Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni

Zbigniew Religa w jedynej tak długiej i szczerej rozmowie z dziennikarzem opowiedział o swoim życiu. O obfitujących w momentami dramatyczne zwroty akcji przygotowaniach do pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Zdradził, jak wpadł w politykę. A także szczerze wyznał o swoich nałogach. Mówił również o walce z chorobą i nieuchronnej śmierci.

To opowieść o człowieku, który na przekór wszystkiemu postanowił spełnić swoje marzenie. Mógł wygodnie żyć w Stanach Zjednoczonych, ale wrócił ze stażu do kraju. Doprowadził do pierwszego przeszczepu, pomógł stworzyć sztuczne komory serca i zbudował zespół, który pracuje nad realizacją jego największego marzenia: sztucznym sercem.Historia spisana przez Jana Osieckiego pomogła stworzyć scenariusz filmu Bogowie opowiadającego historię profesora Zbigniewa Religi.

Zbigniew Religa (1938-2009) - nauczyciel co najmniej połowy kardiochirurgów w Polsce. Człowiek o życiorysie, którego starczyłoby dla kilku osób. Lekarz, autor pierwszego udanego przeszczepu serca, spiritus movens polskiego sztucznego serca, a także polityk, kandydat na prezydenta, minister zdrowia. Naukowiec, który z motyką rzuca się na słońce i wbrew wszystkim przeszkodom realizuje postawione sobie cele - w bankrutującym PRL-u stworzył najbardziej znaną w kraju Klinikę Kardiochirurgiczną w Zabrzu. Człowiek o wielkim sercu i pogodzie ducha.

Jan Osiecki - z wykształcenia socjolog, z zawodu i pasji dziennikarz. Przez piętnaście lat odsłaniał kulisy pracy polityków, przygotowując materiały dla ,,Newsweeka", Radia PiN, Programu III Polskiego Radia oraz innych redakcji. Jest również współautorem serii książek Ostatni lot, dziennikarskiego śledztwa dotyczącego przyczyn i przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Informacje dodatkowe o Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-10-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni

Zbigniew Religa. Człowiek z sercem w dłoni - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-10-27, 52 książki w 2016 roku,
Niezwykły człowiek to i niezwykłe rozmowy. Ze świecą szukać takich lekarzy. Oddany pacjentom i swojej pracy. Udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Rewelacyjna książka, forma wywiadu spodobała mi się bardziej od przeczytanej dwa dni temu biografii. Lektura podzielona została na 3 części (medycyna, polityka, prywatnie). Wszystkie pytania i odpowiedzi były interesujące, poczuć można było wielki optymizm od umierającego wówczas na raka Religi. Wyczerpująca forma w wielu momentach mnie wzruszyła. Świetnym dodatkiem były zdjęcia z archiwum profesora.
Avatar użytkownika - caro_zet
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim
Jan Osiecki0
Okładka ksiązki - Generał.  Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim

Z niezobowiązujących początkowo rozmów z głównym bohaterem, z czasem narodził się pomysł - wspólny Wojciecha Jaruzelskiego i autora...

Polaków rozmowy o polityce
Jan Osiecki0
Okładka ksiązki - Polaków rozmowy o polityce

Pasjonujące rozmowy ­z najbardziej wpływowymi polskimi politykami oraz znawcami sceny politycznej. Czym jest dziś prawdziwa polityka? W dociekliwych...