczyna zapisuje się na warsztaty artystyczne, szybko ulega urokowi zjawiskowej nauczycielki, a Freya, zachęcona otrzymywaną uwagą wyjawia Low swoje mroczne sekrety i głęboko skrywane pragnienia. Ich znajomość kwitnie, dopóki na horyzoncie nie pojawia się Jamie, nieszczęśliwą z powodu braku dziecka mężatkę, która niedawno przeprowadziła się na wyspę, żeby zacząć wszystko od nowa. Bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Freyą i jej partnerem, powoli przejmując rolę najważniejszej kobiety w jej życiu… A Low po raz kolejny zostaje sama.Pewnego wieczoru, po upojnej podwójnej randce, Freya proponuje zamianę partnerów na jedną noc. Szybko się jednak okaże, że to, co miało być nieszkodliwą erotyczną przygodą czworga ludzi, wywróci życie Jamie i jej męża do góry nogami. A Low, która nie pogodziła się z utratą uwielbianej nauczycielki, zyska doskonałą okazję do zemsty.

Low Morrison wraz ze swoimi hipisowskimi, poliamorycznymi rodzicami i młodszymi braćmi mieszka na wyspie przy północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Wie, że nie do końca pasuje do swojej rodziny i dopiero zapisanie się na warsztaty garncarstwa, prowadzone przez Freyę, daje jej nadzieje na przyszłość i odnalezienie swojego celu w życiu.   Low wkrótce zaprzyjaźnia się z Freyą, która jest żoną byłego hokeisty, która kiedyś była mocno aktywna w mediach społecznościowych, szczególnie Instagramie. Obecnie spędza swoje dni na tworzeniu ceramiki i prowadzi zajęcia. Freya nie chciała przeprowadzać się na wyspę, ale jej mąż nalegał po zdarzeniu, które zakończyło jego karierę. Ona też nie do końca pasuje do tego miejsca.  Jamie i jej mąż przeprowadzili się na wyspę w poszukiwaniu ciszy i spokoju. On jest autorem, ona otwiera sklepik z ceramiką. Wyprowadzka z  miejskiej dżungli miała również pomóc Jamie w zajściu w ciążę.  Kobieta szybko zaprzyjaźnia się z Freyą (zaczyna sprzedawać jej wyroby) , co nie bardzo podoba się Low. Dziewczyna chce mieć swoją nauczycielkę tylko dla siebie.
Sprawy przybierają inny obrót, gdy Freya proponuje zamianę partnerów . Co mogłoby pójść źle? Okazuje się, że bardzo dużo.

Książka ta ma tak naprawdę tylko jednego bohatera i jest nim Freya. Freyę wszyscy kochają, adorują i podziwiają. Jest niczym bogini, starodawne bożyszcze, które zagarnia duszę człowieka. Wystarczy, że się na kogoś spojrzy a ten od razu staje się jej wyznawcą. Ponieważ powieść ta ma wielu narratorów, którzy są dość otwarci w okazywaniu swoich uczuć , szybko możemy się dowiedzieć, że Freya jest piękna, utalentowana, zabawna, czarująca...po prostu idealna. Co ciekawe,  autorka nigdy nie dała mi możliwości wejścia w umysł samej bohaterki, dlatego troszkę ciężko było mi zrozumieć fascynację jej osobą, szczególnie że tak naprawdę nie zrobiła nic , by sobie na nią zasłużyć. Czytając zastanawiałam sobie czy naprawdę istnieją ludzie-ikony, które samym swoim wyglądem  zjednują sobie innych? Czy można zakochać się w awatarze z Instagrama? Harding w sprytny sposób pokazała jak niska samoocena, samotność, izolacja i potrzeba towarzystwa mogą sprawić, że ludzie łatwo przeoczą, wybaczą, usprawiedliwią lub zignorują, gdy ktoś ich źle traktuje. Co więcej, pokazuje również, jak mętni, zaabsorbowani sobą i manipulujący mogą być niektórzy.

