Zęby, ciosy i siekacze

Tom 5 cyklu Popularnonaukowe książki o zwierzętach

Dla zwierząt zęby zawsze były sprawą życia i śmierci!

Bo zęby mogą służyć nie tylko do rozdrabniania pokarmu i zdobywania pożywienia, ale też do komunikacji i słuchania, do oznaczania terytorium i kopania nor, do odstraszania wrogów i do podrywania samic, do przegryzania drzew i łamania kości, do wstrzykiwania trucizny, a nawet i do zabijania!

A jak dowiecie się z tej książki, są też takie zwierzęta, które żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby! Poznamy tu więc pyski dzikie i udomowione, łagodne i niebezpieczne, niemal bezzębne i w zęby przebogato uzbrojone!

Zapraszamy was do świata pełnego zębów, ciosów i siekaczy. Na pewno nieraz w trakcie lektury opadnie wam z wrażenia żuchwa!

Informacje dodatkowe o Zęby, ciosy i siekacze:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Ilustracje:Marta Pokorska-Jurek & Marta Rydz-Domańska

Kup książkę Zęby, ciosy i siekacze

Zęby, ciosy i siekacze - opinie o książce

„Zęby, ciosy i siekacze” Marta Pokorska – Jurek, to niezwykła, fascynująca i wciągająca książka, z ogromną dawką wiedzy. Myślę, że sięgając po nią, w znacznym stopniu swoją wiedzę mogą poszerzyć nie tylko dzieciaki, ale również ich rodzice! Ja od razu szczerze przyznam, że na mnie książka zrobiła ogromne wrażenie. Przede wszystkim na uwagę zasługuje jej piękne wydanie wraz z cudownymi ilustracjami, które umilają jej lekturę. Wydawnictwo Babarya zdecydowanie stanęło na wysokości zadania, ubarwiając jej wydanie. Sama autorka natomiast musiała włożyć ogrom pracy, aby całość była tak wspaniale dopracowana i zawierała tyle istotnych faktów, o których z pewnością większość z nas nie miała nigdy pojęcia.
Marta Pokorska – Jurek zabiera nas do świata zwierząt i ich uzębienia. W książce znajdziemy wspaniałe opisy, ale również i ilustracje, które pomogą nam zrozumieć i przybliżyć sobie wizualnie pewne sprawy. Gatunki zwierząt, jakie znajdziemy w książce, są znacznie zróżnicowane, autorka pokusiła o ogromną dawkę wiedzy dotyczącą zarówno tych popularnych, jak i udomowionych gatunków zwierząt, które znamy wszyscy, ale znajdziemy tam również informacje na temat tych gatunków, które nie każdemu są znane, a wielu myślę, że będzie o nich słyszało po raz pierwszy! Dodatkowo możemy poszerzyć swoją wiedzę o różnice w uzębieniu roślinożerców i mięsożerców. Dla wielu pewnie będzie to nowość, ale uzębienie u zwierząt ma zdecydowanie szersze zastosowanie, aniżeli u ludzi. Jest ono wykorzystywane nie tylko do jedzenia, ale także do polowań, walk, obrony, ale także i do wzajemnych zalotów w przypadkach niektórych gatunków. Zaskoczyć może również kształt, umiejscowienie, czy sposoby dbania o uzębienie wśród zwierząt. Dowiadujemy się także, że nieodpowiednie dbanie przez zwierzęta o swoje zęby może być także i dla nich problematyczne. Niektóre gatunki nawet może prowadzić do śmierci, gdy nie zostaną odpowiednio starte w danym momencie. Ta książka to istna skarbnica wiedzy o gatunkach zwierząt, ich formie odżywania, dbaniu o zęby i możliwościach ich wykorzystywania w życiu.
Książka poprzez swoją formę, w której do przyswojenia całej wiedzy, w niej zawartej, zostały zastosowane zabawne dialogi przy ilustracjach, może również bawić. Myślę, że jest to fajna forma przekazu informacji, która pozwala, szczególnie tym najmłodszym czytelnikom, na zrozumienie i zapamiętanie pewnych kwestii.
Myślę, że lektura tej książki nadaje się dla osób w każdym wieku. Idealnie sprawdzi się dla maluchów, którym mama czyta do snu – szczególnie tym, którzy zaczynają swoją przygodę z pastą i szczoteczką, a ta często bywa niełatwa, okraszona wieloma problemami i sporami, ale również dla tych starszych, które już same mogą poznawać anatomię zwierząt i ich uzębienia. Może być ona również pomocna dla tych, którym ze szczoteczką nie jest po drodze, a usilne starania rodziców mające prowadzić do regularnego mycia zębów, niestety są w nieskuteczne. Nie oszukujmy się, ale bardzo ciężko wypracować u maluchów nawyk codziennego mycia zębów, tak aby robiły to z chęcią i przyjemnością, a nie pod przymusem! U mnie w tej kwestii książka sprawdziła się idealnie. Zobaczymy, na jak długo zadziała, ale obecnie efekt jest wspaniały i zadowalający! Myślę, że ogromna dawka wiedzy znajduje się w „Zęby, ciosy i siekacze” także dla osób dorosłych, dlatego naprawdę warto po ten tytuł sięgnąć, niezależnie od wieku! Ja bardzo serdecznie polecam!

Zęby są bardzo ważne dla nas ludzi, jednak taka prawda, że my sobie bez nich poradzimy (są różne metody jak np. rozdrabnianie pokarmu albo wstawienie sztucznych). Zupełnie inaczej jest w świecie zwierząt. W wielu przypadkach są dla nich niezbędne do przeżycia, a są gatunki, które żyją tyle, ile wytrwają ich zęby (czego dowiedziałam się właśnie z tej książki). Służą im nie tylko do rozdrabniania pokarmu, ale do wielu innych rzeczy. Dla niektórych są niezbędne do ochrony, pozwalają odstraszyć wrogów, a nawet służą do komunikacji. Do czego jeszcze są potrzebne? Jak różne są u zwierząt?

Książka jest naprawdę bogata w wiedzę. Wraz z nią udamy się do świata zwierząt i to zarówno tych łagodnych, jak i tych bardzo niebezpiecznych. Dowiemy się bardzo wiele o zębach, a część informacji jest naprawdę zaskakująca. To pozycja, która nie tylko poszerzyła wiedzę moich dzieci, ale również moją.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Mamy strony nie tylko białe, ale również kolorowe, a do tego ilustracje i rysunki, które zdecydowanie nam się spodobały. To wszystko uatrakcyjnia książkę i zachęca do zapoznania się z jej treścią.

Tekst jest ciekawy, a przy tym napisany po dziecko. Co przez to rozumiem? Jest tak skonstruowany, żeby go zaciekawić, nie znajdziemy w nim wielu bardzo trudnych, niezrozumiałych słów.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka posłuży dłuższy czas.

„Zęby, ciosy i siekacze” to świetna książka, dzięki której świat zębów, ciosów i siekaczy stanie przed nami otworem. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Zęby ma każdy człowiek, ale i nie tylko, ponieważ zwierzęta również je posiadają, nam służą one do odgryzania pokarmu i żucia, ale u zwierząt mają one wiele innych zastosowań.
Zęby ciosy i siekacze to wspaniała książka właśnie o zębach, na wstępie poznajemy Martę i jej rodzinę, kobieta pokazuje nam, jak wygląda uzębienie jej bliskich, czyli córki, kota i dwóch psów, oraz jej samej, a potem mamy świetną grafikę pokazującą nam przekrój zęba. Następnie mamy opisy różnych zwierząt, na przykład walenia, który nie ma zębów, a fiszbiny, potem mamy narwala, który ma śmieszny róg jednorożca, który tak naprawdę jest zębem, mamy też słonia, który ma sześć zębów, a dwa z nich są bardzo długie. Poznajemy również hipopotama, bobra, diabła tasmańskiego, kangura, szczerbaka oraz wiele innych ciekawych zwierząt, które są mniej znane.
Przyznam się wam, że nie spodziewałam się tego, że o zębach można napisać tak długą, a przede wszystkim ciekawą książkę, ponieważ informacje są naprawdę wciągające i czyta się to wszystko ze szczerym zainteresowaniem. Zwierząt jest tu naprawdę sporo i każdemu zęby służą do czegoś innego, dowiedzieliśmy się z tej książki bardzo dużo, a wiele ciekawostek nas zaskoczyło, na pewno ta wiedza przyda nam się w przyszłości, kiedy taki temat pojawi się w szkole. Nie można tutaj również nie wspomnieć o grafice, która jest przepiękna, a okładka sprawia, że nie da się obojętnie przejść obok książki, a cała seria na pewno pięknie prezentuje się na półce.
Książka jest naprawdę wspaniała i będę ją chętnie polecać dla dzieci w każdym wieku, ponieważ są tutaj informacje, które przydadzą się każdemu, a dzięki nim łatwiej będzie nam zrozumieć zachowania niektórych zwierząt.

