Zbrodnia niedoskonała

Zbrodnia niedoskonała to książka oparta na autentycznych sprawach, przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szerszego grona czytelników.

Pytanie: ,,Czy istnieje zbrodnia doskonała" zadają sobie od wieków kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet autorzy powieści kryminalnych.

Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat, ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane. Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Razem z dziennikarką Katarzyną Bondą stworzyli fascynującą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Szczegółowe opisy przypadków, w których polski profiler sporządzał portrety psychologiczne nieznanych zabójców, znakomicie ilustrują prezentowaną przez niego wiedzę teoretyczną.

Mamy nadzieję, że poznawanie procesu tworzenia profilu, śledzenie toku myślenia eksperta podczas analizy dowodów i tropów zainteresuje wielu czytelników. Zapraszamy do lektury.

Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera

Informacje dodatkowe o Zbrodnia niedoskonała:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-07-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Zbrodnia niedoskonała

Zbrodnia niedoskonała - opinie o książce

Książka z kategorii zasługujących na najwyższe noty. Bardzo dobrze przygotowana - a w takich książkach wbrew pozorom to bardzo istotne. Na podstawie faktów, ale bez pominięcia aspektu emocjonalnego. To jest to, co do mnie trafia! Poproszę o więcej!
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2016-03-28,
Książka powstała za namową dziennikarki i pisarki Katarzyny Bondy, a namówiła nikogo innego jak najsłynniejszego profilera w Polsce nadkomisarza Bogdana Lacha. Ich rozmowy trwały rok, a kolejny rok Bonda potrzebowała na spisanie wszystkiego. Profiler sporządza portret psychologiczny nieznanego sprawcy, który ułatwia policji wykrycie i który zawęża grono poszukiwań do konkretnych osób. Sam nie zatrzymuje podejrzanych, robią to śledczy. "Nie mogę zrobić nic, by zapobiec kolejnym zbrodniom. Jestem w stanie pomóc wyjaśnić, dlaczego w głowie zabójców zrodził się pomysł dokonania czynu oraz jak to się stało, że do niego doszło. Czasami wiem o każdy, z nich więcej niż oni sami o sobie. Nawet to, co chcieliby ukryć".
Pamiętam jak pani od matematyki opadały ręce, gdy kolejny uczeń opowiadał o ,,dwóch nierównych połowach". Albowiem, jak wszystkim wiadomo, połowy z definicji są równe. Nierówne mogą być co najwyżej części. Przypomniało mi się to, gdyż rozważania o książce Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha ,,Zbrodnia niedoskonała" chciałam zacząć od stwierdzenia, że dzieli się ona na dwie nierówne połowy. I nie chodzi mi bynajmniej o nierówność w sensie arytmetyczno-geometrycznym. Nie chodzi ani o wielkość liczoną w stronach czy znakach, ani tym bardziej o nierówność jakiegoś wymiaru: długości, szerokości czy wysokości. Chodzi mi o nierówność sensie artystycznym. W tekście można wydzielić dwa elementy. Dla uproszczenia nazwijmy je publicystycznym i wspomnieniowym. Choć przeplatają się nawzajem, są jednak bardzo wyraźnie wydzielone. Część ,,publicystyczna" napisana jest w formie narracji trzecioosobowej, część wspomnieniowa to opowieść w pierwszej osobie. Gdyby tego było mało dodano jeszcze rozróżnienie czcionki: publicystyka wydrukowana jest czcionką ,,zwykłą", wspomnienia- kursywą. Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że obie te części dzieli przepaść głęboka niczym Rów Mariański. Tak sobie myślę, że różne czcionki wprowadzono ku wygodzie czytelnika - dzięki temu rozwiązaniu dużo łatwiej jest wyłuskać w tekście to co ciekawe i pominąć to, co nieinteresujące. Zacznijmy od wspomnień. Są to opowieści nadkomisarza Lacha. Dość zwięzłe, ale ciekawe, pokazujące to, co mnie w zagadce kryminalnej zawsze fascynowało najbardziej - sposób dochodzenia do prawdy. Lach nie opowiada o regułach i teoriach psychologicznych, a jedynie wskazuje co sprawiło, że w konkretnej sytuacji wyciągnął taki a nie inny wniosek lub podjął taką a nie inną decyzję. I choć historie są dość ascetyczne w formie, czyta się je przyjemnie, nawet z pewnym zainteresowaniem. Tę część można by potraktować jako zbiór krótkich artykułów (takich na jedną-dwie szpalty) do przeczytania przy kawie lub herbacie. Bez większych ambicji literackich, ale ciekawych. Gorzej z częścią drugą (przypominam, że na potrzeby tej opinii nazwałam ją publicystyczną), która prezentuje czytelnikowi historię profilowania oraz podstawowe pojęcia z tej dziedziny. Powiedzmy szczerze - z kolejnych akapitów wieje nudą. Zabrakło jakiejś iskry Bożej, umiejętności podania wiedzy w sposób atrakcyjny. Miałam wrażenie, że czytam podręcznik ,,Wprowadzenie do profilowania dla gimnazjalistów". Styl ten można by zaakceptować w pozycji omawiającej szczegółowo zagadnienia profilowania, ale nie w publikacji niezwykle powierzchownej. Do tego w tekście pojawia się okropna maniera - raz na jakiś czas (powiedzmy raz na trzy strony) autorka (albo autor, albo redaktor - co do tego nie mam pewności) przypomina sobie, że piszę książkę nie naukową (ba! nawet nie popularno-naukową) i postanawia dodać lekkości językowi doklejając jakiś kolokwializm pasujący do reszty tekstu jak wół do karety. Żeby było jasne: nie mam nic przeciwko kolokwializmom. Co więcej, uważam, że dość płytkie treści aż proszą się o lżejszy język. Nie podoba mi się zgrzyt kompozycyjny, który wprowadzają. Jakby autor zapomniał ,,literackiego" słowa i użył pierwszego, jakie mu się nawinęło na myśl. Niechlujstwo i tyle. A propos niechlujstwa. Na koniec taki oto ,,kfiatek"(cytat pochodzi ze strony 241): ,,Sprawcawykorzystałdozbrodnidużyrozdzielaczelektryczny.Prawdopodobnie nie przyniósł go ze sobą." Rozumiem, że można zgubić jedną spację, ale tyle! Korekto! Gdzie byłaś? Na książkę ,,Zbrodnia niedoskonała" czekałam długo (nakład z 2013 roku był wyczerpany, swój egzemplarz zdobyłam dopiero gdy pod koniec roku 2014 pojawił się dodruk). Niestety, muszę ze smutkiem stwierdzić, że nie było warto. Spodziewałam się dobrego reportażu, a dostałam czerstwą bułę. I tak oto, pod względem czytelniczym rok 2015 zaczął się od megarozczarowania. Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com
Avatar użytkownika - Emma81
Emma81
Przeczytane:2019-06-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,

"Zbrodnia niedoskonała" to jakby poradnik rozpoznawania sprawców przestępstw. Autorzy snują opowieści na bazie autentycznych wydarzeń, przybliżając specyfikę pracy profilera. Książka jest napisana ciekawie i nie sposób się przy niej nudzić. Dodatkowo pani Bonda stawia przed czytelnikiem zadanie wytypowania sprawcy jednej z opisanych w książce zbrodni, skłaniając tym samym do wytężenia komórek mózgowych.

Avatar użytkownika - pobarski
Przeczytane:2017-10-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Miłość pokonuje śmierć
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Miłość pokonuje śmierć

Wszystkie przestępstwa rodzą się z chciwości. Pieniądze, władza, ukochana osoba, szacunek. Czego pragnął morderca Radosława Skowrona albo co mógł utracić...

Urodzony morderca
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Urodzony morderca

Co sprawiło, że w chorym umyśle zrodził się plan zemsty? Dlaczego znany biznesmen musiał zginąć? Katarzyna Bonda wciąga czytelnika w wyrafinowaną grę...