"Zamiana" to powieść od której wprost nie można się oderwać. Jednak serwuje nam coś więcej niż rozrywkę.  W tej książce jest wiele do przetrawienia i przemyślenia. To mroczna opowieść o obsesji, zauroczeniu i fałszywym bałwochwalstwie.  Podąża za perspektywą wielu postaci, ale głównie Low i Jamie rywalizujących o miłość jednej osoby. Jednak nie martwcie się, zdecydowanie nie jest to historia miłosna. Głównym tematem jest toksyczna przyjaźń. Autorka zadaje pytania w stylu : do czego możesz się posunąć by nie stracić przyjaciela?  Powieść Harding bez wątpienia jeden z najlepszych thrillerów, jakie przeczytałam w tym roku. Nie jestem jakąś wielką fanką książek tej autorki, ale ta zmieniła moje nastawienie. Pisanie było przekonujące a rozdziały krótkie lecz z wyraźnym, niepokojącym zakończeniem. Sposób, w jaki autorka prowadziła swoje postacie, był fenomenalny. Już po pierwszym rozdziale wiedziałam , że nie będą mi obojętni. Wszyscy, których tutaj poznałam byli niezwykle prawdziwi. Nie udawali, lecz byli sobą. Popełniali błędy, byli małostkowi, okrutni, złośliwi i zazdrośni. Oczywiście nie myślę, że każdy składa się z samych wad, jednak zdecydowanie przeważała tutaj ta mroczna strona ludzkiej natury. "Zamiana" to książka, za którą nie kryje się jakaś większa tajemnica. Akcja rozwija się powoli i czasami mamy wrażenie, że nie zmierza do żadnego punktu kulminacyjnego. Zdecydowanie więcej tutaj dramatu psychologicznego niż thrillera. Gdzieś w połowie książki, nawet średnio zorientowany czytelnik domyśli się dokąd to wszystko zmierza. Jednak wiecie co ? Zupełnie mi to nie przeszkadzało. Czytałam bo chciałam się dowiedzieć jak potoczą się losy ludzi, z którymi się zżyłam i nawet jeśli akcja momentami stała w miejscu to nie miało to żadnego wpływu na mój odbiór powieści. By tak pisać naprawdę trzeba mieć talent.

Dwie pary. Samotny, nękany nastolatek mieszkający w poliamorycznej rodzinie. Odległa wyspa północno-zachodniego Pacyfiku. I jedna dzika i szalona noc. Jak dotąd jest to najlepsza powieść Harding.   Odkrywając takie tematy, jak toksyczne przyjaźnie, obsesje, alternatywne style życia, media społecznościowe i przemoc domowa, ta historia jest absolutnie porywająca. Chociaż wniosek może być nieco nieprawdopodobny i jest kilka drobnych szczegółów, które nie do końca się zgadzają (nie mam wątpliwości, że zostaną dopracowane w ostatecznych edycjach), nadal uważam, że niniejsza powieść jest wyjątkowa. Polecam.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Thriller psychologiczny o obsesji, pożądaniu i szaleństwach."

Swallow mieszka w małym miasteczku na wyspie, jest samotną i zamkniętą w sobie dziewczyną, ciężko jest jej nawiązywać znajomości. Pewnego dnia na warsztatach poznaje Freyę, od tej pory dziewczyna spędza z nią każdą wolną chwilę. Ich znajomość się pogłębia, jednak pewnego dnia na horyzoncie pojawia sie Jamie i Swallow odchodzi na dalszy plan.
Freya wpada na pomysł podwójnej randki. Podczas spotkania dochodzi do wymiany partnerów. Ta jedna noc zmieni życie Jamie i jej męża a Swallow zyska doskonałą okazję do zemsty.

Jak dotąd nie miałam jeszcze okazji poznać pióra autorki i sięgając po tę książkę kompletnie nie wiedziałam czego się spodziewać. I przyznaję, że będę musiała to nadrobić. To był naprawdę świetny thriller psychologiczny. Historia wciąga od pierwszej strony, intryguje do tego stopnia, że nie sposób jej odłożyć. Autorka bardzo dobrze wykreowała bohaterów. Przyznam szczerze, że Low na początku trochę mnie irytowała, ale z czasem było mi jej żal.
"Zamiana" to thriller ukazujący do czego może doprowadzić manipulacja, życie w toksycznym związku czy też obsesja na punkcie drugiej osoby.
Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu, jest lekki i przyjemny co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie.
Fani autorki jak i gatunku na pewno będą zadowoleni z lektury.
Polecam serdecznie.

