Zbrodnie bez ciał. Jest ciało - jest zbrodnia, nie ma ciała - nie ma zbrodni?

Diana Brzezińska, prawniczka i mediatorka sądowa, autorka kryminałów.

Andrzej Gawliński, kryminalistyk i suicydolog, dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej.

Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów akt i zapoznali się z setkami zeznań świadków w najgłośniejszych polskich sprawach o morderstwo, w których wyrok zapadł, mimo że nie odnaleziono ciała ofiary. Pytali o szczegóły śledztw specjalistów medycyny sądowej, kryminalistyków, śledczych. Wskazali luki, błędy, pominięte fakty. A nawet rozmawiali ze skazanym za zbrodnię. Szukali odpowiedzi tam, gdzie nadal jest wiele pytań.

Jak pracują śledczy, kiedy brakuje najważniejszego śladu zbrodni?

Jakie eksperymenty i metody zbierania dowodów są przez nich wykorzystywane?

Czy naprawdę nie da się popełnić zbrodni doskonałej?

Ta książka zbliża do prawdy, którą niemal doskonale udało się ukryć.

Informacje dodatkowe o Zbrodnie bez ciał. Jest ciało - jest zbrodnia, nie ma ciała - nie ma zbrodni?:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Zbrodnie bez ciał. Jest ciało - jest zbrodnia, nie ma ciała - nie ma zbrodni?

Zbrodnie bez ciał. Jest ciało - jest zbrodnia, nie ma ciała - nie ma zbrodni? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jarzebinka
Jarzebinka
Przeczytane:2022-01-27, Przeczytałam, Mam, Kryminał/ Thriller,

"Zbrodnie bez ciał" Diana Brzezińska, Andrzej Gawliński
Dwoje młodych autorów: Diana Brzezińska z wykształcenia prawniczka,mediatorka sądowa i autorka poczytnych kryminałów; Andrzej Gawliński z wykształcenia prawnik,kryminalistyk i suicydolog( przyznam szczerze że musiałam sprawdźić co to znaczy), Dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej, autor książek o temacie kryminalnym.
Przygotowując się do napisania tej książki przeczytali setki akt sądowych, rozmawiali z licznymi świadkami z najgłośniejszych spraw o morderstwo, gdzie ciał ofiar nie odnaleziono,a wyrok skazujący mimo to został wydany. Próbowali odopowiedzieć na pytania które nie zostały zadane, czy odnajdywali pominięte podczas śledztwa pewne fakty, czy popełnione błędy. Skrupulatnie opisują przykłady poszczególnych spraw.
Opowiadają jak pracują śledczy, podczas tych trudnych spraw, na czym się skupiają. Jak wygląda sprawa sądowa. A przede wszystkim próbują odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście mit,, że nie ma zbrodni doskonałej,, jest prawdziwy, odkrywają to co przestępcy próbują ukryć, myśląc że są bezkarni.
Polecam tą ciekawą książkę, jeśli fascynujecie się w jakimś stopniu rodzimą kryminalistyką i sprawami kryminalnymi to w tej książce znajdziecie coś dla siebie.
Polecam

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-09-26,

Autorami książki jest kryminalistyk, suicydolog oraz prawniczka, mediatorka sądowa i pisarka kryminałów.
Czy taki duet dostarczy nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania z tematu kryminalistyki?
Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów spraw, zapoznali z zeznaniami świadków najgłośniejszych spraw, w których wyrok zapadł mimo, że ciało nie zostało odnalezione. Szukali luk, niedociągnięć, braków, pytali i drążyli aż uzyskali odpowiedzi. Zebrali to w jedną świetnie napisaną merytorycznie całość.
Osoby interesujące się tą tematyką dostaną odpowiedzi na wiele pytań. Między innymi czym różni się proces poszlakowy od dowodowego. Czy jest szansa na dojście do prawdy na samych poszlakach?
Książka zawiera kilka przykładów zbrodni i całą procedurę przeprowadzoną co do nich. Krok po kroku opisują każdy etap działań w sposób bardzo przejrzysty.
Plusem jest szczegółowy spis treści z podtytułami.
Książka napisana jasno, bez zbędnych ozdobników i nawet laik w tym temacie nie będzie miał problemów zrozumienia terminologii.
Od pierwszych stron książka mi się spodobała i tak zostało do samego końca.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2021-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Zbrodnie bez ciał" to prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów czy też osób zainteresowanych zagadnieniami z kryminalistyki.
Pisarski duet Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego sprawdził się tutaj doskonale, widać jak duże doświadczenie obydwoje posiadają, jak dobrze się uzupełniają i ile pracy musieli włożyć, aby napisać taką książkę. A została ona napisana w jasny i precyzyjny sposób. Lektura jest szczegółowa i wciągająca.