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2024-02-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Zęby, ciosy i siekaczeMa" najnowsza pozycja z popularnej serii wydawnictwa Babaryba, zabierze was w fascynującą podróż przez niezwykle złożony temat zwierzęcego uzębienia, elementu anatomicznego pełniącego szereg intrygujących zadań adaptacyjnych i komunikacyjnych.

Marta Pokorska-Jurek i  Marta Rydz-Domańska, z niesamowitą lekkością i humorem opowiadają o zaskakujących aspektach uzębienia zwierząt, które pełni znacznie szerszą rolę niż u ludzi oraz sięgają daleko poza aspekt karmienia m.in. do komunikacji, obrony, polowania, czy nawet do przyciągania partnera płciowego.

Przekrój gatunków omówionych w książce ukazuje niezwykłą różnorodność w formie i funkcji zębów, od delikatnych fiszbinów wielorybów po groźne kły krokodyli.

Czytelnik będzie miał niepowtarzalną okazję  spotkać się z dzikimi i udomowionymi, niebezpiecznymi i łagodnymi, a nawet niemal bezzębnymi i przebogato uzębionymi istotami! Czy wiedzieliście, że kły babirusy mogą doprowadzić go do śmierci, jeśli nie zostaną odpowiednio ścierane, a mureny mają zęby w gardle?

Tekst książki niezwykle trafnie współgra z zabawnymi i kolorowymi ilustracjami, które nie tylko uatrakcyjniają lekturę, ale również ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień. Dialogi przedstawione na ilustracjach dodają humoru i lekkości, sprawiając, że nawet najbardziej skomplikowane tematy stają się łatwiejsze do przyswojenia.

"Zęby, ciosy i siekacze" to niezwykle wartościowe źródło wiedzy dla wszystkich miłośników natury i biologii. Bogactwo informacji, fascynujące ciekawostki i doskonałe połączenie tekstu z ilustracjami czynią tę pozycję niezastąpioną dla osób zainteresowanych tematyką zwierzęcego uzębienia. Gorąco polecam tę książkę jako inspirujące i edukacyjne źródło wiedzy.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-11-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
Czy siekacze, kły i trzonowce mogą być tematem fenomenalnej książki? Okazuje się, że tak. Dzięki sporemu zainteresowaniu Marty Pokorskiej-Jurek tematem zwierzęcych zębów powstała wcale nie mała, bo licząca ponad 130 stron publikacja. W książce pt. "Zęby ciosy i siekacze" znajdziecie ogrom wiedzy. Odkryjecie najbardziej znane bezzębne gatunki zwierząt. Poznacie rekordzistów z największą paszczą, ilością zębów i częstotliwością ich wypadania oraz mnóstwo faktów wykraczających poza temat przewodni. Czy wiecie, że istnieją zwierzęta, które żyją tak długo, jak pozwalają im na to właśnie ich zęby? Przyznam, że z tą ciekawostką spotkałam się po raz pierwszy. Czy zęby służą tylko do gryzienia, żucia i rozdrabniana? Ile zębów ma jeżowiec? Jak wiele włókien nerwowych znajduje się w rogu narwala? Dlaczego zęby niektórym gryzoni rosną przez całe życie? Czy wszystkie zwierzęta mają tylko jedną szczękę? A może zęby wcale nie muszą znajdować się w szczękach? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziecie na kartach tej właśnie książki. Zaciekawieni? Szczerze polecam tę pozycję. Treść nie pozwoli Wam odłożyć tej książki na półkę, nim nie doczytacie jej do ostatniej kropki. A czyta się ją niezwykle lekko, mimo wielu trudnych nazw! I taka forma przekazywania wiedzy zasługuje na uznanie. Zjawiskowe ilustracje Marty Rydz-Domańskiej przykują uwagę każdego czytelnika. Są fantastyczne! Zapewniam Was, że Wasze pociechy nie raz wypowiedzą "wow" przeglądając tę książkę. Jestem nią zachwycona! I z całego serca polecam.
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;