Zażyłość kulturowa

Michael Herzfeld wykazał ponad wszelką wątpliwość, że ?intymność kulturowa? jest w życiu codziennym zasadniczym aspektem polityki narodowej. Równie przekonująco pozwala nam zrozumieć, w jaki sposób zażyłość kulturowa kształtuje praktykę etnograficzną w przestrzeni tożsamości wytworzonej przez naród. Implikacje tej pracy dla antropologii i ? bardziej ogólnie ? dla teorii politycznej są nadzwyczaj bogate i moralnie złożone.Andrew Shryock, profesor antropologii na Uniwersyteciebr Michigan, autor książki Nationalism and Genealogical ImaginationAntropolog Michael Herzfeld bada ideę ?zażyłości kulturowej? ? paradoks, który pojawia się wtedy, gdy niektórzy obywatele odrzucają usankcjonowane przez państwo normy kulturowe i prawne, niemniej w czasach kryzysu okazują się jego najbardziej lojalnymi obywatelami. Wykorzystuje pojęcie ?poetyka społeczna?, by określić zarysy zażyłości kulturowej przez prześledzenie podziałów między oficjalnymi wzorami kultury narodowej a doświadczeniem zwykłych obywateli. Herzfeld odsłania te napięcia, stosując termin ?nostalgia strukturalna?, polegający na użyciu wyobrażeń o utraconej doskonałości w celu wytłumaczenia pożałowania godnego stanu współczesnego świata, a zwłaszcza konieczności narzucania przepisów prawnych i oporu wobec nich.

Informacje dodatkowe o Zażyłość kulturowa:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: b.d
Kategoria: Muzyka, film

Kup książkę Zażyłość kulturowa

Zażyłość kulturowa - opinie o książce