Autorzy stworzyli naprawdę ciekawy styl, który pozwala wejść w świat zbrodni, wyjaśniają jak wyglądają sprawy kiedy nie odnaleziono ciała ofiary a wszystko wskazuje na to, że doszło do morderstwa. Na przykładzie pięciu polskich procesów poszlakowych omawiają różne aspekty zbrodni i sposoby dochodzenia do prawdy, dodatkowo dołączając komentarze od ekspertów oraz własne podsumowania.

Każdy rozdział był dla mnie interesujący, każda sprawa była inna i można było wyciągnąć z niej różne wnioski. Nie czułam się przytłoczona informacjami, wręcz przeciwnie bardzo łatwo je przyswajałam a przecież na co dzień nie mam do czynienia z prawem karnym i tego typu rzeczami.

Mam nadzieję, że powstanie więcej tak fachowych książek.

Bardzo polecam!

Avatar użytkownika - jukka82
jukka82
Przeczytane:2022-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Bardzo ciekawa. Fajnie napisana.

Avatar użytkownika - angelikalisiecka
angelikalisiecka
Przeczytane:2022-02-13, Ocena: 5, Przeczytałem,

Tytuł Książki sam wskazuje na to z czym się zetkniemy czytając ją Lektura która pozwoli nam pozyskać wiedze i przekonać się iż brak ciala ofiary nie świadczy o tym iż zbrodnia nie została popełniona Dowiemy się o śledztwach przygotowawczych i procesach poszlakowych .Przykładem są opisane sprawy o skazaniu sprawcy gdy nie tylko brak ciala ale również narzędzia zbrodni Poznamy sposoby jakimi posługują się mordercy w pozbywaniu i ukrywaniu ciał a także zacieraniu śladów tym samym chcąc sobie zapewnić bezpieczeństwo i bezkarność Sekrety Kryminalistyki sięgają daleko technika idzie wciąż z postępem .Metody przesluchan zasada 7 złotych pytań i wiele innych pozwalają dotrzeć do sprawcy .Książka jest bogata w  opisy specjalistów ekspertów kryminalistyki i prawa od medycyny sądowej i zarazem oparta na prawdziwych wydarzeniach Polecam każdemu kto preferuję Literature Faktu i interesuje się tematem

Avatar użytkownika - kamilabieganska
kamilabieganska
Przeczytane:2021-08-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Często mówi się,że gdy nie ma ciała to nie ma zbrodni. Czy w rzeczywistości naprawdę tak jest? Otóż nie.
W tym temacie wypowiedział się fantastyczny duet @kryminalistyczny & @diana_brzezinska . Opowiadają o tym ,że mimo braku ciała i tak
morderca może zostać skazany. Jest wiele zbrodni, w których brakuje kluczowego dowodu jakim jest ciało. Jednak organy ścigania
są przekonane,że doszło do zabójstwa. Oskarżony zazwyczaj nie chce podać miejsca ukrycia ciała bo myśli,że nie poniesie
odpowiedzialności karnej. I tutaj rozpoczyna się proces poszlakowy, który polega na tym,że nie ma bezpośrednich dowodów, kto dopuścił się danego czynu ale są dowody pośrednie , które układają się w logiczny ciąg ten ciąg poszlak musi wskazywać na konkretną
osobę. Autorzy przytoczyli nam kilka spraw, w których zabójca został skazany. A nawet sprawa,która ujrzała swój finał po kilkunastu
latach, gdzie ciało w końcu zostało znalezione.
Jeśli interesują was takie tematy to jak najbardziej polecam się zapoznać z tą pozycją. Widać,że autorzy włożyli tutaj sporo pracy, co było
pewnie nie łatwe. Doczepiła bym się chyba tylko ilości stron :D Tak nie pogniewałabym się jakby była troszkę grubsza ale liczę na to,że
już w najbliższym czasie będzie mi dane przeczytać kolejną tego typu książkę tej dwójki.