Zdobywca. Władcy łuku

Data wydania: 2015-10-28
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-61386-66-7

Tom 2 cyklu Zdobywca

Zdobywca to znakomity 5-tomowy cykl historyczny opowiadający historię powstawania jednego z największych imperiów w historii – Imperium Mongolskiego stworzonego przez Dżyngis-chana i jego potomków.

Autorem cyklu jest Conn Iggulden, obok Bernarda Cornwella najlepszy aktualnie autor powieści historycznych. Jego poprzednia seria książek o życiu Juliusza Cezara trafiła na listy bestsellerów, jednak światową sławę zapewnił mu szczególnie cykl Zdobywca, który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

Drugi tom cyklu Zdobywca, pod tytułem „Władcy łuku”, to kontynuacja wydarzeń z pierwszego tomu – „Narodziny Imperium”. Temudżyn, już jako Dżyngis-chan staje na czele zjednoczonych plemion, przygotowując się do uderzenia na potężnego przeciwnika.

Długo trzeba było czekać na zgromadzenie plemion Mongołów, lecz w końcu Temudżyn z Wilków, który przybrał imię Dżyngis-chan, otrzymuje tytuł najwyższego przywódcy wraz z przysięgą wierności, którą składają mu poddani. Teraz może rozpocząć proces jednoczenia wszystkich, niegdyś walczących ze sobą ludów w jedną armię i jeden naród. Nie będzie to jednak łatwe.

Dżyngis-chan musi dopilnować, by plemiona, którymi przewodzi, nie rozproszyły się po obcym terenie, lecz wspólnie uderzyły w armię wroga. Wiąże się to także z koniecznością zażegnania sporów w niespokojnych szeregach dowodzonych przez mongolskich generałów, prowadzenia mediacji między unoszącymi się ambicjami braćmi chana, a nawet powściągliwości w stosunku do dorastających synów. Młody wojownik, który przerodził się w wybitnego dowódcę wielotysięcznej zwycięskiej armii, musi się jeszcze nauczyć, jak zostać wielkim chanem narodów różnych ras i wyznań.

Kup książkę Zdobywca. Władcy łuku

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 3, Przeczytałam,
Zdobywca. Władcy łuku to już drugi tom fabularyzowanej biografii Dżyngis-chana, króla traw. Tym razem dorosły wódz rusza na podbój królestwa Kinów. W jego życiu osobistym zaczynają się kłopoty, z którymi trudno mu sobie poradzić, choć prowadzi pięćdziesiąt tysięcy wojowników. Jak poprzednio, w pierwszej części historii, życie pokazuje, że najważniejsza w życiu jest dyplomacja.   Iggulden to jeden z najbardziej popularnych w Polsce pisarzy powieści historycznych. Jego cykl o Dżyngis-chanie sprzedał się w milionach egzemplarzy. Nie sposób jednak rozsądzić, czy przypadnie do gustu polskim czytelnikom. Porównując Zdobywcę do polskiej powieści historycznej, można dostrzec, jak bardzo jest statyczny. Na jego stronach nie ma tylu ekscytujących bitew, zapewniających historii dynamikę i napięcie. Pamiętamy o tłumach, jakie szły za wielkim chanem, ale w książce te zjednoczone plemiona wydają się znikać. Nie czuć smrodu zgromadzonych na stepie ludzi i tragedii oblężonego miasta, brakuje wielkich starć, brakuje świstu strzał i lejącej się krwi. Musimy wierzyć narratorowi, że jesteśmy w tłumie. Licentia poetica – ktoś powie. Oczywiście, a jednak żal.   Ciekawi natomiast sposób pokazania podbijanych miast Kin. Wizyta w domu handlarza-przemytnika niezwykle przypomina biesiadę w starożytnym Rzymie. Potrawy inne, ale atmosfera podobna, nawet łudząco.   Widziane ...

Opinie o książce - Zdobywca. Władcy łuku

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-07-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 2019, Historyczne, 52 książki 2019,

„Zdobywca. Władcy łuku” jest drugim tomem z serii „Zdobywca”. Jest to kontynuacja wydarzeń z pierwszego tomu „Narodziny Imperium”. Temudżyn jako Dżygnis-chan przygotowuje się do uderzenia na potężnego przeciwnika.

Temudżyn z Wilków przybrał imię Dżygnis-chan i staje na czele zjednoczonych plemion mongolskich otrzymuje tytuł najwyższego przywódcy wraz z przysięgą wierności, którą składają mu wszyscy poddani, bez wyjątku.

Dżygnis-chan musi dopilnować, by zjednoczone plemiona, których jest chanem nie rozproszyły się po obcym terenie i, aby wspólnie uderzyły w armię wspólnego wroga. Wiąże się to z koniecznością zażegnania sporów między szeregami dowodzonymi między mongolskimi generałami.

„Zdobywca. Władcy łuku” należy do gatunku powieści historycznej.

Conn Iggulden napisał powieść w oparciu o fakty historyczne dotyczące Dżygnisa-chana oraz jego jednoczenia wszystkich mongolskich plemion. Autor pisze przyjemnym stylem pisania, który łatwo się czyta.

Myślę, że powieść spodoba się miłośnikom historii, natomiast jeżeli chodzi o osoby, które nie przepadają za historią to mogą się tutaj narodzić spory.

Powieść opowiada o zjednoczonych plemionach mongolskich, które planują atak na potężnego wroga.

Przyznam, że jak na powieść historyczną to książkę dosyć dobrze się czyta. Jeszcze nie tak dawno temu, nie byłabym w stanie przez nią przebrnąć, ale moje nastawienie nieco się zmieniło od tamtego czasu.

Zdobywca. Narodziny Imperium
Conn Iggulden0
Okładka ksiązki - Zdobywca. Narodziny Imperium

Jest to pierwsza z pięciu części cyklu "Zdobywca". Głównym bohaterem jest Dżyngis-chan. Historia zaczyna się, gdy słynny zdobywca ma dopiero 11...

Imperator. Pole mieczy
Conn Iggulden0
Okładka ksiązki - Imperator. Pole mieczy

Trzeci tom cyklu ,,Imperator"  wypełniają dalsze dzieje słynnego Rzymianina: po zawiązaniu triumwiratu z wodzem Pompejuszem i finansistą Krassusem...

Pod naszym niebem
Sylwia Kubik