Zemsta kobiet

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-66229-28-0

Losy bohaterek najnowszej powieści Marcina Pilisa splatają się w obliczu dramatycznych wydarzeń, które łączy zapomniana przeszłość.

„Mocna, chwilami brutalna, ale i mądra psychologiczno-społeczna opowieść o kobietach. Otworzy oczy, zmusi do myślenia. Nie odłożycie jej obojętnie. Wstrząśnie każdym myślącym czytelnikiem i nie da o sobie zapomnieć”. Anna Klejzerowicz.

Paula, nastolatka mieszkająca w domu rodziny zastępczej, gdzie pada ofiarą molestowania seksualnego, zostaje sprzedana ludziom zajmującym się prostytucją. W tym samym czasie Klaudyna otrzymuje wiadomość od nieznajomego mężczyzny, która dotyczy jej porzuconej tuż po porodzie córki. Krok po kroku Klaudyna podąża za wskazówkami, które ostatecznie mają doprowadzić do spotkania matki i dziecka. Dla bohaterki jest to również ważna wędrówka w głąb siebie i zmierzenie się z demonami przeszłości.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Zemsta kobiet

Opinie o książce - Zemsta kobiet

Opowieść o kobietach, które straciły w życiu niemal wszystko, a przede wszystkim sens istnienia. Paula jest molestowana seksualnie przez ojca w domu, w którym nie chciałby nikt mieszkać. Podczas podsłuchanej kiedyś rozmowy rodziców dowiaduje się, że nie są oni jej biologicznymi rodzicami. Nastolatka nie marzy o niczym innym, jak poznanie prawdziwej matki. Może ona zabierze ją z tego domu?
Klaudyna popełniła błąd, który ciągnie się za nią już wiele lat i nie pozwala prowadzić normalnego życia. Od tego czasu nie potrafi związać się na dłużej z żadnym mężczyzną. Wraca do Polski na wakacje do domu matki, która zmarła kilka lat wcześniej. Klaudyna poza nią nie miała nikogo bliskiego. Jednak na progu znajduje informację od kogoś, kto podaje się za jej dziadka i uważa, że wie co stało się z jej porzuconą dawno córką. Kobieta wyczuwa, ze dziewczyna jest w niebezpieczeństwie i chce naprawić błędy przeszłości odnajdując ją. Nie wie jeszcze, jak niebezpieczna jest gra, którą prowadzi z nią Dziadek i jak wiele rodzinnych sekretów zabrała ze sobą matka. Czy Kaludyna będzie potrafiła sobie poradzić z bolesną przeszłością?
***
„Zaczęłam płakać, a to płakanie samo ze mnie popłynęło i chociaż próbowałam się powstrzymać, to nie zdołałam. Wiedziałam już, że on nie jest ani trochę fajny i wcale mu nie zależy na tym, żeby porozmawiać i się polubić. On nie chciał wiedzieć, co mam do powiedzenia, nie chciał słyszeć mojego głosu, moich słów. Miałam ciało, a ono było dla niego wszystkim. I nic więcej się nie liczyło.”
***
Historia poruszająca najgłębsze struny lęku, jaki może istnieć w człowieku. Przerażenie wywołane tym, co potrafią zrobić najbliżsi niejednokrotnie mnie paraliżowało. Ta książka pokazuje, że bardzo często osoby, które powinny być dla nas życiowym oparciem są tego przeciwieństwem krzywdząc w sposób, o jakim nawet nie powinna myśleć osoba bliska.
Dla mnie czytanie tej książki było swego rodzajem wymuszeniem otwarcia oczu na sprawy, o których wciąż niewiele się mówi i każdy, a każdy, kto ich doświadcza, stara się zostawić do nich zamknięte drzwi. Wiele momentów budziło we mnie tak głębokie obrzydzenie i przerażenie tym, jak przedmiotowo traktowanych jest wiele kobiet. Stanowią jedynie środek do uzyskania przez mężczyzn przyjemności i zysków finansowych.
Autor pisze w sposób bardzo przystępny dla czytelnika nie ukrywając brudów ludzkiego życia, przez co książka trafia w najczulsze punkty czytelnika. Podczas czytania nie jest trudno znaleźć się tuż obok bohaterek tej historii, a towarzyszenie im w trudnych przejściach powoduje, że możemy je lepiej zrozumieć i poczuć ogrom bólu, który im towarzyszy. Dla mnie nie jest to książka do przeczytania i odłożenia na półkę, ponieważ jest to jedna z tych, które na długo pozostają w człowieku.
Prawdopodobnie ta książka poruszyła mnie tak głęboko dlatego, że zdaje sobie sprawę z prawdziwości opisywanych zdarzeń. Przecież niejednokrotnie już słyszałam o podobnych przypadkach w codziennym życiu. Dlatego uważam, że powinno się zajrzeć do tej książki nie tylko w celu przeczytania przerażającej historii, ale także dla chwili refleksji nad losem niektórych kobiet. Być może dzięki tej pozycji ludzie potworzą trochę oczy i będą w stanie pomóc choć garstce osób znajdujących się w podobnej sytuacji.

Za możliwość przeczytania dziękuję serwisowi Czytampierwszy
www.czytampierwszy.pl

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz

Akcja powieści opowiada historię dwóch bohaterek – Pauli, 12letniej dziewczynki oraz jej biologicznej matki Klaudyny. Kobieta oddała Paulę od razu po urodzeniu, a dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej, gdzie nie zaznała wiele miłości, a raczej tylko patologię i ostatnio też molestowanie. Historia dziewczynki zaczyna się mocno, w chwili gdy jej „nie ojciec” sprzedaje ją pewnemu zamożnemu „biznesmenowi”. Klaudyna w podobnym czasie dostaje list dotyczący Pauli i postanawia wrócić do Polski i ją odszukać.
Ta powieść to historia o kobietach. Kobietach, które kiedyś zostały mocno skrzywdzone, przeżyły naprawdę traumatyczne sytuacje, a teraz próbują po prostu żyć dalej. Jednak kiedy przychodzi co do czego, kobiety ciągle są silne, cechuje je twardość charakteru, kiedy trzeba potrafią stanąć w swojej (i nie tylko) obronie. Muszę powiedzieć, że autor zaskoczył mnie swoim zrozumieniem kobiecych uczuć. Tak jak kiedyś Wiśniewski, tak teraz Pilis, wprawił mnie tym w duże zdumienie. Oczywiście panowie różnią się przedstawianymi uczuciami, u Pilisa emocje są mocne, przeżycia ciężkie.
W powieści autor porusza naprawdę wiele ciężkich tematów. Prostytucja, handel ludźmi, molestowanie, pedofilia, to tylko część z nich. Interesujące jest studium psychopaty, przedstawiony sposób myślenia i motywy do działania. Szczerze ta część mnie mocno przeraziła.
„Zemsta kobiet” to mocna lektura, skłania do wielu przemyśleń. Jest ciekawie napisana, mimo okropności w niej zawartych, mocno wciąga. Jest to książka na pewno warta uwagi, coś dla czytelnika wymagającego od lektury czegoś więcej niż tylko łatwej rozrywki.

Sekret Heleny
Lucinda Riley;