Ziarna czasu

Wydawnictwo: Prozami
Data wydania: 2015-06-09
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-65223-17-3
Liczba stron: 312

Ocena: 5 (2 głosów)

Kiedy podczas kataklizmu jesteś jedyną osobą, która go przeżyła, a wspomnienia wyraźnie mówią, że czas się wtedy zatrzymał – jak to wytłumaczysz? Czy naszym życiem kierują siły, o których nie mamy pojęcia, a los został określony zanim przyszliśmy na świat? Te pytania powracają w głowach pięciu osób, które z niejasnych dla siebie przyczyn, ocalały z katastrof. Teraz, pchani niewytłumaczalną siłą, wyruszają w podróż w nieznane. Kierowani znakami odkryją legendę wciąż żyjącą głęboko w sercu pustyni. Tam staną twarzą w twarz z przeznaczeniem. Każdy z nich z osobna próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak wkrótce zrozumieją, że zostali powołani do szczególnej misji, a żeby ją wypełnić muszą połączyć siły. Czy starczy im odwagi, by podjąć wyzwanie?

Kup książkę Ziarna czasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ziarna czasu

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2015-09-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,


Czas to przedziwne zjawisko. Czasem pędzi jak szalony, innym razem ospale przesuwa wskazówki. Niekiedy liczą się sekundy, które potem zamieniają się w godziny, miesiące, lata. Ostatecznie zawsze jest go za mało, czasem o włos, czasem o całą wieczność. Nikt nie ma nad nim władzy. Więc jak zrozumieć sytuację, gdy nagle czas zamiera i tylko ty poruszasz się bez problemu? I to akurat w chwili, która pozwala ci uniknąć tragedii? Magia? Klątwa? Przeznaczenie? 

 

Ziarna czasu to wielowątkowa powieść, którą trudno sklasyfikować. Fabuła dąży do zagłady świata, jednak nie jest to klimat postapokalipsy. Dużo uwagi poświęcono życiu osobistemu bohaterów, chociaż nie jest to powieść obyczajowa. Mamy sporo elementów magicznych, ale trudno określić ten nurt mianem fantasy. Z czym więc mamy do czynienia? Z niesamowicie wciągającą opowieścią o człowieku postawionym w obliczu nieznanego. 

 

 

Historia rozpoczyna się w sposób, który zaciekawia i jednocześnie nawiązuje do klasyki gier RPG. Po kolei poznajemy historie wszystkich bohaterów, którzy następnie formułują swoistą drużynę. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich jeden fakt: wszyscy byli świadkami sytuacji, gdy czas się zatrzymał. Teoretycznie wszyscy powinni nie żyć. Jednak dzięki temu, że świat na kilka chwil włączył "pauzę", udało im się cudem uniknąć śmierci. Są zagubieni, zdezorientowani, wątpią we wszystko, co ich otacza, z własnym zdrowiem psychicznym włącznie. Na skutek rozmaitych zbiegów okoliczności spotykają się w jednym czasie i miejscu, skupieni wokół człowieka, który zaczyna pełnić rolę Mistrza Gry (lub Charliego, wedle uznania). W specyficzny sposób szkoli ich, przydziela misje, dostarcza niezbędnych sprzętów i wspiera w trakcie akcji. A wszystko po to, by uniknąć końca świata, który z niewiadomych przyczyn szykują inni ludzie. 

 

Autor ma niesamowitą zdolność pisania w ciekawy sposób o rzeczach błahych. Po książce oczekiwałam dużo akcji, mrożących krew w żyłach wydarzeń czy politycznych zagrywek. Tymczasem mniej więcej połowa jej objętości poświęcona została na przedstawienie bohaterów. Poznajemy ich przeszłość, kompleksy i aspiracje. Towarzyszymy im przez kilka dni podczas różnych codziennych czynności. Zwykle takie sceny mnie nudzą. Ziarna czas nie traciły nawet na chwilę mojego zainteresowania, chociaż momentami myliły mi się imiona bohaterów. Zwłaszcza na początku ich liczba nie ułatwiała zapamiętania poszczególnych postaci. 

 

Z pewnym rozczarowaniem zauważyłam, że to, na co powinien być położony nacisk, nie zostało opisane szerzej – historia bohaterów. Misji jest ledwie kilka i chociaż każda z nich jest bardzo ciekawa, pozostawiają niedosyt. Czemu tak mało? Również śmierć opisana została zdawkowo, z perspektywy trzecioosobowej, bez wnikania w sedno problemu. Brakowało mi też bardziej wnikliwej analizy struktury rywalizujących ze sobą ugrupowań. Coś tam niby zostało wspomniane, ale temat ten nie został wyjaśniony wystarczająco precyzyjnie. 

 

W książce duży akcent położono na rozmyślania. Bohaterowie filozofują przy każdej możliwej okazji. Analizują wiele życiowych zagadnień w sposób, który skłania czytelnika do samodzielnej refleksji. To mocny punkt książki – ani przesadzony, ani zbyt patetyczny. 

 

Reasumując, Ziarna czasu to książka ciekawa, o spokojnej, ale dopracowanej akcji w świecie, który wciąż pozostaje dla mnie niejasny. Zabrakło w niej klarownego wskazania przyczyny wszystkich niewyjaśnionych wydarzeń i zbiegów okoliczności. Ale kto wie? Może właśnie o to chodziło? Pomimo powoli rozwijającej się fabuły historia jest wciągająca. Z zaciekawieniem oczekiwałam na rozwój wydarzeń. Nie zawsze następował. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że książka nie pozostanie bez kontynuacji. Póki jest na nią czas.

 

 

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2017-08-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Fantasy, 2017,
Inne książki autora
Droga do Lake Falls. Szepty w ciemnościach
Artur K. Dormann0
Okładka ksiązki - Droga do Lake Falls. Szepty w ciemnościach

"Jechała powoli, nie śpiesząc się, bo nie miała po co ani do czego. Do tego momentu walczyła niczym szczur zagoniony w kąt, ale ta okrutna zabawa trwała...

Co zdarzyło się w Lake Falls
Artur K. Dormann0
Okładka ksiązki - Co zdarzyło się w Lake Falls

Jeśli myślisz, że o wampirach wiesz już wszystko – mylisz się. Niezwykła historia, fascynująca narracja, bogaty język. Ta książka wciąga bez reszty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy