Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei

Tom 5 cyklu Zemsta i przebaczenie

Piąty tom cyklu "Zemsta i przebaczenie" II wojna światowa dobiega końca. Europa podnosi się ze zgliszcz i czuć powiew wolności. Jednak nie dla wszystkich oznacza to koniec kłopotów, a z biegiem czasu następuje głęboki podział nowego świata. Los rozdziela czwórkę bohaterów i każdego z nich stawia przed trudnymi wyborami i wyzwaniami, a brzemię wojny odciska na ich życiu bolesne piętno. Czy uda się pokonać rosnące mury, a miłość i przyjaźń wygrają z nienawiścią i egoizmem, gdy ludzkie ścieżki wyznacza historia? Ucieczki nazistów, stalinowskie rządy, kołymskie gułagi i walka o władzę, a gdzieś pomiędzy toczące się życie zwykłych ludzi.

Informacje dodatkowe o Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2017-11-29

Kup książkę Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei

Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei - opinie o książce

Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2022-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei" - kolejna znakomita książka Joanny Jax, pisarki, która zasłynęła nie tylko z cyklu "Zemsta i przebaczenie". Akcja powieści rozgrywa się w trudnym dla Polski czasie ( powstanie warszawskie). Po upadku III Rzeszy Związek Radziecki wkracza do Polski, by ustanowić nowy ład. W jaki sposób sytuacja polityczna wpłynie na bohaterów? Czy ich życie się odmieni?

Powoli dobiegał koniec II wojny światowej. Ludzie byli nieraz wyczerpani z powodu wojny. III Rzesza upadła, by na jej miejscu mógł stanąć Zwiążek Radziecki. Tymczasem między bohaterami rozmaicie się układa. Julian próbuje zabiegać o względy Alicji, lecz bez większego powodzenia. Alicja starała się żyć własnym życiem, lecz nadal w pamięci miała idealny wizerunek Juliana. Hanna musi ukrywać się zarówno przed niemieckimi jak i rosyjskimi żołnierzami. Jej oparciem w pewnym sensie była poczciwa, lecz nieco porywcza Irena "Wariatka". Ukochany Hanny, Igor, musi ciągle pełnic odpowiedzialne misje na rzecz Zwiążku Radzieckiego.

"Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei" to poruszająca powieść o zwyczajnych ludziach, którym przyszło żyć w cieniu II wojny światowej. Nie jest to zatem historia o ludziach "z wyższych sfer", czy o rywalizujących między sobą mocarstwach, a zatem próżno można wyszukiwać w tej książce więcej informacji.

Książka ta, podobnie jak poprzednie powieści, wywarła pozytywne wrazęnie  z kilku powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście całkiem jasny i przejrzysty język, dzięki czemu powieść czytało się lekko i płynnie. Autorka zgrabnie operuje słowem i nie nuży nadmiernie rozbuodwanymi opisami a skupaia sie na tym co najważniejsze. Powieść osadzona w realiach II wojny światowej skłania do refleksji nad postawą i nad losem drugiego człowieka. II wojna światowa poakzała dobitnie jak okrutny potrafi być człowiek dla innego człowieka.

Cały cykl Joanny Jax zasługuje na uwagę. Piąty tom, "Zemsta i przebaczenie. Bezkres nadziei", podobnie jak poprzednie tomy, również wydaj się niezwykle ciekawy i intrygujący, a zwłaszcza sami bohaterowie, którzy mają niejedno na sumieniu.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

"Zemsta i przebaczenie" to cykl o bohaterach rzuconych w wir wydarzeń historycznych XX wieku. Miłość i przyjaźń wystawione na próbę. Wszechobecna śmierć, nieustający strach i trudne wybory. Walka o życie, o człowieczeństwo. Wyjątkowi i różnorodni bohaterowie, którzy muszą podjąć decyzje, których konsekwencji nie da się przewidzieć.

Gorąco polecam.

Ciąg dalszy losów stałych bohaterów cyklu. I chociaż wojna to koszmar to przerażają mnie opisane przez autorkę czasy powojenne. Wtedy miało być przecież tylko lepiej. A nie było. Bardzo drażni mnie i irytuje Hanka, rozumiem i dobrze życzę Walterowi, brzydzę się Emilem, współczuję i podziwiam Alicję oraz Sergiusza, kibicuję Szymkowi i próbuję polubić Juliana. To mozaika osób, które wdzierają się do mojej świadomości i pragną zagościć w niej na dłużej. Następny tom pokaże , której z wspomnianych przeze mnie się to uda. Pani Joanna w plastyczny sposób opisuje sytuację w zniszczonej Warszawie, przenosi nas także do Londynu i Stanów Zjednoczonych a wraz z Alicją przybliża nam warunki panujące w radzieckim gułagu. Czytam i płaczę. Przecież to "człowiek człowiekowi zgotował ten los".

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2020-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 2020,

Akurat ten tom bardzo dobrze mi się czytało. Coraz bardziej nie lubię Hanki Lewin.

Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-05-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Połknęłam i tą część bez mrugnięcia okiem. Skończyła się wojna z nazizmem, ale pojawił się inny wróg, towarzysz Stalin i dla niektórych to dalszy czas wojny. Nowa Polska, ale czy na pewno wolna? Alicja przypłaciła wolność Syberią, Julian małżeństwem z Weroniką, której nie kocha, choć wiele jej zawdzięcza. Hanka w Anglii robi karierę i usycha z tęsknoty za Igorem. Igor kocha tylko ją, ale nie może jej narażać, więc trzyma się z daleka od niej i synka. Szymkowi wreszcie otwierają się oczy na Emila,że był szują cały czas. Rozdzieleni i tęskniący, w nadziei, że przetrwają jeszcze i to.

Saga Wołyńska. Głód
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Saga Wołyńska. Głód

Najnowsza powieść bestsellerowej autorki - Joanny Jax! Wielki głód na Ukrainie, tygiel narodowościowy we Lwowie i skomplikowane relacje polsko-ukraińskie...

Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści

Drugi tom opowieści o losach czwórki bohaterów Narodzin gniewu. Apogeum II wojny światowej. Ludzie próbują odnaleźć się w świecie...