Jeśli na jeden dzień moglibyście dokonać zamiany,to kim chcielibyście być?
Ta historia to lekki i niezbyt wymagający thriller opowiadający o pewnego rodzaju obsesji,manipulacji a także o dość toksycznej relacji.Nie ukrywam,że fabuła stworzona przez autorkę intryguje,lecz pomimo ciekawie biegnącej akcji,tak naprawdę sama w sobie nie zawiera jakoś szczególnie zaskakujących elementów.Czyta się ją dobrze,ale bez większych fajerwerków.
6/10
W tej historii poznamy dość nietypową nastolatkę,która z natury jest osamotnionym odludkiem.Jednak wszystko zmienia się kiedy do miasteczka przyejżdza tajemnicza kobieta.I tak oto Low poznaje piękna Freyę.Co prawda,kobieta jest od niej o kilka lat starsza,lecz emanuje niesamowitą charyzmą i energią.Energią,która nie tylko niebezpiecznie przyciąga,ale także rodzi niezdrową zazdrość i obsesję.Dodatkowo to wszystko pogłębia się jeszcze bardziej,gdy Freya zaprzyjaźnia się z pewną,miejscową parą.Nikt nie podejrzewa,że ma ona wobec nich nieco niecne plany.Ale Low również bywa przebiegła.Poznając ich mroczne sekrety ma teraz idealną okazję do słodkiej zemsty.Czy to wykorzysta?W sumie nie od dziś wiadomo,że toksyczne przyjaźnie końca się dość tragicznie...
ZAMIANA to przyjemna lektura,która choć nie do końca może zaskoczyć to z pewnością umili czas.Autorka w tej historii skupiła się przed wszystkim na charakterystyce kobiecych postaci,ktore zdecydowanie się wyróżniają i dodatkowo zdominowały tą całą powieść.Tu również zostały poruszone tematy tabu.Klimat obsesyjny i lekko tokstyczny.
@proszynski_wydawnictwo

Avatar użytkownika - MadBookWorm
MadBookWorm
Przeczytane:2021-09-02, Ocena: 4, Przeczytałem,

,,Zamiana" to thriller psychologiczny o skomplikowanych relacjach...

Duży plus dla autorki za ukazanie historii z kilku perspektyw i o dziwno Robyn Harding nie ograniczyła się wyłącznie do trzech głównych postaci, a wykorzystała także te drugoplanowe czy trzecioplanowe.

Książka pokazuje jak łatwo można niektórymi jednostkami manipulować, niestety nie nauczyłem się niczego nowego ponad wszystkie te chwyty już umiem stosuję i potwierdzam działają.

Największy dla mnie minus to zwyczajny brak napięcia, ta książka wzbudziła moją ciekawość co do rozwoju fabuły, ale czytałem to bez emocji. Pykałem sobie te karteczki jednak napięcia nie doświadczyłem. Cała ta historia jest przemyślana, dobrze się składa się to w całość jednak brakuje tego czynnika emocjonalnego.

Bardzo żałuję, że wątek poliamorii (teraz szukacie co to bo nie wiecie) nie został rozwinięty i nie poświecono mu chociażby kilkuset rozdziałów, gdyż uważam, że to by było miłe i rozsądne, a nawet konieczne by pewne rzeczy zrozumieć i sobie uplastycznić.

Mnie zaciekawił wątek obsesji, gdyby na moim punkcie ktoś miał taką obsesję jak jedna z bohaterek to uważam, że to by było bardzo miłe. Miałbym kogoś pomocnego zawsze pod ręką to trochę jak mieć darmową służbę, no coś pięknego. Wstajesz rano i mówisz ,,3 pierogi poproszę" ta osoba się męczy szaleje robi 3 ja zjadam i mówię a jeszcze z 2 był zjadł i cała akcja na nowo. No jak jakiś Mont Python... coś pięknego

Myśle, że to mimo wszystko powieść jest bardziej skierowana dla kobiet, ponieważ sporo jest o wewnętrznych odczuciach kobiet, a ja nawet połowy tych uczuć, które przeżywały bohaterki nie doświadczyłem, dla mnie coś jest albo fajne albo nie. Jednak Wy, Wy miłe panie odnajdziecie tu zapewne głębie i emocje, które nie są Wam obce i tak dalej...

Umowa
Robyn Harding0
Okładka ksiązki - Umowa

Mroczna wersja "Pretty Woman". Przerażający thriller o miłosnej obsesji. Nat, studentka nowojorskiej akademii sztuk pięknych, nie radzi sobie finansowo...

Złe towarzystwo
Robyn Harding0
Okładka ksiązki - Złe towarzystwo

Na pozór sielankowe życie zamożnej rodziny z San Francisco zostaje wywrócone do góry nogami. Kiedy w pięknym domu dochodzi do tragedii...